Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
4. lis 2013

@evikmi to žádný strach, všechny jsme kdysi byly 😉 a skoro každá udělala při pořizování výbavy nějakou tu chybu, menší, která se dala přejít, ale i velkou, která ji stála třeba plno peněz (mrkni pak na ten bazar, tam je "chyb", na které ale zas čekají jiné "chybující" plno 😅) Jen se ptej, v pohodě, jen se na nás nezlob zas Ty, když se třeba taky neshodnem v odpovědi na Tvou otázku 😀 😀

cajomilka
4. lis 2013

@evikmi Taky jsem si myslela, že díky látkovkám se malá naučí dřív na nočník... To platilo za nás, kdy nebyly jiné plenky než klasické čtvercovky, dcera bude mít za necelé 2 měsíce 2 roky, na nočník ji dáváme půl roku a stále bez většího pokroku, takže látkovky v tomto bohužel asi nepomůžou 😒

evikmi
4. lis 2013

@cajomilka ok, to už jsem byla poučena, ale jsem ráda, čím víc zkušeností, tím líp 😉
i tak se mi zdají prostě látkovky lepší než ty papírový :-/

janinek
4. lis 2013

@evikmi Take si poloz par otazek 🙂

1) kolik do toho chci dat penez?
2) chci latkovat od zacatku nebo treba po sestinedeli?
3) chci latkovat jen doma nebo i mimo? (samozrejme ze mimo ano, abys plenky ukazovala u doktoru a vubec delala osvetu 😉 )
4) Kde budu susit?
5) chci prirodni nebo umele materialy? prirodni dele schnou
6) bude latkovat i manzel a babicky?
7) casem i toazka, zda latkovat v noci - na zacatku se mimi prebaluje porad, stejne ve dne jako v noci, ale, jak se v noci mene budi ci vubec, tak se davaji nocni pliny. Coz je u nekoho od 4M, u nekoho pozdeji. nekdo dava na noc jednorazovky.

Idealne najit obchudek a plenky si tam osahat. Delaji se o plenkach i prednasky, vidim, ze jsi z Brna, tak v brne toho urcite bude hodne. Na zacatku je to desne zmatecne a milion pojmu a typu. A take soucasti. Mesic ejsem nechapala rozdil mezi vkaldackou a separackou, dokud mi to nekdo spravne nevysvetlil. Skladala sjem si pak doma pliny nanecisto a rikala si 'tohle je vkaldacka, tohle separacka'.

janinek
4. lis 2013

@evikmi Pokud ti jde o nocnik, tak doporucuji od narozeni zacit s bezplenkovkou, to ti to hodne usnadni.

littlemousecz
5. lis 2013

Ahoj holky, mám dotaz. Máte někdo noční Anavky? Dávám na ně PUL Anavy, ale prostě mi přijdou malý. Jako dá se to, ale jsou příšerně napružený a i když jsou napjatý, tak okolo nožiček netěsný, jak je ta plína velká. Používáte na ně někdo nějaký jiný svrchňáky? Ještě mám Capri, ale tam je to ještě horší.Napadlo mě zkusit třeba HD, ty mi přijdou hodně široký, ale zase mi podle fotek přijde, že jsou hodně krátký v sedu. Za rady děkuji.

bamboolik
5. lis 2013

@evikmi vítám další nastávající látkařku 😀 psala jsem do zpráv a doporučuji až si vše prostuduješ teoreticky zajít se nezávazně podívat na plenky do prodejyn (v brně např. brana k dětem). Kdyby si měla zájem o více informací o bezplenkovce tak taky ráda poradím 😀

elana
5. lis 2013

@littlemousecz já dávala Blueberry Coveralls, jsou to snad největší svrchňáky co znám a krásně sedí. A pak jsou obrovský (cca. stejně velký) taky Bambiroxy, je to slovenská značka, tady ještě moc známá není, ale vypadají fakt kvalitně, koupila jsem jedny tady na bazaru (že se mi líbil vzor, ale synovi jsem je už nedala, čekají na malou a to si počkají, fakt jsou velký). Odkaz tady: http://www.bambiroxy.com/ (zasílají i do ČR a lze platit v korunách, mají účet u FIO banky).

littlemousecz
5. lis 2013

@elana super, díky moc, kouknu na ně.

janinek
5. lis 2013

@littlemousecz
@elana Jinak teda Caprijsou to same co Coverall. Stejna firma.

elana
5. lis 2013

@janinek já vím, jen mají tu kapsu. Ale nejde mi do hlavy, jak by mohly být malé, jsou to největší svrchňáky co znám (to teda není jen můj názor, tenkrát jsem to konzultovala i s majitelkou "U Hanky").

janinek
5. lis 2013

@elana No to take enchapu, ze jsou male. Ale aby si nadsene nekoupial Coverall 🙂 Ja zas enemam nocni anavu, tak to nemuzu vyzkosuet, ale na nocniho bamboolika v pohode.

