Vařit či kupovat příkrmy?

petulejan
20. pro 2019

Ahoj maminky,blíží se doba,kdy začnu s příkrmy. Takže dotaz. Začátek budu dělat doma,různé druhy zeleniny,ale co se týká masa,tak jsem si říkala,že koupím ty malé skleničky. Jak to děláte vy? A vy co kupujete příkrmy? Která značka je podle vás kvalitní?

sudylichozrout
23. pro 2019

@zuzita15 proc je kase na vecer zverstvo? Obe holky mi po ni krasne spaly, briska nebolela, tluste nejsou ani nahodou...

orchidis
23. pro 2019

@petulejan Vařila jsem 🙂. Měla jsem bio maso i domácí zeleninu, tak nebylo co řešit 🙂. Občas jsem koupila obyč. brokolici či něco jiného normálně v supermarketu, základem ale byla domácí zelenina, ovoce a maso ve vysoké kvalitě. Proč to ale píšu! Když jsme pak jeli na dovolenou, ani jedno dítě nám nikdy nesnědlo žádnou kupovanou skleničku. Nevím vůbec proč. I jsme jim to přendávali do misek, aby to neviděli, ale v tom to zřejmě nebylo, protože to domácí jsme jim na výlety ládovali do stejných skleniček a dlabali to jako o život. Je to dítě od dítěte, my ale máme tuto zkušenost. Docela by mě zajímala možná vysvětlení tohoto "paranormálního" jevu :D. Any ideas?
Takže od roku pěkně šťouchaný brabory a ryba v restauraci a cpali to do sebe rukama nohama 🙂.

orchidis
23. pro 2019

Zkrátka našim dětem v kupovaných skleničkách něco evidentně vadilo, nevím dodnes vůbec co 🙂.

zuzita15
23. pro 2019

@sudylichozrout protoze je to naloz sacharidu, ktera zaplacne zaludek a dite spi (kdyz uz spi) proto, ze telicko tu naloz sacharidu zpracovava, takze spi vycerpanim. Nehlede na to, ze nektere deti po ni ani nespi, protoze je sacharidy nabudi, tlaci je v brisku apod.

zuzita15
23. pro 2019

@vladienka ja ale neporovnavam. Ja jen pisu, ze zelenina by mela objemove dvakrat prevysovat ovoce. Pocet porci uz zalezi na diteti. Ja mam stale kojence, takze se po kazdem jidle dopucne mlekem. Jak jsem psala, kdyz chce neco mezi, dostane okurku, rajce apod. Maso ma 6x v tydnu.

sudylichozrout
23. pro 2019

@zuzita15 No vidis, a pritom byly obe moje dcerky s kasi spokojene, nic je netlacilo, usnuly primerene veceru, spanek byl zdravy a jedly ji urcite do roka a ctvrt. Byla bych fakt daleka techto absolutnich soudu. Kdyz to vezmu fakt ad absurdum, tak pro me je zase dive davat polevku na vecer. Polevka je obedova zalezitost. Ale chapu, ze nekterym detem to vyhovuje 🙂

zuzita15
23. pro 2019

@sudylichozrout to nemuzes vedet, jestli byl spanek zdravy. Proste obecne se kase na noc nedoporucuji. A uz vubec ne ty instantni. Pokud se jedna o silny masokostni vyvar se zeleninou, tak je to naopak na veceri z vyzivoveho hlediska idealni 😉 ale jo, kazdy ma jiny nazor, deti vyrostou vsechny 😎

