Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
30. pro 2010

@kkattkka A dáváš stále jen tu mrkev? (případně s bramborem). To se nedivím, že to nechce, mně už by to taky lezlo krkem 😀 Ne, teď vážně: zřejmě neděláš špatně nic, ale máš prostě nepapavce. Některé děti baští plnou dávku hned od prvního dne, některým trvá déle, než do sebe dostanou více než ty tři lžičky... Naši taky jedli asi měsíc dva jen tři lžičky a dost... A i to byl úspěch. Zkus trošku rozšířit sortiment, přidat další "povolené" druhy, a uvidíš... Každopádně je třeba se obrnit trpělivostí a nedělat si velkou hlavu z toho, že ti sní málo (tedy pokud jinak prospívá) 😉 Držím palečky.

Jo, naši začali trošku víc baštit, když jsem jim začala do jídla přidávat petržel, asi to bylo pro ně chutnější nebo co...

jaruska8
30. pro 2010

Ahojte, všade čítam, že prvý mesiac sa má strava mixovať alebo pasírovať. Je to pravda??? Moja kamoška mi hovorila a nastrašila ma, že ona od začiatku len potlačila lyžičkou a tak jej to malá jedla, teda aj s hrudkami a že jej susedka mixovala a potom malo jej dieťa problém jesť tuhšie jedlá. Aj v časopisoch ale hovoria, že treba dávať na začiatku bez hrudiek. Moja malá krásne papká rozmixované, ale potlačené nechce, aj ju dusí. Tak mixujem. ďakujem za odpoveď. 😉

marrakech
30. pro 2010

@kkattkka - co ji zkusit dat vecer kasi na lzicce? Naseho maleho to bavi, kazdy vecer si da 120ml a jeste si u toho pomlaskava. 😀

kkattkka
30. pro 2010

ad shaula: dik za odpoved. Mam kolem sebe holky, ktery se neustale chlibi, jak jim deti jedu tuto a tamto a zacala jsem lehce propadat, ze uz se snazim mesic a nic. Holt mame konzervativni dite po nas :-/ Budu teda zkouset dal. Co je jeste povoleno krom mrkve a bramboru? Zkusila jsem brokolici od hami a to jsem se otocila vzhuru nohama i ja, to jsem se ji nedivila, ze se ji nechtelo.

Dneska mi dr. rekla, ze mam vecer zkusit kasi po lzicce. Jakou? Mate nejakou zkusenost? Mam strach ji dat neco sladkeho, protoze jestli je fakt po nas, tak do ni zeleninu uz nedostanu. My ji nejime temer vubec.

Jinak jsem taky slysela, ze kdyz to budu mixovat, ze pak nebude jist s kouskama, ale to se na me divala jako co ze ji to davam, takze mixuju.

K.

marrakech
30. pro 2010

@jaruska8 ja neco mixuji, neco jen rozmackam vidlickou. Treba dostane rozmackany brambor a k tomu hodne najemno mrkev. Banan, avokado tez jen vidlickou. Zatim zadny problem, vsechno sni.
A jestli muzu doporucit nejakou zmenu do jidelnicku malych spuntu - sladke brambory. Pokud se k nim dostane, vyzkousejte, u syna jsou bezkonkurencne nejoblibenejsi. Pridavam k nim treba mrkev, petrzel, ale i jablko, hrusku,...

andelka
30. pro 2010

@kkattkka po lžičce je jedno jakou, já dělám kukuřičnou, rýžovou a pohankovou, ale ne jako samostatné jídlo, to jsem zkoušela dřív a nedělalo mu to dobře, tak teď udělám sem tam trošku a dám mu to do poledního příkrmu nebo svačiny. Ale když jsem to zkoušela navečer, tak jsem to udělala normálně podle návodu a dávala lžičkou. Flašku nikdy nechtěl.
Jinak taky mixuju nebo pasíruju, když je tam moc hrudek, tak se dáví a kucká. Ale třeba banán do přesnídávky jen naškrabávám.
Prý je chutné přidat do příkrmu trochu petrželové natě - říkala mi to kamarádka, ale ještě jsem nezkoušela.

