Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dukie
28. únor 2009

jaannaa: Já bych asi po té zelenině kojila, 60 g se mi zdá na jednu porci (navíc polední) docela málo. Ale nevím, no. Toníček baští v poledne tak 130 - 150 g, pak mu nabídnu čajík, tomu ale moc nedá, takže mu pak dám ještě cucnout s prsu. Někdy saje víc, někdy jen trošku... Každopádně si myslím, že je Lucinka ještě docela maličká na to, abys kojení po jídle odbourala úplně. Netlačila bych na to. Nabízela bych přednostně čajík, ale dala bych pak možnost i cucnout si mlíčka - rozhodně je potřeba k příkrmům nabízet i tekutiny, ať už čaj či mlíčko.

Pro tu zeleninku, pokud se jí do ní moc nechce, naše dětská doktorka radí odstříkat trošku mateřského mléka a smíchat ho s tou zeleninkou a to jí nabídnout. Nevím, jestli to funguje, my jste ten problém zatím neměli (ťuk, ťuk, ťuk...), ale za zkoušku nic nedáš. 🙂 A postupně pak podíl mlíčka snižovat... aby měla možnost si víc na tu novou zeleninovou chuť zvyknout. 🙂

andy80
28. únor 2009

dukie: 14 dní po zavedení příkrmů se má dokojení (nebo dopití UM) po jídle úplně odbourat a zeleninový příkrm by měl nahradit jedno celé jídlo

dukie
28. únor 2009

andy80: Já vím, tak to praví teorie. 🙂 Ale ne každé dítko je to ideální, kterému to takhle hezky učebnicově jde. Proto si myslím, že když jí malá papká jen 60 gramů zeleninky, tak je to prostě nutričně málo a potřebuje se ještě dobaštit. Něco jiného by bylo, kdyby jí už zbaštila celou porci (což je - opět učebnicově - 150 - 200 gramů). Já to zrovna řešila s naší dětskou předevčírem, říkala jsem jí, že Toníček často zbaští jen nějakých 130 gramů (baštíme už 3. týden) a víc do něj už nedostanu, tak že zbytek dokojím. A jí se to líbilo a říkala, že to děláme dobře, že teprve začínáme a není kam spěchat. 🙂 Tak proto jsem psala, že bych na to netlačila. Nemá smysl jí víc vnucovat, když nechce (naopak by se tak mohlo vyprovokovat odmítání lžičky či příkrmu úplně), prostě dokojit a hotovo. A další den zkusit třeba jen o lžičku víc. A tak pokračovat. Každé miminko to holt nezvládne tak ukázkově, aby za 14 dnů zvládlo celou dávku jídla. Někomu to trvá dýl... nám evidentně taky. 🙂

martimarti
28. únor 2009

Dukie, zrovna včera jsem si koupila nové číslo časopisu Máma a já a je tam na str.26 přesně to, o čem píšeš 😉 : Nějaká maminka se ptá, že její syn sní k obědu 60g a zbytek dokojí a laktační poradkyně jí odpovídá:"Pokud vašemu synovi stačí oběd a nedožaduje se kojení, tak mu ho nenabízejte....Kojené dítě nepotřebuje dodávat tekutina cca do 10,měsíce, protože MM obsahuje až 87 % vody, vodu obsahuje i ostatní jídlo - kaše, ovoce, polévka. Takže dítěti stačí kojení a příkrmy. Tekutiny navíc se kojenému dítěti přidávají okolo 10.měsíce, nekojenému od 6.měsíce". Opsala jsem to přesně. Stejný názor má i Martin Gregora v knize Jídelníček kojenců a malých dětí. Já jsem také podlehla názorům zde, že se MUSÍ hned s příkrmy podávcat tekutiny, místo abych dala na svoji intuici, a dál kojila. Teď to nehrotím, když vidím, že malá přes den nepije z hrnečku, tak prostě kojím a hotovo. A to se napije vždycky.

martimarti
28. únor 2009

Takže pokud maminka má mléko, nevidím důvod, proč hned s příkrmy zavádět vodu, když MM je to nejlepší, co může matka dítěti dát. Jasně, že by bylo ideální, aby hned pilo ča, ale když dítě nechce, neumí pít z hrnečku atp. tak raději budu kojit, než ho nechat žíznit. A to poznám přiložením k prsu, buď si vezme, nebo ne. 😉

jaannaa
28. únor 2009

Díky za rady!!!
Po příkemech se snažím dávat čajík (bylinkový, bez cukru) ... malá si sem tam lokne (tak 10-20 ml) což ovšem dle mého není zrovna moc.... tak to vyřesím tak, že po jablíčku (to sní kolem 120-150g) už kojit nebudu, po večerní kaši nekojím, a stím obídkem, dokud nebude baštit alespon 120g tak dokojim...

