Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

luthien.k
14. kvě 2010

ychynych, pr-c zk-usys davat prykrm, kdyz mas d-st mleka a maly nema jeste uk-ncenych sest mesycu? Jen ze zvedav-sty...?

luthien.k
14. kvě 2010

Jynak pr- vysvetleny meh- p-st-je ke KM: d- nar-zeny maleh- jsem nemela - vh-dn-sty KM pr- cl-veka zadne p-chybn-sty, jak- -statne vetsyna lydy (y tady). Ale cca ve dv-u mesycych d-stal maly -sklyvy ekzem, ktery p- nazaseny bezmlecne dyety (pr- me, pry k-jeny) krasne zmyzel. Zacala jsem se - KM vyce zajymat, nasla zde mamynu, ktera ma velke znal-sty - ekzemech, alergyych, ymunyte (kam.zyk, m-zna znate, kd- je at-pyk) a ta my v t-mt- d-sty -tevrela -cy 😉 Takze jsem nacerpala myslym d-st ynf-rmacy k t-mu, abych se r-zh-dla, ze KM v nasem jydelnycku zasadne -mezyme a detem tez. Nerykam zryct se h- uplne, kdyz neny alergye, ale k-nzum-vat h- v dalek- mensym mn-zstvy, nez dryv a ne jak- mlek- cy smetana, ale radejy zakysane vyr-bky typu j-gurt, zerve, c-ttage neb- kvalytny tvrdy syr (-bcas, ne kazdy den). Tak t- p-zdejy zkusym y detem 😉, nam se t- zatym dary a vubec my t- nechyby 😉

ichbinich
14. kvě 2010

Odporuca sa zaviest prikrmy medzi ukoncenym 4 a ukoncenym 7 mesiacom. Nie skor a nie neskor. Hlavne sa odporuca zavadzat inu stravu okrem mm, pokial je babo este kojene. Ja to nechcem silit, ved som aj napisala, ze to este raz-dva krat vyskusam a potom zase necham, ale rada by som zaviedla rozne potraviny v klude a v pohode. Ja nechcem nasilu zacat nahradzat mm, len aby uz pomalicky skusil nove veci okrem mm. Tot moj pohlad na vec. 😉
Co sa tyka diskusie o KM: ano, je zname, ze vela ludi toleruje kysnute mliecne vyrobky a syr, ale nie surove mlieko. Ja tiez beriem KM ako potravinu a nie ako napoj, ako to bolo kedysi, ze mlieko sa pilo k jedlu ako napoj. Ja osobne pijem iba vodu a nesladene caje, silno zriedene ovocne stavy, ale to je zriedkavo. Dam si aj kravske mlieko, ale s muesli ako ranajky, teda nie ako napoj "len tak". A kedze alergie v rodine nastastie nemame, tak skusim niekedy okolo roku aj KM. Ked ma niekto vyslovene alergiu a po vysadeni KM sa vyrazne zlepsila, tak niet o com diskutovat - proste ten clovek KM musi vynechat a bodka.

gabika20
14. kvě 2010

Ahoj baby. Chcela by som sa spýtať od akého veku ste dávali miminkám pečivko (rožtek a pod.) alebo príp. detské piškótiky. Malinká bude mať pol roka a keďže nekojíme začali sme prikrmovať už od konca 4. mesiaca. Malinká už všetko pekne papká - ovoci, zeleninku, mäsko a aj kašičky. Nehcem nič urýchlovať ani dávať nasilu len ma to tak zaujíma.
Ďakujem z rady 😉

luthien.k
14. kvě 2010

ychynych, -K 😉

latvia
14. kvě 2010

luthien, tak som uz mierne zmagorena.....takze uz mlieko nie kvoli alergii alebo kvoli skodlivym latkam?? lebo to je dost velky rozdiel...a k atopickemu ekzemu - mlieko je len jedno z viacerych spustacov, atopik sa atopikom uz rodi mimochodom ....viac o atopii tu

https://www.starostlivostodieta.sk/files/pro_od...

takze mlieko moze byt spustac, ale nemusi....mozu to byt viacere alergeny a aj znecistene ovzdusie.

ewana73
14. kvě 2010

ichbinich,ja som tiez zacala zavadzat ked mal maly 5mes.a 2tyz. pretoze moje mm mu uz asi nestaci a aj na doporucenie nasej doky lebo za posledny mesiac pribral len 350gramov.prve dni to islo velmi po malicku stvr,pol,jedna lyzicka ale teraz uz papa par lyziciek a celkom sa na to tesi.a najradsej ma mrkvu a brokolicu. 😉

latvia
14. kvě 2010

gabi, pecivo od uk.7m., piskoty klasicke obsahuju vajicko, takze tie nie, kukaj po susienkach od sunaru alebo hami, hipp, co su bezvajecne

miau
14. kvě 2010

gabika 20 - kedy si zacala presne malu prikrmovat? hned jak ukoncila 4.mesiac?
moja je uz tiez len na UM a rozmyslam kedy zacat....si sa aj radila s lekarkou?
ja romzyslam ze jej zacnem davat prikrm ekd ukonci 5. mesiac

