Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
12. únor 2010

Noone, to nevím, složení je latinsky a nevím, jak je mýdlo. Ale v šamponu je mýdlo? Neměl by to být spíš sprchový gel? Já jsem tam dala šampon na vlasy.

raady
12. únor 2010

markusko,
já mám shorties, vel. L. Když mi přišly, tak jsem také byla zděšená, že jsou malé. Ale oni se podaj, i když jsem to mu nevěřila.

raady
12. únor 2010

Omlouvám se za chyby, malá se mi sápe po klávesnici.

noone
12. únor 2010

blka, sla jsem se kouknout na babycafe a fakt nekecam, pamatuju si to dobre 🙂
koukni do diskuze lanolinova impregnace, na druhy strance... nevim jestli sem muzu dat odkaz... http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums...

raady
12. únor 2010

jé, já přidávám k lékárenskému lanolínu dětský šampon na vlasy od Hippu a taky se to zabarví do mléčna.

markusko
12. únor 2010

raady, ty používáš velikost L, koukala jsem, že holčička má rok a 6 měsíců??? Kolik prosímtě váží?
Naše malá má něco přes tři měsíce a 6kg ... tak nevím, mám to s nima zkusit? Už jsem zvažovala, že je vrátím... kupovala jsem je na bráně.
jo a děkuji za odpověď.

baca
12. únor 2010

Tak já do lanolinu liju šapmon, či sprcháč. Ale jednou jsem měla na umyvadle po ruce tekutý mýdlo (šitka z coopu), tak jsem si řekla, mydlo jak sprcháč a nalila to tam. Nejdřív mi bylo divný, že to nezbělelo, ale řekla jsem si, je to rozpuštěný, tak ok. Když jsem to dala do kýble, tak se ten lanolin šíleně nachytal na stěny kýble a pak se jaksi zdrncnul a nachytal tak i na ty vlňáky. Musel ajsem to 2x vyprat, ale už je to ok. 🙂

Ad shorties, mám L, Bára 7,4 kg, 7 měsíců. Taky se mi zdály menší, než třeba disany, ale dnes jsem nandala na BBH bambus a jsou ok. Už si v nich spokojeně chrupčí. 🙂

kackaj
12. únor 2010

Já jsem teda nad šamponem taky nepřemýšlela, jednou jsem tam kapla Nivea, jednou Babylove a obojí fungovalo zaplaťpánbůh🙂 Radši už si na to budu dávat bacha🙂
Tak jsem si právě objednala kalíšek a pár intimek od bundles, ořechy a jiné super věcičky, tak na ty MS věci jsem opravdu zvědavá. Hlavně jestli s kalichem budu umět zacházet🙂
Tak pěknej víkend žabky🙂

blka
12. únor 2010

Noone, dík, dobrej odkaz, pročtu ho 😉 . Jo, odkazy se sem můžou dávat 😉
Mně to právě asi vůbec neudělalo to mléčné zbarvení. Pořád jsem viděla ten lavor stejné barvy 😒

izabelkak
12. únor 2010

markusko mne dnes prišli BI shorties L-ko, malá ma 6,5 kg ca., a tiež mi na pohlad prídu maličké, také uzučké neskúšala som ešte nebolo kedy ale bola som šťastná že som vzala to L-ko, som mala predstavu že budú na nej plandať 😝 ....

katarina82
12. únor 2010

Jééé, ony jsou ty kalíšky teď tak krásně barevné??? 😵 No to si budu asi muset pořídit nový 😀 😀 😀

maly prcek, já měla po šití taky problém s tou "úzkostí", dokonce mě to sem tam bolí i teď ☹ , ale kalich ten větší v pohodě. Teda jak jsem ho poprvé viděla, tak jsem si řekla, ty vole, to do sebe nenacpu, ale jo, četla jsem o tom dost a několika holkám ten malý sklouzával, tak jsem si radši vzala fakt ten velký a není problém.
Protekl mi taky asi jednou, ale ono je to o cviku, blbě jsem ho nasadila. On proteče i tampon, když ho dá člověk moc bokem, že jo... Teda aspoň mě se to stalo 😅 😅 😅

erinbrock
12. únor 2010

markusko
my jsme M v 7kg poslali dal - narvali jsme je ale horko tezko na tenke kalhotovky - myslim ze L jsou lepsi...meli jsme taky longies - proste jsou maly aspon mne to tak prislo... 😠

