Začínáme s příkrmy: Co se vám osvědčilo?

lidka_hipp
9. pro 2014

Milé maminky, moc se mi líbí, jak hodně diskutujete a sdílíte své zkušenosti. Zajímalo by mě, jak to u vás bylo se zaváděním prvních příkrmů. Já sama jsem tehdy přečetla několik knížek a musím říct, že jsem z toho moc moudrá nebyla 😉 Měla jsem pocit, že nabídnout miminku první lžičku je docela věda, a tak jsem se snažila co nejlépe připravit. Hodně mi záleželo na to, abych své holčice nabídla co možná nejkvalitnější jídlo, aby dostala vše co potřebuje. Co se vám osvědčilo? Taky jste musely miminko "přesvědčovat", aby jedlo, nebo máte doma velkého jedlíka? Bylo něco, co si váš miláček zamiloval hned? Myslím, že zkušenější z vás mohou hodně pomoct maminkám, které zavádění příkrmů teprve čeká 🙂

megy
9. pro 2014

Tak u prvního jsme neuspěli s prvním příkrmem vůbec - mrkvička, dali jsme dýni a tý jo, to byl hukot do žaludku 🙂 u druhého mrkvičku prvně a mňamkaaa 🙂 ale je pravda, že občas bojujeme s brambory, ale jakmile se objeví na scéně maso, tak by mi snědli i můj oběd 😀 hlavně krůtí, králičí a pak hovězí 🙂

aneta16
9. pro 2014

Syn začal jíst v podstatě až v roce, ačkoliv jsme začali přikrmovat už v půl roce. Co mě překvapilo, byla oblíbenost červené řepy a batátů. Dýně a mrkev jsou takové stálice. A bramborovou kaši nejí do teď 🙂 ačkoliv brambory miluje. Podle mě mu vadí ta konzistence.

Co se týče ovoce, tak to byl dlouho "problém". Banány a jablka začal jíst pořádně až v roce a půl. Stále preferuje zeleninu.

I když nejsme vegetariáni, maso moc nejíme. Hovězí, to je nuda kousat, vepřové a kuřecí mě zapáchá, takže ho nevěřím. Krůtí sní, když se k němu dostane, jinak hlavně ryby (losos 2x do měsíce).

lidka_hipp
autor
9. pro 2014

@megy Taky jsem neměla žádný úspěch s mrkvičkou. Tu Anička odmítala, ale naopak milovala cukety, dýně, květák nebo třeba brokolici. Ale ze všeho nejvíc milovala maso ve všech podobách a skoro v jakémkoliv množství. To jí zůstalo do teď, a tak k obědu často sní víc masa než já 😀

@aneta16 Někdy se mi zdá, že i malé děti přesně vědí, co chtějí a co 🙂 Červená řepa je určitě zdravá, takže proč ne 😀

aneta16
9. pro 2014

@lidka_hipp Ano 🙂. Já se do řepy musím spíš nutit.

lidka_hipp
autor
9. pro 2014

@aneta16 Já jsem jako dítě řepu nesnášela a odmítala ji jíst. Teď je mi o pár let víc a řepu miluju. Hodně jezdím do Skandinávie, a tak jsem se naučila, jak z ní udělat dobrotu 🙂

sedmiteckas
9. pro 2014

Zrovna dnes jsem dávala podruhé mrkvičku, zatím bojujeme se lžičkou - malá neví, co s ní, rozpačitě se směje na mě, na lžičku, na tatínka s fotoaparátem...🙂 že by se po mrkvi utloukla, to se zatím říct nedá 🙂 ale zkouším. Navečer jsem začala dávat Nutrilon kaši, tu má ráda, zatím ji dávám z lahve, když je na dně, dokrmuji lžičkou, aby si na ni zvykala.