mamaja_latkove_pleny
5. lis 2013

@littlemousecz Z vlastní zkušenosti můžu doporučit svrchňáky Ella's house - střih nám při šití odzkoušely desítky maminek a zatím seděl téměř bez výjimek. Na svojí půlroční holčičce jsem je taky zkoušela a zatím jsou jediné, které v noci nikdy neprotekly. Materiál je pull nebo pull s fleesem. Podle mě je lepší pull, ale flees má obrázky 🙂

janinek
5. lis 2013

@mamaja_latkove_pleny A co vam v noci proteklo?

mamaja_latkove_pleny
6. lis 2013

@janinek Když malá víc čůrá, tak v případě, že jsem dala kalhotky, které neměly např. dvojité gumičky kolem nožiček apod. vychytávky, tak se stalo, že se moč dostala na oblečení.

littlemousecz
6. lis 2013

@elana @janinek hm, tak jestli jsou stejné, jako Capri, tak to ani nebudu zkoušet. Capri mi na ty Anavky nesedí.
@mamaja_latkove_pleny díky. A najdu někde rozměry těch PUL Ella´s House? Vypadají dobře.

elana
6. lis 2013

@littlemousecz ještě mě napadlo (prosímtě neuraž se, že z Tebe dělám blbečka...ale fakt mi to nejde do hlavy, jak by největší svrchňáky na trhu mohly být malé na sedmiměsíční dítě), máš ty Capri jednovelikostní? Nejsou to novorozenecký? (ony se taky prodávají a vypadá to stejně, i potisky jsou tytéž).

tady jsou rozměry těch Coveralls jednovelikostních (kopíruju z webu UHanky) a měly by být shodné s Capri jednovelikostními. Tak je zkus doma přeměřit, zda jde skutečně o tytéž.

Rozměry Coveralls:
Rozměry, prosím, berte jako orientační. Kalhotky jsou opatřeny gumičkami, a proto není možné rozměr změřit zcela přesně jako kdyby to byl volný kus látky.
Nejužší bod svrchňáku - mezi nožičkami: 19 cm
Nejširší bod svrchňáku - u zapínání kolem pasu: 32 cm
Délka (měřeno tak, jak je tzn. kalhotky jsou částečně nařasené na
gumičkách kolem nožek, aby gumičky kolem nohou plnily svou funkci).
Měřeno při rozepnutí svrchňáčku na plnou velikost: 39 cm
Délka při natažení gumiček: 50 cm

janinek
6. lis 2013

@elana to je hodne dobra pripominka.
@littlemousecz na cedulce je nazev vzdy. Tak nemas am
Newborn?

littlemousecz
7. lis 2013

@elana @janinek holky, já to asi napsala blbě, nejsou vyloženě malý (mám určitě jednovelikostní, NB jsou mu malý už od 3 měsíců, ty jsme měli taky 🙂). Na ostatní plíny jsou super, jen na ty noční Anavy mu nesedí. Nevím, jak to popsat - prostě když má noční Anavku (jen v základu, zatím nedovycpávám ničím navíc) a na to dám tu Capri (nebo PUL Anavy, ale tam to není tak hrozný), tak má kolem nožiček prostě díru i když jsou na poslední patentek. Ta plína mu ty pulky jakoby odtahuje od těla. Koukala jsem na ty rozměry a podle uhanky.cz jsou rozměrově coveralls i capri úplně stejný.
Mě přijde, že by bylo potřeba mít ty pulky na tu noční Anavku prostě mezi nožičkama širší.

elana
7. lis 2013

@littlemousecz aha...hele, teď se na bazárku objevily tyhle, to jsou ty Bambiroxy, jak jsem Ti psala že jsou taky veliký a asi širší mezi nožkama (jsou tam nafocený roztažený, tak to zkus posoudit): https://www.modrykonik.cz/market/plenky/tybj/sv... Jestli Ti teda nevadí, že jsou tam ti sloni mj. růžoví 😅 . Kupovala jsem je od téhle paní taky (s jiným vzorem) a můžu doporučit fakt jak prodejkyni, tak kalhotky.

janinek
7. lis 2013

@littlemousecz Mozna to vyfot, protoze dira kolem nozicek mi pridje, z ejsou svrchnaky volne, ne male. Jak zkracujes sed?

littlemousecz
7. lis 2013

@janinek zkusím vyfotit, jestli bude malej spolupracovat 🙂 zkracuju na jeden patentek. Já nevím, možná to dávám blbě. ale když to zkrátím ještě víc, tak už mu leze vzadu plína ven.Pěkně mi na to sedí flísáky Tots Bots, ale ty jsem teď neměla odvahu dát na noc, on mi tu Anavku noční pročůrá skrz naskrz,tak se toho flísu trochu bojím, si zkusím dovycpat a risknu to.

mamaja_latkove_pleny
7. lis 2013

@littlemousecz Na webu Mamaja.cz je online poradna, holky na chatu je určitě přeměří a zodpoví všechny další otázky. Mají tam přímo švadleny, tak budou vědět. Mně se to s gumičkami měří trochu hůř, nerada bych se sekla. Ale můžu říct, že nám seděly od narození až do teď (malé je půl roku a dva týdny).

