Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vodni
27. črc 2012

@beruska24.9. Ještě jsem se chtěla zeptat - mám kuřecí (domácí), vždycky jsem čtvrtku dlouze vcelku povařila a pak pomixovala. Teď chci dát ty malé kousky masa - co se ti osvědčilo - uvařit až nakrájený kousky nebo spíš pokrájet už uvařený? Asi blbej dotaz, co? 😉

jancip
27. črc 2012

Máte někdo zkušenost, že jste začali s příkrmem "pozdě"? Kojila jsem dva měsíce a pak už jen UM. Takže dle doktorky jem měla začí s příkrmem od ukončeného 4. m. V poslední době se ale začíná propagovat, že i nekojeným dětem se má dávat příkrm až v 6ti měsících. Teď jsme měli 5 měsíců a říkám si, že pozvolna pomalinku začnu. Můžu tím něco zanedbat?

aemmi
27. črc 2012

@jancip podle mě ve 4 měsících je brzy i u nekojených dětí, my jsme začínaly kousek po ukončeném 5. měsíci, (malá je kojená) původně jsem chtěla později, ale pak jsem si to rozmyslela, jednu potravinu jsme zpočátku testovaly tak 5 dní, takže to bylo docela zdlouhavý, navíc než se malá rozjedla, tak to stejně trvalo asi měsíc...

mahafi
27. črc 2012

@jancip já bych se toho nebála 🙂, pokud myslíš, že na příkrmy není připravené, tak klidně do toho ukončeného 6. měsíce počkej 🙂.. nic se nezanedbá.. aspoň já teda myslím (ale pediatr nejsem)

beruska24.9.
27. črc 2012

@vodni - kuřecí, krůtí jsem nakrájela syrové, udělala balíčky, pak vždy vařila jeden balíček, přidala zeleninu, těstoviny, rýži.... a dovařila. že ten vývar byl v příkrmu.
u hovězího je prý lepší uvařit celý kus, protože se dlouho vaří. to moc nedělám, protože ho ani jedna holka nechce. tedy přesně, starší nechce žádné maso.

beruska24.9.
27. črc 2012

@jancip - ve 4m. s příkrmy začít můžeš, ale není to povinnost 😉

katyxq
28. črc 2012

@jancip Souhlas s @mahafi , klidně bych počkala do 6. měsíce, podle toho, jak se dítko bude tvářit na jídlo, natahovat se po něm a jinak projevovat zájem. My jako první zavedli lepek a pak jsme začli dávat zeleninu - teoretický postup u mě ve článku a náš postup v praxi ve fotoalbu 😉.

gingera
31. črc 2012

Ahoj holky, prosím o radu ... právě začínáme se zaváděním lepku podle @katyxq 🙂 a pomaličku se tedy chystáme na první zeleninové příkrmy ... vzhledem k tomu, že je teď k dispozici hodně čerstvého ovoce a zeleniny, chtěla bych toho využít a udělat nějaké zásoby "na zimu". Poradily by jste mi prosím co a jak je vhodné uchovávat. Předem vám moc díky!

katyxq
1. srp 2012

@gingera Ne podle mě, ale podle luthien.k - aby se mi nepřipisovaly cizí zásluhy 😉. Jinak mrazit se dá prakticky jakékoliv ovoce, maso a zelenina kromě brambor - ty zkrupičkovatí a zesládnou.

gingera
2. srp 2012

@katyxq pak tedy děkuji luthien.k za know how a Tobě za tak přehledné zpracování 🙂 Vážně mi to moc pomohlo, protože s informacemi od dr. jsem se moc neztotožňovala. 😖
Nad mražením jsem přemýšlela protože se mi zdá jednodušší než zavařování ... ale ... mrazí se syrové nebo už uvařené, s olejem nebo bez. Někde tady jsem se dočetla, že někdo používá na zamražení tvořítka na led ... zdál se mi to docela dobrý nápad, ale máte někdo zkušenosti z praxe. Jak řešíš zásoby třeba Ty? Nebo je lepší i zimě to omezené množství zeleniny kupovat čerstvé v bio prodejnách? Nebo bio mražené ze supermarketu? Děkuju moc za názor! 🙂