marrakech
30. pro 2010

@kkattkka - ja jsem taky nejprve vyzkousela jen samotnou mrkev pripadne s bramborem a vubec to nechtel. Tak jsem mu pro zacatek michala zeleninu s ovocem a postupne snizovala pomer ve prospech zeleniny. Postup mel uspech. 😉 Nebo ji zkus dat banan. Taky jsem se bala zacit jinak nez se zeleninou. Zbytecne.
Kasi k veceri muzu doporucit obycejnou ryzovou kasi od Nestle. Nejprve jsem davala ryzovou od Nutrilonu, ale tahle mi prijde mene sladka a vubec nehrudkovati.

jaruska8
30. pro 2010

@marrakech Ďakujem, no tak banánik a zemiak, to jasné, len tá mrkvička a petržlen, to som nevedela. Ďakujem za tipy. 😉

shaula
30. pro 2010

To není pravda, že když budete mixovat, tak vám potom děti nebudou jíst kousky. Asi nějaké takové děti existují, ale rozhodně to není pravidlem.
Podle mě by se zpočátku mixovat mělo - vždyť do té doby dítě nemělo v puse nic jiného než tekuté mléko, najednou do něho tlačíme hustší pokrm a ještě nestejnoměrný? (myslím nerozmixovaný dohladka). Zastávám názor, že minimálně na začátku příkrmů (měsíc, dva, klidně i déle) by se mělo mixovat nahladko. Postupně můžete začít mixovat méně dohladka, prostě tak, aby jídlo mělo "strukturu" (nevím, jak to lépe napsat 😅 ). A později klidně i jen mačkat vidličkou. Dělala jsem to tak a neměli jsme nejmenší problém přejít na kouskovanou stravu. K naučení kousků můžete velmi dobře použít třeba kukuřičné křupky (pohankové, rýžové, atd.) a až se dítě naučí kousat, tak chleba nebo rohlík...
Ony ty příkrmy vypadají jako velká věda a já taky řešila úplně všechno (stačí když mrknete tak dva roky zpátky a najdete mě tady 😀 ), ale postupně zjistíte, že se stačí vcítit do toho drobečka a popřemýšlet nad tím, jak a co do té doby jedl 😉 Ony teď některé maminky zastávají názor, že od začátku dávají dětem zeleninu jen nakrájenou na kousky, dokonce má tento způsob zavádění příkrmů nějaký vědecký název, najdete na něj diskuzi i tady na Koníkovi. Osobně si ale myslím, že toto je pro trávicí systém najednou velký šok, že ho tím zbytečně dítěti zatěžujeme... Jako neříkám dát kousek vařené mrkvičky třeba pocumlat a ochutnat, to určitě neublíží, ale aby se to do dětí cpalo plánovitě hned od začátku, to mi nepřipadá vhodné... Můj názor - ostatní můžou mít jiný 😅

irafa
30. pro 2010

@shaula souhlasim s tebou ja měla taky problem a to ten že mi mala nechtěla přikrmy papat tak jsem ji stale vic kojila a nabizela a mixovala a od deseti měsiců se tak hezky rozpapkala a neni pravda že pak děti neumi kousat mala ma jen 4 zuby a hle jak ji to jde to přijde vše samo male si řekne
kdy pomoc mala mi pomaha psat 🙂
viděla naqs jist a naučila se to taky bala jsem se taky že se to nenauči a to mam 4 ditě my se hold budem maminky strachvat pořad at mame jedno a nebo šest děti 🙂

andelka
30. pro 2010

@kkattkka já mám taky tu kaši co je obrázek hore, je ještě i kukuřičná krupička od Nestlé. 🙂

kkattkka
30. pro 2010

Holky, stal se zazrak! Teda, nechci to zakriknout. Dneska jsem ji udelala v pare brambor a mrkev a do jedny davky jsem dala susenou majoranku od babicky ze zahradky. Pulku davky snedla k obedu a ted vecer domlaskla zbytek pomalu i se lzickou.

Kasi koupila mami, prinese ji vecer, zatim nevim, jaka to je.