jelenice_zavodnice
23. pro 2019

@petulejan Dělala jsem to jinak u obou dětí. Ze začátku vařila, když to nešlo, kupovala skleničky jednodruhové zeleninové a do těch míchala maso a časem kousek přílohy. Jelikož masa jsem dávala pidi kousek (ze začátku postačí porce jako dlaň toho miminka) a maximálně 2x týdně, tak zbytek jsem dělala pro sebe. Do mrazáku jsem nevařila, hotové jídlo já moc nemrazím. V současnosti vařím denně pro dvě děti a sebe. Je to hodně času, nervů a přemýšlení, starší je rozmazlená co se jídla týče. Udělej si to tak, abys z toho nebyla vystresovaná a necítila se méněcenná. Skleničky jsou v pohodě, postačí číst složení. Čím míň položek, tím lepší. Jednodruhové nebo i s masem ale bez škrobů, zahušťovadel nebo stabilizátorů. Když budeš vařit, taky fajn.
Z internetových příspěvků mám někdy pocit, že většina matek jsou současně i bio zemědělci, kteří na jaře zasejí, celé léto dřou na poli aby úrodu ochránili před škůdci, nepřízní počasí, na podzim sklidili do svých teplotně a vlhkostně upravených sklepů a celou zimu a jaro vyvařují ze zásob nejrůznější zeleniny a ovoce. Pak doporučuji ignorovat ty věčně opakované legendy, kdy se do skleniček s dětskou výživou semele úplně všechno, že mléko v obchodech je jen obarvená voda a maso je vyhnané antibiotiky. V ČR fungují kontrolní orgány potravin velice dobře, jsme mezi světovou špičkou, kojenecká výživa včetně těch skleniček musí splňovat nejpřísnější normy a objevit při testech něco, co tam být nemá, to si jen tak i mega výrobce nelajzne. Kor v dnešní době, kdy to média rozmáznou do fatálních rozměrů. Co se bio ovoce a zeleniny týče, v supermarketech a hypermarketech je v těchto měsících k dostání povětšinou jen bio zelenina ze Španělska. U bio zeleniny a ovoce v rámci EU neexistuje jednotné pravidlo, resp. normy. České, slovenské a asi i maďarské normy co se bio týče, jsou jedny z nejpřísnějších. Naopak zmiňované španělské jsou jedny z nejbenevolentnějších. Takže koupou španělské bio cukety nebo okurky nemáš jistotu, že na nich nejsou rezidua pesticidů nebo herbicidů. Samozřejmě to nemáš nikdy ani když si pěstuješ doma, pokud soused o dvě zahrady dál, vesele nestříká brambory a rajčaty proti plísním, když venku fouká čerstvý vítr nebo zemědělec na poli za vesnicí nedělá to samé. V dnešní době existuje množství pravidel co dělat nebo nedělat, sledovat to všechno, tak se zblázníš. Moderní anonymní matka na internetu považuje za zvěrstvo dát dítěti instantní kaši k večeři a raději táhne hovězí vývar 6 hodin na sporáku. Pokud je spokojná, tak proč ne. Ale rozhodně není potřeba to moudro ventilovat veřejně jako to nejsprávnější a jediné řešení. Žijeme v obrovském blahobytu, máme všechno kdykoliv k dispozici, můžeme si ulehčit krmení, přebalování, výchovu nebo vzdělávání, tak si to važme.

petulejan
autor
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice krásně napsané,díky 👍👍👍

zuzita15
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuzita15
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice ja si budu dite krmit vyvarem a vy si ho krmte kasi a klidne si to budu ventilovat na internetu, jsme ve svobodne zemi, stejne jako vy si ventilujete to svoje. A netvrdim, ze je to to jedine spravne. Taky bych byla opatrna s tim “to si i mega výrobce nelajzne” viz
https://www.bezpecnostpotravin.cz/varovani-pred...

journals
23. pro 2019

@zuzita15 je mezi nimi ctvrt roku rozdil, to je dost. Syn jeste neji ani syr, ani pecivo. Jidelnicek byl priklad konkretniho dne, neznamena to, ze to ma preci kazdy den stejne 😎
Kasi jako zverstvo nevnimam ani ja, ani on 😉 obcas klidne dostane polevku, ale po te ma zase proste hlad. Tvuj jidelnicek by zase nefungoval u nas. Ale kazda zname sve dite nejlepe. Ani dospelaci neji to same ve stejnych porcich.

zuzita15
23. pro 2019

@journals jj, dcerka sice ji syr uz asi od roka, ale kazde dite je jine 🙃 ja jsem ani netvrdila, ze ma kazdy den to same, naopak jsem psala, ze deti jsou obecne hodne konzervativni v jidle. Za tou kasi si stojim, ale to je fuk.
Mimochodem nadmerna konzumace fruktozy obsazene mimo jine v ovoci pusobi na jatra podobne jako alkohol...

zuzita15
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice a jeste dodam - pokud vsechny tazatelky na detskou stravu chteji slyset, ze maji diteti dat cokoliv maji po ruce, hlavne at ji, spi a je klid a maji to co nejlehci a nedej boze nekdo napise jiny nazor, pak se vubec nemusi ptat...

jelenice_zavodnice
23. pro 2019

@zuzita15 Cituji "Navic kase vecer, to je proste zverstvo, nezlob se na me". Zvěrstvo je týrání zvířat, pedofílie, vražda a x dalších věcí, rozhodně ne instantní kaše k večeři. Ano, díky za link, to je to co píšu, kontrolní orgány fungují skvěle. V přesnídávkách bylo nalezeno ve stopovém množství už i sklo, lidské vlasy, guma nebo plasty, to samé plus mínus je k nalezení občas i v pečivu nebo masných výrobcích. Přede mnou se obhajovat nemusíš za názory, já jsem kromě jiného vyučený kuchař a potravinář ze staré školy, takže o výživě toho vím hodně, přesto neodsuzuji ostatní matky v jejich roli.

