Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucilka1
8. říj 2013

Ahojky,
v lednu čekáme miminko a já jsem se rozhodla látkovat. Po milionu hodin strávených na netu jsem se rozhodla pro následující. Prosím sdělte mi Váš názor, zda jsem vybrala dobře ze stran značky, typu a materiálu plen a také počtu.

Novorozené miminko:
5x vícevrstevná bambusová plena Anavy
20x Libštátské pleny Extra 70x70
2x PUL svrchní kalhotky Haipia-Daipa- velikost S

Méně průtokové miminko:
5x jednovelikostní kalhotková plena (biobavlna) Pastelka- Haipa-Daipa
5x jednovelikostní kalhotkova plena (bambus) Tots bots Bamboozle Stretch
4x jednovelkostní kalhotková plena (bambusové biofroté, biobavlna) Anavy
1x sada Bum pack (konopí)- Ellas hause. V sadě je:
6x- jednovelikostní kalhotková plena
1x noční jednovelikostní kalhotková plena
1x vkládací vložka
1x svrchňáky
200x separační vložka
1x vlňáčky Disana
1x rostoucí svrchní kalhotky s PUL zátěrem SweetMonkey- minkee

Moc díky a látkování zdar.
Lucie

ivuska.h
8. říj 2013

@lucilka1 Vzala bych o jedny svrchňáky do začátku víc, dvoje nemusí stačit. Jinak bych to rozhodně nekupovala naráz a už vůbec ne nějaké sady. Kupo po kuse, vyzkoušej a pak dokup to, co se nejvíc osvědčí. Samo ty čtverce můžeš hned, na těch není co zkazit stejně jsou potřeba 🙂) Ale ten zbytek bych fakt prvně ozkoušela. Noční plenku užiješ nejdřív v půl roce, do té doby stačí vycpaná kalhotkovka. Jinak teda pokud vím, tak Ellas house nejsou jednovelikostní.

ivuska.h
8. říj 2013

@lu.lu Ano, sedí dobře od cca 3.5 kg, viz galerie na webu Anavy.

elana
8. říj 2013

@lucilka1 jestli dobře koukám, nevím zda je to pečlivě zvážený záměr nebo jen opomenutí, ale nevidím žádnou plenku typu SIO, tj. takovoutu "alá jednorázovka" s připínacími výměnnými savými jádry. Dost bych se aspoň za 2-3 kousky přimlouvala, pokud budeš látkovat i "veřejně", tj. chceš chodit s olátkovaným dítětem i k doktorce nebo třeba ho bude občas někdo hlídat, tak se fakt hodí, protože jsou komfortní k použití. Stále se objevujou i na bazaru, z těch osvědčených bych asi koukla buď na Anavy Easy, GroVia, Best Bottom, Itti Bitti snap-in-one nebo Bamboolik (základní plena) systém. Vyhla bych se čistým AIO, kdy je savá vložka napevno všitá ke kalhotkám, takže se to musí prát vždy vcelku, ten SIO systém je praktičtější, levnější a šetří i ten PUL v kalhotkách, pže se nemusí prát pokaždé a už vůbec ne na 60°C.

janinek
8. říj 2013

@lucilka1 na mini mimi pridat svrchnaky a ctverce, pokud chces plne latkovat. Ale ctverce se koupi kdykoli kdekoli asi.

Na vetsi mimi vidim malo svrchnaku. Minky svrchnaky budou asi hezke, ale zbytecneobjemne.

