Barefoot nebo certifikovaná obuv pro roční dceru?
Zdravím, jsem v koncích a popravdě nevím co vybrat a co je správné 😀 Mám 12 měsíční dceru, teprv se začala pouštět nábytku a dělá svoje první krůčky a tak jsem začala řešit první botičky, které jí pořídím.
Zatím mám objednáné capáčky na doma, ale co koupit na ven, až začne pořádně chodit? Popravdě jsem si něco načetla o barefoot i o certifikované obuvi a u všeho mi přijde, že mají v něčem pravdu :D A teď babo raď co vybrat, abych dceři nějak nevhodnou obuví neublížila? Barefoot mě na první dojem zaujal, ale teď nevím jestli to není jen nějaký reklamní trik, který je zrovna teď v módě...... a popravdě ty ceny jsou zarážející. Prosím jestli je někdo fundovaný, který o tom ví víc, ráda se nechám poučit, třeba i názory vašich lékařů ,fyzio. a pod..... mockrát děkuji
Stručné shrnutí
- U začínajících chodců odbornice a rodiče doporučují co nejčastější chození naboso doma a na trávě a na ven na pevné nesrovnalé povrchy nosit lehké, měkké a široké boty s ohebnou podrážkou.
- Certifikát typu „žirafka“ se v diskuzi opakovaně uvádí jako průkaz nezávadnosti materiálů, nikoli jako záruka ortopedické vhodnosti obuvi.
- Cenové a značkové varianty sahají od levných minimalistik z AliExpress (cca 350 Kč) přes střední třídu (do ~800 Kč) až po značky jako Tikki (~1 100 Kč) nebo Vivobarefoot; praktickým kritériem je tvar špičky, šířka a ohebnost podrážky, ne nutně označení „barefoot“.
Nejčastější otázky
Q: Jaké boty vybrat pro dítě, které začíná chodit?
A: Volte boty lehké, měkké a široké se silně ohebnou podrážkou, které se dají jednou rukou ohnout; konkrétně v diskuzi byly doporučeny modely D.D.Step (řady 015 a 029), Superfit, Tikki a Vivobarefoot jako tvarem přátelské varianty.
Q: Co znamená certifikát „žirafka“ u dětské obuvi?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že certifikát typu „žirafka“ se vztahuje především na nezávadnost materiálů (toxikologii), a neřeší tvarovou nebo ortopedickou vhodnost boty.
Q: Jak velký nadměrek zvolit při koupi první obuvi?
A: Optimální nadměrek se v diskuzi uváděl kolem 12 mm u malých dětí; u zimních bot lze brát i cca 15 mm kvůli tlustším ponožkám.
Q: Jak přesně změřit vnitřní délku boty?
A: Doporučované měřidlo v diskuzi je „měřidlo-plus-12“ z e-shopu dětské-botičky.cz; autorka doporučuje přeměřovat vnitřní délku a šířku vložky při každé zkoušce bot.
Q: Jsou levné barefoot alternativy z AliExpress použitelné?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že na AliExpress se dají koupit minimalistické boty kolem ~350–400 Kč, které pro některé děti fungují sezónně, ale kvalita i tvar se liší a doporučují číst recenze nebo konzultovat skupiny „Barefoot z aliexpressu“.
Q: Jaké boty se hodí pro úzkou nohu nebo pro drobné nožky?
A: Pro úzkou nohu byly v diskuzi pozitivně zmíněny Froddo Prewalkers; naopak Jack&Lilly a některé DD Step modely mohou sedět úzkým nohám, ale u větších nohou nesedí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Boty pro začínající chodce by měly být lehké, měkké, široké a s ohebnou podrážkou; domácí chození naboso se považuje za žádoucí.
- Certifikáty na materiály (např. „žirafka“) neznamenají automaticky ortopedicky vhodnou obuv.
Sporné názory
- Možnost A: Zastánci barefoot tvrdí, že barefoot/nošení naboso respektuje přirozený vývoj nohy, podporuje klenbu a svaly bez podpory stélky.
- Možnost B: Odpůrci barefoot upozorňují na rizika chůze po tvrdém asfaltu a doporučují pevnější botu nebo kompromisní měkkou obuv na městské povrchy a pro ochranu před zraněním.
Otevřené otázky
- Jaké konkrétní značky a modely nabízejí ideální tvar špičky a šířku pro větší velikosti nad ~15,5 cm (některé DD Step řady končí u 15,5 cm)?
- Jak dlouhodobě srovnat ortopedické důsledky systematického nošení barefoot vs. tradiční obuvi u velkých populačních vzorků?
