Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

helulicek
5. únor 2010

Čau holky, přikrmujeme asi od 5,5 měsíce. Papá mi hezky jak zeleninku, tak i ovoce a už i jogurty. Chci se zeptat odkdy můžu dávat jen tak kousek třeba rohlíku, chlebovou kůrku???? a mandarinky, hroznové víno???
Jo a dokdy se musí ovoce dusit?? já myslím, že bych mu mohla už dát kousek syrového jablíčka...že??
díky moc 🙂

lenka1smejka
5. únor 2010

mihouk-skus sklenicky mozno to ti bude papat

egyptanka
5. únor 2010

helu, surove jablko ... len to nie!!! ... moze mu tvrdy kusok jablka zabehnut a udusit sa ... uvar ho. A citrusy az od roka, dvoch. Hrozny moze, ale zbav ich zrniek.
Rohlik uz davaj ...
kuk sem
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

mihouk
5. únor 2010

Lenka, tomu som sa prave chcela vyhnut, ale zacinam nad tym tiez rozmyslat a mozno ked mu to bude chutit, tak mu to skusim napodobnit. Zacala som jednu zeleninu, aby som vedela aku ma na to reakciu, mozno ked to zmiesam...Neviem, urobime to pokus-omyl a uvidi sa. Ale dakujem za radu

kocicinka
5. únor 2010

Proč chceš dávat rohlík? 😕 Vždyť tam nejsou žádné vitamíny, nic.... jen bílá mouka...a rohlík ani není vhodný pro tak malé mimi...
Jablko bych možná nastrouhala
Kravské mléko také není vhodné, tak do roka a půl....

lenka2304
5. únor 2010

baby,chcem sa spytat na vase skusenosti-najblizsiu dobu by sme mali prejst uz na dalsi denny prikrm.Na obed papame zeleninku,pred spanim davam nemliecnu kasu/v poslednej dobe lepsie po tom spi/.Nebude to prilis zhurta jej nasadit este aj treti prikrm ?vsetko to bude vlastne poobede...bojim sa aby to nebolo moc na jej travenie,aby ju neapieklo alebo nieco podobne.Ako zistim,ze vsetko je v pohode a ze je pripravena mat az 3 krat za den jedlo,co je ine ako kojenie?vdaka/inak ako som pisal uz predtym,papka mi pekne,sice nie extra vela,ale b

lenka2304
5. únor 2010

bezproblemov som chcela napisat 🙂

helulicek
5. únor 2010

Jabličko normálně vařím, jen jsem někde četla, že už to někdo dával. zdálo se mi to divné,tak se raději ptám.
K těm citrusům...právě v okolí to maminky dávají (mandarinku atd.) a to máme vesměs stejně staré děti, ale nikde jsem to nevyčetla, že by se to mohlo...

koci, kravským mlíkem myslíš jogurty nebo co??

egyptanka
5. únor 2010

kocicinka, na margo rohlik ... sa dava detom ani tak nie o vitaminy, ale precvicuju si tym zuvanie, samostatne jedenie, koordinacia ruka-usta. Tu nejde o nasytenie, ale o ucenie sa. Taktiez je cas zavadzat lepok a to podavanim muky, obilnin a podobne. ...

lenka1smejka
5. únor 2010

Ja som malej zacala s varenou mrkvou,potom som dala surove jablko nikdy som nedala ziadne ovocie varene a na co?ved sa tym stracaju vitaminy

mihouk-mne mala odmietala vsetko jedlo vsetci hovorili zubky...blbost jednoducho bola vyberava a tak jedla sklenicky ja som mala nzor na ne,ze namaju vitaminy ale nic ine mi nezbyvalo lebo to mi jedine zjedla a niekedy jej bolo malo a teraz uz zje vsetko co jej dam a uz je aj varene sklenicky ma ked nestiham

janetty
5. únor 2010

heluliček,
myslím, že surové ovcie už môžeš 🙂 ...ja tak ako lenka som začala varenou mrkvou a tiež som jablko, banán, neskôr hrušku davala od začiatku surové. Veď keď sa jablko najemno nastrúha, tak to je jemné, šťavnaté, to sa nemá čim dusiť. 😉 Ja nastrúhané jablko väčšinou dávam s banánom /popučeným vidličkou/
A pečivo som začala davať asi v 7 mes. To len tak sem-tam som dala, nech sa uči papať a teraz asi mesiac ho už mame každý deň na raňajky. 🙂
Mandarinku som prvykrát dala na Vianoce a ešte asi 2x potom, ale sa mi vidí, že sa mu z nej urobili vyrážky na líčku a červené-suché nad pusou, tak už ju nedavam. Skúsim neskôr.