latvia
14. kvě 2010

luthien, a na alergiu staci davat HA mlieko, nemusi byt zrovna allergycare, v HA je tiez nealergizujuca bielkovina 😉
a kedze europska gasto spolocnost odporucila KM od 12m, nepotrebujem dalsie clanky na overenie 😉

latvia
14. kvě 2010

este som chcela, plne kojene dieta do 6m nepotrebuje nic - AK pribera, je spokojne....ci nieje kazde dieta, niekomu materske mlieko jednoducho nestaci aj ked ho matka ma hojne (moj pripad)

momin
14. kvě 2010

gabika IP... 🙂 😉

luthien.k
14. kvě 2010

latvya, kvuly -b-jymu, nejdryv se zdal-, za ma malej na KM alergyy, ale dnes uz nereaguje (vyzk-usen- elymynacne exp-zycnym testem y z krve). Jak jsem se - KM zacala zajymat, narazyla jsem y na jeh- dalsy negatyva, takze pr- me prestal- byt ,jak bych tak rekla, prytazlyve 😉 Napryklad -d te d-by, c- sy h- davam fakt vyjymecne v tech urcytych mlecnych vyr-bcych, nevym, c- je t- zahleneny, se kterym jsem mela neustale pr-blemy...
A s tym HA mlekem se mylys, p-kud je alergye na bylk-vynu KM, nesmy se davat HA mlek-, HA mlek- je pr- p-tencyalny alergyky -becne, kdyz je nejaka alergye v r-dyne. P-kud se pr-kaze ABKM, dava se AC mlek- neb- ne-cate. Ja stale davam AC, pr-t-ze ma maly navyc spatne traveny (mel hleny a krev ve st-lycy, a t- d-st dl-uh-), takze mu h- nechcy zbytecne menyt, kdyz mu vyh-vuje.
Chapu, ze t- je tr-chu sl-zytejsy u nas, ale snad uz je t- p-ch-pytelne 😀

A s-uhlas, BKM nemusy spustyt ekzem, ale d-sty cast- se t- stane prave dyky BKM.

latvia
14. kvě 2010

ja len dodam, ze ekzem sa nestane diky BKM, ekzem je vysledok atopie.to ze prvy spustac prejavov je BKM, je caste, ano, ale ekzem sa u atopika objavi aj keby nepil mlieko cely zivot.len to som tym chcela povedat.
okrem toho, alergia na BKM je jedna z mala alergii, ktore s pribudajucim vekom miznu...takze neviem preco to tolkych ludi tak strasi.
a k toxickym latkam v mliecnych vyrobkoch sa nevyjadrujem, bolo by to na 100 stran ake nezdrave su ine veci ktore denne jeme 😉 aj tie ktore sa nazyvaju zdrave a bio 😉

luthien.k
14. kvě 2010

latvya, ja t- vydym tak, ze nam KM neny nycym tak pr-spesne, abych-m h- musely uzyvat v tak-vem mn-zstvy, v jakem se t- -becne ve sp-lecn-sty pr-paguje.
Ze vse by- neny by-, t- je jasne, znecysteny zyv-tnyh- pr-stredy se nezastavy pred p-lem ek-l-gyckeh- zemedelce 😀 , ale da se y tym zpus-bem h-sp-dareny d-st -vlyvnyt, c-z d-kazujy r-zb-ry by- a neby- p-travyn.
latvya, s tym sp-ustecem at-pye -uhlasym jen castecne, at-pye je p-rucha ymunyty, ktera neprymerene reaguje na p-dnety a tak vznyka alergycka reakce, at uz v p-d-be ekzemu neb- ynhalacnych pr-blemu neb- travycych pr-blemu... Takze kd- je jen alergycky na BKM, tak muze myt prujem, hlen a krev ve st-lycy, anafylaktycky s-k v nejh-rsym prypade a neb- ma z t-h- ekzem (neb- k-mbynacy pryznaku). Ekzem se temer vzdy da lecyt dyet-u, zabyra dle -fycyalnych ynf-rmacy u sedesaty pr-cent ekzematyku a dle nefycyalnych jeste u vetsyh- pr-centa. Tak t- vydym ja 😉

luthien.k
14. kvě 2010

-ml-uvam se vsem, t- uz je nad ramec prvnych prykrmu... 😉

latvia
14. kvě 2010

mozno sa nechapeme navzajom, atopia nieje to iste ako alergia.nie kazdy alergik je atopik, je rozdiel ci sa jedna o alergiu na nieco ,alebo ci je clovek atopik.

luthien.k
14. kvě 2010

Tak t- se mylys, kazdy alergyk je at-pyk:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie#Atopie

At-pye je termyn nadrazeny alergyy, mezy at-pycke pr-jevy patry ekzem, ynhalacny alergye, astma...

