Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

motylek
21. lis 2008

Tak mě včera doktorka řekla lepek od 7. měsíce (ukončené 6-tého). Taky mě sprdla, že zž přikrmuju a oznámila mi, že by měl pít 150-200ml mlíka na kilo váhy. Takže by mi měl pít cca 1400ml a vypije mi, když je dobrej den maximálně 700ml. No na to už mi nic neřekla.

sue007
21. lis 2008

Jeje,pije z hrnku,od Bocka ci co to je,ktery ma sosacek plastovy,ze ktereho to tece samo,kdyz to naklonim.Ty magic cupy sami netecou.
Jinak Andy dik,vyzkousim to.
A posledni prispevek-Co rikala doktorka neber jako jedine spravne,ony taky nemaji vsechny patent na rozum a v nazorech se lisi.Pokus se malymu dari,tak je to uplne fuk,ty ses mama a sama to musis citit-pokud chces prikrmovat od 4.mesice nebo az od 10., je jen na tobe.
Jinak btw jste se narodili taky 9.6.jako my 🙂

andy80
21. lis 2008

motylek: prosím tě, jak tě mohla sprdnout, že už přikrmuješ, když jste na UM, taky je blbost 150 - 200ml mlíka na kilo váhy. Bože to ne!!! Když jsme byli se synem v nemocnici (bylo mu 8 měsíců), tak nám tam tvrdili, že musí vypít 100 - 150ml tekutin na kilo a že se do toho počítá: přesnídávka, polévky, čaj, mléko. Pamatuju si jak dodnes, jak jsem do něj cpala přesnídávky, protože měli 200ml a počítalo se to za 200ml tekutin. Měl tenkrát 8kg, takže jsme měli mít 800ml denně. Když bylo víc, bylo dobře. Ale nesměl míň, jinak nás čekali kapačky. V tu dobu jsem do něj dostala cca 1000ml denně, tak byli spokojený.

radka.m.
21. lis 2008

andy,možná,že doktorka motýlka sprdla právě proto,že se řídí stejným názorem jako jsme minule diskutovali,že pokud dítě dostatečně prospívá,tak sa může s příkrmama začít až od uko.6měsíce,i když je na um.ta hodnota je opravdu 150-160ml na 1 kg váhy,nevidím důvod,proč by to byla blbost,naopak si myslím,že ta doktorka má opravdu dobrý přehled,v nemocnici pokud je dítě nemocné,tak se do pitného režimu započítává i polívka a přesnídávka,to ano,ale ne u zdravého dítěte,to se počítá jen mlíko a čaje,nebo voda,to nemůžeš srovnávat,pokud je dítě v nemocnici.

andy80
21. lis 2008

radko, já nevím, ale když jí nechce pít mlíčko, tak si myslím, že motylek udělala správně, že začala s příkrmy. Ono je taky zvláštní, že každá doktorka má jiný názor. Teď jsem se s tím setkala, když jsme se stěhovali a dr, kterého jsme měli v minulém bydlišti měl naprosto odlišné názory s dr, kterou máme teď. Asi máš pravdu v tom, že když je dítě nemocné je to jiné, ale já když si vezmu, že moje malá váží 9kg, tak by měla vypít 1350ml - 1800ml denně mlíčka. No tak to by mi nejspíš musela prasknout. Vypije mi mlíčka tak 600ml (2x samotné mlíčko 200ml a 1x kaše 200ml) + jeden ovocný příkrm s jogurtem a jeden zeleninový příkrm. Víc do ní opravdu nedostanu. A kdyby ano, tak nechci vidět, kolik by vážila v roce, když už teď má 9kg. Ona je teda i dlouhá, má 72cm, takže na svou délku není ta váha až tak moc, ale stejně nedovedu si představit, že bych jí dávala pít až trojnásobek toho, co vypije.

alishia
21. lis 2008

Motylek: kazda doktorka ma jiny nazor. Bud rada ze ti malej papa a nema problemy. Na doktorku se vyprdni🙂 Kdyby mimco nebylo pripravene jist prikrmy tak ti je jist nebude. A u nekojenych deti se orpavdu zacina ukonceny 4mesicem. Ale mleko by nadale melo byt tim nejhlavnejsim jak uz sme se nekde bavily.)) Myslite ze muzu dat malymu do ruky rohlik az bude nesnesitelny ?