jackey
2. srp 2012

Maminky prosím, jak je to se zaváděním masa? Nejdřív zavedu masozeleninový příkrm a pak až ovoce a nebo po zelenině nejdřív ovoce a pak až maso?Děkuji za reakce

herminka
2. srp 2012

@gingera Mrazila jsem v tvořítkách na led už hotovou uvařenou zeleninu (vždy jeden druh a pak jsem kombinovala podle potřeby), bez oleje. Když jsem potřebovala, vytáhla jsem ze sáčku pár kostek a přidala k příkrmu, který jsem vařila, nebo rozehřála kombinaci více druhů zeleniny ve vodní lázni, přidala olej a hotovo. Mrazila jsem mrkev, brokolici, květák, červenou řepu, dýni hokkaido, pastinák, víc už si nevzpomínám. Taky jsem po roce přidávala do příkrmů mraženou zelenou petrželku (zmrazila jsem ji syrovou).
Je otázka, jestli dělat už teď zásoby na zimu - na její začátek asi ano, ale mražení přece jen není "dokonalá" konzervace, mráz jen zpomalí kazící procesy, tak bych to se zásobami nepřeháněla a já osobně bych asi nedala dítěti mražené starší než cca 4 měsíce. Ale možná jsem jen plašič 🙂

petjka
2. srp 2012

@jackey jasom po troch ci styroch tyzdnoch zeleninovo ovocnych (nie surovych) prikrmoch zaviedla maso. Najskor kuracie a teraz kuracie striedam s telacim. Vsetko varene, nas maly surove ovocie nechce, skusala som japlcko a banan nic neuspelo. Nas ma 6 a pol mesiaca, s prikrmami sme zacali medzi 4 a piatym mesiacom

gingera
2. srp 2012

@herminka já jsem právě taky plašič 😉 ... a moc děkuju za Tvoje zkušenosti. Stejně je to asi i s ovocem co? Podusit a zamrazit ... třeba jablko, hrušku .. no víc mě toho z ovoce moc nenapadá 😒
A maso se asi mrazí syrové co? ... udělají se balíčky na porcičku a zamrazí, je to tak? Omlouvám se, že se ptám hloupě 😖

katyxq
2. srp 2012

@gingera Zatím jsem mrazila zeleninu i maso jako jednodruhové vařené rozmixované bez oleje - v silném sáčku (prodávají se přímo jako sáčky do mrazničky) rozprostřené na placku, pak jsem odlomila kousek z různých balíčků, nakombinovala dle potřeby a momentální inspirace, ohřála a vmíchala za studena lisovaný slunečnicový olej.

herminka
2. srp 2012

@gingera Ovoce jsem nikdy nemrazila, měli jsme dobrý sklep, kde dlouho vydrželo, ale k ovoci mi tak nějak víc sedí vyrobit přesnídávku a zavařit. Ale měla jsem namražené švestky a meruňky (ne primárně pro dítě, spíš na pečení), ty jsem pak povařila s jablkem a propasírovala, ať tam není slupka.
Maso mrazím zasyrova (kousky o velikosti porce nejdřív na tácku a pak sesypu do sáčku), je mi to tak nějak sympatičtější, ale vím, že kamarádky mrazí maso vařené rozmixované - ale to bych raději při rozmražování nechala přejít varem.

lili_h
2. srp 2012

Maminky chci nějak zpracovat dýni hokaido, abych z ní mohla dělat v zimě příkrmy, máte nějaký tip? Chtěla jsem ji zavařit, ale nevím přesně jak - nastrouhat (pokrájet) a zavařovat ve sklenicích 20 min na 80°C????

gingera
3. srp 2012

@herminka, @katyxq holky děkuju za zkušenosti a názory 🙂

falca1
6. srp 2012

holky kdy bych mohla dát kefír - mám 11měsíčního prcka?

