Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

morgan
28. srp 2009

lu777- to jo, rajčata, jahody atd atd 😀

shaula
28. srp 2009

Houby, ryby, ...

morgan
28. srp 2009

a dost mě štve cukr a sůl, ano, dětem to chutná, ale každý ví, že pro takhle malé děti to není, tak proč?? 😖

shaula
28. srp 2009

Morgan - dobrá otázka 😒 Taky by mě to zajímalo 🙄

monika77
28. srp 2009

môžete mi poradiť ... niekde som čítala že by sa nemali papať červené ovocká aako maliny, jahody .... drobec má pol roka, čo je na tom pravdy?

shaula
28. srp 2009

Monika - jahody jsou silný alergen, ty určitě nedávat do roka. Mrkla jsem na www.kojeni.net, tam opravdu bobulovité plody (maliny, ostružiny, angrešt, rybíz) uvádí až od roka. Hm, to by mě samotnou nenapadlo 😕

monika77
29. srp 2009

shaula a prečo to teda píšu na pohárikoch že sa to môže od pol roka??? potom tomu nerozumiem

ešte sa maminy spýtam, čo iné ste dávali okrem jabl,hruš,marh,brosk pyré? ja som uvažovala nad slivkami, máme ich doma len ako ich pripraviť? je to vhodné pre pol ročné dieťa?

shaula ešte ma napadlo ... v čase ked boli jahody a tiež som kojila, drobec sa nevyhádzal ani nič ... to nie je podstatné? je niečo iné keby to teraz zjedol ako pyré? lebo už som nevedela aké ovocko mu mám dať okrem tých štyroch a včera som kúpila broskyňa s jahodou ... dokonca som videla broskyňa s cereáliami od 6. mesiacov, to by som mohla dať?

shaula
29. srp 2009

Monika - no já tomu taky nerozumím... Právě proto jsem se nikdy neřídila údajem o měsíci na skleničce, ale dívala jsem se na složení a podle toho jsem kupovala.
Určitě je jiné, když ty sníš jahody, a dostane je v malé koncentraci přefiltrované ve tvém mléce, a když bude jíst jahody přímo.

petreva
29. srp 2009

Holky, taky mě zaráží jak vůbec nesouhlasí složení příkrmů vzhledem k věku!! Nejsou na to žádný normy asi...ale kdo má pořád čas studobat složení, že jo 😠 ale nic jin ého nezbývá. Taky mi přijde nevhodný smetana ve špenátu, osolené maso, maliny od 4 m......
MONI i broskev a mandarinka jsou potenciální alergeny tak pozor...

monika77
29. srp 2009

petrebva tak potom aké ovocko dávať pol ročnému?

moda08
29. srp 2009

monika - já dávám jablka, hrušky, meruňky, banán, teď chci zkusit švestky, ale to mám koupenou přesnídávku a ještě jsem koupila přesnídávku jablka s borůvkami, to by taky mohly papkat
a co ta zeleninka?

xkolie
29. srp 2009

majka, měla jsem podobný problém, malá ode mě papala jako divá, třeba i 10x za den, ale na začátku 4 měsíce ode mě přestala chtít. Pár dnů si ještě vzala, ale jenom v noci, přes den měla jenom UM a pak už mě odmítala i v noci. 😠 Doktorka mi říkala, že už jí to mlíčko prostě nevyhovuje a nestačí, že jí v tom pravděpodobně chybí nějaký dležitý složky. Tak jsem jí začala dávat jenom UM a od půlky 4 měsíce na noc kašičku a je spokojená jako blecha, když vidí, že to připravuju, tak už vejská, jak se na to těší 😀

dzina
29. srp 2009

ahojte, ja tiez idem po dlhsom case po radu, mala bude mat buduci tyzden 5.9. 6.mesiacov,asi 3tyzdne papame zeleninove kasicky, davala som jej postupne mrkvu,zemiak,brokolicu,cuketu,a teraz jej to davam uz vsetko naraz,...spala mi uz aj 180ml tetj kasicky na obed a za tym mliecko uz nepyta,az tak po 3hodinkachm,,,myslite ze uz by sme mohli zacat pridavat masko od bud.tyzdna, a ak pridam masko v jednom tyzdni, mozem zaroven skusit na desiatu uz aj jablckove pyre, ci este pockat na reakciu maska a az potom dat jablcko? mozem skusit naraz dve nove potraviny?

