Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?
Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..
Stručné shrnutí
- Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
- Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
- Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.
Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.
Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.
Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.
Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.
Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
- Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.
Sporné názory
- Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
- Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.
Otevřené otázky
- Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
- Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
- Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.
Zmíněné značky a firmy
Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry
Místa a osoby
Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta
@dandelion @boudova tohle téma bylo založeno, aby se tu hodnotily konkrétní výbavy, jak byl kdo spokojený, případně co by změnil. Aby se nová látkařka nemusela prokousávat spoustou stránek jako v diskuzi o látkovkách https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... 😉
Holky, potřebuju poradit.
Co si mám pořídit na noc pro novoška - jakou látkovou výbavu a jak často přebalovat v noci.
Díky
@vendyca na novoška jsem měla nejraději Anavy newborn, měla jsem 2, ale už z nich vyrostl, tak jsou fakt jen na chvíli... ale klidně bych už od narození používala normál Anavy bambusové ty vydrží na celé plenkové období, potom na první týdny na mrně byl super novosklad ze čtvercovek, to jsem točila hodně. Těžko poradit jak často přebalovat v noci, nejspíš v šestinedělí se bude několikrát za noc budit tak budeš přebalovat dle potřeby, nic extra savého nebudeš potřebovat ty první týdny...Já doteď přebaluju 1-2x za noc.
@vendyca přijď se poradit do https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... a nebo koukni do
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... , ať tu neplevelíme téma 😉
Holky skoukněte mi to ;) pro začátek.. chci co nejvíc vázat novosklad, na doma určitě.. uvidíme jaká pak bude praxe... Prosím výtky co ještě dokoupit úplně do základní výbavičky.. 🙂) ;)
Svrchňáky:
IV newborn
IV S
2x BabyLucy S (dostala jsem)
TB flees S
HD PUL S
Čtvercovky:
40x Kikko Eco Lux
40x staré čč
3x Kikko bambus (pak snad ještě dokoupím)
Kalhotovky:
7x HD pastelka
Ostatní:
5x vkládačky HD (dostala jsem)
2x snapka
balík separaček
pytlík na plenky
koš na plenky
20x žínka Ikea
1x Irma (nasříhat)
@dandelion výbavička je podle mě dostačující, akorát máš podle mě zbytečně moc svrchňáků ve velikosti S. Ty IV newborn jsou prý hodně malý, pokud čekáš miminko průměrné velikosti, tak je asi moc nevyužiješ. Buď bych koupila nějaké onesize, nebo Mko.
@betelgeuzz mám :D koupila jsem nejdřív IV z druhý ruky, ale paní je používala jen k širokýmu balení na hnusky.. 🙂 a prodávala je téměř netknutý za fajn cenu.. 🙂 ty NB snad chvíli užijem.. uvidíme jak malá poroste teď, ale je spíš menší.. a ještě mě straší, že budu rodit cca o dva týdny dřív.. tak uvidíme.. 🙂 kdyžtak poputují dál ;) no pak jsem dostala ty BL (ty byli spíš jako navíc 🙂) a chtěla jsem jedny fleesáče a pak zkusit HD 🙂 tak uvidíme... v Sku už stopro končím.. 🙂 A onesize doporučuješ nějaké?
@dandelion aha, to už máš nakoupeno, tak to jo. Pak nebudou tolik opotřebované a ještě je prodáš. Já myslela, že to budeš teprve kupovat, tak jsem myslela místo S koupit jiné. Holky si chválí blueberry PULky, ale neznám. Třeba fleecové anavy jsou taky jednovelikostní a jsou fajn.
@betelgeuzz no ty svrchňáky jo.. 🙂 pastelky mám zamluvené u paní a dá mi k nim jedny pulky za pakatel.. a i jednu snapku.. 🙂 ještě nevím kolik koupit těch Kikko Eco Lux, páč mi dneska volala mamka, že zase sehnala dalších 20 čč :D
60 čč je slušná zásoba, záleží, v jakém jsou stavu. Když tak bych dokoupila třeba jen 10 na parádu, třeba i barevné, nebo s obrázkama.
