Přechod z příkrmů na pevnou stravu. Kdy?

zrzinda
11. říj 2021

Ahoj maminky, prosím, kdy jste přešly s Vašimi děťátky na pevnou stravu?
Dceři je 7 měsíců a zatím basti jenom prikrmy (snídaně/oběd/večeře). Chtěla jsem se zeptat, kdy jste začaly dávat jídlo do ruky? A čím jste prosím začínaly?
Moc děkuji 🙏😊

emillyhk
11. říj 2021

@zrzinda Syn má 8,5m a zatím jsme víceméně na příkrmech. Ono hodně záleží na dítěti, náš malý jakékoli kousky plival ještě koncem 7. měsíce. Jediné co akceptoval byly kukuřičné křupky. Teď už dávám i chleba (na kostičky) s máslem nebo lučinou. K obědu postupně přecházíme z mixovaného na kombinaci mixované a rozmačkané zeleniny. Rýži, kuskus, posekané těstoviny zvládá v pohodě. Ale třeba ovoce sní jen formou přesnídávky. Když mi mlsně kouká na moje jídlo, nabídnu a buď to zvládne (např. ten chleba) nebo ne (banán zvracel). Za pár dní zkusím znovu. Dopracovat se k tomu chlebu nám trvalo měsíc, ale podle mě není kam spěchat 😉😊

michaela666
11. říj 2021

Zatím jsme převážně u mixované stravy. Nedávno vzala na milost aspoň kuskus. Ovoce a zeleninu do ruky zkouším už víc jak měsíc, ale když to nejde natrhat nebo rozmačkat nemá zájem. Největší úspěch měl banán a jablíčko. Z křupek se snaží udělat strouhanku, jíst to prostě nebude. Bordel všude, ale malá nadšená. 😃

katule1990
11. říj 2021

@zrzinda Kolem toho 7 m už jsem občas zkusila dát do ruky křupku nebo kolečko okurky, meloun, dala jsem i kousek domácí jahody, ale ty prý radši až po roce, u nás to bylo ok. Postupně se snažím nechávat v přírmech kousky (synovi je 11 m), ale skoro nic pak většinou nesní, pořád mu to asi vadí. Chleba na kostičky nebo kůrku kouše přitom krásně. Ale ten chleba až tak po 9 m, kousky ve stravě asi v podobnou dobu. Je to důležitý, aby si posilovali žvýkací svaly, pak to prý i souvisí s mluvením. Nicméně teď můžeš dávat do ruky vlastně cokoli, co dáš to příkrmu - vařenou brokolici, mrkev, batát, banán, okurku... Tím určitě nic nezkazíš, záleží, jestli se ti to pak chce uklízet 😂, A samozřejmě dávat větší pozor na vdechnutí 🙂.

lovemusicsun
11. říj 2021

Ahoj, to je podle mě strašně individuální. Starší dcera milovala mixované a kaše, do 14ti měsíců nechtěla moc jíst kousky. Dávala jsem jí do ruky okurku, povařenou mrkev na hranolky, jablíčko, chleba, křupky, sušené ovoce je dobré. Jak to měla v ruce, tak něco ukousla, ale na lžičku mi kousek nevzala.
Mladší zas nechtěla mixované, zkoušela jsem to asi měsíc a pak to vzdala a dávala jí kousky. Normálně dásničkama drtila kousky masa, první zuby měla až v 11ti měsících a to jen ty malé dole. Seznámila jsem se tedy s BLW a jela více méně podle ní. Je tam spousta tipů na to co a jak povařit a jak to dát dítěti, aby si to vzalo a jedlo samo. Neříkám, že se podle toho musíš 100% řídit, ale ty tipy kolem toho jsou dobré. Já podle toho vařila maso i zeleninu. Jen je kolem toho teda větší binec než když je dítě krmené lžičkou. Doporučuji igelitový bryndák, dobře omyvatelnou židličku a pevné nervy 😄

jana_zofie
11. říj 2021

V sedmi mesicich uz urcite spokojene chroupala jablko. Vcelku, jinak ho nechtela. Lehla si na brisko, chytla a jela. Vypadala u toho trosku jak veverka z animaku :D

cilkat
11. říj 2021

Moji oba kluci nesnášeli "kousky v kaši" (málo mixovaný příkrm, kuksus a pod), ale téměř od začátku prikrmu zvládali zizlat něco z ruky. Ideální jsou "hranolky" z měkkých věcí, takže třeba chleba s lučinou na proužky (bez kůrky), vařená baby mrkev, vařený brambor, batat na hranolky, dávaly i hrušku, broskev... Jablko chvíli trvalo. Dokud dítě dobře nekouše, maso se doporučuje mleté/mixované, jinak "projde bez užitku".
Krmit samozřejmě pod dozorem, ideálně fakt v sedě (ne pololehu)... Na druhou stranu když se párkrát zakucka, je to proces učení, kterým si holt potrebuji projít.

areh
11. říj 2021

Od začátku dávám něco do ruky. Měkký banán, vařená mrkev a podobně. S kouskama nikdy problém nebyl

viki999
11. říj 2021

Syn vůbec nezvládal kousky, sebemenší pucek v prikrmu ho navaloval, takže ještě snad v roce byl čisté na prikrmech těch čiste mixovanych, pak jsem dávala kukuricne krupky, i když to nemám rada, tak aby si zvykal.. pac ani třeba rohlík nepřipadal v úvahu.. pak teda postupně když už krupky nedělaly problém jsem začala zařazovat různé měkčí kousky.. ale třeba u nás to trvalo fakt dlouho..

me_druhe_ja
11. říj 2021

Tohle je fakt individuální. Dcera má osm měsíců a absolutně nemá problém s kouskama. Ale já ji je nedávám (kromě krupek, co se rozpustí). Mám z toho velký strach a respekt. Myslím, že je spousta času a není čas chvatat. Na ty děti se dneska spěchá ve všem.... Starší syn bude mít dva roky a je v jídle strašně problematickej - pokud do něho chci dostat maso, musím rozmixovat do hladka. Kouše krásně, ale jen co chce a co si může vzít rukou. Jakmile mu dám lžičkou třeba menší těstoviny s omáčkou - nechce. Nehrotim to, jednoho dne to přejde. 🙂

jjasmina
11. říj 2021

@zrzinda v 6 mes jsem zacala mixovat, po7 mačkat jwn, před 8 mes kousky, zuzlat rohlík apod, v 10 mes už jedla vše

felixfelicis
11. říj 2021

Jídlo do ruky davam od začátku prikrmovani - okurku, jablko, cokoliv, co bylo po ruce a bylo to zavedené.

merope
11. říj 2021

Jedno z prvních jídel, co malý vůbec dostal, byla ostružina, ale je pravdou, že jsem ji držela já a dostal z ní hlavně šťávu, ale vlastně to bylo nemixované jídlo.