Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

senja
30. dub 2010

kackaj A co takhle Loviky Jersey v L? Ty nechces? Maji je na Brane.

senja
30. dub 2010

ladida AT = Attachment parenting 🙂

ladida.l
30. dub 2010

a já žila v domění, že to má zkratku AP - díky za vysvětlení...
senjo - dobrý AP fórum je na www.slepicarna.cz

katarina82
30. dub 2010

Luci, moooc gratuluju k Aničce 😵
K tomu širokému balení, děláme to tak, že Kačka má směrem od dupky, čč na novosklad, vycpaný ikea žínkou nebo něčím, na tom vlňáky a na tom všem tři čč složené na třetiny a zasnapkované. Už jsem si to chtěla nechat patentovat, jak jsem to krásně vymyslela s těma snapkama, ale evidentně jsem nebyla jediná, viď Senjo 😀 Když jí to dávám na noc, tak to dokonce dáváme až na polodupky. Viz. dnešní večer.

katarina82
30. dub 2010

Ladid, já taky žila v domění, že ta zkratka je AP 😕

kackaj
30. dub 2010

Luci, taky moc gratuluju k Aničce a je super, že hned látkuješ🙂 Mě bavilo látkování s novouškem víc, než teď, už to není takovej adrenalin, když už není vaječinka🙂 A taky teď ten příkrmovej kakanec dělá hnusný fleky, který se nám teda pokaždé vyprat nepodaří☹

Senjo, lovíky už jsem měla, pak jsem je střelila, že budu mít jednovelikostní od Ivušky a nakonec asi nebudou, páč není vlna. Ale nanovo LVB už teda kupovat nebudu, to bych se musela bít do palice, že jsem je ukvapeně prodala🙂

kocicinka
30. dub 2010

Ahoj, můžu se zeptat, máte někdo zkušenosti s kalhotkama Thirsties na čč? Drží dobře? Zjistlila jsem, že naše oblíbené IV svrchňáky škrábou Jonáška do bříška a všechny ostatní mi přijdou takové nějaké tlusté a neforemné... kromě kalhotek Kikko, ale ty nám zase provlhávají 😒

katarina82
30. dub 2010

kocicinka, my měli Thirsties na čč narovno nebo na ikea ručníček a byla jsem s nimi moc spokojená.

lucinecka
1. kvě 2010

Katy koukám že máš taky super systém na to široký balení 😉 Já dávám místo snapek mokomini a to nám vyhovuje. A vidím že Kačenka má opravdu hodně široké balení, mně v porodnici řekli 2 plíny navíc a ty dáváš 3, tak že bych ještě jednu přidala? 😕 Jakou máte diagnózu kyčliček? My IIA+. Doufám že to bude v 6týdnech na kontrole dobrý, radši bych dávala IB a jiný nádherný plínuše a ne aby měla beruška takovej balík mezi nožkama 😒

Kačko, Áňa kadí takovou docela tuhou vaječinu, co nikam nesteče, takže žádnej adrenalin to není 😀 Dávám ji do vlňáků jen čč na rovno nebo jednu vv nebo ikea ručník, ani nepotřebujeme novosklad. A ani tu vaječinu mi persil sensitiv nevypere 😝 Ale já fleky neřeším.

Jsem ráda že jsme začali s látkou fakt hned, u Lukyho jsem se k tomu postupně dostávala a hrozně dlouho používala hnusky na noc a na cesty, teď jsem se fakt těšila že když bude chuť zkusíme to hned 🙂

lucinecka
1. kvě 2010

Holky prosím kdo máte ty ikea žínky, jsou to tyto? http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005...

kvakulka
1. kvě 2010

KOcicinka- Thirstiesky jsou podle mně měkký, mají dobrý sucháče, nejsou tlustý, nikdy neprovlhly. Měla jsem je ze všech PULek nejradši, ale už jedeme jen vlňáky, takže poslední veikost máme snad S 😉 .
Holky, na Gro Baby píší, že stačí vyměnit mokré vkladky a "svrchňáky" jen vyvětrat- tedy- zkusila jsem to, ale rozhodně jen vyvětrat nestačí- smrděly příšerně!!! Takže pokaždý prát komplet, že ano?

