Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?
Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..
Stručné shrnutí
- Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
- Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
- Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.
Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.
Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.
Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.
Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.
Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
- Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.
Sporné názory
- Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
- Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.
Otevřené otázky
- Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
- Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
- Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.
Zmíněné značky a firmy
Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry
Místa a osoby
Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta
@druidee no mě to příjde solidní výbavička, i když některé kousky neznám ale i množstevně myslím naprosto dostačující do začátku určitě, dokoupit se dá vždycky. ten flanel nevím ale přijde mi to savé tak proč ne, ale osobně jsem levá a doma si nic nevyrobím ani vkladačku.
jojo je to celá věda to látkování ale až se člověk zorientuje tak už to jde samo, máš supr přehled respekt 😉
@dagmarkaaa uuuf, to jsem ráda, děkuju 😉 . praxe ukáže... 🙂 jen doufám, že mimču výběrem vyhovím a docela dost mě těší, že převládají čr a evropské značky (i když materiály jsou usa) 😀 ještě jsem zapoměla, 2snapi sponky k tomu.
@helulela děkujů, mám radost 😉 jj, doma je trochu flanelu, já miluji flanelová pyžama a povlečení-je příjemný,ale právě že si nejsem jista, zda je vhodný na plenečky-jelikož nikdo nikde z flanelu nešije 😀 děkuju teda moc moc za info, užiji flanel jinak 😉
Tak to jsi mě nachytala 🙂 Separační pleny mi leží v hlavě, ale stále to odkládám, příjde mi to taková další minivěda, také bych raději něco pratelného. Flísáčky vs. vlňáčky to samé 🙂 i když kamarádka mi doporučila vlňáčky, kde se jí nikdy nestalo protečení kakánků ven jak u flísáčků-ale asi je to jedna s dalších osobních zkušeností, které má každá maminka jiné... no, jak říkám, další kapitola, kterou se teď budu prokousávat. No a objevila jsem věc jménem extendor. Jsem vděčná za každý tip 🙂
@druidee
Ad jednovelikostní: já bych vzala víc Anavy bambus a míň HD (anavy je fakt super plenka, určitě si ji zamiluješ, na den, na noc...)
Newborn: ani nevím, že Ivuš šije i AIO v newborn velikosti... To mi přijde možná trochu zbytečné... Dítko rychle vyroste, jdeš akorát párkrát k doktorce... Klidně bych vzala AIO jednovelikostní... Celkově Anavy jednovelikostní jsou zmenšené krásně malinké, takže i na průměrného novoška pěkně pasují...
Než bavlnu raději bambus...
Čtvercovky: 70g na látkování nic moc, chce to dát min. 2 a to je pak zbytečně tlusté...
Vkládačky: vv Anavy bych neřadila ani moc mezi vkládačky, na malé mimi stačí bohatě sama, do zavazovaček taky...
Možná časem bude potřeba dokoupit další vkládačky, budeš je potřebovat do HD, do zavazovaček... Já osobně používám vkládačky z Anavy a pak mám BI nebo doma šité z bambusových látek.
Svrchňáčky: určitě to chce mít od každé velikosti 3ks, co můžeš dát (třeba 2x pulky od každé + jednovelikostní flísáčky jsou záloha...) Pokud máš výbavičku převážně z kalhotkovek, dávala bych klidně vlnu. Jinak flísáčky (u nás Anavy) máme taky rádi. na novoška bych určo pořídila.
Disany bych si už nekoupila... Plstnatí, srazí se a pak málo pruží, mají tlusté švy... Radši bych si na bazárku počíhala na BI shorties nebo holky chválí ještě od merinostar... Jsou dražší, ale minimálně o třídu výš.
Tož tak 😉
@druidee A ještě ad separačky: i Popoliny celulézové se dají několikrát vyprat... Na novoška bych dávala ty a pak buď nastříhanou Irmu deku z Ikea nebo nic...
