Co kupujete pro své mimi za kosmetiku?
Ahojky holky, toto téma jsem tu nenašla a chtěla bych se zeptat co kupujete pro své mimi za kosmetiku. Nemám s tím zkušenosti nevím co je dobré co ne a abych něco nekoupila zbytečně, nebo aby mi zas něco nechybělo.
Děkuji moc za rady.
Stručné shrnutí
- U novorozence se obecně doporučuje minimalizovat kosmetiku; jako základ stačí čistá voda nebo olejové koupele (v diskusi zmiňované přípravky: Johnsons baby moisturising bath, Linola, Balneum Hermal, Weleda měsíčková koupel).
- Na opruzeniny a ošetření zadečku jsou běžně uváděny Rybilka, Bepanthen, Sudocrem, Imazol a lékárnicky namíchané rybí masti; zároveň se doporučuje zadeček větrat a udržovat suchý styk plen.
- Názory na komerční značky se liší: řady doporučované pro citlivou pokožku zahrnují SebaMed, Weleda, A‑derma a Physiogel, zatímco Johnsons a Bübchen jsou v diskusi zmíněny jak mezi oblíbenými, tak v souvislosti s vyrážkami.
Nejčastější otázky
Q: Jaké přípravky se hodí do koupele novorozence?
A: Doporučují se čistá voda nebo olejové koupelové přípravky; v diskusi byly uvedeny Johnsons baby moisturising bath, Linola (olejová koupel), Balneum Hermal a Weleda měsíčková koupel, případně čisté oleje z lékárny (olivový, slunečnicový).
Q: Co použít na opruzeniny a zadeček?
A: Jako běžné možnosti jsou zmíněny Rybilka, Bepanthen (Bepanthol), Sudocrem, Imazol a lékárnicky namíchané rybí masti; lékaři někdy předepisují Linolu nebo Balmadol jako lék.
Q: Jak často koupat novorozence a používat mýdlo či šampon?
A: Mnoho příspěvků doporučuje nekoupat denně a na tělíčko stačí čistá voda; mýdlo se často doporučuje maximálně 1× týdně a několik diskutujících uvádělo, že šampon se obvykle nedoporučuje do ~6 měsíců.
Q: Jsou vlhčené ubrousky vhodné pro každodenní péči?
A: Názory se liší; některé rodiče používají vlhčené ubrousky denně (zmíněné značky: Pampers sensitive, Huggies Pure, Babylove, Babydream, Tesco), jiní doporučují vodu a žínku a ubrousky používat hlavně na cesty.
Q: Je lepší minerální olej nebo rostlinné oleje na mazání?
A: Diskuze rozlišuje minerální (parafínové) oleje, které mají okluzivní efekt, a přírodní oleje (slunečnicový, olivový, mandlový, sezamový), které jsou podle příspěvků lépe vstřebatelné; konkrétně ulíbené byly olivový olej z lékárny, Hipp olej (sezamový+mandlový) a Saloos mandlový.
Q: Jakou kosmetiku zvolit pro citlivou nebo ekzémovou pokožku?
A: V diskusi byly opakovaně doporučeny SebaMed, Weleda (měsíčková řada), A‑derma, Physiogel a Bioderma (Atoderm, ABCDerm); zároveň autoři uvádějí návštěvu kožního lékaře při vážnějším ekzému.
Závěry z diskuze
Shoda
- Méně kosmetiky je u novorozence lepší; základní péče = čistá voda, případně olejová koupel a přípravek na zadeček (Rybilka/Bepanthen/Sudocrem).
- Na opruzeniny se standardně doporučují Rybilka, Bepanthen, Sudocrem nebo lékárnicky namíchané masti, a zadeček je třeba často větrat.
Sporné názory
- Johnsons: část rodičů hlásí dobrou snášenlivost a používá Johnsons od narození, jiní zmiňují časté vyrážky po Johnsons a radí ho vynechat.
- Olejíčky: někteří píší, že olejíček dobře promastí a je vhodný (např. olivový, Hipp olej), jiní tvrdí, že minerální oleje mohou pokožku vysušovat a mají pouze okluzivní efekt.
Otevřené otázky
- Který konkrétní přípravek bude optimální pro individuální dítě zůstává nevyřešené a musí se zjistit testováním na pokožce dítěte.
- Jak dlouho přesně vynechat šampon u novorozence (různé rady kolem „do půl roku“ vs. individuální přístup) zůstává v praxi diskutabilní.
