Odmítá příkrmy

hanih
8. kvě 2016

Milé maminky, ráda bych vás poprosila o radu. Máme skoro sedmiměsíční holčičku. Už čtvrtým týdnem jí dáváme příkrmy. Ze začátku to ještě šlo, dokonce jsme měli radost, že docela hezky baští, jenže to trvalo možná tak pět dní, od té doby je to takové všelijaké. Několikrát se stalo, že snědla třeba i 150 gramů, ale většinou si dá pár lžiček a začne se vztekat (a to i u toho samého jídla, kterého předtím snědla hodně). Poslední týden už je to úplně krize. Ze lžičky si vezme akorát vodu, když jí dávám příkrm, máchá ručičkama, svírá pusinku a otáčí se hlavou pryč, nedostanu do ní nic. Ze lžičky mi příkrm spíš vysaje, než že by otevřela pusinku. Dávám jí rozmixovanou uvařenou zeleninku, párkrát jsem zkusila přidat rozvařené ovesné vločky. Jinak je stále kojená a pije dobře a dostatečně, přibírá zatím krásně. Vy, které máte podobnou zkušenost, máte nějaké fígle či rady? Pokud vám takhle miminko odmítalo příkrmy, kdy se to zlepšilo? Nebo je to úplně normální a já jen zbytečně panikařím? Předem moc děkuju 🙂

katka865
8. kvě 2016

@hanih myslim si ze je to uplne normalni. Casto jsem byla ve stresu ze mala neji. Porad je to jako na houpacce. Jednou ji krasne a podruhe ochutna nebo ani to ne a je po jidle. Ale pribira pekne a nevypada ze by mela nejaky problem tak uz to neresim. Ale taky to pro me byl napor na psychiku kdyz odmitala jidlo. Kdyz si da mlicko tak bych to neresila...

hanih
autor
8. kvě 2016

@katka865 Děkuju za uklidnění. Já jsem právě dneska dospěla do bodu, kdy jsem si říkala, že už prostě nevím, co dělat. Ale tak se budu snažit zachovat trpělivost a nenervovat se a ono se to snad spraví. Mlíko naštěstí baští ukázkově 🙂

olga_
8. kvě 2016

@hanih Pokud je kojená na požádání a prospívá, buď v zcela v klidu a nespěchej na ni. Dítě je do roka kojenec, jídlo má ochutnávat, seznamovat se s ním. Já syna v podstatě výhradně kojila až zhruba do jeho deseti měsíců. Pouze ochutnával po troškách zeleninu a ovoce. Přibíral ukázkově a i roční prohlídka bez problémů (např. hladina železa - maso začal jíst krátce před prvním rokem). Rozjedl se pořádně až tak kolem 14 měsíců.

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
23363
8. kvě 2016

A co zuby? Nerostou jí? Může ji to bolet.

simbelmine
8. kvě 2016

Neřešit, nechat být, kojit. Moje za začíná rozjídat až teď v roce 🙂. A nějakých 150 g nesní ani teď.

zmrzlinka
8. kvě 2016

Náš malej začal prikrmy až po roce.Rostli mu zuby tak nechtěl vůbec nic.Stačilo mu UM.Nabízejí ji ale nemůže a hlavně se nestresuj 🙂

hanih
autor
8. kvě 2016

@olga_ @jahodi @simbelmine @zmrzlinka Děkuju 🙂 Já jsem na několika místech četla, že po měsíci by mělo miminko sníst už plnou dávku (cca těch 150g) a asi jsem se na to moc upnula. Přestávám tedy řešit, budu nabízet jako dosud (s větším klidem 🙂 ) a snad se to časem poddá.
@23363 Zuby zatím ne, během dne i noci je v pohodě, koukala jsem i na dásně a tam taky nic.

