Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

victoriad
19. pro 2011

@sussanah tak uz teda nemam davat ziadny druh zeleniny? Stale len toto dookola? Spapa mi tak 5-6 lyziciek zatial...

@iv123 to naozaj? a preco? ved dostat aj v obchode polotovar, kde su mrazene zemiaky... 😕

sussanah
19. pro 2011

@iv123 z jakeho duvodu krome toho, ze jsou potom pekne hnusne?
@victoriad pokus sni 5-6lzicek, tak tim tuplem bych uz nic jineho nedavala. A neboj, detem je vcelku jedno (vetsinou) , ze maji porad to same dokola.

moka
19. pro 2011

@mimca20 ahoj, mozes mi prosim poslat tie recepty? Mail Ti hodim do IP. Dakujem.

smazja
19. pro 2011

Ahojte prrosim mam takuto skusenost.mali sme tri dni mrkvicku potom tri zemiak a dr povedala ze na tento 7mi den masko.tak ja veri neviem co s tym :/ prosim mate niekto s tymto skusenost???dakijem

radlinka
19. pro 2011

@smazja ahooj, zacinate v 4 alebo 6.mesiaci so zeleninovymi prikrmami, ked odskusate prvu zeleninku korenovu ako je mrkva, petrzlen a pod. pridate napr. ten spominany zemiak, lepsie smakuje kombinacia mrkva + zemiak, neskor mozete skusit brokolicu a dalsie postupne. 😉 Ak ked sa naucite na zeleninku, potom mozete pridat masko (hydina - kuracie, morcacie, kralicie) a tak kombinovat masovo-zeleninovy prikrm. 😉

Precitaj si tu:

Príkrmy podávajte dieťaťu zásadne lyžičkou. Najvhodnejšie pre začiatok sú jemné pyré z jedného druhu zeleniny (ako je mrkva, zemiak, brokolica alebo karfiol), ktoré sú podávané obvykle na obed. V priebehu jedného mesiaca môžete začať aj s viaczložkovými príkrmami, zeleninovými a mäsovo- zeleninovými. Po zavedení mäsovo- zeleninových príkrmov sa odporúča začať s ovocím (napr. jablkom alebo hruškou), ktoré nahradí dopoludňajšie a popoludňajšie porcie mlieka. Nové druhy zeleniny a ovocia by sa mali do jedálnička pridávať vždy po niekoľkých dňoch. Dieťa si tak lepšie zvyká na nový spôsob podávania jedla a Vám to umožní lepšie rozpoznať prípadnú neznášanlivosť niektorých potravín.

iv123
20. pro 2011

@victoriad
@sussanah Tady to máte napsané, že se nesmí brambory mrazit!
http://www.maminkam.cz/bramborova-kase
http://www.maminkam.cz/bramborova-kase-s-mrkvi
Je toho na netu na více stránkách.

llluckaaa
20. pro 2011

Ahoj maminky, poradíte, co dávat na snídani 11ti měsíčnímu dítěti? Napadá mě jogurt s banánem a vločkovami nebo nějaká obilninová kaše a dál moje fantazie končí. Ke svačině pak dávám přesnídávku a k obědu zeleninu. Co se snídá u vás?

victoriad
20. pro 2011

@iv123 takze sa nemaju mrazit...ale dovod tam tiez nepisu 🙂 ale to nie je bohvieco, pretoze vacsina prikrmov je zo zemiakov a myslela som si ze si ich narobim aspon na tyzden a namrazim...

sarihy
20. pro 2011

@careamell Díky moc za komentář ! Nakonec se to snad vyřešilo - vynechala jsem dopolední svačinu a ejhle - snědla relativně snadno cca 120g...asi prostě neměla hlad...

kachen
20. pro 2011

@victoriad jde o to, ze ztrati svou texturu, pusti hodne vody a chutove jsou potom otresny.

mery83
21. pro 2011

Ahoj holky,potřebovala bych poradit.Malá bude mít za chvilku rok a chtěla bych pomalu začít odstavovat od kojení.Malá je ale velká cucalka a v noci kojíme i 6x.A přes den taky ještě hodně kojíme hlavne při uspávání po o a i po svačince se musí napít.
A chci se zeptat od kdy se muže dávat kravské mlíko?Děkuji

germaine
21. pro 2011

Ahoj, potřebovala bych radu...Š je 7,5m...od 4,5m papá zeleninku, nyní už i ovoce, masíčko, kaši na večer...většinou dávám dopoledne jablíčko nebo banán, k tomu trošku šťávičky, protože se mu blbě kaká a odpo trošku přesnídávky...co jiného můžu místo ovoce dát? Zkusit bílý jogurt? Případně, co jste v tomhle čase dávaly dětičkám? Přijde mi, že to má dost jednostranné..jablíčko moc nechce, takže končíme u toho banánu...maso-zeleninu k obědu střídáme, přesnídávky taky různé druhy...

