Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

valentyna25
22. led 2013

@janinek prosím tě a nasucho skladuješ i případné pokakané plenky? potřeš mýdlem nebo něčím a necháš tak nebo jak?

janinek
22. led 2013

@valentyna25 jj. Zaperu ve vOde, nekdy zlucak. Hodne zdimu. Peru denne ci obden. Snazime se o BKM, tak tech pokakanych tolik neni. Ale na zacatku byly pokakane snad vsechny.

valentyna25
22. led 2013

@janinek Aha a když pereš tak dáš první máchání a až pak praní nebo rovnou pereš?

valentyna25
22. led 2013

@janinek omlouvám se, asi mám hloupé otázky

janinek
22. led 2013

@valentyna25 Neomlouvej se. Zadna otazka tu neni hloupa. Vzdy nejdriv prepirka, to se vypere moc i kakani. Pak dlouhy cyklus a extra machani.

bamboolik
22. led 2013

@valentyna25 taky skladuju na sucho. U prvního jsem to dávala na korko,a le suchá varianta je fakt lepší. Pokakakou plínku přeperu v ruce se žlučákem, vyždímám a hodím normálně k počůráným plínkám. Já teda máchání předem nedávám, rovnou peru.

bamboolik
22. led 2013

@valentyna25 jo a k našim svrchňákům, pokud nedrží zmenšovací patentky, tak prosím hoď nám to na reklamaci, to je samozřejmě špatně, držet patentky musí! Na našem webu najdeš moji adresu, tak mi to prosím pošli, kalhotky buď opravíme nebo vyměníme.
JInak pokud budeš kupovat další, tak popowrapy moc nedoporučuju, mají dost zařezávající se gumičky, náš mladý z nich měl šílené otlaky.

janinek
22. led 2013

@ela9 hele, moc si neodpocinu. Vstava mezi 8-9, ale usina mezo 23-24. Takze toho casu tolik neni. Spat chodim mezi 1-2. Takze vecne v deficitu. Vecer 4 hodiny dokola porad krmim, BKM a uspavam. Jako ted 🙂

janinek
22. led 2013

@bamboolik ta batoleci vkladacka vase jde pripbout do mych bamboozles. Tak ji tam ted maisto te jejich. Snad v tom usne uz konecne.

luciesofi
22. led 2013

Hlásím, že jsem dneska objednala SWB Simplex kravičkovou, pytel na plenky a ladící přebalovací podložku, nějaké žínky a pro sebe kapsičku na látkové vložky..... Muž bude mít radost 😀

luciesofi
22. led 2013

@bamboolik Zuzko, mně taky u Bamboolik svrchňáků nedrží zmenšovací patentky... 😒 U noční plenky drží tak, že se skoro nedají rozepnout a u těch svrchňáků skoro vůbec..

janinek
22. led 2013

@luciesofi A kterou simplex, starou nebo novou?

Ja mam starou opicky a na ceste nove vireni Lka, no stydim se. Do toho novy pytlik levny, ten uz prisel, pak flisove separacky na ceste. A jeste teda chci ten SWB pytel a vubec.

luciesofi
22. led 2013

@janinek Ona je stará nebo nová? 😕 😅
Pytel jsem objednala ten největší Planet Wise a k němu podložku 🙂

janinek
22. led 2013

@luciesofi Simplex stara je jednovelikostni, simplex nova je 2.0 a je to S, M, L a ma jiny strih trosku, patentky na stranach jako basix.

luciesofi
22. led 2013

@janinek V tom případě budu mít starou 🙂

janinek
22. led 2013

@luciesofi Tak aspon Magdi hned bude. Ja vzala Lko novou a ta je od 10 kil, takze asi hnedka ji nebude. Ja teda myslela, ze ma k deviti, ale na domaci vaze se mneou nemela ani osm. Zitra jdeme snad na vazeni, tak uvidim.

Hlavne ted dumam porad nad tou econappi, jak se k ni dostat za rozumnou cenu. Ale je mi trapne to teda poslat ke kolegum mzue v NY a jineho kolegu zadat, at to priveze, tak budu msuet pockat.

bamboolik
22. led 2013

@janinek to je možný, jsou to univerzální patentky, používá je poměrně dost značek.
@luciesofi fakt?? No to snad není možný todleto.. No prosím tě, pošli mi je, opravíme to.

janinek
23. led 2013

@bamboolik Tak jeste zkusim na blueberry fitted je. A uvidim rano ted teda, jak plinka dopadne.

