Zdravá strava pro batole

dorje
23. únor 2016

Rada bych se zeptala, zda je tu nekdo, kdo dava detatku zdrave jidlo. Chtela bych, aby zaklad jidelnicku me temer rocni dcerky tvorily obilne kase, batoleci mleko, ovoce, zelenina a kvalitni maso. Doktorka me porad podsouva, at ji davam chleba a rohliky, sunku a mlecne vyrobky pro dospele, babicky nuti piskoty... ale tyhle potraviny nejsou zdrave ani pro dospele. Delate to nekdo jinak? Nemate tip na dobry web? Jsem z Brna a hledala jsem nejakeho seriozniho vyzivoveho poradce, ktery by mi pomohl, ale nic jsem nenasla...

lv
23. únor 2016

já myslím, že to co píšeš je dobře a nepotřebuješ ani výživového poradce..tady na koníku se můžeš inspirovat u mnoha maminek.. doktorka si může říkat co che, dítě živíš ty, babičkám to vysvětli.. tabulka kdy co zavádět je na kojeni.net

dorje
autor
23. únor 2016

@lv ja mam otazky typu kolik ceho by v te strave melo byt, treba jsem cetla, ze ovesna kase je lepsi rano, nez vecer, nevim proc. Mam vyborne bezlepkove testoviny, ale je v nich e471 (je to i v Hamankovi, ale kolik toho muze byt v testovinach?). Take si troufam jen na jahly/oves/ pohanku, bojim se treba pouzivat mandlove, cirokove mouky, muzou to tak male deti? A tak, no....

lv
23. únor 2016

kaše ráno, protože se líp tráví, než na noc, a uvolňují pomalu energii. Složení cca 20g-30g masa na porci, to E nevím, mandle může pokud nemá alergii..

dorje
autor
23. únor 2016

@lv no vidis, tohle ja vsechno nevim. Kde jsi se to docetla?

lv
23. únor 2016

@dorje jejda, zdroj net, ale kde přesně..koukni ke katyxq do alba, má to perfektně sepsáno

janawei
26. únor 2016

Snažím se dávat prckovi vyváženou stravu. Je mu rok a čtvrt, jí hodně ovoce a zeleniny (samozřejmě bez exotického ovoce), domácí přesnídávky. Jídlo mu téměř výhradně vařím (vyjma dovolených), nedávám mu rohlíky, sušenky, piškoty, čokoládu. 2 x týdně mu dávám žitný chleba. Šunku jsem mu zkoušela dávat, ale nemá ji rád, což mi ani nevadí 🙂. Jogurty baští pouze bílé. 2 x týdně mu dám Lipánka, z těch různých tvarohových hmot má nejpřijatelnější složení. Domácí mu bohužel nechutná. Pije pouze vodu popř. mu odšťavním mrkev nebo jablíčko. Sladké mu nechci upírat absolutně, přece jenom má hodně pohybu a energii potřebuje, takže mu peču - domácí sušenky, perníčky. Dávám napůl klasickou mouku se špaldovou, sladím třtinovým cukrem, nebo jsem začala experimentovat s rýžovým sirupem. Nesolím mu a co se koření týče, tak používám pouze bylinky. Myslím, že jsem kdysi viděla na webu pluspromaminky nějaké kurzy o stravě batolat. A co se týče názorů na stravu naší pediatričky popř. babiček, dědečků a tetiček, tak ty ignoruji a trvám na dodržování našich pravidel. Trochu to trvalo, ale už si zvykli.

taboraci
26. únor 2016

Za prve, na doktory a maminky/babicky/teticky a vsechny, co maji potrebu do toho mluvit, neposlouchejte - je to vase dite, delejte si to podle vas... Tim si projde asi kazdy, kdo to trosku resi- med na dudak, caj pri kojeni, houskovy knedlik/gulas/svickova atd. a argumenty, ze nam to taky davali a jsme zivi a zdravi. No, prinejmensim nad tim zdravim dnesni populace bych se pozastavila, ale argumenty vetsinou nezabiraji, tak vse odkyvu a delam si to dal podle sebe 😉. Muj syn je od narozeni velky jedlik, prikrmuji od pul roku. Ji mi skoro vsechno, v tom je to jednodussi, ze muzu vic experimentovat. Ted je mu presne rok. Taky se snazim, davat minimum mlecnych vyrobku a lepku, maso kazdy den mi take prijde prehnane. Rano davam kase, nekdy delam sama, nekdy instantni Nomina, ty jsou vyborne a zdrave. Nejvic ryzovou, jahlovou, pohankovou, spaldovou nebo ovesnou, s troskou presnidavky nebo ovoce... Rano proto, ze se lip travi, vecer davam vetsinou zeleninu s necim (ryze, testoviny, cocka). Zatim jsem nijak neresila kolik ceho, ale pokud napr. uplne vynechavas mlecne vyrobky, je potreba doplnovat vapnik. najdi si na netu, ktere potraviny ho obsahuji nejvic (napr. mak). Zeleza je nejvic v listove zelenine, cervene cocce, brokolici atd.. Orisky a mandle uz muze, dulezite je zkouset pomalu, jestli nebude mit alergickou reakci. Pokud ne, tak smele do toho, obsahuji spoustu vitaminu! Vyborna jsou z nich rostlinna mleka 🙂. Susenky pecu doma, teprve zacinam, ale zatim maji uspech 🙂. Muzes do nich dat susene ovoce, sladit je sirupy nebo medem, u nas jsou oblibene mrkvove. Aspon vis, co ji davas 🙂.
Hodne zajimave clanky jsou napr. tady: http://www.margit.cz/vyziva-deti/ nebo tady (veganska strava) http://www.jimejinak.cz/.
Tak hodne zdaru!