jaannaa
28. únor 2009

dukie ... s tím mlíčkem sem to už zkoušela .. ale bohužel to stejne neprošlo.. veliost té porce nebyla o nic větší 😖

andy80
28. únor 2009

Holky, zkuste si pročíst diskuzi pitný režim. Se zavedením příkrmů se musí zavádět také pitný režim. Voda, čaj apod. Jde taky o to, že děti se musí naučít pít něco jiného než MM nebo UM. Ale nutit to nikomu nebudu. Kdo chce, aby jeho děti měli později problém s pitným režimem, tak poslouchejte laktační poradkyni, ta ví jistě všechno nejlíp. Dětské doktorky si plácají jen tak něco do větru. Já když tohle čtu, tak se divím, že dětem dáváte vůbec něco jiného než MM. Ono je to pohodlnější dát MM než se snažit naučit dítě pít něco jiného. Ale no comment, teď mě tady ukamenujte, ale já jsem svoje řekla a už se k tomu vyjadřovat nebudu.

jaannaa
28. únor 2009

andy80 ne ne neukamenujeme 😀 , rádi se přiučíme!!!

jaannaa
28. únor 2009

alespon já teda 😉

martimarti
28. únor 2009

Andy, nikdo tě kamenovat určitě nebude, ale je usměvné napsat"..laktační poradkyně, ta ví jistě všechno nejlíp"? To jako narážíš na co? Máš asi geniální dítě, co se hned naučilo pít, já bohužel to štestí nemám, učím pít malou už více než 8 týdnů a malá prostě odmítá. To to do ní mám rvát násilím? Neustále jí dávám hrneček, už jsem za ně utratila asi 800Kč, a malá je prostě nechce. ☹ Tak poraď 😉. Takže uznáš, že rady výše uvedené laktační poradkyně mi dodají optimismu, že jí mohu dávat tekutina formou MM. A prosím nepiš, že jsem pohodlná, když nedávám pít nic jiného než MM, není to pravda, věnuji tomu dost úsilí, ale zatím naprázdno. 😉

andy80
28. únor 2009

martimarti: nemám geniální dítě, s oběma dětma to byl problém, ale dávala jsem ze začátku po lžičkách, pak jsem vyzkoušela různé druhy hrnečků. Synovi se nakonec osvědčil Aven Magic cup a malé kupodivu nejvíc vyhovuje obyčejný tekoucí hrneček, do kočárku mám teda nekapací Mam, ale má stejné pítko, jako ten obyč, jen se musí víc tahat. A s tou laktační poradkyní se omlouvám, mám sní špatnou zkušenost, tak mám vůči tomu averzi. A nevztahuj si to na sebe, nenapsala jsem že si pohodlná nýbrž, že je pohodlnější dát prso. A já vím, že některé zdroje tvrdí, že MM místo pití stačí, ale jde o pitný režim do budoucna. Ne nadarmo se říká co se v mládí naučíš..... Jinak já teda malé dávám napít pořád, nejen po jídle. Běhám za ní pořád s hrnkem a vždycky si aspoň cucne. A tímhle ucucnutím za den vypije 200ml, když máme dobrý den tak i 400ml.

martimarti
28. únor 2009

Andy, taky za malou běhám, teď už se konečně naučila z Avent učící lahvičky, umí to nasát, ale prostě nepije. Má ji pořád na zemi, aby si na ní sama dosáhla, občas to udělá, ale velmi vyjímečně. Tak za ní chodím, zkouším jí pítko dávat, ale odstrkuje mě ručkama, tak prát se s ní nebudu, že? Dnes odpoledne jsem jí to nabízela snad každých 15 minut a prostě ne! Už jsem zašla i tak daleko, že jsem jí koupila lahvičky od Hami, ředím jí je s vodou, aby to měla sladké, myslela jsem, že alespoň tak jí to bude chutnat, a nic. Vařím čaje, a nic! Zkusila jsem klasickou lahev, krmení po lžičkách, ale prostě malá nepije. Takže prostě kojit musím dál, to se nedá nic dělat, když chci, aby měla tekutiny. Ale zkouším to dál a budu dál zkoušet, jen si prostě myslím, že to není tak jednoduché napsat, že s příkrmy se hned musí dávat tekutiny. 😉 😉 Ale o případných pokrocích a úspěších budu pochopitelně informovat 😉

many
28. únor 2009

holky já po příkrmu normálně kojím 😉 a přes den mu dávám i čajík nebo šťávičku 😉

many
28. únor 2009

martimarti 😉 taky čtu Máma a já 😉 super časák a zrovna ty názory o kojení......atd 😉 bomba a prostě kojit budu a budu 😀 😀 😀 i přes den 😀 😀 😀 😀

