Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?
Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..
Stručné shrnutí
- Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
- Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
- Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.
Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.
Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.
Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.
Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.
Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
- Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.
Sporné názory
- Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
- Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.
Otevřené otázky
- Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
- Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
- Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.
Zmíněné značky a firmy
Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry
Místa a osoby
Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta
Holky, a to množství plínek není to moc 😕 ? Jsem nad tím přemýšlela, jestli to nemám zkrouhnout 😅 . A těch vkládacích a vv je dost?
Tož teď jsi mě zmátla 😀 . Uvidím, jestli se ozve i jiná zkušená látkařka, která by mi poradila k výbavě 😉
blka: ono je to na prd, že jsou mezi děckama takový rozdíly.. 😉 někdo má 9kg ve 4m, a my to měli např. skoro v 1,5roce 😝 ale já bych určitě jednu tu S vzala... 😉 protože např. moje látkování od novorozence skončilo tím, že neměl Tygr ani 3kg a ve všem vlál, tím pádem mi to furt protejkalo, tak jsem se na to vybodla 😉 😒
Tak zrovna tady ty se dají utáhnout, to máš pravdu. To je Péťa hubeňour 😉
Schneku a zbytek výbavy je OK nebo bys něco změnila?
blka: necelejch 10kg 😉 já už po týhle zkušenosti bych kupovala samé malé věci...ale to se fakt blbě odhaduje 😉
To máš pravdu, nikdy nevíš, jestli bude mimčo malé nebo velké a hlavně potom, jestli to bude spíš baculka nebo dlouhán...
vv bych zkusila, jestli ještě nejsou k sehnání ty barevný
konopku ber L, dá se dobře zahnout
MMT AIO mi přijdou lepší na sucháč, líp se zmenší, líp se zapíná a řekla bych, že i dýl vydrží, ta patentová i přijde v pase trošku menší
ty Bambino mio S bych vypustila, vzhledem k tomu, co už máš a plánuješ a vzhledem k tomu, že za tu cenu se nevyplatí, leda bys brala bazárkový. Na O. nesedly vlbec, M. naopak sedí skvěle, ale za ty prachy, co stojí nový, mi přijde lepší vzít IV organic 😉 navíc máš dost PUL malý velikosti, tak tyhle bych proto vypustila 😉
Schneku, myslíš Tots Bummis? Nejde mi zobrazit obrázek, že bych hodila odkaz - jsou na bráně. A jinak toho množství plínek není moc? To bude pálka 😅
blka: nemyslim, že toho je moc 😉 já už do toho dala 6tis, a strašně dlouho to schne, takže na full time látku to furt není 😉
Siss, díky. Když to tak vidím napsané, tak to množství ujde, ale když někde su a přemýšlím o tom, tak si říkám, jestli toho není moc... No prostě nulové zkušenosti, tak se blbě nakupuje 😔
A velikost asi 1, že? Tu Ella´s house mám vzít menší nebo větší? A stejně kapsovku Swaddlebees nevím, jestli menší nebo větší.
ellas, tu větší, tu L, vv - já mám 1, na O. mi stačily až do domácího odplěnění 😉 SWB netuším
Ahoj holky, prosím o radu. Když bych chtěla v rámci učení na nočník začít používat doma látkovky...Co pořídit, aby to nestálo majlant a splnilo účel 😅 Díky moc!
Naše látková výbava:
do 6. měsíců vv popoliny+svrchné Bambino Mio a Imse Vimse
od 6. měsíců: 6x BL bambus
1x BL organic ( nic moc- dělají se v ní cucky)
6x Konopka EH
1x Cuddlebuns original ( skvělá)
1x kapsovka SWB
2x TB organic ( taky nic moc-nevydrží dlouho)
1x kapsovka BH
+ vkládačky BL a SWB
+ vv Popoliny 1 a 2
svrchní: BL fix- rezervní
Bummis
Pletené vlňáčky
LVB Jersey ( jsou na cestě)
IV
1x měšavá IB
1x Cuddlebuns AIO
Toť zatím vše, na další se chystám 😎
Blko: já mám SWB kapsovku vel. M ( 11 měs.) a bude nám ještě hodně dlouho. Ja taky spíš boková 😉
Dubakm, děkuji, ale od té doby jsem trošku pozměnila výbavu, kterou jsem už teda definitivně objednala. Tu, kterou jsem měla prvotně v plánu (a je tady psaná) by byla na začátek dost drahá.
HROMADNÁ OBJEDNÁVKA PLENKOVÝCH MATERIÁLŮ
Ahoj,
Budu si pro sebe objednávat bambusový flauš a froté z tohoto obchodu(přidejte 3w a tečku): schwangerschaft-geburt-baby.de/product_info.php?cPath=163&products_id=1314 Pokud by jste se chtěla některá přidat ke společné objednávce napište 🙂 - podrobnosti jsem napsala do mého inzerátu v bazaru, ať to tady nezahlcuji. 🙂
holky jdu na radu, čekáme druhé mimčo a chtěla bych látkovat, co pořídit do začátku, s čím jste byli spokojeni?
bambusky Bamboo extra, Ellas house konopky, CuddleBuns original, velour i bambus. Zkus od každého typu jednu dvě ať poznáš co ti bude sedět. Na rychlé přebalování mám dvě kapsovky FuzziBuns a jednu Blueberry Navrch já preferuji vlňáčky, mám Babyidea Woolshorties, CuddleWool.
Skoro každý eshop ti poradí, mrkni na www.mamaja.cz, www.latkovky.cz, www.tuly-tuly.cz, www.branakdetem.cz
ijo dík mrknu na to 🙂, co je lepší koupit vše od jedné značky, třeba popolini nebo od každého něco a vyzkoušet a pak dokoupit? jdu studovat

ahojik, podľa mňa je zbytočné kupovať všetko v S, ja som od začiatku používala niečo vo veľkosti M a v pohode (Kajka mala pri narodení 3500g). Síce ide leto a bude sa dobre sušiť, ale vzala by som ešte zopár čč, aspoň 10, to sa proste nestratí 🙂