Ad flanel: jo, určitě se to dá, dala bych to jako vrstvu k zadečku a zkombinovala s1-2 vrstvama froté. Jinak nej vkládačky dvojnásob dlouhé (60cm) a ze 2-3 vrstev 😉
@druidee separačky jak píše @maly_prcek - na novoška bych radši vyhazovací a jako prací máš nejlepší nastříhat flísovou deku
jinak jsem tvoji výbavu pochopila tak, že co píšeš, už máš nakoupené
@helulela ahoj, jj, co je v seznámku je již koupené 🙂 ok, dám na vás a mrknu na ty Popoliny separačky a pak deku.
@maly_prcek díky za tipy a za návod na střih vkládaček 😉 Ty Anavy newborn... dost možno jsem to blbě napsala , nemůžu najít fakturu.. newborn jsem zvolila proto, že u nás jsme všichni hubení a ze zdrav.důvodů musím rodit císařem a to před termínem-cca měsíc mi zatím říkají a tak počítám s mrňátkem a ty pastelky a ostatní mi přišly megaveliké 😀 ale pokud nevyužiji, šla jsem do toho s tím, že je pošlu dál bazárkem...no...
Ok, čtvercovky zkusím větší gramáž. byly mi doporučeny ImseVimse,ale ti mi odepsali, že ty 100g již nevyrábí..
Ty shorties mají hodně chvály, jen jsem se lekla ceny 😀 s Anavy souhlasím-jsou to tak bájo materiály a...no krása 🙂
tož děkuju moc za odepsání, jdu promýšlet 😉
@maly_prcek "ani nevím, že Ivuš šije i AIO v newborn velikosti" -- nešije 😀 To asi došlo k nějakému nedorozumnění, jsou to kalhotkovky, tj. potřebují svrchňáky.
Zdravím,
kdysi (to už je dááávno 😀 ) jsem tu hledala inspiraci....tak se vracím na místo činu 😎 a z naší látkové výbavy nabízím něco málo k prodeji:
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=206975
Mějte se
@ivuska.h 😀 😀 taky jsem si říkala, že je to poprvé, co vykám na m.koníkovi. ale je to asi takové vyjádření respektu k někomu, kdo dokáže ušít kalhotkové látkové pleny 😀 původně jsem si říkala ááá to si našiju doma za pusinku...ale když jsem zjistila, že to není jen o střihu, tak jsem se rychle vrátila do reality 😀
@druidee Z těch čč holky chválí Kikko eco lux - je to 145g/m2, to už za něco stojí... Nebo my máme Popolini (barevné, už se taky asi nedělají, neb na Bráně je nevidím). Gramážně jsou nastejno. A pak ještě bambusové Kikko... Savost jak blázen, ale je z toho obdelník a zežmolkují, nicméně savostí vydrží i na batole...
Mimochodem Kikko bambusové budu prodávat (mám 2 žluté, 2 oranž, 2 zelenkavé a 6 bílých obarvených Procion barvama vhodnýma na sv. modro....), tak dyštak písni, inzerát vložím nejdřív v po... 🙂
@maly_prcek děkuju Ti moc za tipy a nabídku. Promyslím to, asi dám tip babičkám-už chtějí nakupovat 😉
Tak tady je moje látková výbava na novoška:
Plenky:
30x čč
6x vv Kikko
3x prefold BabyIdea bambus
4x vkládačka, různé druhy
1x bambus.čtverec
5x plenka Sketch vel.S
5 x HD pastelka 3-15kg
4x jednovelikostní Popoliny
1x Imse vimse biofroté plenka
1x Baby Lucy velur XS/S + vkládačka na noc
1x BabyIdea bamboo extra + vkládačka na noc
2x doma ušité
1x zavazovačka Hemp hour
1x kapsová plenka Growhour do 16kg
2x AIO doma ušité
2x Popoliny 2v1 komfort + vkládačka
Svrchňáky:
1x Popoliny PUL vel.S
1x HaipaDaipa vel.S
1x HaipaDaipa vel.S
1x Popoliny popowrap vel.M
1x G-mini vel. M
1x vlňáčky pletené na novorozence
1x vlňáčky jednovelikostní Anavy na den
2x Snappy sponka
1x Extendor
Všechno je z druhé ruky, brala jsem každý pes jiná ves, abych si udělala přehled. Mám i nějaké separačky. Pořád si říkám, jestli mám nakoupit ještě nějaké čč, nebo vv? Díky
@verczu já myslím, že toho máš dost. Čč jsem užila víc, ale zase jsem neměla tolik kalhotovek. Na tvém místě bych už nic nekupovala, až si všechno vyzkoušít v praxi, zjistíš, co ti bude nejvíc vyhovovat a kdyžtak přikoupíš.
