Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
10. srp 2010

@kimby kalhotkové plenky Popolini One size biobavlna jsou dost velký, určitě by šly.. Myslím, že ty bez problému vydrží do konce plenkování...

ivuska.h
10. srp 2010

@reruna No aspoň by otestoval jak sedí, i to by se hodilo.

ivuska.h
10. srp 2010

Jo a mám dnes premiéru ze sušičkou, máme novou pračku dohromady se sušičkou. Nechci to používat na sušení plínek nějak pravielně, ale vyzkoušet to musím 😎

reruna
10. srp 2010

@kimby myslím, že to vliv nemá, já to zkoušela na starším a nic... ani počuraná látkovka mu nevadila, nic nehlásil... ale jak už jsem psala, u nás to bylo složité kvůli narození sourozence, to se celé nějak narušilo, předtím hlásill, chodil bez plín, kadil 3X denně a pak najednou čural kudy chodil, chtěl znovu plíny a začal mít strašné zácpy....

reruna
10. srp 2010

@ivuska.h tak v tom případě se hlásím

kimby
10. srp 2010

Děkuji za rady a názory, jdu dál hledat, zaujala mě i značka (jak plenkové kalhotky, tak AIO) zn. Blueberry..tak hledám dál

reruna
10. srp 2010

@kimby blueberry doporučuju

blka
10. srp 2010

@kvakulka SWB jsem nezkoušela. A jsou vyšší, než thirstiesky?

sussanah
10. srp 2010

@ivuska.h juuu super, tak to toho jdu. Jestli budou ostatni maminy souhlasit s tim, ze se potom poslou na zkousku dal, tak ja se klidne hlasim nekam do rady 😉

@kimby Ja treba (jako BKM) rozhodne latkovky mam rada, kvuli tomu, ze vim kdy a kolik cural. V papirovce to proste nepoznam, ba co vic, ja uz je skoro ani zapnout neumim 😅 S tim,z e si uvedomi vlhko, to bych videla, ze je to mimco od mimca, nektere si zvyknou aje jim to jedno,nektere nevydrzi ani sekundu navic (jeste existujou separacky 😉 U nasrozhodne latka pomaha v uvedomeni si toho, ze je pocurany a pak zalezi na jeho nalade. Vetsinou ohlasi,pokud se nehoda podari, ale nekdy na to proste v zapalu hry prdi a vesele si libuje v pocuranem 😀 Ale taky mu nedavam separacni plinu, takze to citi vic. Kdyz mu davam separacku na noc, takoproti jednorazovkam zadny rozdil nepozoruju.

ladida.l
11. srp 2010

@blka ty swb Ti mužu nafotit, chceš?

zmuzle
11. srp 2010

@ivuska.h Ju, tak to se tesim jak na vlnacky, tak treninkovky. Asi taky spsi nezapinaci, i pro rychlejsi manipulaci. A je mi jasny, ze velikosti bdues upravovat, tak snad je za chvili budeme opravdu i potrebovat. Ale zatim to bohuzel nehrozi.

blka
11. srp 2010

@ladida.l Jestli bys byla tak hodná, budu ráda 🙂

markusko
11. srp 2010

Tak mám doma tu slavnou Irmu a musím ji fakt pochválit, je tak dobrá, že když na ni máknu, tak já sama nepoznám, jestli je malá počůraná, nebo není 😅 Tak nevím, nevím, jak tu řešíte to trénování na nočník, jestli ta Irma nebude kazič tréninku 😅

@ivuska.h Jak dopadla zkouška sušičky? 😎
Já osobně se přimlouvám za tréninkovky bez zapínání, něco jak je Imse Vimse... ale asi s PUL. Testovat asi nebudem, na to je malá ještě moc malá, my si počkáme na tu finální verzi 😎

zfidorka
11. srp 2010

ahojte, chcela by som vas opytat na skusenosti s nohavickami weehugger:
1. mala ma teraz 2 mesiace a 5 kg, weehugger chcem objednat spolu s dalsimi plienkami o par tyzdnov, ratam ze to bude mat take kilo naviac, cize 6 kg... mam jej zobrat tu mensiu velkost (do 8.2 kg) - stihne to vynosit? alebo zobrat radsej tu vacsiu (od 6.8 kg), s tym ze pripadne chvilu pockam ak by jej bola velka?
2. co davate dovnutra? ja by som tam davala stvorce (nech ich vyuzijem), pripadne s nejakou vkladackou, alebo si usila vlastne vkladacky.. ide to s tymi stvorcami?
3. ako casto sa musia prat kvoli precikaniu kridelok? musite prat zakazdym, alebo sa daju par krat pouzit tak, ze sa len vymeni vnutro?
4. je lepsia verzia na patentky alebo suchace?