Kalhotkovek tam na plne latkovanineni dost, ale predpokladam, ze budes davat i ctverce, takze to vyjde. Pridala bych bambusove vkladacky a nocni pleny to Cjce 3-4, aby stihaly schnout, ale to az od toho zhruba pul roku. Ty bych tedy kupovala pozdeji. Za SIO bamboolika se take primlouvam.

janinek
8. říj 2013

@lu.lu ja anavy tehdynemela, ale maji super to zapinani napric, coz je casto problem jednovelikostnich plen, ze utahnes kolem nozicek, ale v pase to nejde dost zmensit. Coz tady temi patentkami napric jde, nevim, jak to ma suchac. Totsbots bamboozle velikost 2 aka v CR univerzalni velikost nasi rozhodne v 3,5-4 kg nebyla.

bamboolik
8. říj 2013

@lu.lu ano, na veletrhu v Praze budeme - Náš stánek s číslem A6 najdete v Hale 2 a bude na co koukat! Kromě Bamboolikových plenek a potřeb k přebalování si můžete osahat a vyzkoušet naše krásné bambusové oblečení pro děti i dospělé. Premiéru budou mít na veletrhu bambusové punčocháčky a tílka, tradičně prodáváme za výhodnější veletržní ceny a k nákupu přidáváme dárky – ve spolupráci s kuponovou knížkou Od maminky, ale můžete se těšit i na nějaké navíc.
Já osobně tam budu jeden den také a doporučuju osahat si to bambusové oblečení, já si ho teď zamilovala.

bamboolik
8. říj 2013

@lucilka1 ahoj, za Bamboolika k těm SIO plenám - stačí k jedněm svrchním kalhotkám mít třeba 3 savá jádra (u nás tvarovaná plena + krátká vkládačka), které se nacvaknou. Výhoda oproti AIO plínce je v tom, že to pak vyjde levněji a nepereš tu svrchní vrstvu pokaždé. Jinak doporučuji nakoupit to co chceš na to novorozeně a pak podle toho jak se ti bude látkovat se rozhodnout pro noční pleny, další SIO, vlňáky a flísové svrchní. Každé má své pro a proti.
Těch separaček jsem pro novouška opravdu potřebovala hodně ale pak se toho už tolik nespotřebovává a pro větší dítě pak doporučuji flísové separačky.

lucilka1
8. říj 2013

Ahojky,
Moc děkuji za rady, jak upravit mou výbavičku. Změnila jsem to na následovně a ubrala z počtu. Až se mi některé plenky osvědčí, tak dokoupím.

Novorozené miminko:
5x vícevrstevná bambusová plena Anavy
20x Libštátské pleny Extra 70x70
2x PUL svrchní kalhotky Haipia-Daipa- velikost S

Méně průtokové miminko:
5x jednovelikostní kalhotková plena (biobavlna) Pastelka- Haipa-Daipa
2x jednovelikostní kalhotkova plena (bambus) Tots bots Bamboozle Stretch
4x jednovelkostní kalhotková plena (bambusové biofroté, biobavlna) Anavy
2x Bum Slender-velikost S- (konopí)- Ellas hause
2x SIO základní plena jednovelikostní (bambus, biobavlna) Bamboolik
1x vlňáčky Disana
1x PUL rostoucí svrchní kalhotky Anavy
1x PUL rostoucí svrchní kalhotky Bamboolik
Separační celulózové plenky Disana nebo Poponini
Moc díky Lucie

lu.lu
8. říj 2013

Bamboolik - tak na veletrh jsem se těšila, chtěla jsem si všechno ošahat, ale jelikož ve čtvrtek nastupuju do nemocnice, aby mi v pátek udělali císaře, tak je to bohužel pasé, tak budu pak objednávat přes net, takže žádný velký požitek z nákupů ☹

cajomilka
8. říj 2013

@lucilka1 Pro novorozenecka bych prikoupila jeste aspon jeden balik ctvercovek, pokud teda nehodlas od zacatku stridat s kalhotkovyma. CC neni nikdy dost, vyuziji se i jinak. A svrchnacky taky jeste jedny, ja mela na zacatku taky jen dvoje a bylo to malo, dcera furt kakala a jak je to ridky, casto to skoncilo na PULkach a musela jsem je furt prat. Ted uz mi dvoje staci v pohode, ale je fakt, ze pouzivam i AIO.

janinek
8. říj 2013

@lucilka1 Ja bych na zacatek koupila ctverce, nejake ty VV velikost S, 3 PULky velikosti S. Ostatni tebou jmenovane bych dokupovala pozdeji, az uvidis, ze te to bavi a chces pokracovat. Mozna jeste jednu novorozeneckou kalhotkovku a/nebo AIO tak na vyzkouseni ci pro prebalovace, co nebudou chapat vv ci ctverce. Podle ucuranosti ditete budes potrebovat kratke bambusove vkladacky, ktere budes davat do novoskladu ze ctvercu. Nekomu staci dva mesic ejen jeden cc na novokslad, nekomu staci tyden dva.