andy80
21. lis 2008

alishia: s rohlíkem bych já osobně počkala. Můžeš vyzkoušet kukuřičné křupky, ty se sami v pusince rozpouštějí, jsou bezlepkové a dobře se mimčům drží a nehrozí, že by zaskočili. Jak se dají do pusiny, okamžitě se rozpustí. Jsou super. Jsou totálně bez chuti, ale mojí malé chutnají. Taky občas dávám dětské sušenky Hami Safari.

alishia
21. lis 2008

ja vubec ale nevim jak ty kukuricne krupky vypadaji a kde to prodavaji🙂

ajvi
21. lis 2008

ahoj holky, já vím, že to tady asi omíláte pořád dokola, ale nemám moc času číst diskusi zpátky.
mám skoro 6m kluka. od narození přibíral jako ďas, jen kojím, říkala jsem si, že nebudu mít s mlíkem potíže.
ale ouha. Asi 2 týdny se mi čertí u kojení a začal hůř spát. Říkala jsem si, že to zase přejde, pořád se střídají lepší a horší období. Jenže jsme byli tento týden na kontrole u Dr. a prcek přibral za měsíc jen 150 g. (měsíc před přibral 800 g). Doktor poradil zkusit dát po nakojení UM a když si vezme víc jak 20 ml, tak asi MM nestačí. Mě se teda do UM vůbec nechce...měla jsem trošku MM v mrazáku, tak jsem zkusila to. Jenže malej nevzal ani ze lžičky, ani ze stříkačky a z flašky už vůbec ne. Zkusila jsem mu dát napít z flašky i před kojením, ale ani tak ne. Zkouším 3 dny, ale bez úspěchu, řve už když tu flašku vidí ☹.
začnu s příkrmama (to jsem stejně měla v plánu od uk.6m), ale nevím jestli to bude stačit, do kaší se mi teda taky moc nechce. Vím jsem praštěná, asi se nemůžu smířit s tím, že když se mi ještě před měsícem nalévaly prsa tak, že jsem musela odstříkávat, že mám najednou málo.
už od 4 měsíce v noci nekojím,až k ránu kolem 4-5. sice se Máťa budil, ale zase vždycky usnul. teď sice taky jí až ve 4 hod., ale od jedné hodiny spíme po půlhodinkách i méně, je to dost úmorné.
prosím, asi potřebuju ujistit, co je teď správné řešení. díky

radka.m.
21. lis 2008

ajvi-napíšu ti jen svůj názor,myslím si,že pokud chceš,tak můžeš klidně ještě s příkrmama počkat,protože to,že malý přibral mín,to neznamenmá,že máš málo mlíka,musíš si taky věřit.kojené děti přibývají skokově,takže když minule přibral 800,což bylo až moc,tak vůbec nevadí,že ted přibral málo.důležité je,že nezhubnul,nebo nestojí delší dobu na váze.malý nejspíš to kojení začal tak trochu flinkat,ale ty určitě mlíko máš,jinak by nepřibral!určitě nezkoušej dávat um,to by jsi byla na nejlepší cestě kojení úplně odbourat!je dokázané,že když kojenému dítěti nabídneš flašku,tak i když je najedené,tak si stejně ještě aspon trochu mlíka vezme,takže i kdyby si malý po kojení tu 20 vypil,tak to vůbec neznamená,že má hlad,nebo že nemáš mlíko.je samozřejmé,že když kojení flinká přes den,tak že se to snaží dohnat v noci.je jenom na tobě,jestli povolíš a dáš mu v noci prso a tím budeš riskovat,že si ho tak naučíš na pěkný zlozvyk,kterého se později těžko zbavíš,anebo vydržíš a malý začne pořádně jíst přes den.s příkrmama ted už nic nezkazíš,ale pokud chceš počkat,tak bych určitě ještě počkala,protože málo mlíčka určitě nemáš!

