Nové nebo obnošené boty pro dítě?
Ahoj,prosim poraďte, koupili jste dítěti,co začíná chodit, nové boty nebo jste dali obnošené? Děkuji.
Stručné shrnutí
- Většina diskutujících doporučuje pro první krůčky kupovat nové, kvalitní boty, protože obnošené podrážky mohou „vyšlápnutím podle cizí nohy“ negativně ovlivnit tvarování dětské nohy.
- Mnozí rodiče preferují barefoot obuv pro začínající chodce; doporučené vlastnosti jsou maximálně ohebná podrážka, široká špička a žádný podpatek (uveřejněné značky: Filii, Froddo, Bobux).
- Ekonomická strategie z diskuze: koupit jedny nové „hlavní“ kvalitní boty a druhé levnější či bazarové jako záložní; v diskuzi zmíněné ceny: Froddo Prewalkers 800 Kč, barefoot cca 1 500–1 600 Kč, Essi/Protetika kolem 1 000 Kč, kompletní podzimní výbava pro jedno dítě cca 6 000 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Koupit nové nebo použité boty pro dítě, které začíná chodit?
A: V diskuzi převládalo doporučení koupit nové kvalitní boty kvůli tvarování nohy a riziku „vyšlápnuté“ podrážky podle cizí nohy; použité boty jsou přijatelné, pokud jsou téměř nové nebo jde o barefoot obuv.
Q: Jaké značky bot rodiče v diskuzi doporučovali pro začínající chodce?
A: Mezi často zmiňovanými značkami jsou barefoot značky Filii, Froddo, Bobux; další často doporučované značky: Primigi, Superfity, Jonap, Protetika, Pegres, D.D. Step, Geox, Sante, Befado, Fare.
Q: Jaké jsou konkrétní cenové orientace pro dětské boty zmíněné v diskuzi?
A: V diskuzi byly uvedeny ceny: Froddo Prewalkers 800 Kč, barefoot obuv typicky kolem 1 500–1 600 Kč, Essi/Protetika cca 1 000 Kč, kompletní podzimní výbava (nízké boty, celoroční, holiny a 2× capky) cca 6 000 Kč; Superfit se v jedné zmínce zmiňoval u zimních bot za 1 200 Kč.
Q: Jsou barefoot boty vhodné jako první boty?
A: Ano; v diskuzi rodiče doporučovali barefoot pro začínající chodce jako „napodobující bosou chůzi“ s maximálně ohebnou podrážkou a širokou špičkou; uvedené barefoot značky: Filii, Froddo, Bobux.
Q: Jak chránit boty proti rychlému opotřebení např. při jízdě na odrážedle?
A: V diskuzi byly doporučeny krytky/chrániče na špičky jako levné řešení proti ošoupání špiček u kvalitních bot.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících považuje kvalitní obuv pro první krůčky za důležitou investici kvůli zdravému vývoji nohy.
- Praktické řešení často uváděné: jedny nové kvalitní „hlavní“ boty a jedny levnější nebo bazarové jako záložní.
Sporné názory
- Někteří rodiče trvají na zásadě „vždy nové“ první boty z důvodu tvarování nohy, zatímco jiní považují za přijatelná kvalitní nošená či bazarová obuv, pokud jsou boty málo nošené a vhodné značky.
- Někteří preferují barefoot obuv jako nejlepší volbu pro začínající chodce; jiní zmiňují, že ne každá barefoot nebo drahá bota automaticky odolá opotřebení (spor o vztah ceny a životnosti).
Otevřené otázky
- Do jaké míry mají konkrétně nošené boty po více dětech reálně negativní vliv na tvarování nohy u nového chodce.
- Neexistuje shoda, které jediné konkrétní modely jsou nejlepší pro všechny děti vzhledem k rozdílům v doslapu a aktivitě.
Zmíněné značky a firmy
superfity, Jonap, Protetika, Fare, Sante, Befado, Primigi, Geox, Pegres, D.D. Step, Froddo, Filii, Bobux, Essi, Deichman, CCC, Pepcu, Lidl, Globus
Zmíněné produkty a metody
barefoot obuv, Froddo Prewalkers, DD stepky řady 015, krytka na špičky, chrániče špiček, membrána u zimních bot (u Superfit), capačky/capačky, bazarový nákup obuvi, odrážedlo (jako zdroj opotřebení), valgozní kotníky
Místa a osoby
žádné
Kupuji nove . Oblečeni mi nedělá problem koupit z druhe ruky ale boty ne . Kazde dite ma jiny doslap a nekteré deti prave kdyz začínají chodit nemaji stabilní klenbu a pak jsou boty vyslaple podle toho, takže to muze mít vliv na nohu . Takže za me radsi nove . Chapu ze to neni levná zalezitost ale beru to tak ze radsi ušetřím na oblečeni a na mlskach a koupím poradne boty .
Nové. Později i mírně nošené, ale jenom v případě barefootových bot. U klasických bot je podrážka vyšlapaná podle cizí nohy a tvému dítěti ji může dost poškodit.
Určitě nové, to je to nejlepší co pro nohu dítěte můžeš udělat. Některé děti na začátku smajdaji, mají valgozni kotníky atp. No a pak je bota vyslapla nedej bože do boku, a dítě ti bude chodit úplně stejně špatně jak dítě před ním... Až bude starší tak klidně i mírně použité ale jak už tu bylo zmíněno, nejlépe barefoot botky, ty se tolik neproslapnou...
