Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

hathor1231
7. srp 2010

@vivien6 😉 kazde mimi ma nieco ine. postupne zistis,len skoda,ze sa ucime na chybach aj pri detoch,ze jo 😀

iinuska
7. srp 2010

@megann7 skusila si dat aj 2-3 kvapky olivoveho oleja? To by mohlo pomoct proti zapekaniu

megann7
7. srp 2010

@iinuska skusim uvidím

kaja73
7. srp 2010

Ahojte. Moj maly ma 7 a pol mesiaca a toto su rady čo som dostala ohladom prikrmov od viacerých odbornikov: Ako prvy prikrm je vhodna cuketa, tekvica , brokolica,spenat ,od mrkvy sa postupne upušta.- stale viac deti ma na nu zle reakcie-mimichodom je to aj naš pripad.Maso je vhodne zaviest hned po prvej zelenine -ako prevencia malokrvnosti_samozrejme male množstvo a može sa davat aj každy den_obsahuje totiž železo, v takej forme, čo vie organizmus dieťata nejlepšie využit.Vhodna je hlavne morka,na kura možu byť tiež reakcie, hlavne ak dieťa netoleruje vajičko.Kaše bez prichute a cukru-ryžova, kukurična.Všetko testovat 3-4 dni a až potom skušat nove.Zltko možeme podavať od 6-7 mesiaca- najskor len stvrtku a postupne zvyšovat.Pre deti alergicke na bielkovinu kravskeho mlieka je vhodna kaša Sinlac-zaraba sa do vody a je obohatena o vitaminy a mineraly..Velmi kvalitne su kaše aj od Alnatury-dostat v DMku-psenova, ovsena.Su bezmliečne, možu sa zarabat s vodou, ovocim, zeleniniu a aj mliekom.Zemiak je tiež vhodny,ale neobsahuje doležite železo.Olej kvalitny olivovy, slnečnicovy-par kvapiek ,aby telo vedelo využit vitaminy rozpustne iba v tukoch-A,D,E,K.Lepok sa podla noveho može zavadzať už od 5-6 mesiaca, doležite je aby mamička ešte počas jeho zavadzania kojila.Treba začat malymi množstvami napr malou lyžičkou ovsenych vočiek-nie hned celou porciou kaše a nie hned pšenicou.Na lepšie vyprazdnovanie je vhodna cuketa.

luthien.k
7. srp 2010

@kaja73, pod to bych se mohla podepsat 🙂 Jen s tím lepkem je to diskutabilní, vím, že se to teď doporučuje takto... Když už, tak začínat méně agresivním lepkem, a to třeba ovsem.
Ještě dodám (z vlastní zkušenosti), že je dobré nabízet dětem k jídlu i vodu, a to hned od začátku. My to moc nedělali, malý si na ni nezvykl a vyžaduje tak pouze ředěné ovocné šťávy 😒

luciferova
7. srp 2010

Jolanka a ako papate, v stolicke? Moj v nej vymysla a nechce jest jedine ked hodrzim na rukach, tak mi zje hocico, len za chvilu mi odidu chrbtove platnicky...

Kocky kolko prikrmov v nasom veku? A ako vymysliet, aby nebol cca 4x za noc hore na cicik? Dikes 🙂

megann7
7. srp 2010

Baby chem vás poprosiť nenapíšete mi niekto ako ste vy pridavali prikrmy. Taký vzor lebo v múdrých knihach je všade niečo ine a už mi z toho šibe. Ďakujem

megann7
7. srp 2010

@kaja73 Kaji chem sa vás opýtať kukuričnú kašu možem davať vlastne hned ked popame už zeleninu a taktiež mäsko možme dávať v 6 mesiaci ? ( kojime )

susanne5
7. srp 2010

@hathor1231 mas pravdu, jeme teraz skoro kazdu hodinu a tooooolko mliecka sa tvori.. ano ten pocit ze papa len moje mliecko je krasny a este si ho uzivam 🙂

susanne5
7. srp 2010

@gabika7706 zubky uz mame a nieco na tom asi bude, duda ho vzdy ukludni to ej pravda 🙂