lenka1smejka
5. únor 2010

janety kedy ste sa narodili?Mame rovnaky vek 🙂 inak ja mandarinku davam vytlacenu stavu a pije to.

Inak ja som rozok dala v 6mesiacoch do ruky a to iba tak zuzlala

janetty
5. únor 2010

no ja som si už skôr všimla 😀 2.apríl ...a vy lenka?

helulicek
5. únor 2010

holky díky 😉
máme ještě krásný jablíčka, tak mu zkusím nastrouhat...až narazím na hezký mandarinky, tak je taky zkusíme, ale spíš jen tak, nechci to nějak s citrusama zatím přehánět...

na ten rohlík jsem předtím zapomněla reagovat, ale je to z toho důvodu jak píše egyptanka 😉

jo a je nějak omezený dávání jogurtu?? třebas jak je u masa...že maso by mělo být 1x-6x týdně (samo, každej má jinej názor..) já to teda nikde nevyčetla...naše mládě když vidí kelímek od activie, tak by se přetrhlo 😀

aponchie
6. únor 2010

sem koupila jablka v kaufu a fuuuj kysele jak stovik asi neni nad nase Idarety ceske 😝 jo a repu nemaji..nevim jestli to maji v nejakejch intervalech ci co..babicka mi volala a prej mam M udelat brambokasi s maslem a kravskym mlekem 😀 tak sem ji rekla,ze to ne ,ze kasicku br,uz mela a nechutna ji to samotne prej to neni mozne 😅 tak hodne masla soli a mleka ,ze to je jasne,ze mit o nechce kdyz ji omezuju bozatko 😀 😀

kocicinka
6. únor 2010

Jj tím kravským mlíkem myslím jogurty. Pokud tedy nechceš dávat kozí.
Někde tu psala Bertica, že její malé udělala activia pěkně zle...
Jonášek se může přetrhnout, když vidí tatranku nebo čokoládu, to mu ale dávat nebudu, že 😀
Mám knížku od Fořta( Aby dětem chutnalo) a ten nedoporučuje mlíko do roka a půl, stejně tak maso. Min. týden jsem byla na přednášce dr. z institutu celostní medicíny v A centru a ta nepodoručuje ani maso pro tak malé dítě.Až tak od roka a půl, stejně jako Fořt.... 6. týdně maso pro půlroční dítě je fakt blbost, to je akorát bílkovinná zátěž, vždyt to nepotřebuje.
Luthien já zatím plně kojím, chci kojit plně do 8 měs a potom budu přidávat rýžovou kaši. Tvoje mimi je ještě malé, musíš na něj pomalu. Neboj se, že mu bude něco chybět, jsou mámy, které do roka jen kojí. Vždyť na pestrou stravu má celý život.Pokud neřve hlady a přibírá, je to v pořádku.
Ad lepek, můj doktor mi říkal, že až od roka.

kocicinka
6. únor 2010

Určitě bych se neřídila a nesrovnávala podle kamarádek. Pokud ony něco nechápou, třeba že Tvůj malý papá jen to a to, je to jejich problém 😉

kocicinka
6. únor 2010

On ten lepek není nic moc ani pro dospělý, natož pro děti 😒

kefin
6. únor 2010

tak kocicinko, jdeš na to podle mně až moc radikálně. k těm jogurtům- bílkovina kravského mléka se špatně tráví, ale jogurt je zakysaný mléčný výrobek, tam už je to tzv. předtrávený a je samo důležité ho dávat asi od 8. měsíce, páč se ti příkrmama sníží mléčný podíl v jídelníčku. to maso je právě kvůli bílkovinám důležité dávat, ale nemusí být zrovna 6x týdně.

