Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petrastudent
29. říj 2017

Řekla bych, že na všech bazarcich. I tady.

vaporetka
30. říj 2017

Ahoj, cekam prvni mimi v lednu. A podedila jsem stare obdelnikove pliny, ale v dobrem stavu.
Lze je vyuzit misto ctvercovych?
Dokoupila bych separacky a pak nejake svrchnaky pro novorozence a pak vetsi...
nebo jsem uplne mimo? Diky za rady;)

normalnimatka
30. říj 2017

@vaporetka :D ty čtvercový pleny jsou ve skutečností dycky obdelníky...prostě se trošku srazej při prvním vyprání a pak už tak zůstanou🙂 takže určitě, použij je, myslim, že jsou lepší, než mnohý dnešní!
nebo jak moc to je obdelník? já jsem úplně obdelníkovou plínu ještě neviděla:D je to prostě dycky skoro čtverec..novosklad se s tím dělá rtochu blbějc, ale dá se.

makky1310
30. říj 2017

@vaporetka ja taky podedila ctverce ale polovina z toho jsou obdelniky🙂. Proste ztratily tvar. Skladam z nich sklad obdelnik. Jinak separacky ze zacatku viskozove, az bude tuzsi bobek tak celulozove. A svrchnaky ja treba doporucuju jednovelikostni. Mam bamboolik. Syn je ma od 3kg.

normalnimatka
30. říj 2017

@vaporetka jinak kromě prolistování tohohle vlákna zvu ještě do skupinky: https://www.modrykonik.cz/group/2002/ kde určitě taky narazíš na pro tebe zajímavý informace, nebo se můžeš ptát🙂

vaporetka
30. říj 2017

@normalnimatka
@makky1310
@normalnimatka holky mockrat dekuju za rady;) uz se tesim na leden, az to ozkousim v praxi🙂 diky za tip na viskozu🙂
Kdybych chtela cistej ctverec musela bych asi 5cm ustrihnout na okraji 🙂 ale do toho se fakt poustet nechci🙂

normalnimatka
30. říj 2017

@vaporetka tak to je v normě:D to je normální i u novejch plín, že se takhle srazej🙂

eviicka
30. říj 2017

@vaporetka nejsi mimo, přesně takhle jsem to prvních cca půl roku dělala, pak jsem postupně rušila separačky a přidávala sací vrstvu, ale to je dítě od dítěte.
Obdélník si taky přesně nepředstavím, každopádně ani jedna podědená čtvercovka není čtvercová. Skládám od začátku na osminy.

sovulka
31. říj 2017

@vaporetka na kalhotkovy sklad pujdou v pohodě 🙂

kafr
17. pro 2017

Ahoj zkusene maminky. Ja cekam prvni a kdyz jsem pred manzelem rekla, ze premyslim o latkovkach a ze mimo jine vyhody je u nich ekonomicka uspora az tolik, ze to vyjde na susicku, tak mi ji rovnou koupil 😂 takze uz necouvnu (ne ze bych chtela).

Muj dotaz: prosla jsem ruzna videa a prijde mi ta prdelka v latkovkach obri, jako roztomila, ale napadl me takovy problem- uz mi babicky zacinaji kupovat ruzove oblecky a jak vidim ty leginky a teplacky, tak se mi nechce verit, ze to na tu latkovku navlecu 😲 prijde mi, ze to obleceni je site na jednorazky... Tak bych vas chtela poprosit o zkusenosti. Diky

normalnimatka
17. pro 2017

@kafr jak co, většina mi jde v pohodě;) nekupovala bych body tesco, čím jsou víc praný, roztahujou se do šířky a do dýlky spíš srážej. body HM nebo lupilu - ty mám nejradši, úplně v pohodě, i s obr balením na zadku.
kalhoty se většinou natáhnou. legíny pružej, syn teda nosí tepláčky a stalo se mi jen u jedněch, že jsem je nenarvala.

makky1310
17. pro 2017

@kafr nevim jaky latkovky myslis, jestli ctverce ci all in one, ci neco dalsiho. Co jsem slysela tak all in one delaji nejvetsi zadek. Ja pouzivam ctverce a nemam problem. Zvykla jsem si ze syn nosi proste vetsi bodycka nebo kalhoty, vzdy o 1 velikost a kalhoty jsem vzdy natahla, tuplem ty teplacky. To bodycko mu je treba sirsi a musim zahnout rukavy ci nohavice na kalhotach. Zadek ma teda vetsi ale zase kdyz mu vyjimecne dam papirovku tak me zase prijde ze je nahatej 😀

luj89
17. pro 2017

@kafr mas zlateho muze a babicky 🙂. Ja vedela, ze budu latkovat, takze jsem kupovala kalhoty se sirsim sedem a turky. Teda ve vel 50 a 56 jsem klidne bralacleginky, protoze jsem latkovou vybavu planovala kupovat postupne po narozeni podle toho, co dceri sedne a cca 3 tydny byla tedy jen v jednorazu, pak uz obcas v latce a pak jen v latce s vyjimkou noci. Obeznamila bych tedy babicky, at vybiraji sirsi kalhoty (najdou v HM, Tescu, na fleru, v Nextu...). Jinak bodycka davam o vel.vetsi, nebo si kup extendor.

luj89
17. pro 2017

@makky1310 presne! kdyz ma vyjimecne jednoraz, tak citim, ze je neco jinak a vsechno obleceni na dceri planda 😀

smudlinka24
17. pro 2017

Nejmensi zadecek byva v AIO, nejvetsi delaji kalhotovky nebo cc v kombinaci s vlnackama.