ajvi
21. lis 2008

Radko, díky. já vlastně pořád vnitřně bojuju proti přidávání UM nebo kaší (příkrmy až tak ne, ty jsem plánovala zavést od 6m, jak se doporučuje), jen mám takové chvilky kdy trochu podléhám...
kluk je pořádnej, má 7,7 kg (přibíral hodně mezi 2-4 měsícem),
včera jsem zkusila večer odsát MM (malej už spal a časově to odpovídalo, že prso bylo nalité ke kojení - kojím každé 3 hodiny a prsa střídám) a odstříkala jsem ani ne 100 ml - ale zase ten mozek už ví, že v noci nekojím, tak tu produkci sníží. ještě před měsícem, jsem někdy v noci musela vstát a odstříkat, protože mě úplně bolelo prso a to už se teď nekoná. Zas na druhou stranu si říkám, že kdyby měl hlad, tak si řekne o jídlo dřív než po třech hodinách (které dodržuje od narození), a odpoledne když na 2 hodky usne, tak kolikrát jí až po 4,5 hodinách.
jenže jak kluka donutit, aby kojení neflinkal? 😉
taky jsem začala pít čase pro kojící matky, které jsem měla od PA po porodu zakazáné, protože by mi asi prsa praskla...

radka.m.
21. lis 2008

ajvi-je úplně normální,že se ti dříve prsa více nalévala,někomu se nalívají jenom v šestinedělí,jinému zase třeba ještě v 8 měsících,to je fakt různý.kolem toho půl roku už se většin ou mlíko do zásoby nedělá,vytváří se ho potřebné množství přímo,když prcek saje,přímo při sání.takže pokud ted to kojení flinká,tak se logicky toho mlíčka tvoří méně,ale kdyby chtěl,tak se nemusíš bát,on by si vytáhl i víc,prostě tolik,kolik bude chtít.pokud je paličatý,tak ho bohužel asi nedonutíš,aby pil více,ba naopak,mohla by jsi mu to spíše znepříjemnit a mohl by mlíko začít odmítat úplně,takže ho nech,aby pil jak chce on,váhu má teda fakt pěknou,takže zásoby si už stačil udělat a s příkrmama nespěchej a s um,nebo kaší na to spíš zapomen! 😀 😀 😀

radka.m.
21. lis 2008

jo,ještě jsem zapomněla,pokud chceš pít čaj pro kojící matky na podporu tvorby mléka,tak jediný čaj je od megafitu-je tam přidaná jeřabina a ta jako jediná podporuje právě tvorbu mléka,jinak ostatní čaje tu jeřabinu neobsahují,slouží jenom jako vitamínový doplněk stravy.

ajvi
21. lis 2008

tak díky za uklidnění, to jsem potřebovala slyšet.
jé zrovna ten s jeřabinou mám, ale mě PA zakázala po porodu mít i fenyklový čaj,který jsem pila na prdíky, protože ten prý je taky na laktaci, tak nevím

sue007
21. lis 2008

Alishia,ten rohlik je uplna blbost,proc to delat,jestli se ti kvuli tomu objevi alergie na lepek,tak pak rohlik neuvidite pekne dlouho-jak jsem psala,zajdi do zdrave vyzivy,krupky tam koupis a cokoliv jineho z kukurice,ryze,amarantu apd.muzes.Oni ti urcite poradi,kde lepek neni.
Jinak Andy diky za tip,jedna mala blba gumicka dela divy-hrnek je pak pekelne drahej,ja myslela,jakej v tom neni figl,nicmene uz to tece,tak super.

sue007
21. lis 2008

Ajvi,Radka ma urcite pravdu,malo mlika nemas,oni v tomhle veku delaji deti u piti blbosti,koukaj kolem,co kde lita,nejlip funguje na nedostatek mleka riccinus comunis,ta homeopatika,jsou levna a muzes je zkusit par dni brat jen pro tvuj klid-maji je v lepsich lekarnach,ale uvidis,ze malej bude pit stejne.S tema prikrmama zacit muzes,ale ze zacatku toho dite stejne moc nesni,ale spis rozpatla kolem,takze bych od toho nejaky vahovy prirustek neocekavala.