jancip
14. srp 2012

Mám taky pár otázek.
1. V jaké formě je nejvhodnější podávat obilniny po ukonč. 6m? Ochucené kaše?
2. Může se uvařit zelenina + maso a uchovat v ledničce dva dny?
3. Je vhodnější zamrazit čerstvé maso nebo uvařené?
Jinak překvapilo mě, že mi doktorka řekla, že je vhodné i libové vepřové. Předpokládala jsem, že ze začátku se podává spíše kuřecí.

lupinpupin
14. srp 2012

@lili_h já používám dýni máslovou a dávám si jí do mrazáku nakrájenou na kostičky...

gingera
16. srp 2012

@katyxq @luthien.k holky moc vás prosím o radu, myslíte, že takhle se může projevit alergie na lepek ... jsme v jeho zavádění od neděle u žita a takle od včerejška vypadá ručka malé a dnes ráno měla i dva pupínky na tvářičce. Nevím čemu jinému to přisuzovat 😒 . Předem moc děkuju za váš názor!

luthien.k
16. srp 2012

@gingera myslím si, že to spíše reakce na jídlo nebude. Zašla bych to ukázat dětské dr., případně na kožní. Žito bych každopádně stopla též, pro jistotu.
P.S.: Alergie na lepek - takto bych to nepoužívala, lepek je jen jedna z mnoha bílkovin obilovin, které mohou alergizovat, říkejme raději alergie na pšenici, žito, ječmen atd. Celiakie je něco jiného, než alergie na jednotlivé obiloviny, tam je problém skutečně jen s tím lepkem, zato u všech druhů obilovin s lepkem a projevem není ekzém (ne ve smyslu atopického ekzému, jistá specifická vyrážka být může...).

luthien.k
16. srp 2012

@falca1 s ohledem na to, že kefír, stejně jako mléko, obsahuje plnou palbu minerálů a bílkovin, jejich množství je podle mého názoru pro dítě nevhodné (zatěžuje trávení i ledviny), nepospíchala bych, určitě ne do roku, lépe do roku a půl.

olusenka
16. srp 2012

@jancip Já četla, že vepřové se nedoporučuje vůbec podávat do 1 roku, a manžel nakoupil teď nějaké skleničky a zjistila jsem, že ve dvou vepřové je. Tak nevím, tak asi ano.

luthien.k
16. srp 2012

@jancip
ad. 1) nejlépe kaše z vloček, nesladit, ochutit přesnídávkou třeba, vždy i trochu oleje - ale pozor, plná dávka obiloviny s lepkem se nedoporučuje dřív než od uk. 8. měsíce věku, do té toby jen zvykací dávky v množství cca lžíce rozvařených vloček denně
ad. 2) já to tak dělám (dělala jsem)
ad. 3) praktičtější je mrazit vařené, na kousky nakrájené nebo namixované v menších porcích,

luthien.k
16. srp 2012

@olusenka nevidím důvod, proč ho nedávat, když je to v rozumném míře. Je to sice tučné maso, ze své podstaty, ale děti potřebují i živočišné tuky.

olusenka
16. srp 2012

@luthien.k dobře. Jsem ráda. Aspoň máme víc možností, jaká masa. Já si byla právě skoro jistá, že má Honzík ABKM, jenže tuhle měl špenát, brambor a smetanu (ve skleničce), což jsem pozdě zjistila, sypala si popel na hlavu, ale nestalo se nic až doteď, jsou to dva dny, tak uvidíme, jestli ještě něco bude, nebo to bude v pořádku.

gingera
16. srp 2012

@luthien.k děkuju za tvou radu a názor, naše dr. má teď dovolenou, tak proto jsem se chtěla poradit alespoň takto. Jinak včera jsem už trochu pátrala na netu a právě na stránkách o celiakii psali, že dříve se doporučovalo začít zavádět u kojených dětí do 7. měsíce, ale že nyní je názor začít se zaváděním lepku až od 10. měsíce, že na to není trávicí systém dítěte dříve připraven. Trochu mě to zmátlo, myslela jsem, že je to právě naopak 😒 ... prosím jaký je názor tvůj?

luthien.k
16. srp 2012

@gingera můj názor na zavádění lepku je stejný, jak to popisuje @katyxq ve svém článku v blogu 😉