Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?
Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..
Stručné shrnutí
- Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
- Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
- Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.
Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.
Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.
Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.
Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.
Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
- Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.
Sporné názory
- Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
- Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.
Otevřené otázky
- Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
- Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
- Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.
Zmíněné značky a firmy
Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry
Místa a osoby
Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta
ijo no super, jdu se zorietovat co je co 🙂 chci objednat každý měsíc něco at to pak není tolik peněz najednou
Tak se se svojí výbavou připojím i já
kromě 8 balíků Moltexek v různých velikostech (pro začátek a pro strýčka příhodu).
IV mě obecně dost zaujalo, ještě dřív, než jsem si začala pročítat vaše diskuze, takže jsem si objednala rovnou u
svrchních i větší velikosti a taky jsem si myslela, že se sadou kalhotkových - bioflanel a biofroté vystačím. Pak
jsem se nestačila divit, co všechno existuje a přiobjednala další plíny (spíše rovné) a příslušenství.
svrchňáky:
IV soft S + 2x organic
IV soft L+ 3x organic
IV soft XXL+ 2x organic
Fleesáky HD vel.M
Vlňáky disana natahovací nejmenší
AIO:
IB-SIO 2 ks S,M
MMT-AIO retro kolečka na patentky (sucháč neměli)
1ks zavazovačky Disana
čtvercovky:
20 ks Kikko lux ECO
10 ks Kikko lux bělené
3 ks kikko bambus-barevné 70x70
4 ks IV mušelín 90x90
2 ks kikko potisk 80x80
2 ks LTZ žirafa 70x70
kalhotkové:
12 ks IV bioflanel
8 ks IV biofroté
Vkládací:
IV bioflanel 5ks
BI-bambohour 2ks
separační:
IV baby 2 balení
IV batole 1 balení
snappi sponka
plavečky IV S s rybičkama, 4 tetraosušky, háčkovaná deka popo do kočárku...
No snad je to prozatím všechno 🙂
svrchňáky:
IV soft S + 2x organic
IV soft L+ 3x organic
IV soft XXL+ 2x organic
ty máš teda fakt na dlouho🙂🙂
spolu s vlňákama myslím super základ.
Akorát příště moc nedoporučuju kupovat tolik PUL kalhotek i ve větších vellikostech,protože většina mainek si pak víc oblíbí vlnáky a když mimi žu tak nekakaá, přebalují jen do vlňáků..1PUL pak na ven (pokud etda emáš na ven AIO pleny) nebo do zásoby stačí...
AIO:
IB-SIO 2 ks S,M
MMT-AIO retro kolečka na patentky (sucháč neměli)
ok🙂🙂
Ty ib možná dokoupíš,pokud budou miminku sedět...
1ks zavazovačky Disana-uvidíš,.já osobně je nemám ráda...
čtvercovky:
20 ks Kikko lux ECO
10 ks Kikko lux bělené
3 ks kikko bambus-barevné 70x70
4 ks IV mušelín 90x90
2 ks kikko potisk 80x80
2 ks LTZ žirafa 70x70
stačí🙂
kalhotkové:
12 ks IV bioflanel
8 ks IV biofroté
no, hodně rychle se počůrají.na novoška ti to bdue stačit,ale myslím,že budeš časem dokupovat savější...
kdybys měla aspoń savé vkládačky (prefold, twofold),ale vzhledem k tomu,že máš i ty od IV...
Vkládací:
IV bioflanel 5ks
BI-bambohour 2ks
separační:
IV baby 2 balení
IV batole 1 balení
snappi sponka
Celkově budeš spokojená...Ale není to sada až po nočník....Takže se připrav už teď na další nákupy🙂🙂
A rada pro ostatní- příště pište seznamy předtím,než objednáte...
když nás to tady zkoukne víc a napíšem svý názory,tak třeba ještě (naposled🙂 přehodnotíte svou výbavičku...