susanne5
7. srp 2010

@luala jej ahoj no tak aspon si takto poradime🙂 my uz zubky mame, tiez vyckam asi do ukonceneho .. aj ked ma stale laka dat mu aspon ochutnat za lyzicku mrkvicky.. ja planujem zacat s kasickami na obed, na vecer klasika mlieko. z tej kasicky ak spapa par lyzickeik bude fajn ale vsak na to mame este cas chvliku 🙂
drzim vam palce pri kojeni nech nam to vydrzi co najdlhsie 🙂

luciferova
7. srp 2010

Budem rada, ak aj mne odpoviete🙂

A co bebe kekse? Mohol by uz tie klasicke oranzove? Dik

kaja73
7. srp 2010

@megann7 Ja som asi po 2 týždnoch podavania zeleniny /cukina, brokolica ,zemiak, špenat/ začala priamo do nej po troche pridavať najskor ryžovu nemliecnu kašu, neskor kukuričnu,ale maleho trochu zapekali, tak som kupila alnaturu pšenovu nemliečnu kašu a začala som pridavať tu.Asi po 1 mesiaci takehoto podavania obilnin,
som začala davat plnu porciu večer,to mal maly cca 6 a pol mesiaca.Patko ma alergiu na mliečnu bielkovinu, a tak sme ešte predtym ,zhruba mal vtedy 5 a pol mesiaca večer pili specialnu kašu Sinlac pre taketo deti.Maso som začala davať ked mal maly necelych 6 mesiacov, skus najprv len vyvar,do neho vymixuj zeleninu a postupne tom pridavaj maso- najviac 1 polievkovu lyžicu na jednu davku-u nas je 1 davka 180-200 ml.My mame maso určite 6 krat do tyždna a niekedy aj 7 krat-maly mal anemiu/malokrvnosť/ a pekne sa mu od doby masovych prikrmov upravuje.Zhruba od tych 6 mesiacov som do zeleniny začala pridavať ovsene vločky/tiež alnatura z DMka/obsahuju menej draždivy lepok ako psenica-je vhodne nimi začať- zas po troške.Kaše kupujem zasadne nemliečne /aj keby namal alergiu/,neochutene,bez cukru.Ked už papal 4 druhy zeleniny, začala som podavať dusene jablko, neskor dusenu slivku.To je zatial všetko čo papame.Zltok ešte nepapame, kvoli alergi s nim este do 8 m počkam.

carrie4
7. srp 2010

@cicimon môj dedko zaváral asi dva roky dozadu a bez cukru lebo babka bola diabetička a všetko sa pokazilo ☹, tak vôbec neviem či to ide bez cukru

carrie4
7. srp 2010

Babulky, čochvíla začíname s príkrmami aké potreby na papanie mám malej zaobstrat ? Niečo som pozerala na nete, ale tam od výmyslu sveta tanierikov,dozičiek, mištičiek a všelijakých podhrievaných s prísavkami... ale zas nechcem kupovať veci zbytočne. A ešte ked varíte jedlo pre vaše detičky aj zamrazujete na neskôr? ak áno a v čom?

jasminet
8. srp 2010

@carrie4 jedine co potrebujete na zaciatku je lyzicka. plastova. my mame avent a je super. taniere, misky a neviem co este urcite nepotrebujete. nalozis do obycajneho co mas doma 😉
nemrazim uz hotove, teraz. kedysi mrkvu, ale inak nic. a mrazila som ju v nadobe na lad, take kocky to urobilo.

maryanna
8. srp 2010

@carrie4 ahoj, mne sa osvedčili via poháriky od aventu...doteraz tak papáme lebo keď tam naložím tak aj presne viem koľko ml tam je akoľko spapá...a zamrazujem v tom presne porciu tam mám jednu....🙂 mám rôzne veľkosti, dajú sa vyvárať, mraziť, zohrievať...všetko....praktické aj na cesty keďže majú vrchnáky čo sa zaskrutkujú a nepustia nič...🙂

kaja73
8. srp 2010

Suhlasim s maryannou .Aj ja to tak robim.Navarim malemu cca na 5-7 dni dam do tych poharikov.Na dva dni dam do chladničky,zvyšok do mrazničky.

