Odmítání příkrmů. Jak dál, aby začal syn alespoň trochu jíst?

Zodpovězené
22. srp 2021

Dobrý den,

mám 8měsíčního chlapečka. V šesti měsících jsme pomalu začali s příkrmy, ale vůbec se nám nedaří a já upřímně nevím, jak dál. Zkoušeli jsme ze začátku jednodruhovou zeleninu, potom směs a potom i zeleninu s masem. Ze začátku to byl boj, aby vůbec otevřel pusinku. Pak jsem zkusila koupit nemléčnou kaši a ta mu celkem chutnala. Tím se naučil lépe na lžičku, nicméně na začátku snědl tak 3x na špičku lžičky, teď je to tak 7x. Jestli je to čistě zelenina a nebo zelenina s masem, je mu jedno, jí pořád takto málo. Poslední dny se mu snažím dávat večer kaši, ale té sní jen o trochu více. Ovoce jsme zatím vůbec nezkoušeli, protože se bojím, že by zeleninu pak odmítal úplně, ale přeci nemůže být do roka na dvou celých lžičkách příkrmu.

Malého plně kojím a jemu to evidentně vyhovuje. Nevím ale teď, jak dál pokračovat, aby začal alespoň trochu jíst. Jestli zavést už i dopolední svačiny a risknout ovoce. Abych se přiznala, tak jsem z toho už docela zoufalá. Nevím, jestli je to úplně dotaz do Vaší poradny, ale budu za každou radu vděčná.

Děkuji

Hezký den, milá,

omlouvám se za pozdí odpověď, ale dotaz se někam zatoulal.

Záleží opravdu na Tobě a Tvém pocitu, pokud máš pocit, že kojení není dostačující, tak bych to více řešila, ale z toho, co píšeš to vypadá, že malý v pohodě a zvesela roste. Takže za mě klidně může být do roka na 2 lžičkách příkrmu. Určitě mu to dále nabízet. Možná zkusit příkrm v podobě celého kusu zeleniny, aby si ji musel sám pokousat (některé děti to mají raději). Můžeš se na internetu podívat na BLW, což je metoda, která tohle preferuje a vnímá jako důležité.

Hlavní je, abys Ty s tím byla v pohodě, znám děti, které byly do roka výhradně jen kojeny a jsou naprosto v pořádku. Někdy máme pocit, že se něco už musí nebo naopak už nesmí jen proto, že to říká okolí, proto je fajn se zastavit a podívat se, jak to vnímáš Ty. Jestli je to pro Tebe v pořádku 🙂.

Kdyby cokoli napiš, jsem tady nebo ve facebookové skupince Životem s dětmi - sdílení rodičů.


Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů