Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
9. bře 2013

@veronila Kacenky mam take v poradniku 🙂

@macawild Jinak ja ruzne vpinam vzajemne vkladacky mezi Tots Bots Bamboozles, Bamboolikem, Anavy a Blueberry fitted a patentky sedi, akorat treba Anavy je maji u sebe bliz nez TB Bamboozles, ale to je spis kosmeticka zalezitost, funkci to nebrani. Akorat to moje vzajemne vpinani jsou vzdy vkladacky a bambusove kalhotkovky. Ten SIO systme Bamboolik, to je vpinani jejich vnitrnich plen do svrchnaku, ty ale jeste nemam. A svrchnaky jinych firem, co mam, nemaji zevnitr patentky, aby se tam neco vpinalo. Ale jelikoz do nich davam ctverce na rovno jen tak, predpokladam, ze bamboolik vnitrni plina se tam take nejak srovna nepripnuta. Idealne sem hod seznam toho, cos koupila ci chces koupit, at ti lepe poradime. A napis, jestli budes chtit latkovat i v noci. I kdyz ono na zacatku je to relativne jedno, tam nocni pliny tolik vyznam nemaji, to kakaji porad, takze se prebaluje i v noci.

Jinak jak pises o batolecich vkladackach, ty bamboolik mam, jsou super, ale pro male mimco podle me zbytecne, jsou hodne tluste. Na zacatku ti bude stacit tenci kratka vkladacka. A do spousty plin ani nebdues zandou potrebovat. Vkladacky pochytaji curani, kakani, pokud neni prujem, tak se spis tak rozplizne, no nevsakne se tolik. Takze u te tlsut ebatoleci asi tolik nevyuzijes saci schopnost v tomhle. Ale do budoucna do nocni pliny nebo na den na hodne hodin urcite doporucuji.

bamboolik
10. bře 2013

Veletrh v Brně pomalu končí a nám se nechce balit a vozit zboží domů. Takže:

Dnes od 13 hod. můžete na našem veletržním stánku využít HAPPY HOURS! Veškeré produkty Bamboolik tak získáte s 15% slevou.

Hezkou neděli 🙂

irca86
10. bře 2013

ahoj,
v pátek jsme byli na veletrhu Pro dítě v Brně a zakoukala jsem se do plenek ELLA´S HOUSE http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/bum-slend..., máte s nimi někdo zkušenosti? Případně neprodává někdo?

veronila
10. bře 2013

Jee, ja bych chtela byt v Brne... 🙂

macawild
10. bře 2013

@demian no tak nejak jsem to myslela -zacit na zkousku tak dvoje troje svrchnacky a k tomu koupit x "naplni" pripadne klidne pouzit ty ctvercovky, zvlast u prtousa. ctvercovky uz mam nakoupeny (pocitala jsem na takovy to vyuzivani kolem, ale nic mi nebrani to s nima zkusit) a latkovaci vybavicku asi poresim spis tak, ze budu instruovat vsechny co nam budou chtit dat neco k narozeni prcka 🙂

macawild
10. bře 2013

@janinek tak to asi nakombinuju-batoleci a miminkovy 🙂 jinak ucelenou predstavu o vybavicce nemam, spis koupim (nebo si necham koupit 😎 ) nejakou zkusebni sadu od bamboolika a pak budu postupne dokupovat podle toho jak nam to bude vyhovovat

betysek
10. bře 2013

@irca86 Mám je po první dceři. Používala jsem je asi do 15 kg (do 18 měsíců). Mám velikost L (7-18 kg) na patentky. Používala jsem je i na noc a stačila. Teď už jsou oprané a vypadají spíš jak "hadr", ale mám je ráda, pěkně sedí, dávam je občas i druhé dceři.. Pokud by jsi měla zájem, tak písní do IP, 3 ks bych prodala. Teď už bych je asi nekoupila, jsou cenové podobné pleny,které jsou savější.

betysek
10. bře 2013

@tynkat Mám noční Bamboolikovi na SZ i na patentky a vyhovují mi oboje a to nejsem patentková. Svrchňáky aleupřednostňuju vždy na SZ.

betysek
10. bře 2013

@macawild Já jsem první dceru měla v jednorázovkách až do 2 měsíců, pak jsem dávala čč narovno a kalhotovky - tehdy ještě IV biofroté a Ella´s House. Druhou látkoju od příchodu z porodnice, tak čč narovno, od 3 měsíců kalhotvky na noc a na ven....

