Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bereninka
6. dub 2009

shaulo a martao, mooooooc děkuji za pomoc 🙂 😉
Na zítřek jsem uvařila brambůrek s cuketkou a brokolicí, tak jsem zvědavá... 😕 😅

ada11
7. dub 2009

ahojte maminy, ja dávam príkrmy Anetke 2 mesiace, pokým nešli zúbky papala dobre, ale akonáhle vyšiel prvý zúbok katastrofa, buď zje nejakých 20-30 ml zeleninky, ovocie nič, kaše vyvráti, už ani neviem čo by som jej mala uvariť. ak vám detičky nechcú kaše čo im dávate večer papať? mám skúsiť zeleninu? dnes som jej dala kúsok chlebíku, ale začala sa drhnúť. Lepok som doposiaľ nedávala v nijakej forme. máte typ na nejaké dobré dojčenské recepty?

jananinka
7. dub 2009

baby, zaciname s prikrmamy a citam tu, ze kolko ma tak asi spapkat, mozno to bude divna otazka, ale ako viem kolko je to? to si mam tu hotovu kasicku naliat do flasky, aby som to odmerala, alebo ako? 😒

shaula
7. dub 2009

Jéžiš, holky, neřešte to tak přesně na ml. Kupte si skleničku přesnídávky, na ní je uvedeno, kolik má ml, tak Vám bude sloužit jako přibližná míra. Na kaši si odměřuju vodu, hotovou kaši neměřím.

paola.o1
7. dub 2009

caute maminy, my sme zacali konecne s prikrmami, uz sme tri dni na mrkve a ked neporadite tak na nej moj krpec odrastie🙂 baby, mam teraz mu k tej mrkve nieco pridat, napr. zemiak a potom k tomu maso, alebo mu mam dat teraz inu zeleninu samostatne, bez zemaku a masa?

shaula
7. dub 2009

paola: lze tak i tak, prostě jak ti to vyhovuje. Vždycky ale aby jedl jen jeden nový druh - tj. když ti jí mrkev, tak jako další nedávej např. brokolici s bramborem, ale třeba mrkev s bramborem nebo samostatně brokolici. Maso ale začni dávat až měsíc po zavedení zeleniny (mezitím zavedeš různé druhy).

paola.o1
7. dub 2009

dikes shaula, tak zajtra sa vrhneme na mrkvu so zemiakom 😉

shaula
7. dub 2009

paola: už jsem tady hodněkrát doporučovala www.kojeni.net, je tam krásný postup pro zavádění příkrmů - kdy kterou zeleninu, jak začínat, čím pokračovat - určitě bys tam našla informace, které tě zajímají. Jinak na brambory trochu pozor - v tomhle období jsou už moc dlouho skladované a nekvalitní (aspoň ty kupované). Někdo (např. já🙂 dává teď brambory jen ve skleničce, čekám až budou nové. Ale někdo to neřeší nebo když má vlastní ze zahrádky a ví, jak byly skladované, tak je to taky o něčem jiném. Tak hodně štěstí s příkrmy!

paola.o1
7. dub 2009

mas pravdu, ja mam v plane davat do roka vacsinu papania v sklenickach, predsa len to je viac kontrolovane ako zelenina v bille 🙂 inak stranka super! hned to idem nastudovat. dakujem za typ

shaula
7. dub 2009

Našim klukům ze začátku i ty skleničky víc chutnaly. Ale radši to prostřídávám, dostávají vařené i kupované, prý když jsou děti krmené hlavně skleničkami, tak pak můžou vařené odmítat. Fakt je, že naši s tím měli trošku problém, než přijali vařenou stravu.

andy80
7. dub 2009

ono se není čemu divit, že dávají děti přednost skleničkám, oni ty skleničky jsou super ochucené, kdežto doma vařené jídlo je totálně bez chuti. Já jsem pročetla složení skleniček a podle toho začala vařit a máme úspěch. Papáme obojí, domácí víc, kupované jen když je maminka líná něco uvařit nebo když někam jedeme.

dadex
8. dub 2009

Mozte poradit aj mne? My uz dva tyzdne papame zeleninku. Raz viac, inokedy menej, no stale dokrmujem mlieko. Ked mu dam plnu davku vypije plnu, ked menej tak tak. Je pravda, ze ked zacne mrńcat, tak hned mu ponuknem mlieko. Ako dlho trva, kym dietatku bude stacit len prikrm. A este my papkame o 8.mej rano, potom obed a o 16-tej a o 19-tej. Takze nam nevychadza doobeda na desiatu. Mam to upravit?

dadex
8. dub 2009

shaula naozaj dobra stranka. nasla som odpovede.

paola.o1
8. dub 2009

dadex, my to mame tak ze o 6 rano UM, o 10 zatial UM neskor ovocie, o 14 zelenina, o 17 UM a o 21 kasa.

