Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

chaarleene
7. črc 2010

jo a párkrát jsem zkusila pampersku, dostala jsem nějaké vzorky, ale hrozně mi smrdí 😖

markusko
7. črc 2010

@sussanah Souhlas 🙂 Však taky jednorázovky byly původně vynalezeny pro použití na cestách 😉

nika
7. črc 2010

ahojki vespolek, my přežili 4 dny v látce na chatě, kde máme vodu jen ze studánky, takže jsem sebou brala miofresh, do něj namočila plíny a pak jen vymáchala. poznámka miofresh chutná broučkům, nechal ajsem plíny namočené (přesušené počůrané, kakání se nám vždy povedlo do travičky) přes den u studánky (cca 300m od chaty) v lavoře a byl plný broučů a hmyzáků 😀, jinak vše v pohodě, jen ta studánka je s vodou děsně tvrdou a i moje oblíbené čč bambus kiko byly krutě tvrdé, ikdyž sušené venku na větříku 🙂 už se tam těším na 2 týdenní pobyt, i mojí mamce jsem konečně vysvětlila že prostě hnusky neberu. ikdyž je problém s vodou i tak to máme cca 3 km k autu a vše se nosí na zádech a tahat pytle s odpadky navýšené o hnusky se mi teda nechce.

dagmarkaaa
7. črc 2010

ahoj vespolek,
mam dotaz ohledne vlnaku.... zda se mi ze propousteji i kdyz jsou 2x lanolinovane, muzu je lanolinovat i tak mezi pranim, nebo radeji vyprat a znovu nalanolinovat, jak to delate? zatim nesmrdi tak je nechci moc prat aby je to nenicilo 😕

*@nika tak to jste dobri, v latce na chate! obdivuju 😉 a k te prirode se to hodi, zvlast kdyz neni odpad!
my mame na dovcu a vikendy pamprsky, pac neni cas ani prostor na prani.... teda asi by se nasel ale na ukor jinych aktivit 😅 .... ale je fakt ze smrdi desne, zkusim priste jinou znacku hnusek.

ivuska.h
7. črc 2010

@kvakulka Furt lepší než Klárka, která chodí čůrat do bazénu 😀

@erinka83 Nic se mi nikdy nesrazilo... Ale choulostivé kousky peru extra, těch je ovšem minimum.

@markusko Podle mě se ocet může... S tou kys. citronovou jsem to mnohokrát četla, ale žádné relevantní informace jsem na to néma nenašla... Tak bych spíš uplatnila princip předběžné opatrnosti 😉

Jinak hnusky máme jen Babylove, takové ty hlavní značky na trhu jsem nikdy ani nezkoušela.

silente
7. črc 2010

Ty Vaše dovolenkové příběhy mi připomněli naši loňskou dovču v Itálii. Takhle vypadal náš balkon:

suik
7. črc 2010

jo, ještě k tý kočce ve vaně, ta naše tam naštěstí nechodí na záchod, ale asi olizovat vodu nebo se chladit nebo nevim, ale vyjde to na stejno, páč tam jsou pořád tlapičky, když to vezme směr záchod a chlupy 😠

pračka je kaput, jde na opravu.....i by se vyplatila nová, ale zase se mi nechce kupovat pračku podle toho, jestli se vejde pod linku tady, když byt není náš a bůhví jak dlouho tu budem. Navíc nad 100 euro platí opravu bytná, doufám 😒 .

Já tu mám blízko biobchod na dojezd kočárem, je tam pár věcí i pro mimi, taky ekoplenky, asi troje značky, pamatuju si jen wionu, tak to postupně kdyžtak ozkouším. DM máme trochu dál, to bude muset tatínek případně na kole....

mataharyy
7. črc 2010

silente to je dobrá fotka, kam se hrabou plavky a ručník 😀

zuzcacig
7. črc 2010

@suik já mám nachystaných 60 čč, od kámošky, která taky látkovala, ale přestala v zimě, že to neměli kde sušit, pak dalších 35 pod hlavičku. Já mám celou velkou místnost jen s pračkou a mrazákem jako prádelnuu, tak snad sušení nebudu muset řešit, proto jsem se rozhodla i pro látkovky. První dcerka byla jen v papírovkách. A k tomu mám dvoje IV 2v1 k doktorce a jako frajerské. A další možná budu dokupovat postupně, ať to právě není taková jednorázová darda. Navíc až budu mít jistotu, že se mi látkovat opravdu chce (jsem a budu na všechno sama, manža není doma až an jeden víkend v měsíci) a zvládám to. Na začátek mám koupených pár balíků Babylove z DM, měla jsem kupony, tak vyšly levně.
AD vyvařování plín: mě osobně se příčí plíny nevyvařovat, proto jdu do čč. Nedávno jsem četla článek, že právě bakterie E.coli se při 60 stupních nezničí, ba naopak ještě se rozlezou po celé pračce, takže správně by se mělo i naše spodní prádlo prát zvlášť alespoň na 75 stupňů. Ale já všechno žehlím, tak to snad není pak tak velký problém.
Článek: http://ona.idnes.cz/vyprane-pradlo-obsahuje-spo...