katarina82
1. kvě 2010

luci, mokomini nemám, furt jsem koumala jak to udělám a nakonec mě napadly ty snapky. Jakou máme diagnozu nevím, jen jak jsme byli ve třech týdnech u ortopeda, tak říkal, že má trochu strmější jednu stříšku, tak že máme dávat široké balení. Dávám tři, takhle mi to vysvětloval kdysi u Denči, teď už to neupřesňoval, tak to dělám stejně. Dávám jí to jen na noc, takže mi to ani nevadí, jinak ji přes den dost nosím v šátku a tam ji teda dávám nasvislo, aby měla ty nožičky hodně od sebe a v podstatě přesně tak, jak by měla široké balení. Teď jsme byli na kontrole a evidentně to pomohlo, protože říkal, že je to mnohem lepší, skoro v normě. Kontrola ve třech měsících, tak snad to bude ok.

Jo jo, to jsou ty žínky 😉

Taky peru v komerci, persil nebo ariel a zatím teda koukám, ale i ty nejpokakanější plíny jsou bílé 😎 Prala jsem dřív ve slizu, ale nebaví mě třídit zvlášť fleecové separačky a plíny s fleecem, navíc to trochu šedlo...

ladida.l
1. kvě 2010

kvakulko, já teda peru komplet - a to všechny snap in one plínky (máme ještě IB a CB) - i po prvním počůrání jsou mokrý až na kalhotky a pak to fakt zatouchá. Ale když byl menší tak to šlo, ale teď čůrá méně často větší množství...

beruskaveruska
1. kvě 2010

ahojky tak na vás zase jukám a ptám se k čemu jsou dobré ty žínky z Ikea??? jednu sada jsem koupila, ale nevím zda je využiju na klasické umývání malé nebo místo hadrů na nádobí 🙂

katarina82
1. kvě 2010

beruska, já jimi vycpávám novosklad 😉

beruskaveruska
1. kvě 2010

ááá už to čtu vy ty žínky používáte jako vkládačky jestli jsem to dobře pochopila 🙂 a to já zase myslela, že na top budu používat tyhle ručníčky daj se krásně vložit do novoskladu už jsem to zkoušela

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/2007...

beruskaveruska
1. kvě 2010

katarinko jj už jsem to poctivě dočetla a jsi s nima spokojená??? já nakoupila ty ručníčky 😲

katarina82
1. kvě 2010

beru, teď jak je malinká, tak se mi zdají ty žínky lepší, že to nemá tak vycpané, ale mám jen jedno balení, jinak vycpávám kde čím, třeba bambuskama od kikka, nebo různýma vkládačkama z kalhotkových plínek. Ručníky z ikey miluju, u Denči jsme na doma pak používali výhradně je, protože nasály mnoohem víc než čč. Takže jsi určitě neudělala blbost, že jsi je koupila 😉 Já dokonce rozstříhala ty ikeácké osušky, co jsme měli doma-už dost jeté, na takové pruhy a sály ještě lépe než ten malý ručníček tím, jak to bylo milionkrát prané.

beruskaveruska
1. kvě 2010

katarinko no to jsi mě uklidnila já jsem těch ručníčků nakoupila 40 kousků a 4 osušky 😀 právě proto, že jsem slyšela, že je používaj a hlavně jsou levnější než pleny, že 🙂 jo a starý ručníky chci použít , ale až se malá narodí tak bych jí chtěla ušít nějaké domo frotáčky, střihy mám připravené tak jen čekám až malá vykoukne snad do 3 neděl jsme venku a budeme vidět jak nám látkování půjde 🙂 kolik váží maličká v 6 týdnech?? já doufám, že nebudeme moc pidi

katarina82
1. kvě 2010

Beru, Kačka má v šesti týdnech 4650g a porodní měla 3900 😅 Látkujeme od příchodu z porodky 🙂