poradite este co dalej davat na obed? aku zeleninku? inak spominala som davnejsie ze jej mixujem zeleninku, ked sme dali brokolicu aj cuketu,lebo roztlacene jej to zabiehalo a drazdilo ju to v krku, ale myslim ze este ma chvilu cas,kym zacne papat vacsie kusky ci nie? bojim sa aby sa mi nezadusila,keby jej nejaky kusok ostane v hrdielku.

fuuha, ale mam vela otazok, vsak? ale dakujem pekne za vsetky reakcie. 😉

denisa31
29. srp 2009

holky děkuju za rady, složení studuju a taky někdy žasnu, rajčatové pyré je skoro všude !!
Jen mi nebyly jasné ty měsíce, ale spíš se řídit fakt vlastním rozumem. Třeba tenhle týden se doktorka divila, proč ještě nedávám jogurty, že prý když kojím tak už můžu od 6,5 měs, protože má malá ode mě nějaký ty protilátky, no to pak fakt babo raď. Ale ještě jsem nedala a nedám.
A ještě jedna věc, na kojeni.net uvádí, že ovoce (třeba jablka) ze začátku podusit a pak dávat už syrové.
Takže třeba po týdnu už můžu nastrouhat, když to malé nebude nic dělat??

Dzina naše malá má už skoro 7 měsíců a taky zatím mixuju a nevidím v tom problém, na kousky je ještě čas.
Já budu začínat jeden týden ovoce a ten další nebo za 14 dní maso, myslim, že neni kam spěchat. Asi bych to radši nemíchala dohromady, novou potravinu dávat vždy s těmi vyzkoušenými nebo samostatně, kdyby měla malá reakci, abys pak poznala z čeho.

evinkaa
29. srp 2009

dzina: Já s maskem počkám až po šestém měsíci. Zatím dávám přesně, co Ty, brokolici, brambor, mrkev a cuketu. Ještě chci zkusit dýni, ale prozatím nemůžu sehnat jen kousek, celou fakt nechci. Tak sháním po známých. 😉
Dnes jsem zkusila na dopolední svačinku dát malé pár lžiček prvního ovoce - banán, ale moc se netvářila. 😝 Zítra to zkusíme znova a pak půjdem na další druhy ovoce. Určitě budu napřed (krom banánu) ovoce loupat a podusím ho.
Zeleninku pasíruji přes umělé sítko, vyhýbám se mixování.
Jinak malá mi kupovanou stravu nechce jíst a musím se přidat k názorům, že když mrknu na složení, tak taky žasnu...
dzina: četlas IP? 😎

shaula
29. srp 2009

Evinkaa - v DM prodávají dýni ve skleničce, já dávám občas tuhle, ze stejného důvodu jako ty - jednak celá je mi na nic, a taky ji neumím upravovat 😅

evinkaa
29. srp 2009

shaula: Zrovna včera jsem byla ve městě v DM ! 🙂 Snad se tam brzy dostanu a omrknu tu dýni. Díky za radu. 😉

dzina
29. srp 2009

evinkaa:ja chcem od pondelka skusit na desiatu jablcko a obed necham zatial ako doteraz,len sa mi zda ze ta cuketa malej nerobi2x dobre,..doteraz to bolo ok, a ako sme pridali cuketu,tak byva dost nafuknuta a skrkoce jej v crievkach,..ale ja to varim aj s jadierkami a vsetko spolu mixujem,....v obchode som zatial nic nekupovala pre malu,..uvidim dokedy mi to vydrzi 😉

moda08
29. srp 2009

ahoj, taky kupuju dýni v DM zn. Alnatura, malýmu chutná. Teď jsem ale dostala od známých malou dýni,takovou zelenou-nevím název, tak jsem ji oloupala, nakrájela (semínka vykrojila) a povařila. Bylo to pro malýho asi na tři porce, přidávala jsem mu jí do jídla a chutnala mu. Takže kdybych měla možnost, ještě bych si jí vzala, nebylo to nic složitýho.
dzina - já mám naopak s cuketou dobrou zkušenost, přidávám ji malýmu do jídla dost často, protože mě přijde, že se mu po ní dobře kaká

evinkaa
29. srp 2009

dzina: Mně teda malá nechce žádný jídlo, kde by nebyla cuketa. Ona jí to asi trochu naředí, je hodně vodnatá a to malé chutná. 😉 Ale jestli Sašence nedělá dobře, tak jí ji nedávej, ona za to nemůže... 🙂

monika77
29. srp 2009

moda len túto diňu kupuješ zn. Alnatura? nejaké iné zeleninky si neskúšala tejto značky?

