Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
9. srp 2015

@tampu nejsem si úplně jistá, ale Bamboolik pytle jsou buď jen s kočárkovinou (ta není plně nepropustná, na tlak provlhá, je pouze vodoodpudivá) nebo mají nějaké s PUL, ale můžou se prát jen na 40°C. To bohužel není moc dobrý pytel 😒 Kvalitní PUL musí vydržet opakované praní na 60°C (právě jako svrchňáčky, ty od Bamboolika jsou fajn, taky je mám a používám), dokonce by nárazově měl vydržet i vyvářku (ale to samozřejmě žádná uživatelka na svých věcech zkoušet nebude, je to ale info od jednoho výrobce). Sluníčko (to pravé, letní, co je teď) může nekvalitní laminaci taky poškodit, zpórovatí to a přestane fungovat. Mě vyhovujou pytle od Anavy a Rumparooz, zatím stále plně funkční i po 19m. Cena je vyšší, ale vyplatí se (a u Anavy není ani zas o tollik vyšší). Nakonec po odplenkování se dají využít třeba na mokré plavky atd.

tampu
10. srp 2015

Ano pytel je z kocarkoviny, ale ze zacatku vubec neprovlhal a je na nem cedulka, ze se muze prat na 60°C. Nevedela jsem, ze se delaji i z jinych materialu. Tenhle jsem dostala k plenkam.
Nekde jsem cetla, ze by se svrchnacky nemeli prat s avivazi kvuli poteru je to pravda?

elana
10. srp 2015

@tampu ta kočárkovina se prát na 60°C může, ale ona není nepropustná, nemá zátěr, pouze hydrofobní úpravu a ta se, čím víc se pere (a celkem je jedno na kolik, i když samozřejmě čím víc, tím dřív) ojede a přestane fungovat. Někdy pomůže aspoň načas přípravek na Gore-Texové boty. Ale stejně je lepší prostě PUL pytel.

na pleny by obecně aviváž přijít neměla, protože trochu snižuje jejich savost. Resp. je to tak, že absolutní množství poberou stejné, ale pokud jsou ta vlákna obalena aviváží, tak vsakují pomaleji a tak při velké dávce může téct kolem a plenka to nemusí hned pojmout. Ale nepoškozuje je jako takové. Co se svrchňáků týče, tak obecně na funkční věci by se aviváž dávat neměla, týká se to všelijakých softshellek atd. Ale ten zátěr je trošku jinak udělaný, tam to nejspíš nevadí, koneckonců já jsem rok a půl prala plenky s aviváží (Permon M) a žádnou vadu ani svrchňáků, ani kapsovek ani plen jsem nezaznamenala. Teď jsem přešla na Tierra Verde L´vandulove máchadlo, tak úplně měkké nejsou, ale sajou opravdu rychleji.

tampu
11. srp 2015

Dekuji za vysvetleni. Uz to chapu lepe 🙂

vesele_pleny
30. srp 2015

@tampu zkuste kontaktovat přímo výrobce. Lidé v Bambooliku jsou velmi ochotní 🙂

tampu
31. srp 2015

@vesele_pleny Dekuji za typ, zkusim to 🙂

ladyhacek
31. srp 2015

Ahoj uvažuji o látkování - tedy rozhodnutá jsem jen nevím jakou výbavu 🙂.
co myslíte vyzkoušet ,,startovací sadu´´ > http://www.gagapleny.cz/gagapleny/eshop/15-1-SA...

a dokoupit bambusové separační pleny - http://www.gagapleny.cz/gagapleny/eshop/9-1-SEP... - nevíte jsou pratelné? Slyšela jsem že když je separačka jen počůraná dá se vyprat ???

Jak často perete? A jak máte velkou výbavu? Kolik vkládaček, kolik svrchních kalhotek?