@betelgeuzz Tak jo, díky moc! 🙂 Někde jsem se dočetla, že na látkování se může vytvořit závislost. Tak to asi mám já a to se malej ještě nenarodil. Pořád brouzdám po bazarech a koukám na plenky. Jak blázen.
Tak koukám, že to tu ožilo, tak taky přihodím svůj plán.
čtvercové:
kikko lux eco, nevím jestli 30 nebo 40 kusů
asi zkusím 10 ks libštátských, nebo nějakých jiných obyčejnějších
kikko bambusové 70x70 nebělené 3 kusy
vícevrstvé kikko s 5 ks
vícevrstvé popoliny 5 ks
vkládací
Baby lucy bambusové 30x30 5 ks
Baby Lucy bambus. vkládací plenka S 3 ks
vkládací plenka Bamboo hour 2 ks
Bamboo extra prefold 2 ks
kalhotkové:
Tots bots bamboozles patentky 1 ks
HD pastelka 1 ks
Anavy novorozenecká 2 ks
Anavy jednovelikostní 2 ks
Kapsovka Bum genius one size 1 ks
Itti bitti snap in one 1 ks
Celulózpvé separačky Popoliny
2 ks snapka
svrchní:
Thirsties xs, s
IV organic NB, s
HD pulky s
HD flísáčky s
vlňáčky ještě rozmýšlím
@aemmi Vlňáčky jsem si objednala od jedné paní, co je plete, za 150kč na novoška. Protože značkové se mi zdají nekřesťansky drahé. Pošle mi je nalanolínované, tak do začátku bez práce. Jinak výbava taky dobrý! Máš vše nové? Na kolik Tě to vyšlo? Trochu závist za Anavy a Itti bitti.
@sussanah Díky, čas ukáže. Už se nemůžu dočkat.
@aemmi ahoj, k tvoji vybave bych jen dodala, ze 30kikko lux je podle me dostacujici, kdyz budes mit i nejake vkladacky. Je dobre mit nejake o low levelcc, treba ty libstatske, at mas pod hlavicku, na utirani apod, na to je skoro luxu skoda 😀 Ty vkladacky BL 30x30 vubec nejsou spatne, meli jsme je ve vel 45x45, ale uz je nepouzivam. Dobre jsou i bmb kikko 30x30, ty jsem pouzivala jako vkladacky pro prcka opravdu hojne a opravdu dlouho. kalhotovky supr na vyzkouseni, jen bych byla opatrna s temi anavy novoroz. Zalezi hooodne na tom, jak velky prcek se vam narodi, u nas by treba behem 1-2m nebyly k pouziti, maly pribiral uplne silene. Osobne bych se po nich klidne koukla na bazarech (tak male se ani nestihne moc opotrebovat) nebo pockala az na porod, jak velke se mimi narodi 🙂
@verczu hihi, prisahat mi nemusis 😅 😀
a prefoldy jsem ja davala jako vkladacky.. jako vv to myslis jak? poskladane jako kalhotovky pridelane snappkou?
ja je mam bambusove, dost toho nasajou, ale pomaleji schnou.. coz mi prislo u novoska jako zbytecnost, bo prebalujes relativne casto a proto jsou lepsi rychleji schnouci plinuse..


@makreluska to jsou začátky...co já strávila hodin a hodin, prošla diskuzí a stránek, e-shopů... než jsem pochopila všechny zkratky a dle recenzí viděla, co jo a co ne... cca . jestli máš někoho v blízkosti, kdo látkuje, určitě se zeptej 😉 taky z toho ještě stále nejsem moudrá 😀