Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

germaine
18. kvě 2012

@elana No já měla na mysli ochucenou ACTIVII - meruňka, borůvka...zatím taky dávám bílou, ale přijde mi, že mu moc nejede...

elana
18. kvě 2012

@germaine jestli mu nejede, tak bych mu určitě ochucenou dala...já to spíš myslela tak, že dokud to nebude u nás nutný, tak s ochucenou spěchat nebudu. Ale jinak-proč ne? Od roka, pokud vím, můžou všechno (krom hub, mořských potvor a ořechů kvůli zadušení).

germaine
18. kvě 2012

@elana Jo, říkala jsem si, že právě zkusím...dávám pozor nato, co jí, ale teď už to není to miminko, takže pomalinku polehoučku začnu s tím, co jíme i my...

bohuli
18. kvě 2012

My začali s příkrmy ve 4M, ale zatím jsme jen na zelenině.
Prosím poraďte:
1. od kdy žloutek? asi zpočátku jen půlka, že?
2. v tu samou dobu asi taky maso, že, někde jsem četla , že zpočátku tak 2 čajové lžičky na porci.
3.od kdy je dobré zařadit jogurt a jakou byste vybraly značku?
4.taky se pozvolna chystám na lepek, jak začínáte vy?

@nesluka tak to je dobré, s mrkví my právě začli 🙂

nesluka
18. kvě 2012

@bohuli
Ja kdysi u prvniho ditka tez 🙂

bohuli
18. kvě 2012

@katyxq Z jakého zdroje to je?
Věk g/kg hmotnosti dítěte
4-5měsíců 1,25
5-6měsíců 1,19
6-9měsíců 1,09
9-12měsíců 1,02
12-18měsíců 1,00
Jsem si dala práci a přepočítala to a musím uznat, že jsou ty UM celkem předimenzované, podle doporučení z Nutrilonu 1 bych měla na věk a váhu dát 30 odměrek na den, což je u 4,5M mimča 1,86g/kg a den! To pak není divu, že z toho ty děti tak kynou!

elana
18. kvě 2012

@bohuli 1. dávala jsem žloutek od 6m a ze začátku jen polovinu. Pořád to držím na žloutek 1x týdně. Počítej s tím, že plno dětí žloutek dusí, tak spousta maminek ho nedává 🙂 Jinak se můžeš setkat s tím, že pro kojence vařit až 20 minut-to je nesmysl, čím déle se vajíčko vaří, tím hůř je stravitelné, takže těch 10min max.

2. maso ze začátku pomalu (mě vyhovovaly skleničky, přišlo mi, že je to tam dobře dané, já to těžko odhadnu). I teď si to hlídám, aby maso tvořilo cca. 10-12% porce (tak je to v těch skleničkách)

3. jogurt já jsem dávala až od 9m, protože malý byl dlouho na HA mlíku, takže by byl nesmysl mu BKM cpát. Jinak se myslím může od 6.-8.m, záleží na pediatrovi, jak doporučuje nebo na mamince, jak se jí chce. Většinou se dává Hollandia, ale mě nevyhovuje-pominu-li, že je malý kelímek neskutečně drahý a velký se mi nechce kupovat (a 3 dny skladovat otevřený v lednici, byť se tomu nic nestane, mám vyzkoušeno), tak syn mi ji blinká, je strašně hutná. Takže já dávám radši Dobrou mámu (teď mají nové receptury, je to pouze čisté mlíko a bakterie mléčného kvašení, nic navíc) nebo Olma Bio (občas i Olma Klasik) nebo Tesco Organics.

4. jsem začala ovocnou přesnídávkou Babydream, byla to nějaká se sušenkou. Potom jsem začala dělat na noc (a dělám stále) nemléčné Nestlé kaše (jsou bez přidaného cukru) a normálně dostává semtam jako přílohu těstoviny.