Zmíněné značky a firmy
Johnsons, Nivea, Bübchen, Rybilka, Linola, Bepanthen, Aviril, Indulona, SebaMed, Hipp, Weleda, Lavera, A‑derma, Physiogel, Avène, Daylong / Micro Sun, L'Occitane, Eone, Nobilis, Saloos, Babylove (DM), Pampers, Huggies, Perlička (Eone), Lovela, Batole (Alpa), Babydream, DM drogerie, Rossmann, Plus, Balneum Hermal, Oilatum, Bioderma (Atoderm, ABCDerm), Sudocrem, Imazol, Infadolen, Lenienska / Leniens mast, Podolská mast, Ondřejova mast, Balmadol, Cannaderm, Persil, Ariel, Vanish, Dedra, Pronatal, branakdetem.cz, proalergiky.cz, lekarna.cz, pediatriepropraxi.cz
Zmíněné produkty a metody
Johnsons baby oil gel s vůní heřmánku, Johnsons baby moisturising bath, Rybilka dětská mast, Bepanthen / Bepanthol, Sudocrem, Imazol, Infadolen, Lenienska mast, Podolská mast, Ondřejova mast, Linola (olejová koupel / Linola Fett Olbad), Balneum Hermal, modrý olejíček Aviril, modrá Indulona, SebaMed mycí emulze, Hipp masážní olej (sezamový + mandlový), Weleda měsíčková řada (koupel, krémy, olej), Lavera olejová koupel, A‑derma mycí gely, Physiogel, Avène, Daylong / Micro Sun opalovací krémy (faktor 30/50), Eone „Medvídek“ mycí olej a „Perlička“ suché ubrousky, vlhčené ubrousky (Pampers, Huggies Pure, Babylove, Babydream, Tesco), koupání v čisté vodě, olejové koupele, mazání olejíčkem po koupeli, větrání zadečku, předepsané léky Linola / Balmadol, používání pudru odmítáno některými porodnicemi, namíchání rybí masti v lékárně, praní dětského prádla v Lovele / Persil Sensitive / Ariel, metoda „méně je více“ v péči o novorozence
Místa a osoby
žádné
ja pouzivam biodermu - zacala som s radou Atoderm od nich kvoli synovmu exzemu, co mal a super. to bolo pred dvoma rokmi. teraz pouzivam detsku kozmetiku ABCDerm od Biodermy a som max spokojna. ziadne zle reakcie ani u syna a teraz ani u malej dcerky. takze ja si ich chvalim. dokonca detsku pletovu vodu pouzivam aj ja 😎
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, v čem perete. Lovela nebo Batole? Všude je reklama na Lovelu, ale nechci dát jen na reklamy.Ráda bych znala Vaše zkušenosti...Díky, Irena
dupik: my používáme od narození Lovelu, i když teda reklamu jsem do teď neviděla žádnou 😀 a jsme spokojení
Takže Lovelu...no tou reklamou jsem myslela, že například slevy pro těhu dávají v dm na lovelu...moc pracích prostředků pro miminka na výběr tedy není. A že se tak ptám - pere? Já jen,jestli si poradí i se zašpiněním-ublinknutí, flíčky po příkrmech a tak. Jo a stačí jedno nebo radši dávat dvě máchání? A do kdy prát v Lovele-do dvou let nebo jinak? Vůbec netuším...
dupik: pere docela dobře, fleky po příkrmech mi někdy nešly ani Vanishem, pokud stihly zaschnout, takže lepší když ne hned vyprat, tak aspoň namočit. Máchání nám stačilo jedno a prala jsem v tom zhruba do roka, pak jsem dávala k normálnímu prášku místo aviváže na naše prádlo aviváž od Lovely, ale teď už i naši. Ale to záleží na mimču, náš malý s tím neměl problémy, ale některý děcka z toho můžou mít vyrážku nebo svědění nebo něco. Tak asi nejlíp vyzkoušet. 😉
aj my perieme v Lovele. na flaky nam zabera vanish=ked nevyperiem na 1.krat, tak na 3.je to uz bez flakov.
Verisek: ja som pouz. Atoderm od biodermy, najprv super, ale teraz ma od neho stipu strasne ruky. tiez mam atop. ekzem, decka zatial nemaju.
pre deti pouz. kozmetiku weleda, je super.
