Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
1. zář 2010

No fůůůůůůůůůůůůůůj, tady se mluví o červené řepě! Bléééé .... 😝 😝 😝 😝 Tak tu malá ode mě nedostane .... já ji fakt nemůžu ani cítit .... bych jí do jídla ještě něco mohla přihodit 😀 😀 😀

schnek
1. zář 2010

@ivuska.h ivuško, jestli jsou to babydream eko, tak mám a dobrý, lepší než alany 😉

olina.s
1. zář 2010

Ahoj holky, tak máme za sebou víkend mimo s látkovkama 🙂 Mám z toho radost 🙂 Díky za rady.

suik
1. zář 2010

@ivuska.h teď jsem koukala na FB na tu novou pulkovu látku, ta je teda bezvadná! 😉

veselazu
1. zář 2010

ahojky, holky nevíte, co je s plínkama Anavy? na Bráně nejsou ani na anavy.cz...... došly zásoby?

ivuska.h
1. zář 2010

@schnek Dík za info!

ivuska.h
1. zář 2010

@veselazu Na Bráně nevím proč nejsou, minulý týden jsem tam vezla něco málo, na eshopu se vůbec neobjevily, tak asi jsou jen na prodejnách. Na svůj eshop jsem předevčírem vkládala cca 60 kusů, něco tam ještě zbývá.

@suik To je taková specialitka, co se dělala na zakázku pro jednu skupinu amerických plenkařek, naštěstí jsem se tam nachomýtla včas 😉

ivuska.h
1. zář 2010

Jo a byla jsem dnes v továrně na úplety a snad jsem našla náhradu za biobavlněný velur, co z něj byly plenky na snapku. Je to taky biobavlněný velur, dokonce se mi zdá kvalitnější, než ten původní, i když má maličko nižší vlas. Takže plínky na snapku zase brzo budou.

veselazu
1. zář 2010

ivi děkuju, já právě čekám na ty na snapku, patentky jsem si neoblíbila. Já jsem pro SZ nebo snapku.
Ty sucháče ani neplánuješ asi že?

terezita
1. zář 2010

@veselazu taky jsem byla driv pro suchace.. ted na em. vydrzi asi tak 3 minuty a plina je dole.. 😀 😀 😀

veselazu
1. zář 2010

aha 🙂 teď potřebujeme nové PULky, máme hodně vlňáčků , tak se v PULkách nevyznám, které byste mi poradili? IV nebo Bummis?

terezita
1. zář 2010

@veselazu jestli z techhle dvou tak za nas bummis.. jinak ja preferuju pulky bbh.

ali13ali
1. zář 2010

@ivuska.h ahoj prosím tě pošli mi link na tvůj eshop. Pokud to teda nevadí. 🙂

ivuska.h
1. zář 2010

@veselazu Sucháč na normální plínky nedáváme, ale kdyby byl zájem, můžem klidně zkusit... Na nočních plenkách ale bude, kvůli snažší manipulaci potmě.

@ali13ali anavy.cz, snad se to smí sem napsat.

sussanah
1. zář 2010

@ivuska.h no vidis a ja prave na noc volim pliny na snapku nebo cc sklad, protoze kdyz v noci prebaluju, tak ho ten suchac vzdycky trochu probudi 😅 Porad lituju, ze jsem prodila nocni pul se suchacek a ne s zvockama 🙄

kackaj
1. zář 2010

@sussanah teda teď jsem trošku nepochopila tvou poslední větu🙂

@ivuska.h jsem si tady přečetla tvou otázku na eko plíny z rossmana a zrovna jsem dneska šla kupovat hnusky a zrovna byl po ruce víc rossman než DM, kam chodím normálně a tak už Ondra testuje přes noc první. Jsem taky zvědavá, zdají se být v poho, jen velikost je větší (se mi zdá), než u jiných plínek.

jasekd
1. zář 2010

Jeste dotaz na tu zeleninu... Muzu dat repu i 5timesicnimu Martinkovi? Prej je desne zdrava... Ja uz ji dlouho nemela, naposled ve skolni jidelne a bylo to jedine, co jsem jedla, kdyz bylo rizoto, k tomu prave davali tu repu. To rizoto, to byl hnus, velebnosti, moje nocni mura doted. Dneska jsem si dala rizoto v restauraci a slo to, ale priste si zas dam testoviny, nejak ten odpor ve mne zustal...
Ty suchace, ja mam na suchac jen AIO IV a Pop in bamboo, protoze mi prislo u Dr jednodussi nez patentky, ale nevim... Ty patentky budou podle me lepsi, vetsi dite je tak snadno nerozepne, no a nejlepsi je stejne za nas snapka a pres to PULky na patentky...