Zmíněné značky a firmy
Superfit, D.D.Step, Pedioed originals, Jack&Lilly, Tikki, Pegres, Vivobarefoot (Vivo), Stonz, Ahinsa, Beda (beda-boty.cz), Umbro (model Aslak), Little Blue Lamb, Fare, Geox, Filii, Froddo (Prewalkers), Pediped, Ponte 20, vjobuv.cz, 100boticek.cz, vpavucine.cz, detske-boticky.cz, sportisimo.cz, AliExpress, promaminky.cz, maminka.cz, Facebook skupiny „Barefoot z aliexpressu“, „Barefoot nejen pro děti ČR/SR“, „Zdravé neobouvání“
Zmíněné produkty a metody
barefoot obuv, certifikát „žirafka“, D.D.Step řady 015 a 029, Tikki (dětské sandály a celokožené modely), Vivobarefoot (modely Reno/Ulta sandály), Froddo Prewalkers, Stonz snow/toddler boots, měřidlo-plus-12 (měřidlo pro vnitřní délku boty), nadměrek ~12 mm (optimální), nadměrek ~15 mm (zimní boty), ohebná podrážka (test ohnutím jednou rukou), kompromisní řady (např. Fare s hvězdičkou), nákup z AliExpress (levné minimalistické boty)
Místa a osoby
Beskydech, UK
@petrasipkova1
tikki jsou fajn, jedina jejich bolest je ze je to kuze - takze ja letos poridim sandaly asi prave filii, aby s nima mohla litat i v potoce, coz si myslim ze kozenym sandalkum by moc dobre nedelalo. ted ma filii podzimni, modlim se, aby ji vydrzely jeste na jaro, protoze teda penez jak za kozu, to bez debaty (byt jsou skvele)
ale loni jsme tikki opravdu uzili, jsou i za rozumnou cenu, mekkoucke, ohebne, chodilo se ji v nich vyborne a mne teda prijdou i hrozne roztomile (hezke barvy i "vzory").
@monicka90 Ahoj, po troše studia tématu jsem nabyla přesvědčení že BF jo (a pevná podrážka natož kotníček určitě ne), je to i v souladu s aktuálními orto "trendy" :D ve světě a pořídila na ven Stonzky, online z UK (levnější tam nové než tady použité - !!), jsem z nich nadšena a už se těším až dcera začne chodit, zatím intenzivně trénuje stání tak možná již brzy ;). Mají vydžet přes několik velikostních čísel tj ve finále jsou levnější. V rámci stejného zkoumání co je dobré jsem si v obchodě vyzkoušela boty Ahinsa (přiznám se že esteticky jsem z nich spíš nenadšená, ale koupila jsem takové bláznivé designové tak to snad nosit budu) a už v nich odešla. Takovou lahodu moje noha dlouho nezažila a teď čekám na jaro, až je zas vytáhnu. Hodně štěstí.
Ahoj, dávám tip na soutěž o poukazy, plus na webu je hodně informací o obouvání barefoot http://www.promaminky.cz/souteze/2017/soutez-o-... Snad se někomu hodí 😉
moje malá začla pořádně chodit ve Froddo Prewalkers. Jsou super ohebné a pro první krůčky ideální, hlavně na drobnější nožku.
K těm Froddům bych jen doplnila, že jsou výhradně na drobnější, a hlavně hodně úzkou nožku. Dcera má v porovnání s našima malýma kámošema nohu úzkou, ale i tak byla v těchto botičkách bez šance- obula je, ale v přední části fakt moc ,,nafest". Ale jinak nic proti těmto botkám, vypadaly dobře, když jsem si je prohlížela.. dítěti, kterému tenhle střih sedne, se v nich bude chodit určitě parádně.. krom toho jsou opravdu krásné, na fotkách na webu to moc nevynikne, ale naživo se mi strašně líbily. Jen tedy většině dětí budou podle mne těsné.
@kajalka ahoj, syn zatim jen obchazi nabytek ale pomalu premyslim jake mu koupit boticky na podzim/zimu az se rozchodi. Zatim se v tom poradne nevyznam, ale co jsem na forech pochytila tak nejlepsi je mekka, ohebna a siroka obuv(nechci zadnou tvrdou botu), chci to nejprirozenejsi pro nohu. Psala jsi ze nakupujes botky i na aliexpressu. Napriklad tyto jsem tam nasla. Je takovato bota vhodna, je to to o cem se tu na foru mluvi? Nebo jsem uplne mimo🙂... jak na ali poznas ze jsou to ty spravne boty? Budu rada za alespon kratounkou odpoved.