joy33
23. pro 2019

u nas s prevahou sklenicky, bio (Hipp, DM bio, Alette, ale ctu slozeni konkretni sklenicky). Taky jsem delala domaci prikrmy, ale napr. z kupovanych batatu, a pak jsem se docetla, jak jsou zatizene pesticidy (dovazi se vetsinou z usa)....proste celkove vzato ja fakt radsi sklenicky, bio, doplnene o domaci produkci, kdyz je moznost, hlavne taky neco v syrovem stavu jako doplnek (jablko, okurka, redkvicka atd). Plus nejake sacharidy klidne typu krupek, ale osobne moc nedavam ryzove, zase kvuli tezkym kovum nebo co to tam obcas objevi.... obcas ryze urcite neva, nebo bio, treba z Italie, ale co tam do toho cpou pri pestovani v Cine atd, to si iluze nedelam. 🙂
Krasny den vsem 🙂
ps: starsi generace je na vetvi, ze davam sklenicky, ale je mi to osobne uplne jedno a hlavne sama mam radar na neco dobreho/sunt. Nektere znacky bych nedala ani omylem. Psat je radsi nebudu, ale bylo mi z nich blbe. 🙂

joy33
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice ano, zijeme v obrovskem blahobytu, presne tak 👍 Jsem za to opravdu vdecna. Take se nachazime v eu, kde se lepe sleduje pouzivani pesticidu atd, i kdyz i tak to neni idealni. Urcite ale stokrat lepsi nez v Asii, kde se pouzivaji latky, kt. jsou zde zakazane...

zuzita15
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice tak to bys mohla vedet vyzivovou hodnotu instantni kase - nula. Ja taky nikoho neodsuzuju, jen mam jiny nazor, ktery ventiluju, a nikomu nikdy nebudu radit, at si to udela tak, aby to mel co nejjednodussi... pro me je dulezity pomer “cena/vykon”

vladienka
23. pro 2019

@zuzita15 ja som teda kojila 28 mesiacov a do roka mi vela nezjedla ale toto by jej asi naozaj nestacilo no... ja sa spis snazim davat maso max 4x tyzdenne, 1x rybu a 2x vege jedlo 🙂 ale suhlasim ze viac ovocia spis dopo

journals
23. pro 2019

@zuzita15 🤦🏻‍♀️ Tak to uz je mega prehnane tvrzeni... vlastne chci to dite ovocem otravit, ze? 🙄 to je dost mimo. A kdyz to prezije, tak ho dorazim kasi 😂

zuzita15
23. pro 2019

@journals to jsem ale prece nenapsala. Mimo jsi ty, kdyz si nic nezjistis a jen utocis.
https://www.health.harvard.edu/heart-health/abu...
Ovoce je jen jednim ze zdroju fruktozy, navic otazka je, co je nadmerna konzumace. Nesmi byt tedy ve forme dzusu apod, tj. zbavene vlakniny.
Nicmene to, ze po ovoci je brzy hlad, to je fakt.

zuzita15
23. pro 2019

@vladienka ja brala rybu mezi maso 😄 tu ma tak 1-2x tydne. Mala ji kazde tri hodiny priblizne, taky toho moc nesni, ale vahova krivka je rostouci 😉

jelenice_zavodnice
23. pro 2019

@zuzita15 Já ji znám. Ale ve tvém případě by to chtělo míň agrese + víc empatie. Tohle je diskuzní fórum ale ne skupina "první příkrmy", kde je podmínkou přijetí pokročilá znalost výživových norem, (s trochou nadsázky). Ne každá matka chce být otrokem plotny a ne každá ví, co je správně, resp. co je vhodnější. Pokud se vyznáš a chceš někomu radit, dělej to trochu jinak, protože jen tak to bude mít kýžený efekt. A nemyslím to ve zlém.

zuzita15
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice ja ale taky nejsem otrokem plotny, kdyz to jde, uvarim, kdyz to nejde, dam sklenicku, nejsme ani bio eko matka, co nenakupuje v supermarketu, a to jsem taky zakladatelce napsala. To, ze me vecerni kase, navic instantni, zveda ze zidle, to me zveda a neudrzim se 🤣

jelenice_zavodnice
23. pro 2019

@zuzita15 Tak zkus v obchodech častěji pozorovat nákupní vozíky, jejich obsah a jejich majitele. Pokud tato země bude mít co se stravování dětí týče největší problém instantní kaše nebo skleničky, tak máme vyhráno.

zuzita15
23. pro 2019

@jelenice_zavodnice mas pravdu 😆👍🏻

journals
23. pro 2019

@zuzita15 ja myslim, ze to chce v prvni rade hlavne pouzivat zdravy selsky rozum a na tom se vsechny shodnem 😉
Utocit jsi zacala ty. Ono vseho moc skodi 😎

marketanova
23. pro 2019

Dobrý večer, určitě vařit a dbát na zdraví dětí od začátku at nemají potíže s obezitou později.

blondynka400
23. pro 2019

@marketanova co mají příkrmy ve skleničkách společného s obezitou? 🙂