erinbrock
12. únor 2010

jeslti to jde zkus je vymenit za L

markusko
12. únor 2010

Holky díky za zkušenosti. Měla jsem objednané i BI shorties - pruhované, ale ty nedošly a prý už ani nebudou. Což mě mrzí. Ty longies jsem se asi rozhodla vrátit a vybrat něco jiného, malá má už teď faldíky a výměna za L by asi nepomohla, to si myslím, že by jí zas byly dlouhé nohavice...? Možná je zkusíme, až bude malá běhat, ono přecejen na tříměsíční miminko asi nebudou nejvhodnější. Díky za odpovědi 😉

raady
13. únor 2010

markusko, Barča teď váží asi 9,2 kg. Shorties vel. L jsem kupovala, když měla asi 7,5 kg. To už nevím, kolik jí bylo. 😉 Dávám je na den s návleky. Jinak do nich dávám vv (tu větší)+vázací Disanu. To je akrorát. Když jí do toho dám kalhotovku, tak ji malinko plandají přes zadeček. Jsou vytažené z širšího balení. Ale po vyprání mají zase stejný tvar a velikost jako nové. Dokonce jsem teď neodolala a koupila jsem na MMB ještě jedny 😔

kvakulka
13. únor 2010

Jáchym má asi 7 kg a do longies vel. M se vejde v pohodě- i docela robustní balení- zavazovačka Disana s vv. Ale on je tak těžkej, protože je dlouhej (68cm). Jinak vel. M by měla stačit asi do 10 kg, ne? Měnila jsem je za vel.S, protože malej sice měl asi 5 kg, ale už by to bylo knop, takže už raději M.

j.cien
13. únor 2010

Ahojky 🙂 mam znovu dotaz...prosim vas,pouzivate nekdo na latkovky monitor dechu Respisense??Resp.da se vubec na latkovky upevnit tak,aby byl plne funkcni??Chci si je poridit-2ks-coz je palka...a v navodu jsem cetla,ze se upevnuje na papirovou plenku...o latkovce ani ň,tak jestli to jde vubec pripnout na latkovku... 😕 ???
MOc dekuji!

terezita
13. únor 2010

j.cien, ja ho mela, ale nakonec nepouzivala. ale na latkovku to zapnout jde. je tam takova plastova preska, ktera se nasune pres okraj. on funguje tim zpusobem, ze snima pohyb. mimco kdyz dycha, tak se mu hybe brisko, jakmile prestane, tak zacne pistet. na latkovkach je podle me naopak dobry, ze ho natahnes na cc nebo kalhotovku a zafixujes ho svrchnackama. cetla jsem o nem, ze se pry obcas sesunul. holky pak na nej smikly pas z puncochy, aby drzel na miste..
ale ozkousene opravdu nemam. testovali jsme ho jenom na nas 😀

j.cien
13. únor 2010

Terez moc dekuji!Jsem se bala,ze latka je o moc hrubsi nez ta papirovka a ze to pak nepujde nandat...A
proc jste se rozohdli ho nepouzivat-myslis,ze je to zbytecne??

terezita
13. únor 2010

no kdyz jsme to zkouseli u nas, tak jsme to natahli pres okraj kalhot.. ja ho minuly tyden pujcila kamaradce, takze to uz neozkousim, ale jestli si to dobre pamatuju, tak pretahnout ho i pres silnejsi kalhotovku by urcite problem byt nemel.
ja monitor nechtela puvodne vubec - pro me je to obchod se strachem. ukecal me do toho nakonec m. ale domluvili jsme se, ze pokud se em. nenarodi predcasne, bude po narozeni v poradku a nebudou zadne problemy, tak ho nepouzijeme. a kdyz mala spala, tak jsme se na ni chodili stejne neustale koukat, takze kdyby neco, tak bysme o tom vedeli. takze pro nas to zbytecne bylo, ale kazdy na to ma jiny nazor..
ty cekas dvojcatka, takze tam ta moznost ze se narodi driv je.
jinak proc my koupili vubec respisense a ne ty desky - em. totiz spala prvni 3 mesice (teda nakonec minimum z nich, bo jsme ji meli u sebe v posteli) v kosiku a do toho se ty desky nevesly, nehlede na to, ze by mi vadilo, ze by tam couhal ten kabel..

terezita
13. únor 2010

tady na te fotce to ma decko natahle pres neco latkoveho - tohle jednorazovka urco neni.. http://www.detske-chuvicky.cz/produkty/dalsi/b8...

j.cien
13. únor 2010

Diky moc!
Ja bych koupila ty desky,ale chci je mit zpocatku-teda dokud se vejdou-ve spolecne postylce...a tam prave nefunguje ta deska,kdyz tam jsou 2mimca....jakoze kdyby 1prestalo dychat,tak to deska nepozna....

majdula
13. únor 2010

Holky diky za tipy ohledne vlnacku a jeste prosim, jakej je rozdil mezi Lovikama crepe a jersey?
Resp. jakej vy z toho mate dojem - jak jsou silne, jak/jestli provlhaji... proste ktere jsou lepsi? 🙂

erinbrock
13. únor 2010

zkusenost s crepe nemam - ale mely by byt silnejsi o neco nez jersey - mame jersey ty jsou tenoucke a v pohode - neprovlhavaji...na noc bych ale dala radeji natahovaci... 🙂

erinka83
13. únor 2010

crepe je silnější, tak je asi vhodnější na noc. Já mám doma i o-wool a to je ještě silnější jak crepe, tak na noc musí být supr, ale nám jaksi nesedí, tak budu posílat dál...

joohana
13. únor 2010

Majdula, já tvůj dotaz zapsala, ale já jsem pro Lovíky Crepe a tys už měla a psala jsi že chceš jiný, ne ? 😉
Jersey mi vyhovují trochu míň ale na léto budou lepší bo jsou trošku tenší. No a pak jsem měla jen Disany a ty ok, ale hned byly malý a fakt svetr.

joohana
13. únor 2010

Kackaj, do kalíšku běž, jsem s ním moc spokojená. Teď jsem si pořídila i bambusky bundles pro konec MS 🙂. O těch ještě nikdo neví 😉 .
Já si kalíšek koupila po přečtení článku v Cosmopolitanu o mooncupu, možná že už tu byl dávno předtím ale nevěděla jsem o něm. Okamžitě po vyzkoušení jsem nadšeně referovala kamarádkám a ony na mě koukaly nedůvěřivě-po dalších 2 letech ho vyzkoušela jedna z nich a nakonec ho myslím objednalo holek několik.

Ad pomoc manžela-ehm, snad nemyslíš že muž přebaloval prcka do látky hned po příchodu z porodnice 😀 . Ze začátku bojkot že já ať si balím do čeho chci a on zůstane u papírovek, pak se naučil jeden druh plínek a na to PULky a dával to - s frekvencí přebalení cca 2xtýdně...

joohana
13. únor 2010

Bury, tos mě pobavila. A jak si přítel myslí že se do ženské dostane ztopořený penis 😅 ? Teda kalíšek zas ta obr není 😎 .

Mayla, to je teda pech, hlavně že tu nebude dost dlouho...

kackaj
14. únor 2010

Joohana, já už jsem do kalíšku šla🙂 Jsem zvědavá, kdy dojde a jak si spolu budem rozumět🙂 Bambusové bundles jsem si objednala taky, jenom slipovky, myslím, že budou s kalíškem stačit na občasnou dovýpomoc.
Jinak u nás teď nastala změna, začali jsme s příkrmy, takže místo vaječinky jednou za 4dny máme v plínce tuhé hady pětkrát za den🙂 Ale už to není taková hrůza na údržbu, stačí vyklepnout většinou, maximálně trošku zažlučákovat. Objednala jsem si na praní ořechy, tak to mě taky zajímá, jaké budou úspěchy a nebo i neúspěchy ve zbavování se nečistot z látky.
Mimochodem nevíte, když mi dítě už po týdnu od začátku příkrmů jí úplně všechno a v jakémkoli množství, můžu mu už příkrmem takhle rovnou ze startu nahradit jednu nebo dvě dávky kojení? On pátý den spapal už tři skleničky od běžné dětské výživy, tak když tak pěkně jí, mi připadne moc dávat mu i příkrm i ho ještě kojit...
Sorry, že jsem zas OT, když já si tu nejvíc rozumím s váma 😀

kackaj
14. únor 2010

Jo a nemáte prosím někdo srovnání mezi BBH bambus a BG bambus? Která líp sedí a která líp saje, popř. jestli je ta savost srovnatelná? Díky 🙂