Dík za zkouknutí, i když už objednáno bylo. Myslela jsem, že bych i do kalhotkovek přidávala savější plínku, no praxe ukáže a člověk se naučí a poučí. Je mi jasné, jak jsem vás tu pročítala, že to nejsou zdaleka poslední nákupy, pokud tomu propadnu 🙂
Látková výbava - pro začátek – a pak už se uvidí, co myslíte? Přidat nebo ubrat? Hlavně si nejsem jistá do začátku s těma čč a vkladačkama…
Čč
25 ks no name 70x70 – pod hlavu, do kočárku, na přebalovaní
40 ks Kikko Eco Lux 70x70
10ks vícevrstvé Kikko vel. 1
Vkládačky
20k s žínka Ikea
4 ks Bamboo Hour
1ks set IB SIO
Noční kalhotkové
1ks Bamboo Extra patentky vel. S/M
1ks P´TIT Bamboo vel. 1
AIO
IB SIO vel. S
Kushies vel. M
P´TIT Dessous vel. 1
Komfort vel. S
Svrchňáky PUL
Bambinex jednovelikostní
Bummies vel. S
Baby Lucy vel. XS, S
Svrchní vlněné
Disana vel. 62/68
Babyidea Wool Longies vel. M
Separačky IV 2 role
Bezpečnostní špendlíky 4ks
Sponka Snappi 1ks
IB SIO ber určitě M
Babylucy PUL... no nevím, mě ten střih nevyhovoval, radši bych vzala IV soft S
separačky IV nebrat, jsou tvrdý jak prkno 😝
když máš snappku, špendlíky nepotřebuješ 😉
Erinbrock, ty vkladacky si vem spis twofold nebo idealne prefoldy. Obyc foldy mam taky a moc teda nevyuzivam.
schnek: diky, jeste uvazuju, ze nastriham separacky z deky Irma z Ikei - fleece
Holky, moc moc prosim o seskrtani a pripadne opraveni velikosti a hlavne doplneni poctu. Jsem porad zmatena jako Goro pred Tokiem a nedokazu si vybrat a hlavne nevim, kolik ceho bude potreba. Zatim jsem tedy vybirala jen na webu, v pondeli jsem byla sice kuknout v Brane na zivo, ale jsem z toho jeste vic mimo nez predtim. Nicmene je mi jasny, ze redukce bude nutna 🙂 Moc dekuji!
Svrchni vlnene:
http://www.branakdetem.cz/vlnacky-natahovaci-ba... - vel. 62/68
http://www.branakdetem.cz/babyidea-wool-patentk...
Svrchni fleesove:
http://www.branakdetem.cz/flees-wrap.htm - S
svrchni PUL:
http://www.branakdetem.cz/imse-vimse-organic-zv... - vel. NB
http://www.branakdetem.cz/imse-organic-fox.htm - vel. NB
http://www.branakdetem.cz/thirsties-svrchni-kal... - XS
------------------------------------------------------
http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-flanelova-p... - XS
http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-bambusova-p... - XS
http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-plena-organ... - XS
http://www.branakdetem.cz/plena-organic-golden-... - XS
http://www.branakdetem.cz/hemp-hour-strap.htm - tmave hnede
http://www.branakdetem.cz/bamboozles-patentky.htm - vel. 1
http://www.branakdetem.cz/bamboozles.htm - vel. 1
http://www.branakdetem.cz/p-tit-bamboo-bambusov... - vel. 1
na noc:
http://www.branakdetem.cz/bamboo-extra-patentky... - S
http://www.branakdetem.cz/p-tit-bamboo-nocni.htm - vel. 1
http://www.branakdetem.cz/onesize-organic-velur...
http://www.branakdetem.cz/velurova-plenka-pro-n... - modra
http://www.branakdetem.cz/tots-organic.htm - vel. 1
------------------------------------------------------
AIO:
http://www.branakdetem.cz/bitti-d-lish-snap-in-...
http://www.branakdetem.cz/bitti-d-lish-snap-in-...
http://www.branakdetem.cz/set-vkladacich-plen-d...
http://www.branakdetem.cz/mini-vkladaci-plena-i...
http://www.branakdetem.cz/2v1-swaddlebees.htm - S
------------------------------------------------------
Vkladaci:
http://www.branakdetem.cz/tots-vkladaci-plena-r...
http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-vkladaci-pl...
http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plena-p-tit-...
čus, mrkni i na moje oblíbené a milované CuddleBuns na tuly-tuly.cz jsou úžasnéééé
Na noc je super BambooExtra, docpávám vkládačkou CuddleFlod nebo nechám jen tak, vlňáky mám jedno velikostní CuddleWool a pak Stacinator M a BI Woolshorties. PUL nemám
Majdo, Imse vimse bych NB nebrala, vezmi rovnou S. Nemáš tam žádné čč, chceš používat jen kalhotové? Myslím, že na novorozeně jsou čč asi nejlepší složené na novosklad - pěkně to zachytí tu vaječinu. Nevím, ale kalhotovýma bych řekla, že to často proteče. Z toho důvodu bych vzala minimum kalhotových vel.XS a spíše vzala kvalitní čč. Na noc one size organic velur moc nedoporučuji. Máme ji úplně durch za 2 hodiny ve dne. Jedině vycpat prefoldem. Ale noční plenky jsou lepší - bamboo extra a bambusové baby beehinds - aspoň podle zkušených látkařek. IB ber vel. M. Vkládací ber prefold nebo twofold od Babyidea
Marcelko dekuji, vsechno si to pisu 🙂 Kde se daji sehnat ty Beehinds? Vsichni si je chvali, ale ja jsem odkazana na Branu kde je nemaji a zadny jiny kamenny kram tu v Brne neni...