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli To je z Aby dětem chutnalo od Fořta, co jsem našla starší doporučení, tak to bylo zhruba 2x tolik, ale v posledních letech se to dost přehodnotilo. UM obsahuje 2-3x víc bílkovin jak mateřský mlíko 😒.

bohuli
18. kvě 2012

@katyxq No právě, pak není divu že s ním soutěžíme o Michelinskou hvězdu!!!! 😀 Tak jsem teď malé začala dávat místo 6 odměrek na porci 4,5, tak nevím jestli dělám správně, ale malou to i tak na 4 hodiny zasytí! A mimo to dávám samozřejmě tekutiny navíc.

bella22
18. kvě 2012

@bohuli s mléčnými výrobky bych začala až od jednoho roku, stejně tak s lepkem bych ještě počkala. Ale já bych i s příkrmy počkala na půl roku...ale nevím, jestli kojíte...

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli Nojo, fut je to jen dost upravený kravský mlíkoa tele roste podstatně rychleji než člověk, ale když kojení z nějakého důvodu nejde, tak se nic dělat nedá (kojná by byla z hlediska výživy ideální volba, ale kdo by měl na to ji zaplatit).
Jinak lepek (nerovná se kaše, nebo dokonce piškoty a podobný koniny, jaké dokážou poradit i pediatři) klidně už zavádět můžete, zbytek bych nechala od půlroku.

bohuli
18. kvě 2012

@bella22 Já jsem zastánce zavádění od 4M, konzultovala jsem to i s imunoložkou, z hlediska nových studií je nejvhodnější doba mezi ukončeným 4 až 7 měsícem, ale každý se musí rozhodnout za sebe, nikomu nic nenutím!

bohuli
18. kvě 2012

@katyxq A jak jsi začala s lepkem Ty ( doufám, že si můžeme tykat ) 🙂 , máš jen o málo starší holčičku. Uvažovala jsem o ovesných vločkách rozmixovaných přidaných k zelenince.

bella22
18. kvě 2012

@bohuli Já jsem v tomhle směru radši hodně opatrná - kvůli alergiím. Také jsem to konzultovala. Samozřejmě, záleží na každém😉.

bohuli
18. kvě 2012

@bella22 Právě, že už nekojím, bohužel ☹ A malá nás totálně hypnotizuje, když jíme ...

bella22
18. kvě 2012

@bohuli jasně😀.

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli My s lepkem začnem dneska 😉, postup mám ve fotoblogu ve článku o stravě kojenců, je to sice celkem dlouhé, ale najdeš to v pohodě - nad prvním obrázkem. Já už to asi měsíc odkládám kvůli střevním problémům malé (alergická reakce na BKM - můj test snězení hovězího a pak očkování hexou), se nám sápe po jídle jak divá, zeleninu chci nechat na červen a ten lepek mi přijde jako dobrá volba.

Teď už má trávení OK, tak začnem ovesnýma vločkama, oves sice lepek neosahuje nebo jen stopy (z výroby jiných vloček), ale alergie na něj moc časté nejsou a aspoň si její střeva zvyknou na něco jiného než mlíčko 😉.

bohuli
18. kvě 2012

@katyxq Jo, dívala jsem se, ale co konkrétně dáš a v jaké formě ? Ať se můžu inspirovat 🙂

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli Ty ovesný vločky (jednu lžičku) rozvařím úplně na kaši ve vodě, možná do hotových přidám trošku mateřskýho mlíka, uvidím, jak jí to pojede. A takhle pět dní po sobě, když to bude OK, potom dám asi dva dny pauzu a budu dávat vločky ječný - v těch už lepek opravdu je.

Já se tak těším, až ji začnu vyvařovat 🙂, začátkem června se vrhnem na zeleninu, začnu dýní, to už by hokkaido měly být dobře k sehnání.

bohuli
18. kvě 2012

@katyxq A jak se díváš na alternativní tuky, třeba bio kokosový olej? Fořt ho doporučuje.
Já s ním teda bohužel v ostatních věcech moc nesouhlasím, protože jsem pro mnohé asi taky radikál, ale trochu na jiné straně barikády, ale tohle bych chtěla vyzkoušet 🙂

