Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
7. pro 2009

Už někdo zkoušel ty BB minky svrchňáčky??? 😕 Silente je brala, ne?

si
7. pro 2009

Nějak jsem to tu nechytila - co dokáže Medley? Špatný? V čem? Tuto značku tu vidím poprvé. 😅

kubinkov
7. pro 2009

Mají problémy s kvalitou šátků na nošení a nabízeli plenky AIO s vněsší vrstvou z vlny a nebo s fleesu. 😨 😨 Radili u těch vlněných lanolínovat jen vnější vrstvu. A vypadají dost divně ušité.

si
7. pro 2009

Díky za upřesnění. Na tom obrázku mi ta plínka přijde taková tenká. Jaká je samost lnu?

marcelkad
7. pro 2009

savost nevím, ale zrovna mi přišly vzorky z moraviatexu (odtud ta paní bere látky) a to froté ze lnu je hooodně tenké!!!

tymothy
7. pro 2009

Soudě podle mé lněné halenky, nasákavost mi připadá stejná jako u bavlny - jen ta bavlna je mi příjemnější, len teda popravdě nic moc...
Ale docela bych chtěla vidět tu AIO s vlnou. Nějak si nedovedu představit to praní... 🙂

zmuzle
7. pro 2009

Scai, tak deku nastrihat na separacky. Ja je pouzivala skoro od zacatku. Pretru je zlucakem a promnu v uymvadle a pak peru s plinama a v pohode. Rucniky na vycpani az na vetsi mimi, preci jen jsou tluste. Ze zacatku bud cc nebo tu zinku z Ikei. Na tvaricky mi to prislo hruby i na prdelku. Kupuju a striham si ten perlan misto vlhcenych ubrousku. Kupuju ho velke asi jako prosteradlo za 40-50 Kc a nastriham.

Katarino, ja mam svrchnacky od Bluberry, ale nevim jake. Maji dvojite gumicky a brala jsem ty co byly i na suchac. Dnes jsem vyzkousela a dobry. Jen jsou jako igelit nejsou podsite jako treba IV nebo BBH. Ucel kazdoapdne splnily a jinak jsou fajn.

Eri, vyper je cele. Preci jen, kdyz uz to nepoberou streva, jde do i do kalhotek a tam cches zvysit tu savost 😉

duzame
7. pro 2009

Máte někdo zkušenost s kalhotkovýma plenkama sketch?
Tahle se mi celkem líbí.....http://medley.mimishop.cz/detail.php?zbozi=1153168

duzame
7. pro 2009

Len by měl být o něco savější, než bavlna, ale taky hrubší, to bude záležet na zpracování. Ale myslím, že jako bambus asi ne. Alespoň co si pamatuju ze školy o oděvních materiálech.

kubinkov
7. pro 2009

Všeobecně se tady traduje Sketch nebrat. 😕 Ale praktickou zkušenost nemám a ani jsem je naživo neviděla. S paní jsem o plínkách mluvila pár dní před jejich uvedením na trh a tvářila se, že o šití plen nikdy nepřemýšlela. Já bych se asi chtěla pochlubit. 🤐

mayla
7. pro 2009

Tak jsem vzala torchu útokem bránu... 🙂 Happy Square jsou objednané 30ks. Pak jsem vzala vkládačky 2x bamboo hour, 1x BBH bambus, extendor, 2x snapky, a vkladačku do IB SIO.

uvidím až pod stromečkem :(

katarina82
7. pro 2009

mayla, já tam taky furt čumím, protože nejsem schopná vybrat si barvu Moby šátku 😒

mayla
7. pro 2009

No šátek chci taky, ale až po vánocích. Zatím se v nich nevyznám, ale líbí se mi tento http://medley.mimishop.cz/detail.php?zbozi=1510866

marcelkad
7. pro 2009

Mayla - medley v žádném případě neber, je mnoho diskusí, kde holky píšou, že jsou to vyhozené peníze a šátky se zařezávají do ramen.

např. http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...