ivuska.h
11. srp 2010

@markusko Bohužel výborně 😀 Bohužel proto, že ji nechci kvůli spotřebě energie moc používat, jenže ty plínky z ní, to je neskutečný rozdíl a co teprve ručníky... Tak nevím, bude to těžké 🙄

ivuska.h
11. srp 2010

@markusko Má ta Irma podle Ikei nějaké atesty?

erinka83
11. srp 2010

@ivuska.h Jé a co máte přesně? Já vždycky slyšela, že ty 2 v 1 nic moc, že lepší je to koupit samostatně...že je to prostě vždy na úkor něčeho, ale nikdo to v okolí nemá, seš první, o kom vím, tak mě to zajímá 😀

erinka83
11. srp 2010

@ivuska.h A Irma podle mě těžko bude mít nějaký atest, je to jako úplně obyčejná deka....ani ne pro děti...

erinka83
11. srp 2010

@zfidorka Tak to neznám 😕

markusko
11. srp 2010

@ivuska.h To asi ne, vzhledem k ceně 😖 Manžel ji zakázal hned, já si myslím, že když ji dám malé na spaní, tak se nic nestane, aspoň ji nebude budit mokro...

Jinak sušička se bude v zimě určitě hodit 😉 Já s nimi zkušenosti moc nemám, jednou jsem ji použila v zahraničí a zničila mi nové kalhoty (srazily se), tak mám k sušičkám zatím nepřekonaný odpor 😅

ivuska.h
11. srp 2010

@erinka83 Máme Miele. Nevýhoda je v tom, že na jedno sušení se dá dát jen 3 kg prádla, kdežto pračka vypere 5,5 kg, takže to musíš rozdělit na dvě půlky nebo tu druhou půlku pověsit. Také vychází malinko větší spotřeba na kg prádla, než u samostatné sušičky.

@erinka83 Jo aha, já jsem právě myslela, že ji deklarují jako dětskou.

ivuska.h
11. srp 2010

@markusko Jo srážení se projevilo na vícevrstvé plínce, tak o 2 cm se srazila a tak jakoby nakrčila. Ale zas je krásně měkoučká.

permonik7
11. srp 2010

@ivuska.h jj, ze sušičky je všechno krásně měkoučké a nejsou na ničem vlasy, chlupy zvířat ani prach😉 Já mám na 8kg a teda obrovská spokojenost. Bydlíme v paneláku a je to super🙂

permonik7
11. srp 2010

@ivuska.h vv mi udělaly to samé, ale na funkci to vliv asi nemá

ladida.l
11. srp 2010

@zfidorka weehugers mám ty větší a malý má 8 kilo, zapíáme je kolem bříška na nejmenší zmenšení a na výšku na střední

zfidorka
11. srp 2010

@ladida.l diky...
mozes mi prosim odpovedat aj na tie dalsie otazky...

ladida.l
11. srp 2010

@zfidorka mám je týden a půl, dávala jsem tam zatím jen tu jejich originál bambusovou vkládačku a pak čtverec na dvanáctiny a mám jen patentkový, prala jsem je zatím jen jednou - tedy myslím kalhotky - třeba se tu objeví @kackaj ta je má déle....

reruna
11. srp 2010

@ivuska.h irma je pro děti a myslím, že atesty tam i byly, jistá si nejsem, asi už nenajdu ten papír v čem byla zabalená....

zfidorka
11. srp 2010

@ladida.l aha, ok 🙂 keby si mala nejake nove postrehy, tak mi mozes napisat IP, budem objednavat o 2-3 tyzdne... ake ma rozmery ta bambusova vkladacka?

ivuska.h
11. srp 2010

Mám špatnou zprávu pro všechny příznivkyně mých plínek na snapku. Výrobce látky ji přestak dělat, moc nechápu proč, ale to je vedlejší. Jednám s nimi o výrobě na zakázku, minimum je 150 kg, ale to by snad nějak šlo. Každopádně netuším, kdy bude látka hotová (bude-li vůbec), takže plenky teď nějakou dobu nebudou.