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli Jo Fořt je celkem radikální, hlavně cca do roka (to by dětem nedal skoro nic), od roku věku výš už mi ta jeho doporučení přijdou docela použitelná 🙂.
Kokosový olej bych se nebála zkusit, není to pravý ořech a není moc alergenní (hlavně olej, alergenní jsou bílkoviny a v oleji jich můžou být maximálně tak stopy), prostě všeho s mírou 🙂.

baklik
18. kvě 2012

ahojte, kedy mozem zaradit do jedalnicka pohankovu kasu? maly ma takmer 6 mes., je uz nekojeny a papame zeleninku a masko, dva-krat sme mali uz ryzovu kasu. viem, ze pohanka je bezlepkova, ale ide aj o stravitelnost. rozmyslala som, ze do zaciatku siesteho mesiaca budem podavat ryzovu kasu a potom ovsenu, kvoli nizkemu obsahu lepku. neviete, ako je to so stravitelnostou pohanky v porovnani s ovsom?

baklik
18. kvě 2012

@katyxq budem sa musiet poobzerat po tej tekvici hokkaido 😉 som zvedava, ci to v tomto malom meste vobec zozeniem... 😖

baklik
18. kvě 2012

@katyxq
@bohuli tak ja som citala vo viacerych zdrojoch, ze lepok sa u nekojenych ma zavadzat az od ukonceneho 6. mesiaca. pred 6. mesiacom sa moze zaviest u kojenych, pretoze sa tym vyuzije ochranny ucinok materskeho mlieka. a uplne najlepsie je aj po zavedeni lepku este kojit. predchadza sa tym celiakii.
no jo, aj nas maly vyzera ako michelinko. 😒 mame uz 8,7 kg a priznam sa, ze mu davam menej ako pisu na krabici nutrilonu. mal by uz vypit 1200 ml mlieka denne, vypijeme 1000 ml. neviem si predstavit, ako by uz potom vyzeral... 😖

hlasil
18. kvě 2012

Objednala jsem pro malého mimi bedýnku bio zeleniny a dostali jsme tam zelený chřest. Je mu 9 měsíců, takže by ho mohl, ale nevím, jak mu ho připravit. Stačí povařit a rozmačkat jako jinou zeleninu? Ty vršky můžu nechat nebo ne? Díky za rady.

katyxq
18. kvě 2012

@hlasil Já bych zelený chřest oloupala, konce odlomila (to, co se odlomí, je stejně dřevnaté, vláknité), uvařila a rozmačkala.

bohuli
18. kvě 2012

Holky a věříte biu ze supermarketů? Já jsem trochu skeptická, myslím, že jediné opravdové bio je to co si vypěstujete samy 🙂 Jaký máte názor?

katyxq
18. kvě 2012

@bohuli No, já bio zeleninu (a maso) kupuju, ale ne v supermarketu, ne že bych tomu nevěřila, ale oni to prasácky skladuji a takový bio i nebio supermarketový brambory jsou stejně hnusný, ale když kouím bio brambory přímo od farmáře nebo ve zdravé výživě, tak je to jiná liga 😉.
V supermarketu kupuju jen biokuřata, ve zdravých výživách mají ty samý (Biopark), akorát dražší. Vepřový a hovězí si nechám dovézt až domů ze Sasova. A zeleninu si vyzvedávám na odběrném místě a případně tam něco dokoupím.

fifi284
18. kvě 2012

Ahojte, mala by som otázku. Viem, že každé dieťa je individuálne, ale aspoň tak cca by som potrebovala vedieť, aké je asi množstvo príkrmu, ktoré by malo nahradiť jednu dávku mliečka. Prikrmujeme 11 dní a malý zpapká cca 100g zeleninky a vypije ešte 120-150 mlieka. Nie je to veľa? Ďakujem za odpovede

veronicka1901
18. kvě 2012

@fifi284 Ahoj, my mame pol roka a spapame nejakych 120 gramov zeleniny, ale mliecko papame az o nejake 2 -3 hodinky a vypije nejakych 120 ml. Ale tvoj maly je mozno vacsi jedacik. Kolko vazi?