mialagia
8. kvě 2016

@hanih my dáváme už přes měsíc a nechce nic od začátku(je jí 6měs.a něco).. teď posun v tom že spapá tak pár lžiček..mám podobné pocity..😰takže taky vpodst.plně kojíme..
Pokud se můžu připojit s dotazem prosím - zajímalo by mě jak jste postupovaly..jestli furt každý den zkoušet dávat nebo třeba počkat pár dní? a pokračovat zelenina, maso, ovoce atd.nebo dávat jen tu zeleninku když nejsou pokroky?👽

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
zmrzlinka
9. kvě 2016

@jahodi já jsem mu vždy nabízela příkrm a podle toho kolik snědl tak podle toho ještě dostal UM.U nad byl problém vtom,že jak mu lezli zuby tak nespal a pak byl mrzutej a prikrmy odmítalo .Po roce se to zlepšilo.Začal jíst syrovou zeleninu a ovoce ,ale vařené jídlo mu moc nejelo.V noci vyžadoval UM do dvou let a asi do dva a půl ještě nadranem kakao.Na kakao ho naučil manžel.Já jsem chodila na nocne do práce a malej nechtěl spát tak mu strčil flašku.
Tobik má do teď období kdy ji a kdy nejí.Nejlíp se nají ve školce,protože tam ji i ostatně děti.Já už se tím jídlem nestresuj protože skončím na psychiatrii 🙂

zmrzlinka
9. kvě 2016

@jahodi Promiň píšu jako debil ,ale mám blbý telefon 🙂

mialagia
9. kvě 2016

@jahodi tak ona neřve to nee, ale ksychtí se vyplazuje jazyk a plive..otevře navíc jen párkrát a pak už vůbec..tak prví 3 týdny vyplivla postupně vše a ani 1 nepolkla..teď už třeba 2x/3x polkne ale evidentně jí to nechutná..došli jsme od zeleninky přes maso k ovoci, ale většinu z toho třeba ani neměla v žaludku..dokonce ani banán jabko+ zředěné bio moštem jí nechutnalo tak už fakt nevím na to jsem myslela že jí dostanu a nic..tak se asi vrátíme k zelenině od začátku..😯jinak taky přibírá krásně, ale je těžký se nestresovat..

brouzdalka
9. kvě 2016

Když prospívá, není vůbec co řešit. Vykašli se na nějaké tabulky a návody, kolik čeho má dítě sníst. Mně se první syn rozjedl asi v 10 měsících, mladší do sebe pořád něco futruje, ochutnává a plnou porci - ani nevím, kolik to jako má být - nesní ani teď, bude mu 11 m.

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
katyxq
9. kvě 2016

@brouzdalka podobně, akorát ta starší se začala rozjídat až po roce a čtvrt ... a mimiňák teď na 3/4 roce sní víc, jak ona v roce a 3/4, ale porce mu neodměřuju, jednou jí víc a jindy míň, jindy častěji, jindy skoro nechce, prostě jak často a kolik chce

mialagia
9. kvě 2016

@jahodi hm to jsem taky přemýšlela já spíš dávám skleničky kupované ale už jsem jí i uvařila a přišlo mi to na stejno..jj ta konzistence taky hraje roli tak jsme se vlastně dopracovali k těm pár lžičkám aspoň, že jsem ji to začla hodně ředit a nesmí tam být kousky jaks psala😆navíc tedy u nás je problém že začla odmítat i pít z láhve (i odsatý mlíčko)takže teď budu zkoušet jiné typy..

zmrzlinka
9. kvě 2016

Ještě mně napadlo,že malej se docela chytal když jsem mu dala do problémů kousek másla 🙂

maudd
10. kvě 2016

Ahoj, náš Jáchym (6,5 m) taky nic moc nejí...nechávám to na něm, co sní, to sní. Ze začátku jsem dávala mrkev, ale nechtěl tak jsme zkusili batátu a ta má asi největší úspěch...takze do batáty pašuju ostatní zeleninu 😊 jinak - nesnáší kousky a moc tekutou konzistenci, takže skleničky u nás moc v kurzu nejsou...