yvonneullmann
9. pro 2014

Jako první příkrm a vubec první lžička byla merunka kterou maly miloval a miluje ji do ted...pokracovali jsme zeleninou prvne brokolici pak dýni a take bez problémů... Vse od hippu protoze jedine jemu jsem diky referencím verila a malemu jako 4mesicnimu jsem se nebala dat

eliskaxox
9. pro 2014

Tak my začali s mrkvičkou,první den nic moc ale od druhého dne jsem měla co dělat abych stíhala dodávat do pusinky :D Pak přišla dýně a tu miluje,tu ať udělám s čímkoliv tak to sní. Co mi samotné nesnědl tak to je brokolice,ale v kombinaci s bramborem a mrkví to jí. Od Hippu miluje bramborové pýré se zeleninou a krůtím. Tak to je neuvěřitelná rychlost jak to do něj padá :D Nyní mám ale problém do něj dostat doma uvařenou rýži anebo kuskus. Jak to má jakoby zrníčka tak mě to nejí :( Takže zatím rýži jen ve skleničkách od Hipp a kuskus nevím.

zana09
9. pro 2014

U nas klasika, uspech mela mrkvicka, repa a dyne ( ta teda nejvic). Brokolice a kvetak az na nekolikaty pokus treba, proste vic mu na zacatku smakovalo to sladsi.
@eliskaxox Zkus to rozmixovat, pak min a min a zvykne si.Jinak u nas mel misto ryze uspech spis bulgur a ryzi se naucil pozdeji a spis basmati.

lidka_hipp
autor
9. pro 2014

@sedmiteckas Zavádění příkrmů chce hodně velkou trpělivost 🙂 Pár praktických tipů k tomuto důležitému období života a dětské výživě najdete na našem webu: http://goo.gl/RQnlVn

@yvonneullmann Moc díky za zkušenosti 🙂 Je pravda, že dobré reference maminek hodně pomáhají s výběrem 🙂

@eliskaxox Koukám, že máte doma pořádného jedlíka 😀 Obecně platí, že miminkům je potřeba novou potravinu nabízet opravdu několikrát a nenechat se odradit mnoha nezdary 😉

@zana09 Některé děti jsou víc na nasládlé druhy zeleniny a ovoce a jiné naopak sladké chuti moc nemusí. Zvláštní je, že to snad žádnému dítěti nevydrží do pozdějšího věku 😉

sedmiteckas
9. pro 2014

@lidka_hipp Děkuji za tip🙂

vercula7
9. pro 2014

u nas nejvice mrkev,kvetak a dyne a pak take spenat s bramborem a smetanovou omackou a bramborove pyre s kukurici a krutim masem

zulitvi
9. pro 2014

Vendelínek patří mezi Otesánky. Ale jako první jsem mu nabízela kupované skleničky. To mi vůbec nejedl. Tak jsem začala příkrmy vařit. Ve všem potřebuje mít mrkev nebo batát. Občas dostane skleničku, ale musím mu k tomu přimíchat tu mrkvičku. 🙂

adelinka89
9. pro 2014

U nás nejvíc na začátku frčela dýně, a ted od Hipp mi sni všechno, kromě hovězího s červenou řepou 😀

eliskaxox
9. pro 2014

@zana09 Když já toprávě doma tím ponorným mixérem víc rozmixovat nemůžu.Jak to zůstane krupicovitý tak to nechce 😒 Ale jinak když tam mám kousky mrkvičky tak tomu zas tak nevadí,je to prostě gurmán ale není kam spěchat třeba to ještě přijde

janinek
9. pro 2014

Osvedcilo se nam baby led weaning, cili dcera od zacatku jedla sama rukama, co si z nabizeneho vybrala. Zacla jsem zeleninou na pare, pak pridala ovoce, ryby, maso, mlecne. Hodne pozvolna, rozjedla se na plne porce v 11m, do te doby jsme proste stale 6-8 x denne kojila. Neresila jsem, kolik ceho sni, bylo pro nas dulezite, ze se uci jist s nami spolecne jako rodina a ze ji jidlo zajima a tvori si k nemu pozitivni vztah.

lidka_hipp
autor
10. pro 2014

@vercula7 Koukám, že máte doma malého gurmána 🙂

@zulitvi Je vidět, že i malé děti přesně vědí, co jim chutná 🙂

@adelinka89 Popřejte malému jedlíkovi za mě dobrou chuť 🙂

@eliskaxox Myslím, že je důležité, že postupujete krok za krok a malý se nakonec naučí jíst i menší hrudky a kousky. Jen každé dítě má jiné tempo 😉

@janinek To je velmi zajímavá metoda!!! Jak jste se o ní dozvěděla? Myslím, že je skvělé, že jste malou nechala, aby si vybrala sama a postupně se naučila různé chutě. Hlavně mi přijde moc fajn, že jste jedli společně a malá viděla, že jídlo je příjemná činnost.

janinek
10. pro 2014

@lidka_hipp na netu to nekdo zminil a libilo se mi to. Ze diteti nikdo necpe nic do pusy a samo si rozhoduje, co sni. A brali jsme to, ze je proste kojena, ze se do roka rozji a zadny stres, jestli sni na objem lzicku jednu nebo pet.