Moc děkuji

vercik83
2. zář 2015

@ladyhacek vždy je lépe vyzkoušet více typu plen. Moje výbava je že čtverců cca 50, kalhotovky cca 10, pár kapsovek na rychlé přebalení,2xPul - haipadaipa a majab s kapsou na čtvercové pleny, vlňáčky na noc a jedny na den. Mám toho víc než potřebuji. Začínala jsem se čtverci a čtyřmi kalhotovkami na ven,ty mám anavy,ale raději máme majab. Zajetí i na tom za je vybava pro novorozence či starší dítko atd atd

kamimik
4. zář 2015

@ladyhacek bambusové separačky pratelné nejsou, teda určitě ne tak,jak třeba celulózové, ale zase mně přijdou jemnější k zadečku (oproti celulóze). Startovací sada je super, do začátku určitě dobrá varianta. Já sem u malého používala nejvíc aio, ale teď bych chtěla na druhé trochu dorozšířit výbavu. Svrchňáky sem měla dvoje a hodně čtvercovek, ty budu zase u novoška používat. Množství vkádaček záleží, jestli budeš mět i kalhotkové plenky. Nejlepší je asi vzít něco z toho a něco z toho, určitě je dobré vyzkoušet víc druhů plenek 😉

ekopleny
8. zář 2015

@ladyhacek Nejlepší je si co nejvíce druhů a typů plenek prohlédnout naživo... Nezvládla byste některý z našich seminářů? Liberec, Roudnice n.L., Mladá Boleslav, Praha, Česká Lípa? Za ty dvě hodinky celkem získáte ponětí o možnostech dnešního látkování... Od nákupu sad bych spíše varovala. Nejlepší je nakoupit do začátku od všeho něco a pak dokupovat podle toho co vám a synkovi bude vyhovovat...
Nebo zkuste najít nějakou maminku, která látkuje někde poblíž vás... Třeba vám taky ukáže a poradí...

makism
9. zář 2015

@crawler chci se zeptat jestli sou ty svrchnaky Essential dobre. Mam moznost tedka koupit od zname nepouzite, ale starsi tak furt nevim jestli je vzit. Diky za info

crawler
9. zář 2015

@makism já je nakonec nekoupila, tak bohužel neporadím.

ekopleny
10. zář 2015

Dovolím si vložit pozvány na naše semináře o látkových plenkách a vše kolem..🙂
SEMINÁŘE O LÁTKOVÝCH PLENKÁCH DNEŠNÍ DOBY

ČESKÁ LÍPA – pondělí 14.9. – 5 volných míst
LIBEREC – sobota 19.9. – 3 volná místa
ROUDNICE NAD LABEM – pondělí 21.9. – 8 volných míst
PLZEŇ – pátek 2.10. – 10 volných míst
MLADÁ BOLESLAV – pátek 9.10. – 1 volné místo
MĚLNÍK – pátek 23.10. – 8 volných míst

v jednání Praha a Děčín

filipatereza
14. zář 2015

Seminář v Praze se koná 1.10. v 9.30 ...

alkuska
16. zář 2015

Ahoj,
jsem budoucí maminka prvního dítka a silně uvažuju o látkování aspoň na doma a potřebuju poradit od zkušenějších maminek. Samozřejmě jsem si ledacos načetla, ale nejsem si jistá jaký systém zvolit, podmínky mám následující:
- malý byt, chci se vyhnout sušáku na prádlo a sušení na radiátorech (máme jen malé a snadno reznou), máme ale kvalitní sušičku a pračku na 7 kg prádla
- sem tam malé množství prádla na sušení nevadí, mám v koupelně cca 150 cm dlouhou kovovou tyčku na zdi na kterou věším např. propocená trika po běhání když je nechci ještě prát, takže pár kalhotových plínek nebo svrchňáčků by se tam určitě taky vešlo
- chci zapojit nejvyšší možnou měrou tatínka, takže potřebuju jednoduchý systém pro chlapa který není moc manuálně obratný
- finance nejsou zcela limitující věcí, samozřejmě do toho nechci dát nevím kolik tisíc (bazárky to jistí), ale nemusím mít nutně to nejlevnější, raději zvolím systém který bude méně pracný (jsem od přirození velmi líná osoba 😀 a nechci být otrokem ručního praní)
- nejsem ještě rozhodnutá jestli do toho jít hned od novorozence, bude to první dítě a říkám si jestli si to v šestinedělí raději nezjednodušit než se trochu "zaučím" a nezačít látkovat až od druhého měsíce
- dítko očekávám spíš větší a buclatější, my jsme v rodině všichni takoví 😉

Uvažuju silně nad SIO nebo AIO zásadně vždy se separačkou a hovínka rovnou vyhazovat, ale nevím jak s tím sušením, četla jsem že málokteré svrchňáky se mohou dávat do sušičky. Preferovala bych plenky na patentky (naše díte se suchý zip stoprocentně naučí rozepínat). Holky je praktičtější kapsovka nebo vevnitř na patentky? A je praktičtější "rostoucí" plína nebo se vyplatí si připlatit a měnit výbavu podle aktuální velikosti?