Jeslti chces davat castecne jednorazovky, tak ti 20cc a 5 vv bdue stacit, pokud bys chtela jen latkovat, tak potrebujes vic cc. Ale ty se fakt neztrati. Ty cc kupuj bud libstat extra kvalita ci kiko vysoka gramaz. Ale ne ty tenke ctverce.

Jinak mimi na zacatku spotrebuje 10-12 plinek denne. Pere se jednou za 2-3 dny. Takze kdyz zacne v pondeli rano treba, tak ve stredu rano budes davat prat celou vybavu krome dvou tri plin (za predpokladu, ze mas 20cc a 6vv), ale neni samozrejme problem mit balik jednorazovek a kdyz neni sucha plina, dat tu. Ja to tak delala na zacatku, nez jsem prikoupila pliny. Ctverce schnou rychle, kdyz je mas kde dobre rozvesit, vv budou schnout dele a bambusove kalhotkovky nejdele. To je minimalne den, mne ve vlhku dva a pul dne kolikrat. PUL svrchnaky tocis tak, ze sundane PULky c1 das proschnout, das PULky c2 a pristi prebaleni das zase PUL c 1. Bohuzel u minimimi je desne tekute kakani aka vajecina, ktere se casto dostane na PUL, takze nekdy mimi zneskodni i patero PULek denne. Chce to novosklad co nejlepe zamotat a utesnit kolem nozicek.

elana
9. říj 2013

@lucilka1 v podstatě nakonec souhlasím s @janinek , je tam asi zbytečně moc těch vysokosavých záležitostí (konkrétně myslím kalhotkovky-ty fakt ze začátku nevyužiješ, pže než je mimčo pročurá, tak by byly 4x pokakaný, pže to máš nálož před jídlem, po jídle další a v mezičase aspoň mokrej prd a stejně musíš přebalit) na úkor PUL kalhotek, který fakt ze začátku lítaj, případně těch SIO plen (fakt nemusíš koukat jen na Bamboolika, těch systémů je plno a je dobrý vyzkoušet víc střihů, ačkoli Bamboolik ,má velkou výhodu v tom, že kalhotky co koupíš se základní plenou jsou ty samé, které koupíš i samostatně, takže je využiješ bohatě celé látkovací období. To třeba Anavy Easy nemá, PUL vrstva z Easy je střihem, velikostí i podšitím úplně jiná záležtiost než klasické Anaví PUL. Podobně kalhotky GroVia jsou jedny z nejlepších na vv i čč narovno, navíc fakt sedí už od malinkatého miminka, já měla 3.3kg, takže takový standardní dítě a rovnou jsem jela na střední velikost, přesto mi vydržely celé plenkovací období, malé nejsou).

jestli Tě limituje cena, tak opravdu koukni na bazar, tady na MK jede parádní, přehledný, většinu nicků prodávajících si časem vybavíš i z téhle diskuze, takže jde o prověřené prodejkyně, těch SIO plen je tam dost a většinou fakt v dobrém stavu a je to pohodlná záležitost, ono málo platný, ale látkování musí člověka taky bavit a líbit se mu a špatně zvolený systém už odradil nejednu prvně zapálenou těhotnou budoucí látkařku...a 😒 . Pokud chceš jen čtvercovat a tak, tak jak holky radily-dokup víc jak PUL, tak čč. Když tě něco (značka) zaujme, přijď se sem klidně optat na recenzi, většina znás tu vyzkoušela leccos a nějak to dáme dohromady, teď je zbytečný Tě tím zatěžovat. Ono každýmu dítěti sedí trošku něco jinýho (to se týká i jednorázovek ostatně), ale tak zhruba značky spíš doporučitelné a rozhodně prů.eroidní, na těch se cca. shodnout umíme.