ajvi
21. lis 2008

Radko, Sue, díky
za týden začnu s mrkvičkou, jak bylo v plánu, a jinak zkusím vydržet 🙂
hezký den

kacka.va
21. lis 2008

sue: alergie na lepek se může projevit v jakémkoliv věku, pokud k tomu má člověk předpoklady. 😉

many
21. lis 2008

ahoj holky,tak příští týden taky začínáme s příkrmy a chtěla bych poradit,když dám mrkvičku,co mám pak dát dál,co je lepší,mrkev a brambor,nebo třeba brokolici,a pak až mrkev s bramborem,díky za rady 😉

andy80
21. lis 2008

many: lepší je vyzkoušet víc druhů zeleniny a teprve potom brambůrku.

sue007
21. lis 2008

Many-Dobra je napr.dyne hokaido,aby se to treba neprehanelo s mrkvi-moc betakarotenu taky neni dobre.Alergie na lepek nebo cokoliv se samozrejme muze projevit kdykoliv,ale da se to vse minimalizovat tak,ze detem do roku nedavame nic z kravskeho mleka,lepku a pod.,-je plno veci,co muzou deti jist,staci nad tim trosku popremyslet.My si dneska dame polentu s troskou jablicka🙂
Jinak mala od kamaradky mela alergii na lepek,vlakninu a laktozu-i z matersk.mleka,takze velky zanet strev a pd.,zaclo ji to kolem 7.mesice a prisli az kolem roku.Pak dlouho nemohla jist skoro nic az na nejake mliko na predpis.Hruza,tak panbuh zaplat, kdyz jsou deti zdrave a neni kam spechat,rohliku si jeste uzijou dost.

daluri
21. lis 2008

Many, já bych začala přidávat brambor a po třech dnech třeba tu brokolici..

andy80
21. lis 2008

sue007: do roka bez lepku? To je moc dlouho. Říkají, že lepek se může zavádět mezi 4. - 6. měsícem, já teda počkám tak do 8. měsíce, ale do roka mi to přijde moc dlouho. To kravské mléko ano, s tím souhlasím.

Jinak postup na příkrmy by měl být takový:

první tři dny třeba mrkvička, další tři dny brokolička, potom tři dny květák, další tři dny další zeleninka, pak se můžou zeleninky kombinovat a potom se může začít přidávat brambůrka.

radka.m.
21. lis 2008

s tím lepkem úplně souhlasím s sue-názory na lepek nejsou vyhraněné,takže zavádění lepku od 4-6měsíce doporučuje jedna strana a pozdější zavádění lepku doporučuje zase strana další,takže to není jednoznačné,musí si každý vybrat sám.já osobně jsem pro pozdější zavádění lepku,protože se to opravdu dá alespon minimalizovat.po roce mají děti už daleko lépe vyvinutý imunitní systém a trávicí soustavu atd,takže si myslím,že dětem opravdu nic neuteče,pokud se lepek zavede déle.a určitě je dnes plno možností,čím nahradit potraviny s lepkem za jiné potraviny.

andy80
21. lis 2008

radko: já volím zlatou střední cestu. Taky mi přijde zbytečné zatěžovat organismus 4. - 6. měsíčního dítěte lepkem, ale v těch 8. měsících mi to už přijde o.k.

kacka.va
21. lis 2008

sue: já myslím, že s tím lepkem to nebude tak hrozné, já jsem četla článek, že už se zrovna u toho lepku tak striktně nemusí dodržovat, co platilo dřív. ale jinak se obecně doporučuje od 8 měsíce, ne od roku.
někdo zase je toho názoru, že teď ještě nejí děti tak pestrou stravu, takže se mnohem lépe odhalí právě alergie na lepek, než v pozdějším věku. 🙂

jjaanca
21. lis 2008

many: já jsem začala brambor+mrkev, pak brambor + brokolici, pak brambor + fenykl... Každou zeleninu jsem dávala s bramborem, protože když byla samotná, tak mi to připadalo takové .......... nechci psát ostré protstě příliš chuťové.

jjaanca
21. lis 2008

andy80 proč je lepší brambor později???

sue007
21. lis 2008

jo,jo vim,mam takovou tabulku priplou na lednicce,kde je nasano,co se muze od 6., a co od8.,lepek je tam uvedem od 8. 🙂 Nazory na to se ruzni a muj je,po zvazeni vsech dostup.informaci-ze neni kam spechat.Je to ale vec maminky,to mate jako napr.se spanim v peri-i kdyz to neni jidlo 😉