holly1
8. dub 2009

ahoj, já uvažuju, kdy začít s příkrmy. Máme teprve pět měsíců, kojím. Přibíráme už dost pomalu - tak 30-40 dkg měsíčně. Malá se mi ale poslední týden hodně natahuje po jídle, když před ní něco jíme. Myslíte, že začít dřív než v 6 měsících? Vycházím i z údaje na www.kojeni.net

berenika39
8. dub 2009

Přírustky už pak nejsou kilo měsíčně, to je v poho, bud ráda, že kojíš, do konce šestého si myslím, že bych nespěchala...natahuje se, protože je šikulka a ví, o co jde....a nic ti neuteče, to patlání a mixování a nádobíčko a horší kakání a jídlo všude s sebou....uvidíš,co napíšou ostatní, ale času dost 😉

holly1
8. dub 2009

berenika39, no já si kojení popravdě moc neužívám, máme pořád dost problémy ☹ . Nechci to uspěchat, ale poslední dobou už o tom fakt uvažuju. Když se na nás tak hladově divá, je mi úplně líto, že jí nemůžu dát ochutnat. Celkem ráda už bych jí to zpestřila. Proč se doporučuje co nejdéle jen kojit? Kvůli alergiím?

dadex
8. dub 2009

myslela som, ze sa to musi presne dodrziavat ten obed. Tak si to prisposobim aj ja, aby sme mohli davat desiatu.
paola to ti je maly este o 21 hore? ja to mam na plane, ze o 16-tej kasu a o siedmej UM.

shaula
8. dub 2009

paola: taky se divím, že v 21 kaši. To už naši chrní🙂 My dáváme kaši tak v sedm, v osm zkusím ještě nakojit a šup do postýlky.
holly: nevím, jaké problémy máte s kojením, ale pokud jsou to jen drobnosti, tak zkus vydržet ještě ten měsíc, ty přírůstky jsou pěkné, naši kluci neměli ani takové. Taky jsme s kojením bojovali, kluci moc nechtěli pít (a nechtějí). Kojení se doporučuje z mnoha důvodů: 1. kvůli alergiím, 2. MM je to nejlepší a nejstravitelnější, co může mimi dostat, 3. kvůli protilátkám atd. atd. Podle mě osobně je zbytečné zatěžovat ještě "nevinný" zažívací trakt miminka předčasně nějakými příkrmy, pokud plně kojíš - a i u dětí na UM bych s tím nespěchala, i když u nich se může začít dříve. V každém případě se ale poraď s doktorkou, aby věděla, že chceš už začít s příkrmy.

holly1
8. dub 2009

shaula, já vím, proč je dobré kojení, spíš mě zajímá, proč začínat právě až v těch 6 měsících, resp. co se "může stát", když začnu o 14 dní dřív - asi nic? Kvůli tomu přece mimi nezačne být alergické...?? Ale já se znám - asi nezačnu, i když hlavou mi to běží. Naše problémy s kojením už tady znovu publikovat nebudu, už jsem se to nařešila až až, je to zbytečné. Prostě nám to moc nefunguje, takže je to hodně náročné. No ale pořád s tím bojuju a kojím a kojím a odstříkávám...

shaula
8. dub 2009

Jo tak, asi jsem špatně pochopila tvou otázku. No asi se fakt nic nestane, ten zdravý základ už dostala. A když budeš kojit dál k příkrmům, tak to bude určitě OK. Hodně štěstí.

bereninka
8. dub 2009

holly, záleží, jak ti přibírá, pokud moc ne, s příkrmy bys už začít mohla o 14 dní dříve.

holly1
8. dub 2009

no, psala jsem, že už přibírá dost málo a zdá se mi i míň spokojená...poradím se za týden s doktorkou, jestli začít trošku dřív...

bereninka
9. dub 2009

holly, těch 14 dbí by jistě nevadilo. Záleží, jak ti bude jíst. MOžná ti dr. poradí dávat na noc kaši... tak dej vědět, jak sji dopadla. 😉

suziad
9. dub 2009

Chcem sa spytat, vrta mi to hlavou ci som neurobila chybu 😒 , Mala je kojena, ale aj obcas dokrmovana UM hlavne na noc. Tak som pred dvoma tyzdnami zacala davat kasu ked mala 5,5 m. a mooc je chuti, ale po tyzdni som zacala aj zo zeleninkou. Nieje ten tyzdnovy odstup moc kratky!! 😅 . Zatial ziadny problem nema vsetko jej chuti, teda zatial mrkvicka a zemiak. Dik

kacatko03
9. dub 2009

ahoj, včera jsme začali s mrvní mrkvičkou....mužu dávat uiž každý den zelenuinové příkrmy nebo ne? já si to už nepamatuju 🙂

holly1
9. dub 2009

berenika - vím, že někdo začíná s kaší? A proč kaše před zeleninou? Líp se po ní nabírá?? Jak jste dospěly k tomu, že jste začaly s kaší?? A po jak dlouhé době se pak dává zelenina?

suziad
9. dub 2009

ja som zacala davat kasu na noc namiesto UM ked bola hladova. A za ako dlho sa moze zacat zo zeleninou to neviem preto sa pytam aj ja. Ja som zacala za tyzden. Ale najprv nakojim a potom dam trosku kase. Teda nenahradzam kasou kojenie.

bereninka
9. dub 2009

holly, kaší se začíná v případě, že dítě neprospívá a na příkrmy je ještě brzy. Zelenina se pak dává po 14 dnech až 4 týcnech. Lepší je samozřejmě začít rovnou tou zeleninou. U tebe bych to atk viděla. Koukni na www.kojeni.net. Je tam postup a databáze otázek a odpovědí, tam se taky dost dozvíš.

suziad, lepší je odstup min 14 dní,a le pokud to děcku nevadí a baští, tak bez problému, myslím. Uvidíme, co napíší zkušenější. 😉

holly1
9. dub 2009

suziad a kaši děláš z UM?