http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

katarina82
7. pro 2009

mayla, jj, na medley je fůra stížností, jak na šátky, tak na plínky... Proto jdu do Moby, takový dobrý poměr cena "výkon" 🙂 Jen nevím tu barvůůůůůů 😠

terezita
7. pro 2009

aaa, z plinek do satku? 😀 ja mam MaM Eco - elastika - a naprosta spokojenost! 😵 😵 😵 elastickeho mobyho mel kamarad a byl taky nadseny. nosili v nem maleho 2,5 roku a zvladl to krasne. meli jsme ho zdedit, ale byli jsme rychlejsi, uz jsme vlastni meli. z tech moby se mi libi ten siena - cihlovy.. 😵

katarina82
7. pro 2009

No jo, MaM je super, ale zas je dražší, chci šátek jen pro novoška, pak budu nosit v Ergu, tak se mi do toho nechce dávat tolik peněz 😖 Takže bude moby, ten cihlový je hezký, ale v oranžové a červené vypadám vyblitě 🤐 😅 Asi nejvíc by se mi zamlouval tmavě modrý nebo tyrkysový. Otázka je, jestli ten tmavě modrý třeba nebude blednout, že...

majdula
7. pro 2009

Erinko, ja o vikendu ucinila podobnou zkusenost, akorat s uplne opacnym vysledkem 🙂 Koupila jsem novou IB SIO a dala ji prdolovi jeste pred pranim na vyfoceni (kuk http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek_1/#083_-...)
okamzite ji procural, ale vse se v poho vsaklo jako u vyprane 😲
Miluju ten matros (nevim co to je) co je na vrchni strane tech jednoduchych strev, je proste bozi, je porad "suchej" 😵

Jinac peru (az na tuhle vyjimku) vsechny novy pliny i gatky hned po koupeni, ac jinak prase, nedala bych prckovi na sebe neco, co buhvikde buhvijakdlouho lezelo a buhvikdo to osmatlaval.

maly_prcek
7. pro 2009

Holky, nevíte prosím, jak to je s Lovíkama na Bráně? Jestli je jenom doprodávají nebo jsou zase dostupné a budou ve všech velikostech a barvách apod.???

marcelkad
7. pro 2009

maly prcek - lovíky brána nově objednávala někdy kolem září/října. byla to nová dodávka. původně Lus psala, že už je nebudou brát, ale pak je znovu vzala. Asi je hodně lidí chtělo.

erinka83
8. pro 2009

Majdu, já je právě vyprané měla, ale jen jednou, tak uvidím, fakt se to ale koulelo, malá byla v loužičce... Manža se ptal, jestli to nemám blbě daný, ale když jsou tam ty patentky, tak to blbě ani nandat nejde, ne? 🙂 A jednoduchý střeva - to myslíš co? To úplně vrchní, co má jakoby bílou tu stranu?

mayla
8. pro 2009

Díky moc za info ohledně šátku. Víte někdo o nějaké dobré diskuzi na téma šátkování, ať to tady nemíchám?

erinka83
8. pro 2009

mayla, určitě tu je, myslím nošení dětí nebo tak něco, řekla bych, že ve volné....

musko
8. pro 2009

mayla, nošení dětí vo voľnej diskusii, babyšatka vo Výbave :o)

maly_prcek
8. pro 2009

nebo přímo tyto stránky nosenideti.cz 😉

Lovíky, takže Crepe v L by ještě někdy měly být, že jo, nemusím si kupovat do zásoby...

majdula
8. pro 2009

Jj Eri, myslim to vrchni s tema zlutejma patentkama. Ten povrch je takovej semisovej a pusobi jako furt suchej, i kdyz vse pod tim je uz mokry 🙂 toz je divny, ze ti nesaje 😲

Ehm... a blbe to nandat jde... a to si prosim dodelavami doktorat 😅 no nic, mliko na mozku dela divy.

erinka83
8. pro 2009

Ježíš, tož nestraš s kojodemencí 😀 Dneska je vyperu podruhý, to jsem teda zvědavá...

erinka83
8. pro 2009

Tak jsem ještě před praním polila vodou i druhé IB SIO a ty to krásně vsákly! A docela příjemný na dotek, jak píše Majdula... Tak jsem znovu polila ty první a po těch se to furt koulelo 😀 Tak jsem zvědavá, jestli vyprání pomohlo...

evicka7
9. pro 2009

eri, tak jestli to nepomůže, tak to asi bude na reklamaci ☹

silente
9. pro 2009

Holky, se Vám jdeme pochlubit
http://www.latkove-pleny.cz/?volba=novinka&id=2...
😵 😵 😵