oqoq
9. říj 2013

@lucilka1 Moje týdenní zkušenost s látkováním je taková, že 2 PUL pro novorozence opravdu nestačí 😉 A doporučuju koupit pro minimimi i nějaké svrchňáčky na suchý zip, ať si zkusíš, co ti víc vyhovuje a podle toho nakupuješ dál.

cajomilka
9. říj 2013

@lucilka1 Holky tady hodně doporučujou SIO systémy, ale já bych s nima rozhodně počkala, až bude mít mimi tužší bobek, jinak to úplně ztrácí své výhody. Já si třeba hodlám na druhé dítko pořídit sadu Bamboolika, ale s tím, že ji budu používat tak od 6-7 měsíců. Do té doby chci zkusit mj. AIO pro novorozence, ale to je nepříliš ekonomická nadšenecká záležitost 🙂

bamboolik
9. říj 2013

@lu.lu škoda, škoda ale hlavně ať jste s Madlenkou v pořádku! Plínky si holt ošaháš až později....

bamboolik
9. říj 2013

@cajomilka
@lucilka1 já teda byla na skládání čtverců líná takže jsem maximálně ocenila výhody kalhotkových plen na novorozence - nikdy mi neprotekly. Navíc pokaděný čtverec od mimina jsem stejně nikdy tak pěkně nevyprala jako tu kalhotkovku. Takže ne z důvodu savosti ale z pohodlnosti. A doporučila bych spíše kalhotkovku + svrchňáky místo AIO. SIO systém je rozhodně od půl roku výše super. Svrchní z naší SIO se dají použít i na ty čtvercovky nebo kalhotkovky, takže nakupovat opravdu pak s rozmyslem ať není doma zbytečně moc svrchňáků 😀

cajomilka
9. říj 2013

@bamboolik @lucilka1 To jo, já taky střídala čtverce s kalhotkovkama (BL, Popolini, IV; Anavy apod. jsem tehdy ještě neznala) a ty postupně převládly a teď s druhým mimi to asi budu dělat stejně, ty AIO jen na parádu tam, kdy jsem malé dávala jednorázovky.

elana
9. říj 2013

ono je to fakt jak komu vyhovuje, já zas jela jen v SIO rok-malej není a nebyl nějak extrémně učuranej, MM pil 4 měsíce a celkem žádný extra nehody (jakože by to prolezlo až na oblečení atd.) taky neznám, naopak ani po zavedení příkrmů jsem nemohla říct, že by kakal nějaký tuhoše, který by extra vyřešila separačka, takže to by na kalhotkovky nakonec nedošlo nikdy. Šla jsem do nich až po tom roce, kdy prostě začal pouštět naráz větší porce moči, ale za sebe říkám, že kalhotkovka pro novorozence mi přijdou vyhozený peníze. Nebo třeba jedna, dvě, když chci jistotu, že se nevrátí domů mokrej (např. z venka), ale stejně mi to nezaručí, že nebudu muset přebalit kvůlivá pokakání.

lu.lu
9. říj 2013

Tak mám sbalenou tašku a zítra vyrážím do porodnice a v pátek by mělo být miminko venku, tak na mě prosím myslete, už se nemůžu dočkat, po návratu a nabytí sil se vrhnu do nákupů a zkoušení nových plínek. Zatím se mějte🙂

janinek
9. říj 2013

@lu.lu Tak hodne stesti.A rychlou rekonvalescenci. Hlavne nic nenosit a nezvedat.

didi32
11. říj 2013

@bamboolik Používám asi 5 měsíců svrchňáky Bamboolik( kupované nové),začaly najednou propouštět. Nevíte, čím to může být? dříve byly vlhké lemy, ale teď je mokro i přes pul.Dávám čč narovno.Peru normálně na 40C.