betysek
10. bře 2013

@macawild Bamboolikův SIO system za mě taky až po 6 měsících, až se přejde na příkrmy. Nebo i dříve pokud mimčo nekadí několikrát za den. Starší dcera mi už kolem 4 měsíců, kadila jednou za několik dnů. Druhá kadí do teď ( 9měsíců) min 2x za den. Obě byly kojené na 100% do 6 měsíců. Na vaječinu Bamboolikuv SIO system určitě není, skonči na svrchňácích. Pro větší dítě je super....

irca86
10. bře 2013

@betysek děkuju, spíš teď sháním na novoška, takže ta vaše velikost je na nás ještě brzo. Ale děkuji za nabídku

demian
10. bře 2013

@macawild Nechci nijak krotit Tvé nadšení pro věc, ale možná počkej s nějakým velkým nákupem plenek od okolí.
Pokud máš dost čtverců, nechceš to nejdřív zkusit jenom s nima + nějaké svrchňáčky? Popřípadě nějakou bazarovou kalhotovou plenku?
Třeba zjistíš, že Ti látkování nevyhovuje a sice dobrou plenku na bazaru prodáš vždy, ale bude Tě to stát čas i peníze.

tynkat
10. bře 2013

@betysek Díky za názor.. Asi to tak udělám.. Noční vezmu na patentky a svrchní zase na SZ.. Ty. co máme, jsou super.. Jinak já Bamboolik systém používám od 4 týdnů malého, ale to už měl přes 5kg a kadil jednou za den.. Navíc mi kaká skoro výhradně jen rozbalený.. Myslím, že bych byla ideální kandidát na BKM, ale nějak nevím, jak začít..

cajomilka
10. bře 2013

@macawild Přidávám se k demian... Sice nemám zkušenost s Bamboolikem, ale používám Pop-in, což je obdobný systém, a novorozenci bych ji nedala. Čč a kalhotkovky podle mě poslouží líp.

katyxq
10. bře 2013

@tynkat jak začít s BKM - jednoduše 😉, máš-li pocit, źe bude kakat nebo čůrat, podrž ho v klubíčku nad umyvydlem/miskou/záchodem/vanou a řekni nějake slovo (cokoliv, co vám bude vyhovovat, např. čuryčury, čururu, čí), celkem spolehlivě funguje dát díě vyčůrat po spánku, po vymdání ze šátku/nosítka. Jinak na Koňovi běží celkem aktivní diskuze, příapdně si sežeň knížku od Ingrid Bauer Bez plenky.

barusmackova
10. bře 2013

Holky nevim kde na diskuzi jsem to cetla ale nemate s tim zkusenosti ikea 100% bavlna žíňku jako vkladacka do plenek myslite ze fakt splni ucel?

betysek
10. bře 2013

@tynkat Tak to máš fajn, Julča kadila do 5 měsíců 3x-4x za den....To pak s Bamboolikem jde v pohodě...

svha
10. bře 2013

@macawild proběhl test kompatibility mezi Anavy (AIO i kalhotovka jsou kompatibilní), Bamboolik, Merinostar AIO, Best bottom a Grovia. Až na Grovia, které mají opravdu atypické patentky, jsou všechny značky zaměnitelné = vnitřní jádra se dají přesouvat podle potřeb, jenom Merinostar a Anavy jsou po dvou patentkách na vkládačce, Bamboolik a Best bottom jen o jedné, snad to trochu pomůže, jiné plenky bohužel k porovnání nemám

cajomilka
10. bře 2013

@irca86 Vkládačky EH jsou moje nejoblíbenější - hlavně ten typ s fleesovým povrchem na jedné straně, vůbec nepotřebuješ separačky. Jsou krásně štíhlé a přitom sají. Jen musíš počítat s tím, že konopné plenky hodně hrubnou, proto mám právě jen vkládačky. Ale při sušení v sušičce by to asi neměl být problém, my sušičku bohužel nemáme. 😒

macawild
11. bře 2013

@demian @cajomilka diky za radu...ono to asi tak nejak dopadne...zacnu na jednorazovkach, pak podle nalady ctvercovky a pak konecne vysneny bamboolik 🙂 a nebo to bude uplne jinak 😀 kazdopadne fakt diky...vrhnout se do toho a zjistit, ze mi to porad vsechno protyka by mne asi hned ze zacatku dost otravilo 😝