Ahojky, chtela bych se zeptat od kdy je mozne pro miminko pouzivat avivaz od Lovely, nikde sem tu informaci nenasla? A jeste jedu otazku, Lovela balzam je na bile pradelko nebo v tom muzu prat i barevne? Moc dekuji za odpoved
Ahoj ,tak my praly v lovele od narození,ale příkrmy my to nevypralo,batole mi na to pak přišlo troku lepší,ale ne omoc a od roka už peru spolu s našima věcma a bez problémů,aviváž sme začly až po půl roce,ale nevím jestly se může dřív 😕
agula, to ti asi nikdo neřekne přesně, odkdy aviváž, to chce zkusit, my asi od roka. Ale při té tekuté Lovele ani není nějak potřeba, ani na svetříky. A tekutá je zvlášť na bílý a zvlášť na barevný.
dupik: my ještě nejsme na příkrmech 😉 ale blinkáme o 106, plínka taky občas "proteče" a nikdy se nám nestalo, že by se to nevypralo...
do pračky dáváme Lovelu v prášku, tekutou používám jen na ruční praní, abych si nedřela ruce... musím říct, že ta tekutá opravdu nádherně voní! jo a máchadlo Lovelu přidáváme do praní už od narození (je to snad i uvedeno na etiketě), přijde mi to spíš jako placebo, protože to nijak v tom prádle necítím, ale kdo ví... 😉 jinak taky mi doporučovali Tide sensitive... v tom pereme naše prádlo, ale až bude malá trošku větší zkusím v něm prát i její věcičky...
Nevíte, jestli olivový olej z lékárny má jiný složení než klasický na vaření? Četla jsem na netu, že si holky na mimi kupují oliv olej v lékárně, tak jsem šla dnes do dvou lékáren, že ho chci pro mimčo a čučeli na mě jak na vola, že jsem si snad spletla obchod 😒
Pouzivate nekdo na mimi Atok (Hadek), Lush, Weledu nebo jinou prirodni kosmetiku?
slavkah, měli jsme párkrát od weledy mastičku na zadek a je super - jedna z mála, co nám nevadila.
ja prave na sebe pouzivam prirodni kosmetiku , ale ruzne znacky od kazde neco, za ta leta uz mam vyzkousene co mi od ktere vyhovuje,... kdyz jsem videla napr. slozeni nekterych kremu proti striiim pro tehulky - ja bych si tim tehu brisko nenatrela a to nejsem zadnej extremista kt. pouziva vse jen prirodni.
slavkah-pouzivam Saloos, prijde mi podobna jako Atok, ale levnejsi a takova celkove milejsi 😉 Weleda je draha a nidky me moc neoslovila, Lush tolik neznam, ale prijde mi spis dospelacky. U Saloosu se mi libi, ze maji i jednodruhove oleje a ciste bambucke maslo...
Ja bych zas na mimino nedala olej s parafinakem 😒
cudlinka - to vis, ze je to to samy 😉 Nic jinyho nevymysli 😉 Kdyz mi dosel slunecnicovy olej z porodnice, sahla jsem do lednice 🙂
diky za tip se na Saloos mrknu, pro sebe jsem od nich mela jen jednou sprchovy olej a prilis me neoslovil ale to ani sprachace od atok
Ahojte, my používáme kosmetiku řady Mariol (pro naši mladší dcerku - 1 rok) a Camillca (pro starší dceru - 4 roky) od české firmy Irel. Jedná se o českou přírodní kosmetiku, takže rádi podpoříme českou firmu a navíc jsme s ní mooooc spokojeni. Muzeme jen doporucit....
Chcela by som sa spytat aku znacku opal.kremu je dobre použit pre novorozene?Ake mate skusenosti?
Oriflame je celkem v pohodě, pokus netrpíte na ekzémky, tak je fajná, mi ji používali i u nedonošenců, a měli krásnou pokožku
ahojky, jaká si myslíte že je nejlepší kosmetika pro mrňouska??
Já se nemůžu rozhodnout mezi Sebamed či od Chico 😝
Taky trošku přispěju , prací prášek jsme používaly Persil senzitive, krásně voní a vypare mi to i fleky od příkrmů dokonce i mrkev sice na dvakrát ale vypere 😉
A pro nás jednoznačně nejlepší kosmetika Hipp a Sebamed, na zadeček jedině bepanthen , na sluníčko Daylong 😉
Zkoušela jsem niveu , Johnsons baby a po těhle dvou se mi osypal. ☹
sirael Oriflame absolutně v pohodě, není ani nijak výrazně parfemovaná. Spokojenost.
S dětským práškem - můžu s čistím svědomím doporučit českou ekologickou drogerii Dedra, jde vyhledat na netu, případně můžu sdělit bližší info i o možné spolupráci 🙂
Johnsons nebrat. Malá se po olejíčku taky osypala. Nechápu, že když je na to tolik stížností, proč s tím něco neudělají...?
Olejíčky používám Saloos, perfektní. Jinak krémy různé, na umývání Nivea, vše ok.
Peru normálně v Arielu, Persilu, používám aviváž a není problém, našštěstí 🙂
Taky se divím , že ten Johnsons je tak agresivní...pro novorozeně určitě nebrat ! zkoušela jsem sice až v roce a půl ale stejně se mi osypal takže pro nás neee ☹ i když celkem pěkně voní... 😒

ahoj, nemate nekdo zkusenost a Biodermou?