mavi42
11. říj 2013

Ahoj, prosím zkušenější o radu. V poslední době se mi často stává, že plenka na osmiměsíčním mimču jde cítit, jako by bylo řádně pokakané. To ale není. Nevíte čím to může být? Počůrané plenky skladuju nasucho, začala jsem prát s předpírkou, používám prášek pro děti z Amway, peru na 40°C. Co dělám špatně? Díky.

pampeliska1
11. říj 2013

@mavi42 myslím si, že praní na 40°C bude ten problém.. Pro mě je to prostě málo, aby to zničilo všechny bakterie, které se v kýblu množí (i když se skladuje nasucho). Pokud nechceš prát na 60, tak bych zkusila dezinfekční aviváž, např. Sanytol nebo Denkmit z DM drogerie.

janinek
11. říj 2013

@mavi42 Ja bych vzdy prala s predpirkou, vzdy davala suepr wash (nebo jak se u tebe funkce jmenuje, na vetsi mnozstvi vody) a vzdy machani navic, tim se nejlip zbavis vsech usazeni, moci i prasku. Mozna mas usazeny prasek a proto se nevypere tak dobre moc. Ja na zacatku pral ana 40 a pak jsem presla na 60. Kdyz ti jede psoeldni faze prani, vidis jeste bublinky od prasku? Nbeo kdyz po vyprani pustis jeste jedno machani, jsou tam bublinky? Kolik prasku davas?

janinek
11. říj 2013

@didi32 Jde to PULem kolem nozicek ci na namahanych partiich nebo proste celymi svrchnaky?

bamboolik
12. říj 2013

@didi32 Přeju pěkný den. Zeptám se jak často přebalujete a kolik čč dáváte. Je možné, že dítko už vypouští větší dávky a plínka, která předtím stačila už to nepojme. Když není dostatek savé vrstvy tak to může provlhnout celé (mně se to tedy stalo jen v noci u jiných kalhotek s PUL vrstvou). Druhá možnost je, že nejsou dostatečně utažené a proteče to okolo těch nožiček. Jak dítko roste tak se proporce mění - my jsme měli ve 3 měsících tlouštíka a pak byl v půl roce hubeňoučký takže jsem plenku utahovala.

bamboolik
12. říj 2013

@mavi42 Ahoj, určtiě doporučuji prát na 60°C a to i v prášcích, na kterých je napsáno, že stačí prát při nižších teplotách. Při těch nižších teplotách ty prášky sice zlikvidují fleky ale ne bakterie. Ty se likvidují právě tou teplotou. Desinfekční prostředky doporučím na občasnou desinfekci - např. teď to tím jednou projet, přidat na začátku praní ale ne do každé várky. Jsou to dost silné prostředky, které se s životním prostředím moc nekamarádí takže raději vyprat na víc stupňů než vypouštět více chemikálií.
Jak píše janinek - určitě je taky dobré zkontrolovat množství vody aby se prášek dostal opravdu pryč, já dávám máchání navíc.

cajomilka
12. říj 2013

@mavi42 Mě k tomu ještě napadá - v poslední době jsem k máchání začala přidávat Tea Tee Oil, prý je to přírodní dezinfekce. No nevím, ale určitě se tím nic nezkazí, minimálně to voní. Jinak taky používám Wäschefreund od Ulricha, to je přírodní prostředek na odstranění usazenin, které způsobují tvrdnutí plen. Někdy se doporučuje ocet, ale ten prý nejde dohromady s bambusem. Kdysi jsem tady v bazaru koupila Anavy, které paní přede mnou máchala v octu, a byly cítit podobně jako kdyby smrděly močí, chtěla jsem je vrátit ☹ Naštěstí se to po pár vypráních ztratilo a používáme je doteď. Holt při praní plínek rozhodně nelze šetřit vodou, to je prostě nevýhoda.

ivuska.h
12. říj 2013

@mavi42 Děláte špatně to, že perete na 40 :( To pro dostatečnou hygienu plen nestačí a z toho ten smrad = bakterie. Vyperte 1x vše se Sanytolem (do hlavního cyklu, ne místo aviváže, jak píšou) a nadále perte jen na 60. Také je důležité pračku nepřeplňovat a pohlídat si, aby bylo dost vody.