Skoda, ze takhle nejsou patentky na bodyckach, ty extendory, co mam, mi jdou na anglicke obleceni, ale na americke ne.

betysek
23. led 2013

@valentyna25 Skladuju taky na sucho, u první jsem skladovala do kýble s vodou a přidávala ocet, ale to jsem neměla bambusové plenky, ty ocet nesnáší, tak že skladuju na sucho.
Měla jsem na první jen IV soft a byla jsem moc spokojená. Teď už jsem kupovala jen jednovelikostní. Mám ráda Anavy na SZ, Blueberry na SZ a Bamboolika taky. Holky si dost chválí Capri, ale já nemusím zapínání na patentky a na sucháč tu nejsou k sehnání...Popowrap jsem taky zkoušela u první, ale připadaly mi takové hodně umělé...

dandelion
23. led 2013

@luciesofi ten pytel chci :( ach jo ach jo :D :D :D 🙂 když mě nějak docházej finance :D

valentyna25
23. led 2013

Diky moc za odpovedi, zkusim ty plenky tedy taky skladovat na sucho 🙂. Jinak s tema svrchnima, ja uz je mam nejakou dobu (nekolikrat vyprane), to by asi moc neslo na reklamaci si myslim... Ja to prave porad davala za vinu sobe ze delam neco spatne, protoze mi to bohuzel moc nedrzi ani na tech nocnich, tak jsem si porad rikala opatrne s tim, manzel mi taky furt nadaval, ja mu furt tvrdila, ze to neumi, ze proste musi opatrne. No ale uz jsem si rekla ze asi opravdu nebude problem ve mne/ nas , takze jsem chtela uz nekde napsat. Fakt jsem z toho nestastna, protoze jsem jinak s nima strasne spokojena, jak s nocni, tak se svrchnima.

valentyna25
23. led 2013

Nevim no jestli fakt mam takovou smulu, nebo jsem proste nemehlo ☹

luciesofi
23. led 2013

@janinek Magdi měla týden před 6 měsíci necelých osm kilo, Leuška je podobně velká, ne? 🙂 Pokud je od deseti kilo, tak jí bude tak na 10 měsících.. Já jsem si teď cvičně zadávala , kolik by tak podle grafu měla Magdi mít na příští kontrole .-jdeme přesně na osmi měsících - a pokud se bude držet křivky tak cca 9 kg 🙂

lenka5731
23. led 2013

@luciesofi koukám, že rozšiřuješ výbavu.... 🙂 já zas dumám, jestli v případech kdy potřebuju venku přebalit nepoužívat hnusky...? přiznám se, že venku nezvládám manipulaci s tuhým bobkem 😕 navíc mě přestává bavit ten balík, co ssebou vždy táhnu a hlavně - z kapsovek T hezky sedí jen SWB simplex (ale ta zas prd saje) z BB Minky a Econappi je vždy dost otlačená a už mě to nějak přestává bavit... prostě nějak všechno dohromady. 😔 zvažuju kapsovky prodat, asi nám nějakou slabší chvilku 🤐 přes den doma i na noc pohoda, ale mimo domov už se mi to nějak nechce "hrotit". každopádně econappi (mám 3) bych si nechala kvůli vkládačkám, na noční dovycpání by byly ideální, teda ještě jsem nezkoušela, jestli se ta dlouhá vejde do bamboolika...

luciesofi
23. led 2013

@lenka5731 Já mám nejradši kombinaci Anavy kalhotkovka a PULky/vlňáky nebo Balboolik systém... Třeba BB Minky prakticky nepoužívám.....nesedí mi a SWB Econappi má rád manžel..já ne....přijde mi z nich taková otlačená..... 😒
Pytele mám jen malé, potřebovala jsem nějaký větší na cestování a tu podložku jsem tam prostě nemohla nechat 😅
Taky pořád dumám nad tím, že je prodám 😅 Nechala bych si jen jednu Econappi...... 😅

lenka5731
23. led 2013

@luciesofi my používáme kalhotkovky (na den Anavy a na noc bamboolik) + vlňáky a spokojenost veliká, PUL ani flís teď vůbec nepoužívám. Do budoucna předpokládám, že asi budeme používat vv vel. M narovno do flísáků, ty si určitě nechám, ale kapsovky asi půjdou do světa, přemýšlím nad tím už asi týden 😒 Mám z toho ale fakt výčitky, pár jednorázovek jsme dali po příchodu z porodnice, pár jsme dali v době neštovic (fakt pár, tak do deseti), jinak látkujeme rovných 7 měsíců plně.

lenka5731
23. led 2013

@luciesofi jen chci počkat, až je p.Hanka zdraží, pak dám asi inzeráty... mám 2 Minky, 3 simplex (z toho jedna starší typ), 1 BB deluxe. 3 Econappi bych si asi nechala. Současně s tím prodala i dva větší pytle, protože pokud nebudeme látkovat venku, nemá moc smysl si je nechávat...

luciesofi
23. led 2013

@lenka5731 máš trochu nadstandardní výbavu 😅 😀
Já jsem jednorázovky používala jen v porodnici a pak chvilku doma,a když měla Magdi plíseň...
Uvidím, jak se to vyvine a možná je taky prodám, no..ale tak 2 🙂

lenka5731
23. led 2013

@luciesofi 🙂 no jo, uvidíme, času na rozmyšlení dost. Mám jich hodně, ale používám je fakt vyjímečně, takový množství bylo fakt zbytečný 🙂 Ty 3 Econappi budou asi bohatě stačit a venku můžeme látkovat jen někdy.

betysek
23. led 2013

@valentyna25 Já myslím, že vůbec nevadí, že jsou svrchňáky několikrát vypráné. Zuzka @bamboolik Ti psala, že patentky držet musí a máš jí je poslat na reklamaci. 😉 Tak neváhej a posílej. 😉