kefin
6. únor 2010

jo a lepek by se měl zavádět určitě před prvním rokem života, zvláště, když kojíš, dítě to právě lépe vstřebá, později by mohla být alergie, ale necht si to udělá každý po svém 🙂

aponchie
6. únor 2010

s tim masem je to svata pravda..potom to zbytecne hnije v travicim traktu a jsou z toho problemy zazivaci..v mlece je bilkovin hooodne neni treba to futrovat navrch masem,ale maso obsahuje zelezo to je dulezite ,ale 6x tydne a jeste to navrch zacpat vejcem asi idelani pro kojence neni 😝

kefin
6. únor 2010

já neříkám 6x týdně ale vůbec ho nedávat? to mi přijde taky blbý 😝

aponchie
6. únor 2010

ja nejsem zastancem masa nejak moc ,ale davam ho v rozumne mire jedno prso male povarim se zeleninou a prilohou prsa ma cca 150g a ja to naredim v kastrolu a mam z toho asi 15porci takze to neni moc ve finalni verzi..a stridam to s nemasovejma obdem,toho masa tam mam pomerne malinko nez doporucuji,ale davam ji ho nedavam vejce lusky kvetak spenat hovezi zatim nedavam teleci jen kureci a kruti kralici kdybych to mela shrnout na pomernou davku tak M dostava maso asi 2-3x tydne

kocicinka
6. únor 2010

Já maso nebudu dávat vůbec do jednoho roku a pak uvidím. Já sama jsem maso před těhot. nejedla 6 let a nechybělo mi.... železo jde i z jiných zdrojů. Mléko budu dávat obilné 🙂
Zrovna v aktiviích jsou zahuštovadla a škroby, možná tak bio jogurt od olmy, ale až tak po roce, roce a půl...

aponchie
6. únor 2010

z kterych zdroju ji teda muzu davat zelezo ? 😎 prosim o radu

jej activiu nejim sama ja jen bile holandie a chocenske

momin
6. únor 2010

jezis kocicinka..... 😕 no kazdy at si dela co che......

shaula
6. únor 2010

Fořta mám momentálně rozečteného a jeho názory jsou podle mě až příliš radikální. Ano, jsem zastáncem pomalého a postupného zavádění příkrmů, ale podle Fořta by dítě mělo být do roka výhradně kojeno a pak snad mu můžeme dát akorát batáty 😝 Tohle není moje krevní skupina. Ono to chce jen trochu citlivosti a selského rozumu 😉
Konkrétně na ten lepek je nejnovější lékařské doporučení zavádět ho co nejdříve, dokud je dítě kojeno 😉 (i když tohle je pro mě zase druhý extrém 😀 ).
Maso - je podle mě důležité, ale nepřehánět. Já dávala množství asi půl kuřecího řízku pro 2 děti na 2 dny 😅

aponchie
6. únor 2010

je mozne abych uz zavedla jogurt nebo jeste pockat?jake ma pro a proti u tak maleho ditete jako je me +ten dotaz na zelezo .dik

paulla
6. únor 2010

Já znám Fořta z některých odborných článků, které vyšly v různých časopisech nebo z pořadu, kde dělal odborného poradce (např.pořad Pod pokličkou...). Vždycky si říkám, proč má tak extrémní názory, které se moc neslučují s názory pediatrů. Já teda radši budu dítě od ukončeného 6.měsíce přikrmovat pomaličku, než aby mělo dítě nedostatek některých důležitých látek, které v mateřském mléce nejsou tak moc zastoupeny. Já třeba moc nejím maso a má strava není moc bohatá na to že kojím, proto mám strach, aby malé něco nechybělo, i když vím, že to dítě si z toho mlíka všechno vytáhne co potřebuje. Prostě myslím si, že žádný extrém není dobrý. Jogurt až od roka a půl? To je podle mě obr extrém. Ale každý si stravuje své dítě, jak uzná za vhodné, takže nikoho neodsuzuju.