iina
11. bře 2013

Fakt nejlepší je nekupovat zbytečně veliké sady plen a prostě jen u novorozence začít se čtvercovkami na novorozenecký sklad, já ještě doporučuji zavazovací disanu, nebo popolinu...a zkusit si co je to látkovat, plenky nakládat....nebo skladovat na sucho...prát atp. buď se do látkování zamilujete a nebo ne...myslim, že nějaký veliký kompromis není...taky jsem měla zpočátku vícevrstvé pleny bambino mio se svrchňáky...ty vícevrstvé se pak vždycky dají použít jako vkládačky kamkoliv a nebo na dovycpání batolete na noc...časem se pak rozdodnete jaký plenkový systém chcete používat a jak a co vyhovuje...ale ty novorozeňátka jsou naprosto super s novoskaldem...a stejně je přebalujeme každou chvilku...a nehody z něj nevyfrčí....hodně štěstí... 😉

iina
11. bře 2013

@barusmackova ..jestli myslíte ty s barevnou kaničkou v rohu..tak ano...na malé mimčo jsem používala hodně...ručníček je super...teď do nich klukům utírám co se dá....daj se super udržovat....dokonce jsem koupila i ty malé ikea ručníky a skládám je na doma na nudli a šup s tím do plenky taky... 🙂

novi
12. bře 2013

ahoj holky máte některá zkušenosti s Baby Beehinds Bamboo Nappy jednovelikostní? jak saje?

merja
12. bře 2013

@irii ahoj jaký zdroj?

pajulka1987
13. bře 2013

Látkařky, prosím kolik jste měli plen, abych nemusela prát denně....mám nějaké ty AIO a i svrchnáky kolik čeho máte a co je lepší?? jsou lepší ty vše v jednom a nebo klasická plena a svrchňáčky?? díky

andelka
13. bře 2013

@pajulka1987 promě jsou lepší buď kapsovky nebo plínka a svrchňáčky. Jen plínky jsem prala 2x týdně (teď peru furt, hodím je normálně k oblečení), mám hodně různých a kombinuju. Mám 7 kalhotovek, 6 tvarovaných, 5kapsovek a pak používám i ručníky narovno, těch mám asi 12. Celkem asi 30 plín je v používání.
Na noc máme papírovky, a sem tam i přes den, ale býváme doma nebo jen na chvíli venku, tak spíš látkujem.

jper
13. bře 2013

@pajulka1987 tak já už nasbírala pěknou hromadu čtvercovek mám asi 70 - ale stačí jich mít tak do 30ks, pak mám asi 20 ikea malých ručníčků, ale stačilo by i 10 a 4 AIO. Kalhotky na každou velikost po 4ks. Jo a mám 2x Haipa daipa pastelka a ty miluju. A svrchňáky mám nejraději Haipa daipa PUL s tím fleesovým lemem. Vydrželo mi to 2 děti a počítám, že vydrží i to 3. A to jsem je měla ještě z druhé ruky 😉

pajulka1987
13. bře 2013

@andelka moc děkuji...:Dkalhotovky znamená vše v jednom?? tak já mám doma 10x vše v jednom 4xsvrchnáky asi 50ks klasických plen a nevím jestli toho je dost...a zase ještě nemám nic vyzkoušeno tak nevím jestli první vyzkoušet a pak koupit a nebo teď nakoupit..:D

jper
13. bře 2013

@pajulka1987 jé to ti stačí nad hlavu. Já peru a prala každý 2-3 den - on ten kýbel toho taky moc nepojme 😀

andelka
13. bře 2013

@pajulka1987 v podstatě, funguje to stejně, ale pere se vrch a vnitřek zvlášť a vrch je rychle suchý, takže než uschne originální vnitřek, tak dovnitř můžeš dát cokoliv jiného, i se tak lépe přizpůsobí savost. AIO mám jednu a používám ji minimálně.
Klasických plen jsem měla na staršího 20 a stačilo, byly rychle suché. Dávala jsem mu je hodně do půl roku na novosklad. U mladšího už jsem měla výbavu širší po starším a ten měl klasické tak 3měsíce a pak kalhotovky. stejně jsem do novoskladu musela dávat ještě vkládačku.
Svrchňáčky jsem měla ráda Imse vimse na malé mimča..a perfektní jsou Bamboolik, mám dvoje, jsou rostoucí a úžasně dobře sedí.