dzina
29. srp 2009

evinkaa: malej chuti cuketka,len skusim zajtra dat este bez jadierok/ale kedze mixujem po jadierkach ani stopy,ale mozu obsahovat nieco co jej nerobi ok,/ ci bude tak nafuknuta alebo nie,...jasne,nemusi jej vsetko "sadnut" co inym detickam,ale som na nu pysna ako krasne vsetko spapka,dnes uz zjedla 200ml tej zeleninovej kase.zajtra ideme na hody k mame, tak uvidim ako budeme stihat robit obedik aj pre malu 🙂 a od pondelka sa vrhnem na to jablcko, potom banan ,....

inak, mozem vsetku tu zeleninu,aj ked napr.brokolica je z obchodu,to co nespotrebujeme z velkej hlavky, dat do mraznicky a neskor vybrat?ci radsej kupit hned mrazenu, aby sme mali zasobu na zimu,...obdobne aj s inou zeleninkou,...co myslite?

sloto
30. srp 2009

ahojte vcera som zbadala v obchode bezlepkove bezvajecne cestoviny - myslite ze by to mala uz mohla?

shaula
30. srp 2009

Sloto - mohla.

jindri
30. srp 2009

Ahoj, poraďte prosím s čím dávát dopolední či odpolední ovocné svačinky. Dáváme zatím jen jablko a hrušku a přemýšlím, že bych jí to trochu něčím zahustila. Snad jáhly, vločky?? Ale kolik? Ovoce mi zbaští cca 200g. Nebo dávat pouze ovoce?

Dále by mě zajímalo, zeleniny k obědu dostává cca 230g plus tak zhruba těch 20g maso, kolik by měla dělat příloha? Malá se pěkně rozbaštila, ale nechci z ní mít kouli 😅 I když spapá dohromady přes 250g masozeleninového příkrmu, pořád otvírá pusinku 😅

evinkaa
30. srp 2009

dzina: Tak to Ti můžu jen závidět, kolik Ti toho maličká sbaští. 🙂 Natálka mi sní na oběd maximálně 100 g zeleninky, jednou snědla 150 g, ale pak jako když utne, víc ani za boha, jen kolem té stovky.
Zeleninu, co zbyde, bych klidně do mražáku dávala, nemyslím, že by na tom bylo něco špatného. Aspoň víš, v jakém stavu ta zelenina byla, když jsi ji do mražáku dávala. 😉

moda08
30. srp 2009

monika - kupuju i jiné, třeba mrkev s kukuřicí, brambory s mrkví a kuř. masem, zeleninová směs, brambor s dýní a fenyklem.... a zatím mě další nenapadají, mám s nima dobré zkušenosti, je to i za příznivou cenu

jindri - tý jo, ta teda papká, to my sníme tak 150g-170g a pak už nechce a za hodinu po obědě mu ještě dám napít mlíčka ode mě, ovoce taky sníme těch 200g, já mu do toho dám třeba piškoty nebo oves. vločky a nebo mu to dám jen holé

keckemet
30. srp 2009

Muzu se zeptat, ma nekdo zkusenost s domacim svestkovym pyre u miminka? Na svestkovych presnidavkach je uvedeno od 6m. Ale urcite to bude vice poredene, nez domaci.....Jen jsem to rizvarila a rozmixovala a zamrazila......Ale svestky asi budou nadymat???? Nevite muze je kojici zena?diky Ketchke

moda08
30. srp 2009

keckemet - to bohužel nemám, zatím jsem svestkovou přesnídávku koupila v obchodě, já je taky při kojení jím,ale v menším množství

petreva
30. srp 2009

Keckemet, zatím nepřikrmujeme, ale koukám se a sbírám rady ostatních 😉 . Taky kojím a švestky si dám. Tak nějak přiměřeně. Asi bych jich snědla víc, kdybych nekojila 😀
Já se jdu zas zeptat, asi blbě, ale fakt to nevím 😅 , jak je to s přílohama? Od kdy se dávají? Až se vyzkouší zelenina? Brambor je jasný, ale co rýže, bezvaječné těstoviny, pohanka, kuskus atd? To pak udělám normál zeleninku a něco z přílohy vždy k tomu? Nebo jak to děláte? Občas přílohu? Jak mícháte zeleninu, aby mělo mimčo změnu? Moc na vyzkoušení toho pro začátek není, že? Já si říkala, že zkusím každou zel. s každou...takhle? A co ty přílohy?