@betelgeuzz nakonec si těch 20 Kikko Eco Lux vezmu a pak dokouopím nějaký repre 🙂) ;) oni se asi neztratí 🙂
Ahoj holky, tak jsem po delším studování sepsala něco, co by měl být základ mojí výbavy. Mimi čekám až v červnu, ale ráda bych už začala nakupovat, aby to nebyla taková nálož najednou 🙂 Prosím Vás, jestli byste mi na to koukly zkušeným okem a kdyžtak poradily, co a jak i s počtama. Na novorozence chci motat novosklad a postupně přejít na jednovelikostní plenky. Ráda bych látkovala i v noci. Nějakým způsobem mi jsou sympatický plenky od Anavy, ale nevím, zda neni blbost pořídit vybavu převážně od nich... Tady to je:
čtvercovky
40 x Kikko lux eco
5 x vv bambus anavy velikost S
5x vv bambus anavy velikost M (nebudu kupovat hned)
jednovelikostní:
3 x anavy novorozenecká (2x už mám)
8 x Anavy jednovelikostní na patentky (2x už mám)
5 x AIO Anavy
Svrchňáčky:
2x Anavy flísáčky
2x PUL Thirsties duowrap velikost 1
1x vlňáčky disana (nevím, jakou velikost)
Ostatní:
2x snappi
balík separaček
pytlík na plenky
1x Irma
koš na plenky
Na noc bych na novorozence dávala čč a postupně asi dokoupila něco více savého. A nevím si rady s vkládačkama, jestli je to potřeba hned, nebo třeba postupně něco dokoupit až nebudu přebalovat každou hodinu 🙂 Předem děkuji za rady! 😉
@elvis12 tvoje výbava se mi moc líbí, mám jen pár postřehů. Jestli čč počítáš jen ty na prdelku, tak jich máš celkem dost, 30 ks by ti při těch ostatních plenkách určitě stačilo, možná i 20. Až opustíš novosklad, budeš toho mít málo, ale to určitě nespěchá, dokoupíš pak. AIO Anavy jsem nezkoušela, vzala bych třeba jen 2 a pak buď dokoupila nebo pořídila i jinou značku. Flísáčky bych vzala jen jedny, někomu protékají, někomu ne, vyzkoušela bych... a spíš troje PULky. S Disanami neporadím, nemám. Vkládačky do novoskladu určitě využiješ, ze začátku můžeš dávat z Anavy plenek.
Jsou to jen detaily. Já mám jednovelikostní Anavy ráda, flísáčky taky a bmb vv jsou super univerzální plenky.
@elvis12 Ahoj, tak čč na zadek máme 30 kusů, stačilo to, ale od začátku jsem na ven a noc dávala spíš kalhotovky, novorozeneckých mám asi 8 kousků, byly fajn, že nedělaly tak velký zadek. Nevycpaný novosklad byl fakt jen na pár dní, takže vkládačky bych pořídila určitě, mám ráda Baby Lucy 30x30, dobře poslouží i ty Ikea žínečky, používám i vkládačky z kalhotovek, separačky máme Popoliny, ten první balík zmizel strašně rychle, malá kadila po každým kojení, takže jsem separačky vyhazovala, ted už je peru. S Irmou teda zkušenost nemám. VV plenky máme od Kikka, nebyly špatný, měla jsme z nich ráda kalhotkový sklad, možná lepší než novosklad. Anavy AIO bych teda asi 5x nebrala, já je teda nemám ani jedny, ale zdá se mi, že z AIO plenek/kapsovek vedou bum genius, jinak kalhotkový Anavy super. Jo a ty Anavy flísáčky sice neprovlhají, to mě potěšilo, ale naší Kájině nějak nesedí kolem nožiček, Thirstiesky jsou naše nej svrchnáky, ale s duowrao zkušenost nemám.
@helulela @hanavendy @aemmi Holky diky moc za reakce! S počtem čč tedy uvidím, pořídím 30 a kdyžtak dokoupim, když bude potřeba. AIO vyzkouším 2 a taky uvidím. A svrchňáčky taktéž. Flísáčky vezmu jedny, a PUL tedy 3. Myslíte, že je lepší vzít všechny od Thirsties, nebo mám zkusit jedny třeba IV?
@aemmi jak dlouho jsi ty novorozenecky vyuzila? Klidne bych jich poridila i vic. Moc se mi libi 😀 A jdou na novorozence i jednovelikostni, nebo je to moc veliky (napr. na noc)?
Vkládačky teda pořídím, ale kolik jich? To je jediny, co zatim moc nechapu 😀 Jako chapu princip, na co to je, ale nevim si s tim rady...
@elvis12 PULky zkus klidně i jedny IV. Dobré jsou oboje, střihem se trochu liší, aspoň si uděláš představu, jaké pak pořídit ve větší velikosti.
S počtama vkládaček jsem byla taky mimo, to se vyvrbí časem. Když budeš počítat do každého novoskladu, tak mimo těch, co vyndáš z Anav, jich 10 užiješ. Jako levná varianta Ikea ručníky a žínky. Fajn jsou třeba BL bmb 30x30 nebo Kikko bmb 30x30. Když budeš myslet trochu do budoucna, tak BL bmb vel. S nebo Babyidea bamboo hour.
@elvis12 já ty novoroz. Anavy měla 2 kousky a další byly jiný značky, Pandy, ty byly fajn, Tots bots, ty teda savostí nic moc, Anavy měla malá cca do 2 měsíců, byly by jí asi ještě i dál, ale na čas jsem musela kvůli kvasince přestat látkovat a ted už ji asi do nich nenarvu, protože na 3 měsících měla cca 6200 gramů, ale každý mimčo je jiný a může přibírat mnohem pomaleji, pak by nejspíš vydržely dýl. Jednovelikostní na novorozence určitě jdou, alespon to tvrdí ostatní holky, ale já je nezkoušela, nebot jsem je ještě neměla...
