Co kupujete pro své mimi za kosmetiku?
Ahojky holky, toto téma jsem tu nenašla a chtěla bych se zeptat co kupujete pro své mimi za kosmetiku. Nemám s tím zkušenosti nevím co je dobré co ne a abych něco nekoupila zbytečně, nebo aby mi zas něco nechybělo.
Děkuji moc za rady.
Stručné shrnutí
- U novorozence se obecně doporučuje minimalizovat kosmetiku; jako základ stačí čistá voda nebo olejové koupele (v diskusi zmiňované přípravky: Johnsons baby moisturising bath, Linola, Balneum Hermal, Weleda měsíčková koupel).
- Na opruzeniny a ošetření zadečku jsou běžně uváděny Rybilka, Bepanthen, Sudocrem, Imazol a lékárnicky namíchané rybí masti; zároveň se doporučuje zadeček větrat a udržovat suchý styk plen.
- Názory na komerční značky se liší: řady doporučované pro citlivou pokožku zahrnují SebaMed, Weleda, A‑derma a Physiogel, zatímco Johnsons a Bübchen jsou v diskusi zmíněny jak mezi oblíbenými, tak v souvislosti s vyrážkami.
Nejčastější otázky
Q: Jaké přípravky se hodí do koupele novorozence?
A: Doporučují se čistá voda nebo olejové koupelové přípravky; v diskusi byly uvedeny Johnsons baby moisturising bath, Linola (olejová koupel), Balneum Hermal a Weleda měsíčková koupel, případně čisté oleje z lékárny (olivový, slunečnicový).
Q: Co použít na opruzeniny a zadeček?
A: Jako běžné možnosti jsou zmíněny Rybilka, Bepanthen (Bepanthol), Sudocrem, Imazol a lékárnicky namíchané rybí masti; lékaři někdy předepisují Linolu nebo Balmadol jako lék.
Q: Jak často koupat novorozence a používat mýdlo či šampon?
A: Mnoho příspěvků doporučuje nekoupat denně a na tělíčko stačí čistá voda; mýdlo se často doporučuje maximálně 1× týdně a několik diskutujících uvádělo, že šampon se obvykle nedoporučuje do ~6 měsíců.
Q: Jsou vlhčené ubrousky vhodné pro každodenní péči?
A: Názory se liší; některé rodiče používají vlhčené ubrousky denně (zmíněné značky: Pampers sensitive, Huggies Pure, Babylove, Babydream, Tesco), jiní doporučují vodu a žínku a ubrousky používat hlavně na cesty.
Q: Je lepší minerální olej nebo rostlinné oleje na mazání?
A: Diskuze rozlišuje minerální (parafínové) oleje, které mají okluzivní efekt, a přírodní oleje (slunečnicový, olivový, mandlový, sezamový), které jsou podle příspěvků lépe vstřebatelné; konkrétně ulíbené byly olivový olej z lékárny, Hipp olej (sezamový+mandlový) a Saloos mandlový.
Q: Jakou kosmetiku zvolit pro citlivou nebo ekzémovou pokožku?
A: V diskusi byly opakovaně doporučeny SebaMed, Weleda (měsíčková řada), A‑derma, Physiogel a Bioderma (Atoderm, ABCDerm); zároveň autoři uvádějí návštěvu kožního lékaře při vážnějším ekzému.
Závěry z diskuze
Shoda
- Méně kosmetiky je u novorozence lepší; základní péče = čistá voda, případně olejová koupel a přípravek na zadeček (Rybilka/Bepanthen/Sudocrem).
- Na opruzeniny se standardně doporučují Rybilka, Bepanthen, Sudocrem nebo lékárnicky namíchané masti, a zadeček je třeba často větrat.
Sporné názory
- Johnsons: část rodičů hlásí dobrou snášenlivost a používá Johnsons od narození, jiní zmiňují časté vyrážky po Johnsons a radí ho vynechat.
- Olejíčky: někteří píší, že olejíček dobře promastí a je vhodný (např. olivový, Hipp olej), jiní tvrdí, že minerální oleje mohou pokožku vysušovat a mají pouze okluzivní efekt.
Otevřené otázky
- Který konkrétní přípravek bude optimální pro individuální dítě zůstává nevyřešené a musí se zjistit testováním na pokožce dítěte.
- Jak dlouho přesně vynechat šampon u novorozence (různé rady kolem „do půl roku“ vs. individuální přístup) zůstává v praxi diskutabilní.