@makky1310 Ahoj, s těmi, co sem dáváš, nemám vůbec žádnou zkušenost. Většinou dám na recenze na netu, popř. sama risknu, a pokud se mi boty nelíbí, pošlu je dál. Ozkoušené mám tuty: https://www.aliexpress.com/item/Brand-Real-Goat...
A nedám dopustit na tyhle, to jsou fakt minimalistické botky: https://www.aliexpress.com/item/TipsieToes-Bran...
U nas doma chodíme bosky, děti si sundavaji i ponožky v pul roce, natoz capacky. Bosky je to pro ne mnohem bezpecnejsi - neklouže to, citi terén,po schodech k roku veku v pohodě, ale s ponozkama na zabiti - prsty nemůžou pracovat. Drive jsem taky mela pocit, ze je musim obouvat, ale neni tomu tak.
Na ven - nam se osebecily Jack and Lilly, za cůnecelych 700, batolátko v kich chodilo naprosto identicky jako v celokozenych capackach, ale ta botka vic vydrží a kůže svrsku se nesouoe o povrch (na pate a na špici by se rychle prosoupala), protože ta gumová podrážka tomu drzi trochu tvar.
Jinak venku na hřišti,trave ap.nechavam chodit bosky. Kdyz chtějí, rak i po chodníku,kdyz to je normslni prostredi.
@netopejr tak ja chci taky nechat chodit co nejvic bosky. Ted tapka jen doma, takze ma jen ponozky, ktere si stejne vetsinou sunda😉 Ale je pravdepodobne ze syn bude chodit az na podzim tak uz premyslim do budoucna. Koukala jsem na ty jack a lilly a maji opravdu krasne boticky.👍
@j.a.n.i Bohužel ne, ale mrkni sem: http://www.beda-boty.cz/e-shop/beda-barefoot
@j.a.n.i A zimní můžu dporučit tyto: https://www.sportisimo.cz/umbro/aslak/141805/?d...[]=2322
@makky1310 pridej se na fcb do skupiny barefoot z aliexpressu. Tam ti poradi a jsou tam recenze na vetsinu pouzitelnych bot. Dcerka ma celorocky od vivobarefoot, takze palka jak svina, ale na zimu jsem dneska objednala dvoje z ali, tak jsem zvedava. Jinak jejich holinky jsou bezkonkurencni za par kacek ;)
@junkka diky moc, ja ale fb taky nemam😀muzes mi taky prosim poslat odkaz na zimni botky? Ale koukala jsem a na netu je kupa stranek kde zkouseji boty z ali. Treba tohle http://www.materskapovolena.cz/2016/10/testujem... maji tam ty gumacky i zimni boty
@j.a.n.i
@makky1310 holky to je skoda, daji se v te skupince rychle koupit botky, co se neodhadla velikost nebo taky rychle prodat. Jinak ze zimnimi osobni zkusenost nemam, ale nejvic chvalene jsou tyto, ze po impregnaci vydrzi skoro vsechno. Tak jsem je vzala
https://m.aliexpress.com/s/item/32725390539.htm...
No a brala jsem jeste jedny, ty bezove spis tak do mesta nebo na obcasny noseni, ale to se bojim, ze male nebude, ma vysokej nart, tak uvidime.
https://m.aliexpress.com/s/item/32827167498.htm...
Jinak gumacky jsou na sirokou nohu bezva tyto https://m.aliexpress.com/s/item/32525471014.htm...
🙂
@makky1310 jinak za me je nejdulezitejsi hlavne tvar spicky, sirka boty a aby nemela tvarovanou podrazku a stelku. Pro me je ta tloustka podrazky a ohebnost uz na druhym miste. Ale samozrejme taky hoooodne dulezita. Kdyz vidim, jak se pak venku v bote klidně stavi na spicky, tak to je radost koukat 🙂
Dcerka ma hodne sirokou nozicku a vetsina bot se stáčí na palcove strane moc brzy a tim se nohy deformuji a ji to utlacuje prstiky. Ma je ted krasne do vejirku🙂
Jinak za mě nejlepsi botky na leto
https://m.aliexpress.com/s/item/1999014466.html...
Jen se celkem rychle znici, ale za ty prachy mi to nevadi, stejne jsem ji musela po 2 mesicich koupit vetsi velikost.
No a na podzim k riflim mame tyto ale hnede, taky super
https://m.aliexpress.com/s/item/32819941647.htm...
No a celorocky ma ty vivobarefoot reno, ty zas maji za me nejlepší spicku. Ale jsou trosku tuzsi.






@jitavrtule Aha, tak my už jsme nad 15,5 ☹ ty 015 jsme měli, ale teď už potřebuju tak kolem 17-18cm