Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
4. zář 2013

@kajalka Dobrý den, myslíte tedy do jaké velikosti dítka vydrží? Jak psaly maminky i tady - ty kalhotky na suchý zip mají větší rozsah, já je zapnu i na 3,5 letého syna jako SIO.

kajalka
4. zář 2013

@bamboolik Děkuji a časově? Jako kolik vyprání.

bamboolik
5. zář 2013

@kajalka Suchý zip, který používáme na naše plenky je velice kvalitní - využívá se ve zdravotnictví na různé rehabilitační pomůcky a musí opravdu hodně vydržet. Ještě vám to ověřím ze zkušenosti maminek jak dlouho používají a také přímo od majitelky Bamboolika. Rozhodně z osobní zkušenosti můžu říct, že po půl roce používání vypadá pořád stejně, kdežto u jiné značky se mi stalo, že po 3 vypráních už pořádně nedrží a hlavně esteticky vypadá příšerně.

ivuska.h
5. zář 2013

@evelp Nemazala jsi zadeček něčím? Když pak nedáš separačku, tak to může povrch plíny dost zalepit a stačí pár takových případů...

evelp
5. zář 2013

@ivuska.h separačky dávám a zadeček mažu pořád stejně proti opruzeninám, ale to dělám od narození

janinek
5. zář 2013

@evelp na kolik peres? Ja bych dala tak dva cykly jen s vodou na 60 a co jde na 90.

mooncaa
5. zář 2013

Potřebuji radu.
Přibližně od doby, co se dcera odplenkovala přes den, mi plínky začaly děsně smrdět čpavkem po počůrání (noční plenka) a pak se začala po plenkách šíleně opruzovat. Když je za noc suchá tak nic, ale když se počůrá, tak má v místě plenky šíleně červený zadek, jakoby zapálený (o dost teplejší kůže) a dlouho se to pak hojí. Dělá se jí to jen po některých plenkách (není to materiálem - všechny jsou úplně stejné, ale jejich čůrací historií), naopak po některých se jí zadeček krásně zahojí (málo používané, tudíž nezamořené plenky).
Zkoušela jsem na plenky Miofresh a moc to nepomohlo, přidávat extra máchání s octem před praním, dávat celkem 2 prací cykly, ale je to málo, je to pořád stejné. Prací prášek jsem neměnila. Přitom suché plenky krásně voní, jsou v dobrém stavu, není na nich znát nějaké poškození.

Potřebovala bych plenky nějak zregenerovat, plánovala jsem je použít na miminko, potřebuji nějakou drastickou ozdravnou kúru, ale netuším jakou.
Máte nějaký nápad?
Díky.

bamboolik
6. zář 2013

@mooncaa a nemůže to být tím, že má teď koncentrovanější moč? Nebo, že by zrovna jedla něco ostřejšího a pak měla tu "horší" plenu? Já dávám ocet až po vyprání jakoby místo aviváže. Jinak bych zkusila ještě Sanytol na praní.

mooncaa
6. zář 2013

@bamboolik Tou koncentrovanější močí to také bude + kombinace jak teď pračky perou s minimem vody. Ocet místo aviváže dávám taky a na ten Sanytol se podívám. Díky.

ivuska.h
6. zář 2013

@mooncaa Projet Sanytolem, do hlavního praní... Jsou to bakterie v plíně. Po Sanytolu sázím na to, že bude vše OK 🙂

ivuska.h
6. zář 2013

Jinak jak tomuhle předejít, co jsem vyzkoumala po x letech pokusů a omylů -- před praním pleny nechat vymáchat, pak prát na 60, dát pozor, aby bylo dost vody v závěrečném máchání, tj. pračku nepřeplnit nebo dát volbu "více vody", pokud to pračka umožňuje. Ten čpavkový smrad je totiž kombinace bakterií a usazenin z prášku v prádle, když je špatně vymácháno. Taky nepředávkovat prací prostředek.
@mooncaa nepereš čirou náhodou v Lovele?

mooncaa
6. zář 2013

@ivuska.h Díky moc, jdu shánět Sanytol. Peru tak jak píšeš, jen teda mám jen volbu máchání navíc ne víc vody, pračku snad nepřeplňuji (kdysi dávno jsem přeplňovala). Ten problém nastal zhruba v době, kdy jsem začala plenky používat jen na noc, tak myslím, že to je tou hooodně koncentrovanou močí. Používám Persil Sensitive, po jiném prášku se mi zase osypává nejstarší dcera. Teď zkoušíme spaní bez plenky, takže dál už plenky zamořovat nebudeme.

