Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jajka81
24. dub 2012

@amymol Ja som mala od doktorky takéto pokyny: v 6 mesiacoch začať s masovo-zeleninovym prikrmom, v 7 mesiacoch pridať ovocny prikrm, v 8 mesiacoch večer kasa + do ovocneho prikrmu začať pridávať piskoty. Ale maly je kojeny, u nekojenych deti by to malo byt celé posunute o mesiac skôr + treba samozrejme prihliadat na stav každého jedinca. Ináč za tým ovocnym prikrmom by sa malo vraj počkať 20 minút a až potom dokrmit mliekom. Ja ten ovocny prikrm neohrievam, papa to take studene (izbova teplota). Na začiatku som po ovoci dávala aj mlieko, ale teraz mi už spapa 220ml ovocia s piskotami, takze mlieko už nedávam (maly má takmer 10 mesiacov).

aemmi
24. dub 2012

@jezurinek uvidíš, některým dětem to jde rychleji, naší malý dost trvalo, než se naučila jíst ze lžičky, takže asi tak měsíc to bylo spíš patlání, víc toho skončilo na bryndáku, než u ní v žaludku a zbytek jsem dojedla, pak se to ale rychle zlepšilo no a s ovocem to samý, trvalo tak 3-4 týdny, než ho vzala jakž takž na milost, ale jí hlavně kupovaný přesnídávky, domácí nechce a třeba nevařený jablko to jsem nezkoušela zatím vůbec, když i dušený je na ni kyselý 😒 zeleninu vařím, snažím se shánět co nejlepší, ale na malým městě to jde ted dost blbě, bio hlavně maso, co nemáme domácí, ze zeleniny a ovoce sem tam něco, nebo koukám,aby to bylo alespon český no a nebo koupím mraženou zeleninu, na domácí ovoce snad taky přejdeme, protože ceny těch skleniček jsou šílený 😒

ani84
24. dub 2012

@aemmi Já z ovoce zatím dávám jen jablko a hrušku, dušenýho mi snědl max. pár lžiček a ksichtil se že je kyselý. Tak jsem teď zkusila dát jablko syrový (rozmixovaný, malej nesnese zatím žádný kousky) a kupodivu už ho několikrát snědl celý. Přitom mně chutově přišlo mnohem lepší a sladší to dušený 😅

aemmi
24. dub 2012

@ani84 Fakt, jo, tak to asi taky zkusím čerstvý, jen nevím, jestli tu nějaký pěkný seženu ...a mixuješ tyčovým mixerem? Zvládne to?

ani84
24. dub 2012

@aemmi No zatím to tyčový mixer zvládnul, předtím to jabko akorát nakrájím na malý kousky 😉

jezurinek
24. dub 2012

Teď trochu odpočím od tématu. Čím nejlépe vyprat mrkev z oblečení. Dal si ruku do pusy a už to bylo všude 😉

falca1
25. dub 2012

@aemmi @ani84
taky mám problém, že mi malá nechce povařený ovocný pyré - tak jsem to zkusila ještě dvakrát a pak jsem dala nakonec skleničky. Ale zkoušela jsem do skl. ovoce dát i nastrouhaný jabko a nebyl problém, budu jí to konbinovat a přidávat víc čerstvýho a uvidíme, ale na pyré už kašlu 😀

elana
25. dub 2012

@jezurinek mrkev se pere hrozně blbě, pokud nevyčistíš čerstvou skvrnu, tak už to skoro nejde 😒 Ta čerstvá ale docela dobře pustí normálně s vodou a mýdlem, když se to zapere hned. Jinak jsem slyšela (ale nezkoušela) radu potřít olejem (dětským nebo jakýmkoli potravinovým). Betakaroten, to mrzké barvivo, co tak zlobí na dupačkách 😅 by se měl rozpustit. Ale fakt nevím, jestli to opravdu funguje.