V kazdym pripade zatim velky dik!

K.

jaruska8
30. pro 2010

@shaula naozaj, ja som si to tiež myslela, veď to mixovanie odporúčajú v každej knihe, len ma vystrašila kamoška, proste kamoškinej malej nemixované možno chutilo, ale moja malá sa z toho dusí, tak to budem robiť tak, ako je to pre malú dobré. každé dieťa je iné, niekto prvý príkrm vypľuje a moja jedáčka spapkala minimálne 10 lyžičiek a po necelých dvoch týždňoch spapká skoro celú mrkvu aj so zemiakom a ešte si riadne cucne mliečka. 😉 😉 😉

stastnevydatam
30. pro 2010

@dajna11 ano ? dakujem za info o mrkvocke, my sme si mysleli, ze jej to asi netravi tak ako ostatne prikrmy 😕

dajna11
30. pro 2010

@stastnevydatam nám dr hovorila že to,či zjedol nniečo z príkrmu hlavne na začiatku zbadáme tak,že v kake bude mrkvička 😉 😉 ....a viem že raz ked bola prvá mrkva na jar tak som sa jej f 😉jne najedla a mala som veru také to.... 😉 😉 😉takže ona sa asi nestrávi plnohodnotne..hlavne má vela betakaroténu a ten zafarbí stolicu 😉 😉 😉 😉

stastnevydatam
30. pro 2010

@dajna11 no, my mame doktora- nic moc, zastupuje matersku... ani nam vpodstate nic neporadil co sa tyka prikrmov.. 😖 mame 6 mesacnu babiku a zaciname s prikrmami.. nevieme co na vecer? nevies nieco poradit? vecer len kojim, ale nieco co by malinku viac zasytilo..?

dajna11
31. pro 2010

@stastnevydatam no zasa ani mne velmi nič neporadila...teda ako robiť polievočky,aby tam bolo to čo treba...nesloiť a tak...ale ved to viem....no tvoja ked len začína s príkrmami tak by mla mať na večeru ešte mliečko,najrv sa príkrmami nahradzuje obed....potom sa vynechá dávka mlieka na desiatu a nahradí sa ovocím..napr. a plus ten obedík,to nejaké mäsko,zeleninka.....a až potom by sa mala dávať večera,ale tá posledná pred spaním by ešte mala byť u takých malých mliečko....pred tým niečo dať...ovocie,výživu...dávaju aj tie kašičky..aj my ich máme nakúpené ale ešte mi ich dr neodporúčala dať,že najrpv sa má drobec naučiť jesť nesladké...aby ho potom neodmietal...ako mäso zeleninu...kašičky vraj zasýtia,no niekto zasa hovorí že deti večer z nich bolieva bruško,že sú ťažké....tak preto si myslím že ich dávať ako prvú večeru a ked už sa ukladá malé spať...tak vtedy dať mlieko...ale ked začínate,tak asi ešte kašu nie...najprv zelenina,mäsko,polievky z toho....až potom sladké...ovocie...aby ti zeleninu neodmietalo.

irafa
31. pro 2010

@dajna11 tak naše mala kaše nechtěla a doted je nechce a to jsem jich vyzkoušela hromadu prostě kaše neee veme par lžiček snad tři a už se otoči a nebude tak ji davam pravda my už jsme velky mame zejtra rok tak se napapa třeba zbytek polivečky od oběda a chlebik z masilkem sni tak čtvrtečku a zapije ot mličkem ode mne a spinkame ja vim ty začatky jsou šileny mě mala nechtěla papat skoro nic as ji fakt do těch deseti měsicu stačilo to moje mličko

dajna11
31. pro 2010

@irafa no každé bábo je iné.....začiatky su najhoršie lebo človek si myslí že to nemá dieťa pestré,neive čo dať,lebo ešte toho vela nemože...moj zatial spapá všetko čo mu naložím 🙂 🙂 ,ale s kašičkami ešte počkáme,neviem že by to zasýtilo na noc,dcera sa aj tak budila rovnako a to dosť dlho 🙂 🙂 ....a jasne ked ostane od obeda polievočka,aebo ked už može ten chlieb tak dať radšej také 🙂