jasekd
1. zář 2010

@kackaj a co je levnejsi, Alany nebo ten Rossmann? Mam teda jeste pulku baliku, tak to nemusim akutne resit, ale zajima me to... A daj se strcit do kompostu? Alany prej ne, ale jedna holka mi psala, ze je tam dava a za 6 tejdnu ani stopa po Alane, tak jak to je? Ja dala u tchyne do komposteru jednu a cekam 😉

terezita
1. zář 2010

@jasekd snapka a pulky u naseho vetsiho ditete jsou opet neprakticke, bo se nenecha prebalit.. stezi dam na ni jednu vrstvu a davat pres to jeste pulky, to by byl boj.. 😀
doma jedeme vv a natahovaci vlnaky a venky AIO
repu si myslim ze muzou hnedle.

veselazu
1. zář 2010

terez: to mně zajímá s tou vv já ji zatím dávám jen do PUL, jak ji dáváš do vlnáků? Já mám vlnáků hafo, ale s vv jsem ještě nezkoušela.
sucháče v noci neřeším, nám vydrží jedna celou noc, malý není moc učuraný, ani přes den ani v noci. Do něho dostat vodu to je boj, jen tak usrkává ať mu dám cokoliv.

jasekd
1. zář 2010

@terezita ted nam to vyhovuje takhle a pak holt bude nutny novy nakup 😀

sussanah
1. zář 2010

@kackaj nojo, kdyz me jdou rychleji myslenky, nez pisu a pak se mi prehazeji pismenka 😀 No jakoze lituju, ze kdyz jsem porizovala nocni PULky, tak jsem koupila na suchac a ne na cvocky 🙂
@jasekd jj repa je super zdrava a sladoucka, takze vetsinou mimcum chutna. Ja osobne bych asi pockala aspon mesic.
@terezita tak to u nas se prave konecne prestava u prebalovani mrskat, posledni 2mesice to byl boj a krik u kazdeho prebalovani (navic s BKM to byla legracni kombinace), ale ted uz zjistil,ze stejne vyhraju, tak v klidu lezi, dokud nedam plinku a pak ho honim po pokoji s teplakama v ruce 😀

maly_prcek
1. zář 2010

PULky a AIO... Tak u nás teda vedou sucháče... Než zapatentkuju, není koho přebalovat, dítě je fuč... 🙂

terezita
1. zář 2010

@veselazu dam ji tam poskladanou na tretiny tak, ze ten tlusty prostredek je naskladany uprostred - cura dolu. no a na to natahnu vlnacky. mam to jako rychlou variantu, bo si uz sem tam rika na nocnik, tak abychom to rychle sundali 😀

@sussanah zavidim!

kackaj
1. zář 2010

@jasekd já už nevím, kolik stály alany, ale tyto babydream stojí 229kč...myslím, že to je podobná cena, že?

@sussanah už to chápu teda...je fakt, že sucháč je hodně hlučnej, takže na noční přebalování docela na prd 🙂

veselazu
1. zář 2010

no to jsme na tom stejně, přebalování je někdy nadlidský úkol, vymýšlet stále nové zajímavé věci do ruček - indulona vede, ocucávání mu zabere čas potřebný akorát tak na nasazení, zasponkování či zapnutí a to už je většinou na 4 a leze pryč ufff.

suik
1. zář 2010

Jak se jmenujou ty rosmanový pleny? já ho mám blízko, DM celkem daleko. Máte někdo zkušenost s Wionama a Delorama? Koukala jsem že wiony by do bioodpadu jít neměly, ale delory se tváří jako že jo.

suik
1. zář 2010

@kackaj takže babydream?

kackaj
1. zář 2010

@suik jojo, babydream a obal mají taky tak zelenej jako alany, takže se nemůže člověk splést🙂

maly_prcek
1. zář 2010

A vařím taky na týden (jdu na trh a nakoupím a uvařím), maso dávám tak ob den (králík, telecí, hovězí, krůta, jehněčí, kuře málo kvůli alergii na vejce, co možná máme), mrazím do Via Avenťackých kelímků (ale ty větší! Ty malé nám stačily sotva na začátku, popř na sváču), vařím, co zdovna seženu, ze skleniček pro tento věk můžem cca 2 druhy, takže ty kupujem na cesty apod.