jasminet
21. pro 2011

@germaine ked blbo kaka, tak by som banan vynechala. je kopec ovocia ktore moze - jablko, jablko+mrkva, hrusky, slivky, hrozno...
jogurt by som este nedavala

kaja73
21. pro 2011

@victoriad Ja som si vzdy robila mix roznych zelenin a zmrazila to -bez zemiakov- a tie som pridavala vzdy cerstve-ale nie vzdy-aj bez zemiakov papal-zeleninku s maskom.

victoriad
21. pro 2011

@kaja73 dakujem za radu...este sa opytam...ked rozmixujem napr. mrkvu so zemiacikom, ma to taku divnu konzistenciu, ako lepidlo...je to normalne? 😨

kaja73
21. pro 2011

@victoriad To robi zemiak. 😉 Lepsie je vymixovat len ostatnu zeleninku a zemiak pupucit vidlickou.
Alebo zemiak zarob s UM ci svojim mliekom a sprav take pyre a az potom pridaj vymixovanu zeleninku.

jankadudova
21. pro 2011

@germaine Ahoj, jogurt az tak od 8-9 mesice 🙂

lena5
21. pro 2011

@victoriad Ten brambor lepí díky škrobu.Než začneš bramboru vařit tak ji nakrájej na kostky a potom propláchni.Pak to tak nelepí. 🙂

germaine
21. pro 2011

@jasminet No měl problémy asi před 2 měsíci, tak jsme začli se šťávama a od té doby je to v pořádku, tak snad by banán nemusel být problém, ne? On totiž jablíčko chce jenom někdy...jinak hrozno jsem zkusila dnes a prskal, zkusím ještě nastrouhat tu hrušku 🙂

@jankadudova Ok, jogurtem ho zatím zatěžovat nebudu.

careamell
21. pro 2011

@germaine Ahoj, v tomto veku to majú deti ešte obmedzené, ale určite mu nič neujde. 🙂 To, čo zatiaľ papáte mu postačí tak do 8. mesiaca, potom skúste ten jogurt. Od 9. mesiaca aj syry, ako Lučina napríklad. 🙂

germaine
21. pro 2011

@careamell 🙂 Těm dětem to asi nevadí, že se to pořád opakuje 😉

abika26
22. pro 2011

Ahojte maminy ako ste zavadzali lepok?dali ste ozuzlavat rohlik alebo davali krupicovu kasu ci detske piskoty?mam z toho trochu obavy....

careamell
22. pro 2011

@abika26 Teraz čo som čítala, sa má lepok zaviesť počas dojčenia najlepšie a od 4. a najneskôr do 7. mesiaca. 😉 Skús pridať trocha ovsených vločiek do príkrmu. Piškoty obsahujú vajcia a krupicovú kašu až po roku. Mohla by si aj ten rohlík. 🙂

kachen
22. pro 2011

O tom lepku jsem to cetla taky. Ptala jsem se na to sve dr. a ta, ze v zadnym pripade pred 8.mesicem. Ha, tak si vyberte. Ja si vybrala variantu, ze pockam do toho 8.mesice.

ja.na81
22. pro 2011

@abika26 lepek jsem zacla zavadet kolem 8. mesice maleho a to tak, ze jsem pridala obcas do ovocne presnidavky trochu ovesnych vlocek a pak kdyz jsem v 10ti mesicich zavedla kasi na noc, tak jsem stridala lepkovou a bezlepkovou. Piskot muj maly mel dosud vsehovsudy tak 2x a to jeste az po roce (ja mu totiz moc sladke nedavam).

careamell
22. pro 2011

@abika26 Zavádzanie lepku je pekne rozpísané v novej knihe Návod na prežitie pre baby, kde je uvedené, že nebolo dokázané, že by neskoršie zavádzanie lepku viedlo k zníženiu rizika výskytu alergie. Pokiaľ majú rodičia alergiu, odporúča sa samozrejme neskôr. Kniha vyšla tento rok a je naozaj skvelá. Môj malý mal 2 mesiace problémy so zeleninkovými obedmi. Začala som mu variť podľa receptov z knihy a krásne sa mi rozpapal. Určite ju odporúčam. 🙂
Čo sa týka detských lekárov, nie sú odborníci na výživu, naviac ti každý lekár odporučí inak.

abika26
23. pro 2011

@careamell a od akeho autora je?da sa kupit v beznom knihkupectve?

careamell
23. pro 2011

@abika26 Napísal to Dr. Igor Bukovský. Sú to dve knihy. Jedna s receptami a druhá o deťoch, chorobách, výchove atď. Lacnejšie vyjde na internete, ale majú aj v knihkupectve.
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

kukujka
23. pro 2011

@germaine ja davam jogurt uz od 6teho mesiaca,ale to nam povolila dr.kvoli tomu,ze odmieta mlieko

kukujka
23. pro 2011

@mery83 ahoj kravske mlieko sa moze davat uz od 1roka a poznam mamicky co ho davaju uz od 6teho mesiaca a zase poznam aj take co davaju umele az do 2rokov podla mna je zbytocnost davat umele az do takeho veku myslim,si,ze je to len marketingovy tah aby firmy viac zarobili