latvia
8. srp 2010

@luciferova ahooooj 😀 niesi ty nahodou v skupine uvedomela organicka?? 😀 😉 alebo si ta s niekym pletiem? bebe keksiky su sladkeeeeee,ale ak ti to neva tak daj 😉 (teraz neviem ci je v nich vajco, ale tusim ze nie)

pekacka
8. srp 2010

maminy..neviete mi poradiť, kde by som našla na nete tabulku čo môžu bábätká papať, aké potraviny a od ktorého mesiaca??? mooc prosím o radu. ďakujem

sussanah
8. srp 2010

@pekacka koukni se na http://www.kojeni.net/prikrmy.php Je to tam moc hezky popsano, ja se tim docela ridila, prijde mi to takove rozumne 😉

latvia
8. srp 2010

@pekacka
http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan... mozes si prestudovat aj tieto clanky, velmi dobre su

pekacka
8. srp 2010

babenky ďakujeeem, ste zlaté, že ste mi tak rýchlo odpovedali 😉

luciferova
8. srp 2010

Latvia ano to som presne ja. A ktore keksiky su bez cukru? Lebo sunarka ci baby susienky od nestle su fest sladke, obsahuju 25%cukru a su fest drahe oproti takym bebe 😅 nasla som aj bio natur keksiky, ale tu sa nedaju zohnat...

latvia
8. srp 2010

@luciferova ktore keksiky su bez cukru?......hmmmm....... tie co si upecies doma 😀
ale podla mna, ked mu das 2 susienky bebe tak nic nepokazis 😉 idem mrknut obal, akurat mame doma zasoby bebe 😀

latvia
8. srp 2010

@luciferova kebyze chceme bebe keksiky rozpitvat detailne ,tak to bude asi takto:
psenicna muka - ok
cukor - na 1 susienku co ma 5.7gramov je 1.3g cukru, teda tiez takmer 20 percent, ak priblizne ratam...
cerealie - nevadia
rastlinny tuk - nevadi
skrob a emulgatory ,aroma- ok, neskodne
jedla sol - v tom mnozstve neskodi,ale podla uvazenia
susene mlieko - vadi komu ako
vitaminy a mineraly - prospesne
muku upravujuca latka E221 - nasla som na nete toto:

E221 Siričitan sodný Umelo vyrábaná konzervačná látka a antioxidant, nealkoholické nápoje, sušené ovocie, výrobky zo zemiakov Využíva sa v čerstvých pomarančových šťavách. Vlastnosti má podobné ako E220. Spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamínu B1)

a posledny napis na BEBE je:moze obsahovat stopy vajec a orechov

ja bebe keksiky davam 😉

carrie4
8. srp 2010

@jasminet @maryanna dakujem babulky, ten via pohárik som dostala k nejakému nákupu zadar, tiež sa mi velmi pozdáva, také si asi zaobstarám.
ešte ma napadlo existuje nejaká štatistika, alebo tabulka aké množstvo, dávku dietatu pripravovať podla veku alebo hmotnosti? aby som vedela kolko prikrmu pripravovať. niečo také ako je na UM davka podla veku a hmotnosti baby.

sussanah
8. srp 2010

@carrie4 to uz je hooodne individualni. Zpocatku jsem davala cca 30-50g, to kdyz mi snedl jen par lzicek, po prvnim mesici 100-150g, no a od 8m asi 200-300g. Ale kazde dite je jine. Nas sni ted zhruba tech 250g, ale zname syn o 3m starsi nesni ani polovinu a to jsou stejne velci. Proste po par obedech uz zjistis, kolik ti maly sni. Vic do neho stejne nedostanes, kdyz nebude chtit 😉

luciferova
8. srp 2010

@latvia tak bebe keksiky teda asi nie a asi ani ja 😅 bleee, to na co tam davaju take svinstva?

ten napad upiect si sama je super, mas napad aj na nejaky recept?

inak kupujem spominane tieto, len teraz sme na dovolenke a tu DMku nemaju a inde som ich nezohnla este...
www.herobaby.cz

carrie4
8. srp 2010

@sussanah my sme neni žiadny velkí jedáci 🙂, ale podla tej tabulky na UM mám predstavu kolko by malá mala spapať priemerne. tak som chcela vedieť či aj niečo také je pri normálnej strave. už som taká nažhavená na príkrmy, ale dr. nám ešte nepovolil, narodila sa predčasne a nemáme ešte 6 kg. malá dost grcká, tak nám doporučil dat pred každým jedením dve lyžičky rýžovej kaše. tak to skúšam a malá sa až tak teší ked sa k nej blížim s kašičkou.... no uvidíme či sa bude rovnako tešit aj pri takej mrkvičke