cc doma mam, zkusim teda... puvodne jsem chtela opravdu jen kalhotkove.
Majdulo, mně přijde zbytečný ten set vkládacích plen do IB i ta mini vkládačka. IB má v sobě 2 připlé vkládačky a myslím, že to bude savé dost (ale jen odhaduju 😀 ). Ale možná pokud bys chtěla měnit jenom střeva, tak se ten set možná bude hodit. Chtělo by to vědět od zkušených látkařek, jak často se jim podařilo vyměnit jen střeva a jak často musely prát celou plínku.
Stejně tak BL bambus má v sobě vkládací plenku, tak možná další navíc kupovat nemusíš. Pokud ji nechceš do jiných plínek.
Ale jinak ta tvá výbava bude asi pěkně drahá 😅
A ty čč zvaž. Já je původně taky nechtěla, ale vzhledem k jejich rychlému schnutí a velmi častému přebalování miminka, to bude asi nejlepší varianta.
hele, ta velikost PULek - M. pořád na čč vel NB bambino mio... a nebyl zas takovej špunt, měl přes 3kg...
ta jednovelikostní velurka je sice pěkná, ale zázrak to není, to radši za ty prachy jiný 2 plínky 😉
Můžu se přidat se svojí výbavičkou? 😎 Chtěla bych hlavně používat čč, časem si možná pořídím nějaké hezké plínečky, ale zatím ne..
Až mimi povyroste, tak asi pořídím na noc i vámi tolik chválené HH strap, BBH, plínky Ella´s House a Prefoldy
Kikko Eco Lux 70x70 - 30 ks ( nebude jich málo?)
LTZ 70x70 - 20 ks
LTZ 80x80 - 20 ks
+ nějaké tetra - jako osušky
+ plínky s obrázky do kočárku a tak
velikost XS PUL
1x Thirsties
velikost S PUL
1x Bummies
2x Haipa Daipa
2x Tots Bots
velikost M PUL
1x Imse Vimse Organic farma
velikost M vlňáčky
1x Popoliny
1x Baby Idea patentky
1x Loveybums Jersey
1x Swaddlebees
AIO
1x Itti Bitti SIO - M + náhradní střeva ( možná pořídím ještě jednu SIO)
1x MMT patentky
2x Cushies tushies
1x natahovací vlňáčky Disana 62/68
1x zavazovačka Disana
+
1x snapka
lanolinová kůra Disana, žlučové mýdlo, sůl na skvrny
Angetha, s čč ti moc neporadím. Měla jsem ze začátku jen LTZ a myslím, že holky by ti doporučily více vysokogramážní. 😉
Ze začátku bych asi nebrala tolik PUL kalhotek. IV ti stačí vel. S. Myslím, že ti na začátek stačí troje PUL svrchňáčky a jedny natahovací vlňáčky vel. M. Postupně dokoupíš větší velikosti, podle toho, jak ti bude vyhovovat třeba střih, materiál. 🙂
angetha...s plínami Ti taky neporadím...máme jen vv...ale IV vel. S mám dvoje, a jedny navíc by se ještě sešly takže určitě troje jsou super. Dokonce je používáme dodnes...malý bude mít 7 měsíců (7,3 kg a 72 cm)...je dlouhá a svalnatá nudlička 😀 ...objednala jsem vel. L a myslím, že až do nich doroste, tak už bude bez plín 😀...tak jsem velikost M objednala teprve teď...jinak maximální spokojenost 😀 😀 😀
tak taky sepisu nasi vybavicku, jsme ale teprve v zacatcich a otukavame ty plinuse, ktere nam budou nejvic vyhovovat.. zatim nejvic tocime cc nebo cc+vv
cc
30ks libstat 70x70
9ks kikko bambus
8ks IV muselin
+ 5x BL bambusove vkladaci plenky 30x30
+ 2x twofold
+ 2x prefold
vv
10ks TB colorfolds
AIO - na paradu 😀
2x IB SIO vel.M + 4x nahradni streva
1x IB AIO vel.M
1x BBH mesavice
1x IV 2v1
1x MMT
1x TB easyfit
1x TB flexi tots
a dale
1x SWB velur
1x pastelka
1x BL bamboo
1x BL organic
2x HHS
nocni plinky
4x BBH (naprosta spokojenost 😵 😵 😵)
1x BE
svrchni kalhotky
1x IV organic vel.M
1x IV soft vel.M
1x IV fox vel.M
1x BL newborn
vlnacky (jeste nepouzity..)