ivetakapi
7. lis 2013

Ahoj holky, mám dotaz na zkušené látkařky. Čekám první miminko a rozhodla jsem se začít látkovat. Pročetla jsem pár diskuzí a usoudila, že do začátku jsou nejlepší čtverce skládat do novorozeneckého skladu a přes to novorozenecké svrchňáky(nechci,aby měl megazadek 😀 ).
Jak ty čtverce od vaječiny skladujete? Do kýble s vodou to dávat nechci, chtěla bych to skladovat nasucho, ale neumím si nějak představit tu zaschlou vaječinu na plenách, že v pračce pustí a vypere se to. A každou plínu máchat v ruce se mi taky nechce. Prý existuje síťka, do které se použité pleny hodí a pak se plná otevřená síťka dá do pračky a celé se to vypere. Máte s tím zkušenost? Oplavdu se ty složené, počurané, pokakané a zaschlé pleny vyperou?
Omlouvám se asi za blbý dotaz, ale jsem zatím jen laik a ještě si to nějak neumím představit, jak často bude vaječina a jenom čůrání.
Děkuju za informace 😉

dandelion
7. lis 2013

@ivetakapi vaječinu nenechávat zaschnout, pak to jde opravdu špatně dolů. Já jsem pokakanou plenku vysprchovala sprchou, namydlila žlučovým mýdlem, vyždímala a skladovala na sucho i s těmi počůranými 🙂 Síťku jsem nepoužívala.

ameliejulliette
7. lis 2013

@ivetakapi U nás byla vaječina skoro v každé plíně ze začátku... Používala jsem separačky (vyhovovovaly mi Popolini, ale stříhala jsem je napůl), ty zachytily to nejhorší, zbytek jsem zaprala žlučákem. Nezaprané fleky od vaječiny pouštěly dost dlouho a neochotně 🙂 Jinak novosklad mi vyhovoval na první dítě snad až do 6 měsíců, na druhé vůbec... Uvidíte, co vám sedne 😉 Hodně zdaru 😉

janinek
7. lis 2013

@ivetakapi pokakanou plenku co nejdrive predeprat, eventualne pouzit zlucove mydlo, hodne vyzdimat, ja to opakovala, machat, zdimat, machat, zdimat. Pak do kybel a prat kazde 2-3 dny. A sitka se dava do kyble. Ja mam napriklad kybl od tots bots 17 litru a do nej jejich sitky. Hodne se kupuji kyble v ikea. Nebo sehnat 20l kybl od primalexu a spol a do nej by ty sitky mely jit take, ale ty ikea jsou vetsi, tam by treba moje sitka byla mala a neveslo by se tam tolik plin, na kolik kybl je. Plny kybl donesu k pracce a vyndam sitku s plinami, to cele hodim do pracky a oano to vse vylita a pere se. Co se nevypere, dam na slunce ci k oknu a za 2-3 vyprsni to zmiz. Ale u ctvercu fleky neres, je to jen barva,neni to nehygienicke. Blbe se vubec neptas, je to vse pro tebe ted abstraktni.

Jeste budes chtit separacky, jednorazove nebo pratelne fleesove.

elana
8. lis 2013

@ivetakapi no, jak už psaly holky, jen dodám že pro mě žluč. mýdlo žádný zázrak, mnohem účinnější se mi zdá být Lanza mýdlo (marseillské), je to taková kostka veliká, vydrží věky. Asi je to dítě od dítěte (myslím podle složení toho barviva), pže mě to taky až někdo poradil na diskuzi, když jsem si stěžovala, že fleky dolů nejdou, tak že u nich zabralo taky až tohle.

jinak přesně, nevypere se jednou, vypere se podruhé, popáté...jsou to plíny, ne ubrus, aby se člověk týral nad flekem (byť samozřejmě se snažíme všechny je jakž takž držet, s vidinou následného prodeje až nebudou potřeba).

no a základ vskutku: separačky. Bez nich já ani ránu. Na vaječinu jsou lepší celulozové (Popolini, Tots Bots...), na příkrmovou a batolecí stolici klidně viskóza nebo ty z kukuřičného škrobu (GroVia, Kikko Eko). To jsou jednorázové. Nebo pak pratelné flísové, ale ty já nemám, nějak mi to nevyhovuje.

cajomilka
8. lis 2013

Ahoj holky, nemáte některá zkušenost s protékáním AIO Mio Solo od Bambino Mio? Kupovala jsem ji novou v červnu 2012 a mám vážné podezření, že po vydatném čůrání během jízdy v kočárku nedrží 😒 Je možný, že by PUL nedržel po necelém roce a půl používání? Je to nemilý překvápko, doufala jsem, že ty dva roky vydrží... Plínku s vyjímkou prázdnin používám hodně, peru výhradně na 60 1-2x týdně, suším na vzduchu.

janinek
8. lis 2013

@cajomilka neproteka, ale odvazana zni nejsem, davam na hodinu dve s vkladadkou navic vzdy, pul je dost tenky a neprijde mi tak pevny jako treba tots bots pul.