Já koupila dítěti použité boty ale protože je nosilo také ještě nechodici dítě tak jsou opravdu jako nové. Jinak když pořizují boty tak do města kupují nové a na hřiště a litacku použité. Je mě lito kdyby moje dítě zničilo na 2X boty za 600,-
Také kupuji jedny boty . Na lítani i do města . Kvalitni boty se prave jen tak nezničí . V lete mela akorat jedny na Písek jakoby navíc , nove kvalitni ale treba Befado stoji kolem 250,- což neni takova položka .
Pro děti vždy nové. Jak už psaly holky výš, vyšlápnuté po někom tvému fotku jen ublíží.
A kvalitní bota se nezničí. Dcera má teď nové do města,i školky a stačí je otřít vlhkým hadříkem a jsou jak nové.
ráda bych kupovala nové barefooty, ale bohužel dva až tři tisíce každé cca tři měsíc, to celé X 2 děti, to bohužel z výplaty 10000,- neutáhnu. Takže jednou za dlooouhý čas koupím nové, jinak jedeme to jistí bazar...
Nesouhlasím, že kvalitní boty se jen tak nezničí. Syn měl na jaře Primigi, celoroční, málem za 1500,- a po pár týdnech na odrážedle totálně obroušené špičky, takže na vyhození. Boty kupuji nové, ale na písek/odrážedlo bazarové - ale lepší značku, která vím, že mu sedí.
zatím vždy nové. jedeme v BF. ale chápu že na to každý nemá. podzim nás stal pro 1 dítě cca 6tis ( nízké boty, celoroční, holiny a 2x capky).
BF bych nebala koupit v bazarove. já prodávám po dceři často a některé nosene minimálně a půlku ceny
@ajja87 Rozhodně nové, ty první krůčky jsou podle mě důležité. Kamarádky mi sice donesly spoustu botiček, ale nikdy jsem je dětem neobula, Nohy je budou nosit celý život, tak proč jim je kazit hned na startu. 🙂. Proti oblečení z druhé ruky nic nemám, ale botky vždy nové a taky kvalitní 🙂
já mám po dceři troje botky, nezničené, nesešlapané. To je mám vyhodit nebo co. DD stepky stály přes 800.-
Děkuji za rady, právě s manželem teď řešíme,výměnou názorů, jestli nové nebo nošené.Ja jsem pro nové,ale jelikož téměř všechno oblečení (nošené) máme od jeho příbuzných a teď nám byly nabídnuty i boty,tak on s nosenymi nemá problém.Vim, že jeho příbuzná to při prvním dítěti hrozně řešila, že jedině nové,a teď mi tvrdí, že nošené nevadí, že nám je klidně dá.Vim, že jsou kvalitní,ale přesto mám pocit, že to pro tvarování nožky není dobré, hlavně když vidím,jak její dcerka našlapuje strašně na špičky.A přeci jen už by byly po dvou až třech dětech.
Jistě je tu i finanční stranka,ale kvalitní za rozumnou cenu si můžeme dovolit.Muzete mi poradit i značku prosím?
@terry1512
@mia255
No zrovna Primigi jsou opravdu kvalitní italské boty. Objevila jsem je proto že jsou širší a synovi krásně seděj noze. Nevím jak na tom odrážadle jezdil, ale špičky nejsou jen odřené...celá ta guma na špičkách je sedřená až po tu kůži pod ní a ta je taky již načnutá. Ostatní boty téhle značky (nebyl ježděné🙂 jsou stále v pěkném stavu. Pro dceru pak zkusím ty chrániče špiček.
ahoj, rozhodně nové, oblečení je mi jedno, zda koupím v pepcu na 35 kč nebo po někom, ale botky rozhodně nové, děcko si má nohu modelovat podle sebe, ne podle toho, jak má už po někom vyšlapané boty. Na spoustě věcech se dá ušetřit, ale na botech to z mého pohledu rozhodně není. Budu kupovat Santé - značka, která je klasicky nabízena v lékárnách a nejsou tak drahé.
první boty kdy dcerka začla chodit byly Froddo Prewalkers za 800,-, teď má DD stepky řady 015 mají pevný opatek ale jsou ohebné.Na bazárku mám od nich kožené sandálky.
Jedině nové, kupuji jedny boty jak do města tak na písek, u nás zatím vítězí značka Pegres. Měla jsem strach, že si je na písku zničí ale drží a vypadají pořád dobře. Časem pokud by si je na písku opravdu ničila, víc řádila apd. tak bych koupila ještě jedny levnější obyčejnější třeba v Deichmanu,CCC apd. ale určitě zase nové. Nechci aby měla dcerka vytvarovanou nožičku podle cizí nohy, každý z nás si časem vyšmatlá boty podle sebe nejinak tomu bude i u dětí. A sázet na to, že vám někdo řekne že ty boty nosilo jejich dítě jen chvíli nebo že vypadají na první pohled dobře, to je pro mě velký risk, do kterého bych nešla. Zdraví nožiček mojí dcerky je na prvním místě.

Obnošené, ale kvalitní značku, nekupovala jsem nové.