irafa
31. pro 2010

@dajna11 přesně tak jak pišeš že každe ditko je jiny muj kluk ten papal od těch pěti měsicu bez problemu co jsem mu uvařila zbaštil a zapil to mlikem ode mne a panečku jak rostl ale Eli byla uplně jiny ditko kdepak co to nani zkoušim ja chci mličko a basta až v těch deseti měsicich se fakt krasně rozpapkala
Jinak taky všem tady přeji krasneho silvestra a pohodovej rok 2011🙂

dajna11
31. pro 2010

treba skúšať a skúšť a mať pevné nervy 😉 😉 😉 .....a krásny silvester 😉

dajna11
31. pro 2010

@stastnevydatam a ja mám aj knihu o príkrmoch od 6mes.je tam moc receptov a až po jeden rok a viac....nátierky,polievky,mäsko a s prílohami....ked už dojde fantázia tak inšpiruje 🙂 a v novinovom stánku som si kúpila takú brožúru či hrubší časopis čo vydáva mama a ja....o výžive a príkrmoch...aj tam najdeš inšpiráciu...

adelaine
31. pro 2010

ahojte,
skusali ste niektora dynu hokaido?
citala som, ze sa vari aj so supkou, ze sa rozvari, potom sa rozmixuje spolu s duzinou...
mam to tak urobit, alebo radsej osupat... 😕 😕

helulela
31. pro 2010

@andelka já v Hipp sůl ve složení nenašla, Víťa jí asi dva druhy z té hypoalergenní řady, jinak taky Alnatura. A to složení Hami je teda fakt tragédie.
Sušenky jsem zatím moc nezkoumala, do ovoce drobím buď kukuřiční křupky nebo dávám burizony.

@janulka21 pítko jsem myslela hrníček s pítkem od Aventu

andelka
31. pro 2010

@helulela určitě záleží na sklince, snad to nedávají do všeho, aspoň ne do té HA řady. Já jsem zrovna chytla to kde to bylo a nějak mě přešlo Hipp kupovat, jsou jiné, dobré a levnější. V tom Hami jsou fakt zajímavé kombinace. Ale třeba ty kelímky 100% ovoce mají dobré.
Asi zkusím taky kukukřupky. 🙂

helulela
31. pro 2010

@andelka kukukřupky dobrý 😀
@adelaine dýni jsem dělala, byla to nějaká jiná než hokaido, normálně jsem ji oloupala a měla úspěch

helulela
31. pro 2010

pro inspiraci www.varime-detem.cz - je to teda spíš pro starší děti, ale taky nám na to dorostou 😉 mně to doteď přišlo v pohodě, prostě jsem vzala nějaký základ (brambory, těstoviny, rýže), do toho přidala zeleninu, případně maso a bylo. Teď přemýšlím, jak to přibližovat "normálnímu" jídlu a studuju to tady.

evlyn
31. pro 2010

@adelaine jj, malému moc chutnala - zatím asi nejvíc. Rozkrojila jsem, vyškrabala vnitřek se semínkama, oloupala a nakrájela na malé kousky a dala varit doměkka. Pak jsem ji jenom rozmixovala ponorným mixérem s troškou vody - napoprvé jsem ji ale udělala moc řídkou...

anieanne
31. pro 2010

Ahoj 🙂
Příští týden začneme dávat mrkvičku, a chtěla bych se zeptat, jak na takový obídek, co se množství týče, hlavně poměr mrkev vs mléko. Když sní dejme tomu deset lžiček mrkve, kolik mléka mu mám udělat na dojedení ( jsme na Nutrilonu ) ? A za jak dlouho ? Hned po té mrkvi, nebo třeba až za patnáct, dvacet minut ? A kdyby se náhodou stalo a chutnalo mu to, kolik mu té mrkve můžu dát ? Těch 125g, co je sklenička ? A v tom případě už potom bez mléka ? Díky 🙂

pia22
1. led 2011

Prvych par dni sa dava len par lyziciek, pre pripadnu alerg. reakciu a najlepsie medzi terminmi krmenia😉.