Ty svrchnáčky IV jsou taky fajn 🙂
@elvis12 já nevím, jak by na novorozenci seděla vel. S. Řeknu ti, jak jsem to měla já teď na Adámka - Thirsties XS, Thirsties S, Thirsties duowrap a Imse Vimse NB. Mám ho v tom vyfoceného na látkovkové diskuzi na str. 821 a 822, tak kdyžtak pro představu koukni... Ty velikosti můžem taky dořešit tam, ať už to tu moc nenatahujeme. Holky přidají svoje zkušenosti.
@elvis12 Mně se na novoše nejvíc osvědčily pulky Baby Lucy XS, měla jsem jen pro jistotu a nakonec jsou naše nejoblíbenější
S blížícímí se prvními narozeninami naše několikrát proměněná výbava vypadá takto:
20 čč Kikko Eco Lux 70x70
10 čč Kikko 80x80
4 čč Imse Vimse mušelín (jemňoučké)
3 čč Kikko bambus barevné (mňam!)
4 čč flanelové
20 vv
10 Popolini Ultrafit Froté (bohužel, koupené jako biofroté, ale nejsou ☹ )
1 Popolini Ultrafit Biofroté
1 Bamboo Extra od BabiIdea
1 CudleBamboo od Igulee
3 konopné Ella´s House
2 Anavy jednovelikostní
1 AIO Mommy´s Touch
1 kapsovka Fuzzi Buns
2 kapsovky Mommy´s Touch
10 kapsovek Čína
mix vkládaček (BabyIdea, Baby Lucy, Popolini, ...)
10 flísových separaček krásně barevných 🙂
svrchňáčky Imse Vimse soft, 2x Baby BeeHinds PUL, Baby BeeHinds vlňáčky, vlňáčky BabyIdea patentkové
Doma jedeme čč nebo vv narovno do PUL, ven především kapsovky, na návštěvy beru s sebou i čč a svrchňáky. Na noc dávám kalhotkové plenky a vlňáčky, na noc používáme i flísové separačky kvůli suchu.
Ze všech kapsovek, které jsem vyzkoušela, jsem nejspokojenější hned od začátku s Mommy´s Touch na patentky. Ze svchňáčků PUL nám nejlíp vyhovujou Imse Vimse, mají široký suchý zip, tak nikam neutíkají. Vlňáčky BabyIdea perfektní.
Chci se zbavit Popolin, na můj vkus dlouho schnou, a BambooExtra od BabyIdea, vadí mi ten zkroucený suchý zip, ale to se nám udělalo celkem brzo... Moc dobře nám nesedí Igulee, seděly asi tak dva měsíce, a teď jsou prostě divný.
Miluju Anavy 🙂 a Ella´s House jsou krásně štíhlé a savé.
Na další mimi chci určitě dokoupit Kikko bambusové barevné a flanelové čč a používat je místo obyčejných čč. Pokud budou peníze, koupila bych ještě další Anavy. Z kalhotkových chci vyzkoušet Bamboozle od Tots Bots. Určitě pořídíme Anavy Easy. Na novorozence na noc jsem používala kalhotkové hlavně Baby Lucy Velour, ty jsme poslali dál, ale do té doby se nám vrátí a plus určitě dokoupíme z druhé ruky a zas prodáme.
@elvis12 Jů, taky bych chtěla tolik Anavy ve výbavě 😉 My jsme se začátku potřebovali tak 30 čč na den, na topení to bylo suché raz dva, ale stejně, měla jsem nakoupených 40 a třetí den jsem jela ještě pro 10 🙂 Flísáčky nám teda nesedly, zkoušeli jsme v různých obdobích různé značky a provlhaly všechny. Vkládačky můžu doporučit BabyIdea Prefold a tu dlouhou (jsem zapomněla, jak se jmenuje, asi už těhotenská demence 😀 ), a Ella´s House konopné.
Ahoj,
taky bych tu ráda zkonzultovala svojí plenkovou výbavu, než začnu nějak víc nakupovat 🙂. Počítám s tím, že ze začátku budu používat čtvercovky a postupně zkoušet, co dalšího nám případně bude sedět a dokupovat.
Čtvercovky:
10 ks starších ještě po mně 🙂
10 ks Libštát 70x70
10 ks Libštát 80x80
20 ks Kikko 70x70
10 ks Happy square 70x70
8 ks IV mušelín 80x80
9 ks Kikko bambus
VV:
8 ks BM
Vkládačky:
18 ks Kikko bambus (30x30)
8 ks BL Bambus (40x40)
Svrchňáčky:
PUL - IV organic - S (2x)
BM - NB
flísáčky - Haipa Daipa S
snappi vlněná šálička - 2x
+ časem nějaké natahovací vlňáčky
Snappi sponka
Možná ještě nějaké zavazovačky Disana (cca 5ks - tady se pořád nemůžu rozhodnout...)
Moc děkuju za připomínky, kritiky a nápady 🙂.

@dandelion Tak Anavy vložky jsem teď taky objevila 😀 zatím v nich nejedu, ale............