many
28. únor 2009

jinak jsem taky četla,že kojené dítě se má naučít pít mezi 7-10 měsícem 😉 takže ještě máte čas 😉 my se naučili až kolem 8 měsíce pít z hrnečku a pitka 😉 a stejně mu raději dám to zdravější 😉 mlíčko od mámy 😉

martimarti
28. únor 2009

Many, tebe mi posílá samo nebe 😀 😀 😀 Už jsem si myslela, že jsem divná, když dávám kojení přednost před ostatními tekutinami, ale jak jsi četla, malá mi nedává na výběr. Navíc naprosto souhlasím, i když chci, aby se naučila pít z hrnečku, nějak intuitivně cítím, že nad mlíčko není 😀 😀 A Máma a já je super, těším se na každé číslo 😉

many
28. únor 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀
právě,když máme svoje mlíčko,tak proč mu ho nedát,že 😉 buďme rády,že ho máme 🙂 a prostě s hrníčkem to přes den zkoušet a zkoušet 😉 já když mu udělám šťávičku od hami s vodou tak vypije za den i 300 ml ale například dnes měl čajíček a vypil ani ne 50 ml 😒 takže co,prostě mu stejně to mlíčko musím dát,že jo 😉 já mu to třeba nutím dát když se probudí,tak na žížu,ale je takovej,že to má v obyváku na stole a sám si doleze,stoupne a napije 🙂

martimarti
28. únor 2009

Tak to ti pije hezky, když dá 300. Já když jsem rozředila Hami s vodou, tak dala s bídou 40, z toho tak 20 bylo na triku 😀 😀 musela jsem jí převlíct. A dnešní odpolední čaj - nula. Ale zatím se to učí, takže to neberu jako tragédii, i když bych ráda, aby alespoň něco vypila. Ale holt je po mamce, já si dám taky raději vínko 😉 😉 než vodu. Mimochodem, koukala jsem před chvílí, že jsi akorát aktualizovala album, krásně vám Ládík roste a hezky stojí. Zuzka se předevčírem sama postavila v postýlce, tak mám radost. 🙂 🙂

many
28. únor 2009

šikulka 😉 no Ladík už chodí u nábytku 🙂 nevím kam spěchá 😀 😀 😀 já chci miminko ještě 😀 😀 😀
jinak tu šťávu mu ředít na 3x do 150 ml vždy 60ml šťávy a doleju vodou a hrozně mu chutná sakra 🙂 něco s meruňkou 😀 a taky hrozny s jablkem,.. si nevzpomenu 😀 😀 😀

many
28. únor 2009

ředím 😀 😀 😀

many
28. únor 2009

taky jsem teď nakoukla do tvýho albíčka a malá jak se tam krásně směje na té jedné fotečce a už je taky zubatááá 😀 my zatím furt nic 🙂

many
28. únor 2009

jinak taky si dám ráda vínko 😀 a nebo černýho kozlíka 😀 😀 😀

martimarti
28. únor 2009

Tak bacha, Zuzka už má 8 zubů 😀 😀 😀 Je s těma zubama nějak napřed 😀

andy80
28. únor 2009

holky, já jsem neřekla, že jste divné, když dáváte přednost kojení, kojení je jasně pro dítě nejlepší, ale martimarti, sama píšeš, že se snažíš a to děláš dobře. Hlavně to nevzdávej, protože pitný režim je fakt to nejdůležitější co se dítě musí v ranném věku naučit. Jinak já spíš čtu Betinku, už jí čtu 5 let (od doby co jsem byla poprvé těhu), ale čtu to spíš pro zajímavost, protože si většinu věcí dělám po svém.

martimarti
28. únor 2009

Andy, v pohodě, neomlouvej se 😉 😉 já vím, že jsi to myslela dobře, snažíš se poradit 🙂 . Jen si tu tak notujeme, našli jsme společnou řeč 🙂 A Betynku taky kupuju, poslední dobou se zlepšila a líbí se mi nějak víc 😉

andy80
28. únor 2009

ježiš teď koukám, že jsem napsala Betinku a myslela jsem Betynku. Teda fůůůůj. Nj, pozdní hodina, je čas jít spát 😀

many
1. bře 2009

ahoj holky 🙂 tak Betynku jsem si kupovala v těhu 🙂 taky jsem jí ráda četla 🙂 a pak jsem zkusila Máma a já a pořád se pokouším posílat fotečky tam a furt nic 😉 furt nás tam nechcou vybrat 😀 😀 😀

many
1. bře 2009

no já mu teď nachystala šťávičku - od hami - jablko meruňka a to do něj zase pojede 😀 jsem vzědavá kolik za den stáhne potvůrka,ale zítra zase dostane pěkně čajíček 😀 žádný takový ať si nezvyká 😀

mikulka
1. bře 2009

Holky, a když jste začínály s příkrmama, to jste uvařily třeba půl mrkve a rozmixovaly? Jde to, mixovat tak malé množství?