V okoli jsme meli same nejedliky a hodne nas to s manzelem odradilo, ty nervy u prikrmu. Nebo hodne bylo, ze prvni tyden dite jedlo nadsene a pak mesic dva nezajem a zase nervy.

lidka_hipp
autor
10. pro 2014

@janinek Vážně je to zajímavé. Přijde mi moc důležité, že jste dítě do něčeho nenutily. Mám v okolí pár maminek, které své děti do jídla doslova nutily a nakonec jejich děti odmítaly skoro vůbec jíst ☹ U nás se osvědčilo to, že máme dva psy a jednu všežravou kočku, tak Anička věděla, že když jíst nebude, vždy se najde někdo jiný, kdo si dá rád za ní 😀

elafonisi
10. pro 2014

U nás jsme začínali klasikou - domácí mrkvička, pak k tomu brambor, cuketa,... Dcerka, která mi do té doby stávkovala u kojení a mlíčka, se olizovala, syn velký jedlík, u kterého jsem očakávala nadšení, naopak s odporem plival. Tak jsem mu zkusila dát skleničku brokolici od Hippu a to mu zachutnalo. Dýně od Hippu byla vždycky taky sázka na jistotu. A nakonec se mi díky tomu rozjedl i s "domácí stravou".

lidka_hipp
autor
10. pro 2014

@elafonisi Je vidět, že je každé dítě opravdu jiné i co se týče jídla. Je super, že jste měla trpělivost s oběma.

elafonisi
10. pro 2014

@lidka_hipp Myslím, že mou trpělivost mé děti trénují opravdu poctivě ve všech směrech 😀

lidka_hipp
autor
10. pro 2014

@elafonisi Nikdy dřív bych nevěřila, že toho tolik dokážu. Ale od té doby co mám Aničku, se někdy cítím jako superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi 😀

elllenka
10. pro 2014

mě se osvědčily tyto stránky: http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html
někdo si dal velkou práci a téma příkrmy dobře zpracoval.
S příkrmy nemám problém, děti mi víceméně jí všechno. když né hned tak časem si vezmou. Jdu na to klidně, neřeším jestli něco nechají před dětmi ( když sní málo tak jim nabídnu další svačinku) a nabízím ji po určitém čase to co nechtěli jíst a časem nakonec jedí všechno.

elllenka
10. pro 2014

A synovec, ten skoro nejí a když jsem s ním tak sní všechno až kolikrát sestra kouká co všechno dokázal sníst. Sedím s ním u stolu, nabídnu mu jídlo. Naposledy dostal na talíř dva přepůlené chleby se sýrem. Vzal si jeden a že už nebude. říkám, ty už nebudeš? ne ... a můžu si vzít? jo. - tak jsem si vzala jednu půlku. Jím neřeším ho, došla sestra kouká na prázdný talíř a ptá se kdo to snědl? to bylo překvapení její klučina snědl 1,5chlebu a docela rychle :D asi pochopil, že bych mu to klidně snědla. ... no co chceš tak jíš, nechceš nejíš- neřeším to a zatím mi to vychází. ( ale když dítě nejí, tak nabízím svačinky a hlavně je dítě bez sladkostí- nemá nárok. ale nic nevnucuji. chceš nechceš hotovo)

lidka_hipp
autor
10. pro 2014

@elllenka Díky za tip na zajímavé informace. Myslím, že postupujete moc dobře, když děti do jídla nenutíte a neděláte ze stravování "velkou vědu" 🙂 Kamarádka má dcerku, která jednoduše nejí a tak kamarádka dělá všechno možné, aby do ní vůbec něco dostala. Výsledkem je, že se nervují obě ☹