sinala
6. zář 2013

@ivuska.h tak postup, který uvádíš já dělám odjakživa a myslela jsem, že se to tak běžně dělá, protože prát plenky v tom smradu, který vytáhnu z kbelíku se nehodí 😀 😀 😀

tiburcia
11. zář 2013

Holky potřebuju poradit, syn má 15 kg a začínají mu být plenky (mám AIO a SIO) malé..nějaké tipy na látkovky nad 15kg?

mmiirrkkaa
11. zář 2013

@tiburcia anavy ani bamboolik nesedi?

lenka5731
11. zář 2013

@tiburcia nešly by koupit nějaké xxl svrchňáky a dávat do nich ty vnitřky, co máš ze SIO?

tiburcia
11. zář 2013

@mmiirrkkaa ne ne ani jedny nesedí.

@lenka5731 no já mám ještě i vkládačky tak jsem si říkala že nějaké pul kalhotky, ale aby zase byly dost velké.

lenka5731
11. zář 2013

@tiburcia holky si doporučovaly PUL Haipa Daipa, tu největší velikost.... ale osobní zkušenost nemám. Taky PULky Swaddlebees capri a Blueberry coveralls jsou velké, zkoušela jsem to tak "pro zábavu" s vv Anavy vel. M na 23 kg dceři a zapla jsem to na ní 🙂)) Líp ti asi poradí v uzavřené skupině látkovek, žije to tam víc než tady.

pampeliska1
11. zář 2013

@tiburcia já teď počumuju po plenkách bambi roxy (bambiroxy tečka com), jsou slovenské, zasílají za pár peněz do ČR a ty jednovelikostní jsou docela dost větší než anavy a vyrábějí i dvouvelikostní. Cena lákavá 🙂

pampeliska1
11. zář 2013

@tiburcia v tomto albu je srovnáni anavy vs bambi roxy https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kacenka1987/...

sikulka2011
11. zář 2013

@lenka5731 jak se jmenuje ta uzavřená skupina? díky

hoffa21
11. zář 2013

@bamboolik Dobrý den, je možné že tady už podobná otázka zazněla, ale v té spoustě příspěvků jsem ji nenašla. Koupili jsme malou testovací sadu od Bamboolika a plenky jsou to perfektní. Jen mě trápí, že zatím pokaždé, co se malá i pokadila (má 6 týdnů) jsem musela vyprat i svrchní kalhotky, protože se to dostalo až na flís okolo nožek. Vždy jen z jedné strany. Asi tam vnitřní plenku vždy nějak špatně napasuju. Ještě máme Pastelky od Haipy a tam jsem zvyklá, že okolo nožiček musím plenku zatlačit trošku dovnitř, jinak to zase při čůrání proteče až na oblečení. Máte prosím nějakou radu, jak to udělat, abych po každém přebalení nemusela prát i svrchní kalhotky? Předem děkuji za odpověď. Daniela

sikulka2011
11. zář 2013

@pampeliska1 jo tak, já myslela, že je ještě nějaká tady na koníkovi 😀. díky

bamboolik
11. zář 2013

@hoffa21 Přeju dobrý den. Bohužel u tak malého miminka je kakání tekuté. Spíše jak se miminko hýbe tak se mu shrne plenka celá k okraji. Utaženou na minimum ji asi máte. Jak je dítko velké? V tomto období se nám s jednorázovkou stávalo, že protekla skrz až na oblečení. Takže bohužel u malého miminka je potřeba častěji kalhotky přeprat (já přepírala v ruce a schnou celkem rychle). Až trochu povyroste tak se to zlepší a kalhotky budete prát jen vyjímečně. Separační pleny používáte? Bývají dost velké takže by to mohly vychytat i v těch okrajích.

pampeliska1
11. zář 2013

@sikulka2011 aha, tak o žádné další skupině na mk nevím, ale možná že jo 😀

marses
12. zář 2013

Maminky mám prosbu. Chtěla bych si do výbavy pořídit pár AIO. Jakou značku byste mi doporučily? Popř. pokud koupím plenky od různých výrobců, dají se vkládačky kombinovat?

ottovka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hoffa21
12. zář 2013

@bamboolik Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Malá má 5kg. Nevím jen, jestli jsem to dobře napsala, používáme základní plenu od Bamboolika (svrchní kalhotky a vnitřní plena). Píšete o jednorázovce a nevím, co tím přesně myslíte. Separační plenky používáme.Vyzkouším to s nimi. Ještě jednou díky. Daniela