Díky moc komukoliv kdo se vyjádří.

ekopleny
16. zář 2015

Ahoj, zkusím odpovídat tak nějak postupně...🙂 Pokud máš sušičku, je to určitě výhoda. Plenky sice trošku více trpí ale zase jich potřebuješ do výbavičky podstatně méně, protože nebudeš muset čekat až uschnou (a to je třeba v zimě i den...)
Co se týče výbavičky, babo raď...🙂 Každé mamince vyhovuje něco jiného a každému miminku sedne něco jiného.🙂 Pokud nechceš mít tolik práce, asi nemá cenu používat čtverce.
U malého miminka cca do toho půl roku než začnou víc příkrmy jsou hovínka dosti tekutá a proto je potřeba volit plínku, která dobře těšní kolem nožiček. Což např. SIO není a proto je vhodné až pro starší děti.
Já první dcerku látkovala po konci šestinedělí, synek měl látkovku už poslední noc v porodnici...🙂 Jediné nebezpečí je, že maminky používání látkovek oddalují a oddalují až nakonec sadu prodají...🙂 Ne ( 🙂 ), myslím, že nejlepší je začít až se budeš cítit, tak je to dobře, uvidíš...🙂
Osobně bych na malé mimčo pořídila bud vícevrstvé plenky vel. S a ty vázala na novosklad se snappi sponkou a nebo pořídila bazárkové kalhotkové plenky.
Od těch cca 5-6 kg můžeš přejít bud na jednovelikostní kalhotkové (které jsou savější) a nebo pořídit AIO plenky, které když pořádně vycpeš mohou také sát dobře (mám dobrou zkušenost s AIO Bamboolik, Tots Bots a Bum Genius...)
Takže bych kupovala jednovelikostní a pokud předpokládáš že miminko bude menší tak ty novorozenecké...

Úplně ideální je navštívit do začátku nějaký seminář, kde si plínky můžeš osahat, prohlédnout, poslechnout si výhody a nevýhody jednotlivých druhů a tak nějak si to ještě víc srovnat.
My pořádáme semináře ted akutálně v Liberci, Roudnici n.L., Mělníku, Mladé Boleslavi, Praze, Plzni a České Lípě.
V Brně pořádají skvělé semináře Pluspromaminky.
Teď jsem zahlédla info o seminářích ve Vsetíně, Českých Budějovicích, Zlíně...

alkuska
17. zář 2015

@ekopleny Moc děkuju za odpověď. O kalhotkových jsem taky uvažovala, byla to moje první varianta co se mi líbila, ale právě jsem nevěděla, jestli můžu ty svrchňáky dát do sušičky, většinou píšou že jak je PUL zátěr tak se to nesmí, to bych musela asi volit vlňáčky, že? Díky za tip na semináře v Brně, hned zkouknu jestli se nějaký nechystá.

ekopleny
17. zář 2015

@alkuska Ty kalhotky PUL se do sušičky dávat nemají, protože se jim tím snižuje životnost. Já je mám ale většinou tak do hodiny suché... schnou opravdu dobře. výhoda kalhotovek oproti aio je ta, že více sajou a když je teplo, můžeš nechat prcka úplně bez svrchních - např. na zemi na napromokavé přebalovací podložce když trénuje otáčení nebo pak když leze tak v těch horkách jsem synka taky nechávala bez svrchních, aby do nejvíce zadeček "dýchal"... a jsou taky výrazně levnější... nejlepší ale je nakoupit do začátku třeba od každé plenky jeden, dva kusy a vyzkoušet. to co vyhovuje mně, nemusí tobě a naopak...🙂
Kup si třeba novorozeneckou kalhotovku, kalhotovku, aio, vícevrstvou, čtvercovou, snapku, Pul kalhotky a uvidíš...🙂
V tom Brně by měli mít seminář tuším v druhé půlce října. Pokud ještě není vypsaný, určitě jim napiš...
Vendulka a Dagmar mívají ty semináře skvělé...
Klidně se ptej dál, kdyby tě něco napadalo...

ekopleny
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kamija
30. zář 2015