aemmi
25. dub 2012

@falca1 Asi to zkusím taky tak, škoda, měla jsme takový pěkný hrušky a všechny jsem je svařila a namixovala s banánem, ted to sním asi sama 😒 a zítra se snad dostanu na trh pro pěkný ovoce, tak pak zkusím čerstvý, třeba malá překvapí 😅

elana
25. dub 2012

@aemmi ještě je nevyhazuj (nejez)-jestli je máš teda nějak zavařené nebo zmrazené...třeba malé nebude chutnat samotný bílý jogurt a budeš ho hruškama s banánem ochucovat 🙂

aemmi
26. dub 2012

@elana zavařené to nebylo, ale přivedla jsi mě na to, že jsem to narvala do formiček na led a dala zmrazit, takže díky 😉

ladie
26. dub 2012

@jezurinek na mrkev je fajn žlučové mýdlo (levné mají v DM. A mají i tekuté) 🙂

falca1
26. dub 2012

holky kdy můžu dát rýži??

elana
26. dub 2012

@falca1 já jí dala poměrně brzo, tuším někdy měsíc po zavedení příkrmů (jsme na nich od 4.5m). Rýže je dobře stravitelná, lehká, ale výživná, takže nic proti ní. Na ty první příkrmy určitě vzít bílou, takové ty naturální jsou sice pro dospělé zdravější, ale dítě z nich hůř získává prospěšné látky.

falca1
26. dub 2012

díky

jarkalada
27. dub 2012

@elana jen hlásím, že jsme zkusili dýni od Alnatury a je -aspoň pro nás-lepší jak od Hami. Ještě se pak někdy musím odhodlat zkusit nějak upravit normální "živou" 😎

beruska24.9.
2. kvě 2012

ještě se zeptám tady:
jak dlouho můžu nechat v mrazáku uvařené rozmixované maso? uvařila jsem toho nějak moc, udělala si balíčky a protože dávám maso obden, tak mi to vychází tak na dva měsíce. vydrží v mrazáku tak dlouho??

euka210
2. kvě 2012

@jezurinek to je zvlastne, ale ja s tym nemam problem...a tiez som cakala, ze sa to nevyperie...a periem v Lovele alebo skor v slize na pranie s plienkami, kedze latkujeme...a plienky su tiez v pohode.

gloria78
3. kvě 2012

@beruska24.9. najpraktickejšie pre nevyhnutné prípady je dať ich zamraziť do kociek...najlepšie použiť do 2 týž., vydržia max. mesiac

elana
3. kvě 2012

@beruska24.9. já bych to ty dva měsíce klidně nechala, jestli máš spolehlivý mrazák, tak bych neviděla problém. Není moc bakterií, které se dokážou při nízkých teplotách, kor pod bodem mrazu množit, takže když to rozmrazíš (radši v ledničce přes noc) a zamícháš do příkrmu, tak by to mělo být úplně v pořádku.

beruska24.9.
3. kvě 2012

@gloria78
@elana
díky!
já právě vždy počítala max. měsíc. no nevadí, starší mi stejně samotné maso nejí, tak nechám rozmrazit víc pidibalíčků, udělám rizoto a mixnu to do toho. ona tam bude mít to maso ´´schované´´, takže to sní a mně to nevadí - kolikrát po maličké dojídám papání. takže to nevyhodím 😉

falca1
4. kvě 2012

holky poradíte s křupkama - jak vám je dětska baští ? 😀

beruska24.9.
4. kvě 2012

@falca1 - dát do ručky a nechat, ať se snaží 😀

vodni
4. kvě 2012

@falca1 čau Ali 😉 Prcek je baští strašně rád. Problém je spíš v tom, že když přestanu podávat nebo sklidím krabičku, ze které si bere sám, tak je zle. Musím mít hned připravenou nějakou zábavu, aby na křupky zapomněl 😝 A jak - prostě dám mu křupku do ruky a on se trefuje docela dobře, někdy mu pomůžu, že když má zbytek nalepenej v dlaničce a nemůže ho najít, tak mu ho do pusy dám 😀 No anebo třeba na zahradě na dece otevřu krabičku, on se k ní doplazí a vytáhne si sám. To si křupku ještě většinou tak zálibně prohlíží, jak ji drží mezi palcem a ukazováčkem (když to vytahuje sám, tak ji nedrží v dlani). Zkoušela jsem různé výrobce a některý mi přišly, že se patlaj míň, některý víc.