beruskaveruska
1. kvě 2010

katarinko taky bych tak ráda hned začala škoda, že se nemlže už v porodnici to nevím jak by se tvářili, kdybych si řekla o látkové pleny . váhu máte krásnou my ted máme cca 2700g, ale kolem 6-17 .5. jdu na vyvolání tak jsem zvědavá na kolik vyrosteme

katarina82
1. kvě 2010

beru, ty odhady váhy jsou stejně na prd. U Denči mě strašili, že je velká, že prý 3600 minimálně a to bylo tři týdny před porodem a měla 3120g. U Kačky mi tvrdili, že bude stejně velká jako Denča, týden před porodem 3100g dle utz a všichni byli strašně překvapení, že měla skoro 4kg 😀 Tak to ber s rezervou 😉

lucinecka
1. kvě 2010

Katy tak to máte dobrý že dáváte jen na noc a že se to lepší. My musíme na široko balit furt 😝 Podle fotky mi přijde že to má Kačka fakt širší, ale mně přišlo že když jsem dala 3 čč tak to byl fakt obří balík, ty to máš takový hezký, široký ale ne balík. No budu to muset ještě nějak vykoumat 🙂

A žínky chci pořídit právě na to vycpání. S ikea ručníkama jsem moc spokojená, taky jich ještě pár vezmu. Teď jen muže ukecat na nákup v ikey 😀

katarina82
1. kvě 2010

Luci, já mám ty plínky vespod jakoby schůdkovitě nebo jak to napsat 😅 Ta vnější je nejdelší, druhá o kousek níž a třetí ještě níž, že nemá tu dupku tak do kopce.

lucinecka
1. kvě 2010

Katy jj, taky jsem jí to tak dneska poskládala. Já na to přijdu aby to bylo dobře uvázaný 🙂

Jinak dneska jsem udělala nálet na ikeu a rozšířila naši výbavu o další ikea ručníky a mám i žínky, konečně. Tak se těším jak je zítra vyperu a budeme je moct prubnout 😵

lucinecka
1. kvě 2010

Jo a Kat, od kdy jsi malou vázala do šátku na svislo? Nevím jestli můžu už s takovým prtětem jako je naše Áňa 🙂

katarina82
1. kvě 2010

Luci, nosila jsem ji v kolíbce asi prvních 14 dní, pak jsem si řekla, že kdoví, jaké bude mít ty kyčle a začala jsem ji nosit radši na svislo. Pak jsme byli u toho ortopeda, verdikt široké balení a nebylo co řešit, teď ji tak nosím furt. Jen se jí to první dny moc nelíbilo, ale už je spokojená. Dneska jsme byli na výletě a byla tak celé odpoledne, spinkala celou dobu jako dudek 😵 Četla jsem různé diskuze a názory lékářů, samo se nikdy všichni neshodnou, ale je jich hodně, co to nošení na svislo preferují, právě kvůli kyčlím. Jen to musí být uvázané pevně, no...

lucinecka
1. kvě 2010

Ok, tak to prubnem 😉 Ještě jsem šátek nevytáhla, ale chystám se na to, musíme to vyzkoušet. Snad si to ještě pamatuju jak se to vázalo 😀

michelle1
2. kvě 2010

Ahojte, teď jsem se dočetla u plen Bambinex bambus zajímavou věc: Bambusovému vláknu neprospívají kyseliny, proto nepoužívejte žádné prací ani čisticí prostředky s obsahem kyseliny (Ecover, ocet, kyselina citrónová apod)!
Já peru ve slizu a dávám ocet! Opravdu to tomu škodí?
A pak jestli někdo z vás může srovnat plenky Popolini One Size biobavlna, Anavy a TotsBots Bamboozle. Líbí se mi všechny a nevím, pro které se rozhodnout...takže jde zejména o savost.
Díííky

baca
2. kvě 2010

Tak mně teď ikea ručníky doma leží, protože máme tvrdou vodu a je to jak struhadlo 😠 A to jsem z nich byla zprvu tak nadšená.