Zmíněné značky a firmy
Johnsons, Nivea, Bübchen, Rybilka, Linola, Bepanthen, Aviril, Indulona, SebaMed, Hipp, Weleda, Lavera, A‑derma, Physiogel, Avène, Daylong / Micro Sun, L'Occitane, Eone, Nobilis, Saloos, Babylove (DM), Pampers, Huggies, Perlička (Eone), Lovela, Batole (Alpa), Babydream, DM drogerie, Rossmann, Plus, Balneum Hermal, Oilatum, Bioderma (Atoderm, ABCDerm), Sudocrem, Imazol, Infadolen, Lenienska / Leniens mast, Podolská mast, Ondřejova mast, Balmadol, Cannaderm, Persil, Ariel, Vanish, Dedra, Pronatal, branakdetem.cz, proalergiky.cz, lekarna.cz, pediatriepropraxi.cz
Zmíněné produkty a metody
Johnsons baby oil gel s vůní heřmánku, Johnsons baby moisturising bath, Rybilka dětská mast, Bepanthen / Bepanthol, Sudocrem, Imazol, Infadolen, Lenienska mast, Podolská mast, Ondřejova mast, Linola (olejová koupel / Linola Fett Olbad), Balneum Hermal, modrý olejíček Aviril, modrá Indulona, SebaMed mycí emulze, Hipp masážní olej (sezamový + mandlový), Weleda měsíčková řada (koupel, krémy, olej), Lavera olejová koupel, A‑derma mycí gely, Physiogel, Avène, Daylong / Micro Sun opalovací krémy (faktor 30/50), Eone „Medvídek“ mycí olej a „Perlička“ suché ubrousky, vlhčené ubrousky (Pampers, Huggies Pure, Babylove, Babydream, Tesco), koupání v čisté vodě, olejové koupele, mazání olejíčkem po koupeli, větrání zadečku, předepsané léky Linola / Balmadol, používání pudru odmítáno některými porodnicemi, namíchání rybí masti v lékárně, praní dětského prádla v Lovele / Persil Sensitive / Ariel, metoda „méně je více“ v péči o novorozence
Místa a osoby
žádné
My od počátku dáváme do koupele BalneumHermal, je to olejíček, takže krásně promastí a po koupeli už není třeba mazání. Když se stane, že dojde, tak malou vykoupu jen v čisté vodě a po koupeli namažu krémem od Biodermy ABCderm Hydratant. Jinak na zadeček se nám nejvíce osvědčil Sudocrem, nejdříve jsem používala Rybilku a Bepanten, ale když malé rostly zoubky a měla řidší kakání a opruzeninky, tak spolehlivě zabral Sudocrem. Zabral nám i na potničky 🙂
Mi pouzivame od narodenia weledu a sebamed,komercnim kozmetikam ako je nivea a Johnsons moc neverima ani mi to doky neodporucal,som totiz atopik a mohla by byt aj mala...skusali sme parkrat oriflame a celkom fajn,ale radsej ostavame pri sebamede,aj to kupeme sice kazdy den,koli rezimu,ale len cistou vodou,a ked tak tak mydielkom telicko,gelom vlasky,pretoze ich mame pozehnene a potia sa nam...a potom na striedacku telove mliko sebamed alebo olej weleda,a na tvaricku,alebo ked je nejaky problem excipial...
Krem na zadocek nepouzivame takmer vobec,radsej sup pod sprchu...utierky len ked je nutnost.
@exupery - já bych řekla, že "komerční" kosmetika je všechna jmenovaná. Ale samozřejmě, že když máte nějaké předpoklady k ekzémům apod., tak bych taky vybírala opatrně.
Jo a s tím krémem, já malému prdku taky sprchuju, ubrousky používáme na cestách anebo, když to jinak nejde, ale krémem prdku teda mažeme, aspoň občas, třeba teď v těch vedrech by jinak měl problém. Používáme Rybilku, Aviril.