olga_
10. kvě 2016

Já ještě přidám zajímavý poznatek ohledně kousků. Syn měl od začátku rovnou zeleninu vcelku (např. dušené hranolky mrkve atd.) a parádně si s tím poradil. Nadavovalo ho to několikrát v prvním týdnu. Nedusil se nikdy. Jí maso, tuhou stravu zcela bez problémů, ale když koupím i teď (má 1,5 roku) přesnídávku např. s kousky hrušek, začně se dávit. Vysvětluji si to tím, že ho tam ty občasné kousky prostě překvapí, protože je nečeká. Takže pokud se mimča dáví, zkuste rovnou něco tuhého, co si můžou podrtit samy.

petrasipkova1
10. kvě 2016

Stelinka se rozjídá až ted, 10 m, ale i tak má někdy dny kdy nic moc nechce, hlavně dopoledne nemá chut na nic. K snídani si dá ode mne dvě tři lžičky kaše, pak někdy okolo 1O:00 ovoce - přesnídávku bud kupovanou nebo doma dělanou, tak na střídačku - někdy sní celou sklenku, někdy nechce vůbec a dá si až oběd - někdy nechce, ale výjimečně se stane, že sní i 220 g , k svačině zase ovoce a večer před koupáním trochu rýžové kaše. Jinak jí pořád plně kojím 7, 10,13:30, 17, 19:30 a 2 - 3 x v noci, ze začátku první tři měsíce (6-8m)nejedla domácí dělané obědy skoro vůbec, pak na radu doktorky v 8 měsíci jsem zkusila kupované a to se rozjedla, snědla celé sklenky a ted jí nevadí ani domácí když jí to chutná - dneska právě měla tech 220 g ( jáhly, hovězí, mrkev, chřest a po hodině to zapila mlékem. 😀 Jinak ted už jí nevadí kousky v jídle, třeba rozvařená rýže nebo ty jáhly, ale tvrdými kousky se dusí, takže to už nezkousim, ani nastrouhané. Ani melouna nevyžužlá, kousek si odkousne a tím se začne dusit a nadavovat, takže musíme počkat, má ale taky zatím jen jeden čerstvě prořízlý zub, tak nemá čím kousat 😀 Ale důležité je nespěchat, pořád zkoušet a ono se to časem poddá 😉

mialagia
10. kvě 2016

Tak dneska jsme zkoušeli první lžičku květák, páč ten ještě neměla a nic..zase jsem si to dojedla já..Teď mi začla dělat, že ručičkou mi chytí tu lžičku a snaží se z ní to jídlo vylít a nechce pustit potvora..se to nezdá ale má docela sílu😀

petrasipkova1
10. kvě 2016

@mialagia První mi malá snědla celou malou sklenku HiPP brokolice, ta jí chutnala strašně moc, tak zkuste 😉

terezapetrova
10. kvě 2016

@hanih některé prave proto, ze jsou porad kojene nechtějí prikrmy, řeším to samé :(

mialagia
10. kvě 2016

@petrasipkova1 Jee tu mám zrovna mj ve špajzu a ještě jsme nezkoušeli od hippu..brokolici jen od Hami myslím..tak zkusíme😊

albij
4. črc 2016

Maminky, potrebovala bych od Vas poradit, zda mate nekdo stejnou zkusenost. Dceri je 6,5 mesice, od 4 jsme zavedli prikrmy, (jsme na UM), ze zacatku jsme na doporuceni dr davali prikrmy kupovane, nyni jsem zacla davat uz jen domaci, prvni tyden krasne papala, a ted spapa tak pulku, a pak uz nechce, zavre pusinku a neotevre ji na lzicku, nevim co s tim delat. Vim, ze je zvykla na chut z kupovanych, ale nejde ji davat ty kupocane vecne... Napada me, ze bych ji to prp zacatek michala pul somaci, pul kupovane anposgupne zvysovala davku domaciho a zaroven snizovala kupovane. Dekuji za reakcima jakoukoli radu 🙂