2x loviky jersey
1x natahovaci disany 62/68
a pak mam jeste 10cc obrazkovych - blinkacek
a asi 40cc 30 let starych na utirani, jako podlozku nebo pod hlavu.
priste bych vynechala TB, od nich mam rada jen vv 😵 a BE, s BBH nesrovnatelna..
Přidávám mou plánovanou výbavičku. Mimčo se má narodit na konci října, kdy už asi podmínky pro schnutí nebudou extra. Předpokládám, že mimčo bude malé, tak do 3 kg, vzhledem k rodinným dispozicím. Ale i s 2,5 kg bych byla rodinná rekordmanka.
Prosím o připomínky k výbavě, něco je koupené používané, pár nových, a když tam není nic napsáno, mám v plánu to koupit.
Čtvercové:
30 ks kikko lux – jeté
15 ks kikko lux eco – mám nové
5 ks kikko s obrázky – mám nové
1 balení IV mušelinové 80 x 80 4 ks
1 balení kikko bambusový barevný 3 ks
2 vv kikko S
2 vv popo S
10 LTZ – o těch přemýšlím, jestli je nezrušit, čč a kapsovek by mohlo být dost
Vkládačky
1x bambusová BBH - jeté
2x konopná BBH - jeté
2x bambusový prefold BI - jeté
Kalhotkové
Mám Kissaluvs v 0 - jeté
2x IV flanel NB - jeté
2x BE v S/M - jeté
Swaddlebes velurka - jeté
HD pastelka (v sadě)
Svrchňáky
Doma pletené vlňáčky
Loveybums jersey nebo crepe? NB
HD v S (v sadě)
BL v XS
IV organic v S
AIO
Bum genius S - jeté
IB AIO v M - jeté
IB SIO v S – nebo je nekupovat a M se zmenší?
Vázačku Disana
Dále bych koupila v Ikei deku Irmu a nějaké žíňky.
vložky do podprdy (bundle, nebo HD)
Snapku (v sadě)
Extendor
Čínám – nevíte, kde ho sehnat? Na bráně už není ☹
2x Separačky Popo celulozové
Medvídek
Ubrousky perlička
Co by se dalo použít jako ubrousky, ale pratelné?
Betel, návod na domácí ubrousky: http://www.latkovky.info/zadecky/domaci-ubrousky/
Betel,
cc mas dost. LTZ bych si vzala a pouzivala pod hlavicku a na ublinakvani. Tak jsem to resila ja.
IB staci M, ze zacatku jsem je nemohla davat. Maly mel hubene nozicky a protekaly, i ted co ma kolem 6kg si je dovolim dat jen, kdyz vim, ze nebude kakat 😒 Vyuziji se spise pozdeji, az nebude tolik kakat a mit vajecinu. AIO my vyhovuji MMT a BBH mesavice.
Ty vlnacky loviky jsem mela nb/s a vydrzely dlouho. Na rijen asi klidne ty crepe.
Me osobne BL svrchnaky prisly moc tvrde, nevim. Lepsi ty IV.
Na ubrousky muzes pouzit perlan, to je ta bunicina a da se koupit ve zdravot, potrebach. Maji to jako prosteradlo a stoji to k 40 Kc. Da se to i prat. Ja doma myju jen pod vodou a ubrousky pouzivam minimalne.
betel - výbavička vypadá dobře, já bych ještě doplnila vlńáčky CuddleWool, ty budeš mít na furt a když ne budeš pořizovat žádné CB, tak si určitě pořiď vkládačky CuddleFold, zmenšíš tím větší pleny a je nejsavější. BE bych vzala L patentkové, SWB velurku nebo konopku kapsovku.

ještě jsou důležitý vkládačky. Někdo na úplný prcky používá klasické čtverce, na to já už byla lenoch, takže mám právě savé vkládačky.