vodni
4. kvě 2012

@falca1 jo a na rýži se taky chystám. Už jsme měli těstoviny (bezvaječný). Dr mi teď říkala, že můžu rýži a kuskus. Co dáváš všechno za zeleninu? Zkoušela jsi řepu?

baklik
4. kvě 2012

baby, my sme dnes papali 4-kombinaciu: sladky zemiak, mrkva, kalerab a spenat. malo to oveeela lepsiu chut ako tie pohariky, konkretne sme mali Hami zemiak-mrkva a zemiak-spenat a teda bolo to absolutne bez chuti. nieze by to malemu prekazalo, ale predsa len to dnesne domace bolo chutnejsie - sladucka mrkva a cerstvy sladky kalerab urobia svoje 😉

pepibubu
4. kvě 2012

Pokud jde o mě, myslím že zkraje se rozhodně vyplatí kupovat příkrmy hotové... Už z toho důvodu, že miminko papá trošičku, a mít vařit denně takovéhle pidi porce, tak z toho zešílíme.... Takže za mě, já si vždycky nakoupila zásobu HAMI příkrmů, vždy podle toho kolik klukům bylo, a jak to do nich padalo. Nejradši měli z těch nejmenších s králíkem, jehněčím, ty byly jemňoučké, takové pasty. V těch od 6 měsíců už jsou kousíčky, chviličku trvalo než přišli na to, co s tím, ale oba jsou "zubatý" od 4 resp. 6 měsíců, takže to nebyl problém. A ty desetiměsíční, ty už byly úplně v pohodě...

Když už pak dětičky začnou papat "s námi," je to jiné, ale do doby, než si troufnete dát miminku totéž co máte vy, jsou příkrmy geniální. A to nemluvím o tom, když někam jedete, vezmete skleničku, kdekoliv ohřejete a je po problému...

aemmi
4. kvě 2012

@pepibubu mně naopak z kraje přišlo lepší vařit do zásoby a dát namrazit do kostiček na led, vzniknou tak pidi porcičky, který jsem tahala podle potřeby, jedna krychlička měla tak 15 gramů, u skleniček mi vznikaly zbytky, malý to dost trvalo, než se pořádně rozjedla 🙂

falca1
4. kvě 2012

@beruska24.9. no to vím že do pacičky a nechat je ať jí 😀 , ale spíš jsem myslela jestli nemají problém polknout kousky - naše malá mě nechce nic co není rozmixovaný na kaši, tak jsem zvědavá - zítra zkusím.
@vodni rýži jsem teď zkoušela ze skleničky, protože mi začíná odmítat domácí jídla - nebo se rozhodla že bude jíst jenom trochu 😖 - na začátku snědla 150g ani jsem nemrkla a teďka jsem ráda když do ní dostanu 100.
Prublou máme : bramboru, teď i rýži, dýni (ale tu jsem zkusila jen ty první 3dny a zatím jsem ji znovu nekoupila), mrkev, cuketu, hrášek, pastiňák taky jen jednou, brokolici, květák.
Začala jsem 1xtýdně se žloutkem, a 2xtýdně maso (podle dr.) - zatím jen krutí a kuřecí, králík je teď na řadě - ale to má taky raději ze skleničky. A z ovoce - jabko, hruška, jahoda - pouze skleničkové (jabko půl sklenička půl syrové strouhané - to jsem tu právě psala že pyré nechce)

falca1
4. kvě 2012

@vodni jo z řepy mám trochu strach - je dost alergení né??