Dostala jsem od zname telove mleko a olej Hipp. To telove mleko tak neskutecne intenzivne "voni" ze bych se asi bala ho na miminko namazat 😒 Namazala jsem si to na paze kolem poledne a jeste ted to citim. Vubec nevim zda ho budu pouzivat. Olej jsem jeste nezkusila, ale zda se ze ma stejnou parfemaci 😒 Asi pro mimi koupim neparfemovanou kosmetiku Ultra sensitive z DMka, vsechno ostatni (vcetne Weledy) mi smrdi 😝
Máme taky Hipp a spokojenost velká 🙂
Chci se zeptat jestli máte někdo zkšenosti s olejema do koupele (olejovou koupelí) ... slyšela jsem že se pak už nemusí mazat. Chtěla bych to střídat aby jsme nemazali po každém koupání...Poradte a doporučte nějaké přípravky díky. 🙂
My mame celou kosmtickou radu na dceru od BEBE KLORANE a maximalni spokojenost, je to hypoalergeni a je levnejsi nez sebamed, kterej mi vubec neprisel buhvi jak dobrej, na zadecek pouzivat utriprcky z DMka ty babylove bile
kjajule - olej do koupele je fajn, hezky promastí pleť, ale děsně zaprasí celou vanu 😀 Já už to vzdala, v malé vaničce se to dalo, ale mýt po každém koupání saponátem velkou vanu odmítám 🤐 Značka Saloos je fajn 😉
@kjajule Ahoj, my meli tenhle: http://www.salus-mh.cz/sortiment.php?druh=koupe... Jinak vhodna je pry taky levandule a pak ty ruzne citrusove. Staci troska, par kapek 😉
na našeho prcka jsme používali tohle http://kosmetika-atok.cz/koupelovy-olej-hermank... - spokojenost
My používáme na naši malou tuhle kosmetiku s obsahem Aloe vera: http://www.produkty-aloe-vera.cz/aloe-vera-pro-...
Osvědčila se mi do té doby neznámá kosmetika Manufaktura. Je super. Na Mařenku používám od narození jejich čistý olej na promazání a myju jí tělíčko jenom občas mýdlem, ale hlavně každý den vodou .... Mají ještě další všelijaké lahvičky, pro nás zbytečné, ale vypadají dobře 🙂 Nádherně pak Maruška beruška vonííííí .... i když vlastně všechna miminka tak nějak voní sama ... Když se zrovna nepok ..... :D S Johnsonem jsem nebyla spokojená už v porodnici. Blbé je, že mi tam nedali na výběr. Naštěstí jsem nepobyla moc dlouho. Jinak za péči v Podolí velice děkuji úplně všem !
Můžu se zeptat, když se doporučuje mazat miminko obyčejným olivovým olejem (teď mi to např. doporučovala paní na vaničkách, ale zapomněla jsem se jí zeptat), tak to mám vzít ten ze sámošky, k jídlu? Nebo se dělá nějaký na miminka? Díky 🙂
@romcovaklarka ten olejcek kupis v lekarni napriklad..urcite nie ten, ktory je k jedlu 🙂 aj v drogerii sa daju kupit, ale taky najobycajnesi je v lekarni
@jankaslamka Teď jde ještě o to, jestli ten olej z lékárny nebude ten samý jako Extra Virgin ze sámošky, jen s nálepkou "pro miminka" a šestkrát dražší 😅 Ale mrknu na to, dík 🙂
@romcovaklarka no to je inak dost mozne 😀 ale ja co som kupila tak nebol taky mastny ako ten "kuchynsky"
@jankaslamka Tak to jo, tak asi to nebude úplně to samé - radši fakt vezmu z lékárny 🙂
Soutěž o Dětské tělové mléko LANDER s Aloe Vera
http://dikulka.pise.cz/146417-soutez-o-detske-t...
Dobrý den, my od malička používám dětskou kosmetickou řadu o Bübchen. Je testována v německu a je to velice dobrá značka. Je hlavně z přírodních materiálů a né z žádných parafínovaných olejů.Protože po těchto látkách se na dětské pokožce ucpávají pory a pokožka nedýchá.
Můžu doporučit oleje od Saloos. Dělají i dětské kazety. V jedné najdeš pomádu na rty, dětský měsíční, uvolňující olej, olej do koupele...Je toho spousta. Vynikající to je i po koupání jenom tak pro natření, aby děcka neměli suchou pokožku.
Co se týče kvality produktu a účinku preferuji tělová mléka a krémy od Panthenol a myslím, že v pořádku jsou i EUBOS, ale je to hlavně o účinku na individuální pokožce miminka/dítěte 🙂

My používáme Johnson´s, koupel, krém, mléko, šampon a bez problémů, od malička. Řekla bych, že je to miminko od miminka. Jo a nám se malej osypal po kosmetice Hipp. A třeba ubrousky na prdelku snáší jedině Huggies Pure, žádný jiný a samozřejmě nesmím je používat často.