ivuska.h
7. črc 2010

@zuzcacig E. coli máš ve střevech ale zcela fyziologicky 🙂) Pravda, přemnožení některých kmenů nedělá dobrotu, ale toho bych se při zdravé imunitě neobávala. Navíc pokud přidáš do praní perkarbonát sodný (sůl na skvrny), tak ten uvolňující se kyslík zabije kde co (na stejném principu funguje desinfekce peroxidem vodíku).

No, tak jsem chvilku Googlila a konkrétně u e. coli jsme našla, že ji 60 stupňů zničí spolehlivě.

kvakulka
7. črc 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀 Tak to je Klárka fajnšmekr 😀 Vysvětlila, proč to dělá?
Jinak já taky kupuju z hnusek Babylove, Alany- Pamprdy jsou dárek, tak darovanému koni....že 😅 Mnohem méně hnusné než Pampers jsou Huggies, jiný jednorázky neznám

suik
7. črc 2010

@zuzcacig týjo: 60 plen, já jich mám 30 Kiko elo Luxek a 10 nějakejch obyč a 10 80x80 kikko......pořád nevím kolik toho má bejt. Každej radí něco jinýho.....Bydlíme v německu a tady moc nevím kam proto jít, mám kontakt na jeden e-shop, kde maj haipy a baby lucy a něco málo v jinejch eschopech, ale to jsou spíš jakési čtvercovky.

to s tím prádlem jsem taky někde četla, že to je jedno z největších semenišť bakterií. Na 30 peru málo co, spíš víc a ručníky a spol taky vyvářím. A žehlím taky všechno, sice mi to dlouho trvá, mám hromady, ale když to jde do skříně, musí to být jako prkno hezky srovnaný. Jeden čes jsem žehlila i kalhotky, kvůli mykóze, ale to mě brzo přestalo bavit 😅

ivuska.h
7. črc 2010

@kvakulka Nevysvětlila, ona moc neumí mluvit...

zuzcacig
7. črc 2010

@ivuska.h jj, to vím, že E.coli je ve střevech běžná, ale měla by zůstat jen tam právě, jinde škodí 🙄

@suik kdybych je měla kupovat, tak jich beru 40 Kikko lux, ale co jsem tak kde vyčetla, tak těch 40 je minimum, pokud pojedeš jen v čč. A žehlím všechno až na ponožky 😀

suik
7. črc 2010

@zuzcacig hm, kdyžtak někoho ještě vyšlu, ta poslední 10 je spíš tak na utírání, slyšela jsem že moc nesajou. Když jsem byla doma, tak mi jedna známá nabízela plný pytel starších čč, tak jsem zajásala, ale bohužel ho neměla. My už doma nemáme ani jednu, teta má asi tři, jednu jsem tam používala jako hadru na obličej, abych tolik nekejchala - kvlůli alergii, ta byla tak měkkounká.

jako chci to střídat a pak přejít na spíš na kalhotkovky, taky zrovna luštím bezplenkovku, to bych nebyla já, abych to nevyzkoušela 😀

zuzcacig
7. črc 2010

@suik pokud chceš pak přžejít na ty kalhotkovky, tak bych to už neřešila, já chci být jen pokud možno na čč, tak proto tolik a BKM u mě teda nehrozí, na to jsem už pohodlná 😵

suik
7. črc 2010

@zuzcacig já to chci zkusit, ale možná si to maluju, jsem taky pěkně líná....

i když ty kalhotky mám zatím jen 4, to taky nestačí 😅 , ještě asi jednu várku objednám, ale musím vychytat, aby mi je sem někdo přivezl.

sussanah
7. črc 2010

@zuzcacig i kdyz chces vyvaret a zehlit, tak porad nejsou cc jedinou volbou, jeste jsou tady i vv a ty bych rekla ze pri cc jsou skoro nepostradatelne, nasajou mnohem vic nez obyc cc 🙂 Jinak bych to fakt s tou hygienou tak nehrotila. Presne jak psala ivushka, nehoda se stava snad vsem detem a pochybuju ze vsechny maminy vyvarujou 😉
@suik ad bezplenkovka, my jsme bkm, takze kdyz budes mit dotazy, klidne se ptej 😉

sussanah
7. črc 2010

@suik s tema kalhotovkama radeji pockej, az se mimco narodi, uvidis, co vam sedne, dokoupit muzes vzdycky 😉

zuzcacig
7. črc 2010

@sussanah myslíš, že na novoška se neobejdu bez vv? Já mám v plánu i pár vkládaček BL organic, jen je musím ještě objednat. Mám teda přibrat i ty vv?