latvia
14. kvě 2010

to by kazdy alergik musel mat zvysene IgE protilatky, co nieje pravda.nie kazdy alergik ma zvysene IgEcka, co je v podstate nutnost pri atopii

latvia
14. kvě 2010

okrem toho, atopia je zalozena na alergickej reakcii prveho typu, a su este dalsie 3 typy alergickych reakcii, zalozene na inom mechanizme...len ten prvvy typ sa nazyva atopicky

luthien.k
14. kvě 2010

ja zase verym sve kamaradce ymun-l-zce, ktera my t- vysvetl-vala presne tak, jak je t- v te wykypedyy... 😉 Exystujy y n-nYgE alergye, kdy se reakce dej-u jynym zpus-bem, nez pres YgE, ty mam napryklad ja, z krve nyc a dusym se p- jablku, hrusce atd.

luthien.k
14. kvě 2010

ja k-ncym, musym pryc 😉 ale nekdy t- d-resyme 😉

latvia
14. kvě 2010

presne tak, napriek chybaniu IgE si alergik, ale niesi atopik 😉

kocicinka
14. kvě 2010

Ichbinich, já jsem plně kojila skoro do 9. měsíce 🙂
Gabika my pečivo nedáváme vůbec( tedy nepočítám kus chleba s lučinou, který mi tuhle sebral s talíře)
Myslím, že to není vůbec potřeba pro takhle malé děti, moc prospěšných látek v pečivu není.

beruska24.9.
14. kvě 2010

gabika - rohlík od uk.6.m.

beruska24.9.
14. kvě 2010

latvia - jenže dětské sušenky jsou plné cukru. Věchny druhy, které jsem objevila, takže nedávám vůbec.

latvia
14. kvě 2010

jj, viem, samy cukor 🙂 ja som typ matky, ktory bude davat obcas sladkosti aj vo vyssom veku, nebudem mu zakazovat susienky, takze ja davam, hlavne rozmrvim do ovocia 🙂

evatk
14. kvě 2010

ahojte

jdu za vámi na radu, jakožto za zkušenými přikrmovačkami 😉

malé dávám zeleninu 4. týden, minulý týden už i 2x kupovanou skleničku s masem a jabko, pak i jabko s banánem, to už mi jednou snědla 1 celou malou přesnídávku, pak se jí udělal ezémek, malinko, nebyla jsem si jistá, jestli z banánu (k tomu se přikláním víc) nebo z toho telecího masa, tak zatím oboje vypustila

tento týden pokračujem v zelenině, zatím jen to, co už zná, protože zdaleka není na plné dávce (150-200 g), už to bude pomalu 4 týdny, co přikrmuju a sní tak 75-80 g, minulý týden možná 90 g, takže té poučce o tom, že na plnou dávku se má dostat za 2-3 týdny, se musím smát nebo se rozčílit...
pak jí dávám i UM, podle toho, kolik sní zeleniny (když vím, že vypije běžně 130-160 ml mlíka, tak pokud sní zeleniny 80, tak cca 80 jí dám ještě mlíka)

jak jste to měly vy, kdy vám prcci snědli celou dávku, jak dlouho jste jim dávali na dopití mlíko?

to, že už nechce, se projevuje tím, že si začne přejíždět rukama po obličeji jako při únavě (ale unavená na spaní není, jí většinou chvíli po spánku), prská, nebo začne brečet, víc sebou šije, nemá to cenu jí lžičku nutit
taky nechci ustoupit a dávat jí to z flašky, dávali jsme večer kaši, ale tam byl problém se lžičkou po chvilce, zřejmě kvůli velké únavě po celém dni, tak jsme dali zbytek z flašky, nakonec jsem se rozhodla kaši nedávat, stejně ji víc nezasytila a chci hlavně doladit tu zeleninu
a zeleninu nedávám v době, kdy už má velký hlad, to by se vztekala, začínám s tím schválně o něco dřív, ale ne moc brzy po předchozím jídle, myslím, že v optimálním čase, aby byla v pohodě a mohla toho už dost sníst

latvia
14. kvě 2010

ja nepoznam termin plna davka 🙂 moj zje furt inac, nic nevazim, ani maso, ani zeleninu, ani cely prikrm, niekedy zje pol salky, niekedy plnu salku prikrmu.koniec jedla naznacuje presne tak ako tvoja Eliska 🙂

beruska24.9.
14. kvě 2010

latvia - také budu občas dávat sladkosti, ale až později. A vzhledem k tomu, že malá preferuje sladké ovoce a sladké nepřislazené přesnídávky před fádní zeleninou, tak do ní nechci cpát ještě cukr v sušenkách.

Jinak, dnes jsem zkoušela dát tu kaši - trochu snědla, v obědě se porýpala a ovocnou přesnídávku na sváču už nechtěla a řvala dokud nedostala UM. Takže zůstanu u dvou příkrmů a příp. budu muset navýšit dávku mléka, když se mi nedaří dostat do ní víc zeleniny.
Jo, a zkusím ty těstoviny, až je koupím.