makky1310
17. pro 2017

@luj89 je to tak😀 ja musim dat mrnousovi ksandy jinak by to mel vsechno u kolen. A on je jak paratko a v papirovce bych ho prerazila smrkacem😝😀

misuled
17. pro 2017

@makky1310 Není to s těma separačkama naopak?

makky1310
17. pro 2017

@misuled co myslis? Jako ze AIO jsou vetsi? Tak jsem to slysela a snad i nekde cetla, na vlastni oci jsem AIO ani nevidela tak nemam porovnani, takze se muzu plest...😉

misuled
17. pro 2017

@makky1310 ne, že na malé mimi celulózové 🙂

makky1310
17. pro 2017

@misuled aha, to uz je dyl co jsem to psala. Ja to tedy tak delam. Pisou to i na latkovepleny.cz. Celulozove lip zachyti bobek plne kojenych deti. Kdyz byl syn jen kojeny a ja dala viskozovou separacku tak ten bobek po tom hrozne klouzal a nedrzel v plince.

kafr
17. pro 2017

Jee, vy jste rychlici, vsem moc dekuju 😘
Je pravda ze cca 1.m budu v jednorazu a testovat latkovky a mala mezitim z tech nejmensich vyroste... Pak bude leto, tak to pujdem do saticek
Jeste jednou moc dekuji, obcas si to neumim predstavit a dopocitat.

makky1310
17. pro 2017

@kafr chce to jen praxi 😉 ja taky byla ze zacatku jak v jirikove videni😀

misuled
17. pro 2017

@makky1310 Však jo, tys psala na malé viskózové a později celulózové, proto jsem psala, že je to naopak (já teda viskózové nepoužívala nikdy). Třeba jsme se ale jen blbě pochopily. 🙂

makky1310
17. pro 2017

@misuled jo uz jsem to nasla, ano v 1 komentari jsem to napsala spatne, to se omlouvam🙂. Mas postreh 😉

eviicka
17. pro 2017

Jak píšou holky, většina věcí prošla, něco o číslo větší, na body jsem dávala exendor. A stejně, ty fesacke kousky jsem dávala jen na cesty a to měl jednorazovky.

luj89
18. pro 2017

jo a priznam se, ze mela dcerka jedny tk krasny leginky, ze jsem kvilinim dala dcerce jednoraz 😀. Nelibi se mi latka v uzkych leginkach... To ale byla asi 2mesicni mimi. A jeste jeden tip - do puncochacku se vejde v jednorazu i v latce 🙂

kafr
18. pro 2017

Tak jsem tady zase 🙂 řekla jsem si, že se tím budu prokousávat postupně a začnu tedy čtvercovkami.
Velice vtipné mi připadají hlášky výrobců typu:
"česká plenka s nejvyšší gramáží na evropském truhu" nebo " Bavlněná plena s vysokou gramáží - 71gr.-ks !!!" A pak narazím na plenku, co má 155g/m2. To nás jako zkouší z matematiky? Jedni uvádějí gramáž na kus a druzí na metr?😂
Takže dotaz:
Jakou gramáž má mít plenka, aby z ní nebyl hned hadr?
Je nějaká spojitost mezi gramáží a hebkostí plenky? (tuším, že ne, háček bude ve zpracování nitě a způsobu tkaní) Říkám, si, že když omylem narazím na drsné plenky, tak to zachrání hebká separačka...?

Našla jsem aktuálně toto:
https://www.mall.cz/latkove-plenky/t-tomi-detsk...

Zatím pa

kafr
18. pro 2017

Jo a ještě mě napadlo, co děláte s pokakanou separačkou?!
1) spláchnout do wc - my máme domácí ČOV a i ty 100% odbouratelné, se údajně dají až 3x vyprat... to tu čovku zahltím, než se rozpadnou, ne?
2) odpadkový koš? To bude smrdět?
3) na kompost... Tam mi to je asi šumák, kdy se to rozloží a jestli to smrdí...
Nějaké další možnosti? V hovínkách se hrabat nechci.
A jak často takové mimi kaká?! Novorozeně je asi tak trochu průtokáč, že? A při příkrmech už jsou bobky? A to období mezi tím?

Fakt se omlouvám, za úplně stupidní dotazy, mám pocit, že mi prudce klesá IQ 😖

makky1310
18. pro 2017

@kafr pockej jak Ti bude klesat IQ na matersky😅

S tou gramazi Ti moc neporadim, ja mam plinky od mamy, ci-li jeste po mne. Ale mne osobne prijde, ze hrubsi plinky saji vic😕. Ale jak jsi psala, stejne dam separacku, takze je to ok.

Jinak ja pokakanou hazim do wc ale mame svod do kanalizace, takze s COV nevim. Do kose bych to nechazela, to by byl fakt puch. A na kompost jsem nezkousela ale kdyz je to 100% odbouratelne tak proc to nezkusit kdyz mas moznost. Ja teda kompost mam ale prijde mi to snazsi hodit do wc, protoze je to bliz😀.

Male mimi ma o hodne ridsi bobek, spis kasi (nevim jak na UM, ja kojila). S prikrmama "houstne"🙂. A cetnost kadeni je jak kdy. Nekdy kadi 5x denne, nekdy kadi 2x tydne i min, protoze vsechno vstreba.

bbn
18. pro 2017

@kafr no, údajně nejlepší ctvercovky jsou kikko staré časy. Na první 2 jsem koupila podle tehdejších recenzi libstatske a jako tvar zůstal, ale strašně zhrubly. Teď jsem tedy šla do těch kikko a jsem zvědavá. Ještě je nemám vyprane, ale na omak mi přijdou tedy dost příjemnější, než ty libstatske, hustě tkané.