kvakulka
7. črc 2010

@suik Tedy obdivuju s tím žehlením!!! Já zas nežehlím skoro nic- jen pěkně pověsím a pěkně složím 😅 . Ale moje tchýně žehlí i ponožky- manžel zřejmě hledal ženu coby pravý opak matky 😀- povedlo se mu, šikulovi

sussanah
7. črc 2010

@zuzcacig obejit se obejdes, coz o to, ale proste dobre sajou. Myslim, ze i vic nez BL organic vkladacky, ty nasajou zhruba jak cc, alespon mi to tak prijde. Ja davala na maleho vv a kikko bmb a vydrzelo celou noc, pres den jen vv a 3h to vydrzelo. Na novose asi staci cc, ale zalezi, jak bude ucurany. a taky pozdeji uz to kapacitove cc zvladat nebudou. A vv se rychleji zehli ;)

zuzcacig
7. črc 2010

@sussanah je mi jasný, že pak už čč stíhat nebudou. A vv se skládají jstejně na novosklad, na draka..? Abych řekla pravdu, nějak si nedokážu pořád představit, ýe budeme mít zase mimčo, natořž ještě si představit plínky 😀

sussanah
7. črc 2010

@zuzcacig http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-... poskladas a pouzijes napr do novoskladu nebo do draka jako savou cast, nebo primo do PUL kalhotek. Jde to i zachytit snapkou, kdyz tu zadni cast rozdelas kolem zadicek, ale to jsem nikdy nezkousela 😉

peko
7. črc 2010

jsem se na ty vv taky chtěla zeptat, nějak jsem je totiž nepochopila 😀, které vv byste doporučily, případně kolik?

sussanah
7. črc 2010

@peko my pouzivame popolini, ale treba maly_prcek vim, ze si nejake sila sama, ze ty popo se ji zdaji hrube a malo save. Ja jsem s nima spokojena maximalne. Pouzivali jsme do cca 5mesicu jen ty i na noc, spolu s kikko bmb jako savou vkladackou a v pohode. Mela jsem 24 + 24, ale pak jsem jeste dalsich 12 dokupovala, abych nemusela prat obden (prebalovali jsme tak aspon 10denne a jeden den to zhruba schlo (meli jsme susak v kuchyni, takze nic moc)

mehlo
7. črc 2010

@peko čau za mně taky popolini- mám teda jen 12 ks malých hodně jedem v kalhotkovkách a ted i AIO. Ty malé dávám do ted- malýmu je 16 měsíců, dám třeba 2 ks do PULek jen tak narovno a taky to nějakou chvíli vydrží.

peko
7. črc 2010

tak já zkusím zrekapitulovat co mám zatím doma - myslím 30 čč Kikko lux 70x70, 10 čč Kiko lux 80x80, 6 bambusových čč Kikko, 1 HD Pastelku, 1 HD Bio, 1 Baby Lucy Organic, 1 TotsBots, 1 BBH OneSize, 1 BabyIdea Bambus, pak 2x Pop-in, 1 BBH Magic, 1 BumGenius a Bittid´lish (2x vel. S a 2x vel. M) a 4 vkládačky BI, na to mám 5x svrchňáčky (3x PUL, 2x fleece)
Chtěla bych používat asi spíš kalhotovky, ale uvidím co nám sedne, proto mám od každého po kousku.
Co myslíte, že bych měla ještě dokoupit, aby mi v začátku nic nechybělo a abych toho zase neměla zbytečně moc? Díky všem za rady 😵

ivuska.h
7. črc 2010

@sussanah To je ten kalhotkový sklad, s tím rozdělaným vzadu. To funguje úplně skvěle, používala jsem to na Ondru, když byl hodně malý a teď s testovacíma prefoldama to používám znovu.

ja.na81
7. črc 2010

Ahoj holky, na latkovani se taky chystam, takze uz nejakou dobu tady procitam... ted jsem jen zaregistrovala, ze
@suik je taky jako ja v Nemecku - tak jsem chtela dat info, ze ja vetsinu plenek objednala tady http://www.schwangerschaft-geburt-baby.de/index... (je to tedy takove malinko neprehledne, je potreba se tim poradne proklikat ) 🙂