AHOJ,muze te mi prosim poradit.Moje mala mi pocura tri latkovky behem hodky a pul.Budou ji skoro dva roky.Ty latkovky ji davam najednou tri,uz nevim jak skladat ,na to ji davam PUL kalhotky,ale stejne to po stranach chyta mokro,snad jen min pit🙂

pampeliska1
2. říj 2015

@kamija myslíš jako 3 klasické čtvercové látkovky? Tak v tom případě bych vyzkoušela nějaké bambusové vkládačky, nejsou ani tak tlusté (popravdě si 3 čtverce moc nedovedu představit, jak to musí být tlusté). Bambus víc nasaje a nebude okamžitě durch mokrá. Jsou různí výrobci, vyrábí krátké, dlouhé..nebo se dají ušít doma z koupeného bambusového materiálu.

kitharka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kitharka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alkuska
15. říj 2015

Ahoj holky, jsem tu zase 🙂 na semináři jsem byla, bylo tom zajímavé, ale bohužel jsem musela odejít před koncem a neslyšela jsem vsechno... Každopádně u nás momentálně vede varianta vícevrstvé pleny a čč + PUL svrchňáčky a později na větší dítě kvůli jednodušší manipulaci a snad nižší protékavosti kolem nožiček přikoupit i nějaké kalhotovky. Manžel velice bojuje za flísáky, co ž by pro malé ditě asi šlo, ale pak bychom podle mě stejně přešli na PUL jakmile začne sedět. Jsou mé představy ve shodě s realitou?

Z manžela jsem celá nadšená, všechno jsem mu vysvětlila a ukázala čekala co bude za reakci - a hned oznámil, že klidně bude pleny prát, že je to otázka jen toho to nasypat do pračky a pak přehodit do sušičky, takže mi udělal radost jak se k tomu postavil čelem a že mám jeho podporu.

Ještě jedna otázka: našla jsem inzerát na prodej vícevrstvých plen bambino mio + několik kusů svrchňáků bambino mio soft. Velikost by měla být do 7 kg. Jaké máte zkušenosti s touto značkou, jsou dobré?

Díky moc.

ekopleny
15. říj 2015

Varianta co pisete mi prijde moc rozumna... bambino mio bych osobne nekupovala...jejich pulky sedi jen na ten jejich systém... vv jsou skvele anavy ci evinab.novor.pulky treba imse vimse ci bamboolik...

alkuska
15. říj 2015

@ekopleny Dík moc, mám pocit že už se celkem orientuju o co jde, ale neznám jednotlivé výrobce a vychytávky resp. problémy s konkrétními modely 🙂

barmarks
20. říj 2015

Je možné že plenky sketch nejsou nepropustné?Koupila jsem od paní na bazárku vkládací plenky baby city,jsou bezvadné a nepropustné.Chtěla jsem ještě nějáké pěkné obrázkové,když jdeme třeba k lékaři,vybrala jsem značku sketch,nejsou vkládací,moc hezké barevné provedení ale během chvilky se pročůrají 😠Je to možné nebo se do plenky ještě něco vkládá i když nemá kapsu?Děkuji za rady,jsem v tom nováček ☹

filipatereza
20. říj 2015

@barmarks Jj, bohužel pleny sketch nejsou úplně ideální. Můžou protékat. Někdy pomůže plenku trošku dovycpat.
Dívala jsem se, že jsi ze Strakonic. Ve Strakonicích bydlí jedna zapálená maminka - látkařka. Kdybys chtěla, můžu ti na ní dát kontakt. Ráda ti ukáže co má a co ví.
Určitě ale vydrž, plenky sketch nejsou dobré (jako záložní ale určitě sloužit můžou) a bylo by škoda aby tě od látkování odradily...

barmarks
20. říj 2015

Díky za radu,ještě že jsem koupila na zkoušku jen jednu.Jinak ty baby city jsou bezvadné.Nemáš zkušenosti z čeho se dají nejlépe ušít vkládačky do plen,nějáký micro flees,dává se ještě něco mezi?

ekopleny
20. říj 2015

@barmarks Mikroflís je taková umělka. Mám ušité a kdybych si šila, použila bych něco z bambusu, třeba to froté.. Mrkněte na http://www.sijemdetem.cz/produkt/bambusové-frot... Dává se to třeba ve třech vrstvách... Osobní zkušenost ale nemám. Tuším že zde ve fóru je vlákno na šití plenek a doplnku, tam vám určitě poradí...