Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
26. únor 2011

@maly_prcek ja teda do nositka mela koupene proste teplaky o cislo az 2 vetsi 😉 Ale maly byl vzdycky brichaty, takze ho to alespon netlacilo v pase 🙂

velrybous
26. únor 2011

@jasekd no tak to je síla..takhle si zničím všechny plíny..mám to i na popolini co jsem se koukala..tak to budu muset jen umýt vodou a než to dám do pračky tak přetřít..možná proto, že je to delší dobu v kýblu tak to vyžírá..nebo nevím..☹(((
Nebo to zkusit celkově bez žlučáku prát na 60, ale v čem aby to vypralo, tak to nevím..

maly_prcek
26. únor 2011

@joohana A nenašíváš na kolena laty? Pamatuju, že mamka nám tak dycky zdvojila kolena a když se to prodralo, tak prostě hodila novou 🙂

My zas musíme mít hodně tepláků, páč když má pán svůj den, je schopný mít durch klidně čtvery za dopoledne, takže zase sušíme...

@sussanah Když ty o dvě čísla větší byly zas široké přes nohy, hodně se mu to plandalo... Chce to natrefit střih. Ty Farmers díky těm 10cm navíc vydržely strašně dlouho - vel. 74 nosíme od loňského léta a je mu i teď, i když 74 dáááávno nemá. Já teda jedny dvoje Farmers v každé velikosti užila dost... Ale spíš teda jako slušňácké.
Ale samo mít vše jen od nich to je dost finančně namáhavé... 😒 I když ty normální neplenkové stojí kolem 120-150Kč, to není zas tak hrozné, jak ty plenkové za 250Kč 🙂 Teď si naštěstí už nějaké nadoma za pár šupů ušiju, tak zbyde na Farmers 🙂 🙂

sussanah
26. únor 2011

@maly_prcek o ono je to fakt i o proporcich ditete, nasemu bylo vzdycky vsechno male pres pas a pres zadek ( a to mel v podstate jen plinku mezi nohama, zadne kalhotovky). No ono mu jsou jeho velikosti male v pase a pres zadek i ted, co je bez plinky, takze kupuju kalhoty 2-3roky a zkracuju nohavice 😒

peko
26. únor 2011

AHojky,
všimla jsem si, že jste nedávno probíraly, že Popinky nejsou moc vhodné pro starší dítka, že je rychle pročůrají, chystám se trochu doplnit látkovou výbavu, chtěla jsem právě popinky, ale teď nevím .... jaké plenky byste doporučily na starší dítka?
díky 🙂

hribek
27. únor 2011

Ahoj holky chtěla bych poprosit o radu cca za 14 dni bych chtela jit nakoupit plinky atd. Chci kombinovat latkovky s jednorazovyma (na ven k doktorce atd) muzete mi prosim napsat kolik ceho asi tak nakoupit? Nemam vubec predstavu.
Díky moc

joohana
27. únor 2011

@maly_prcek Nenašívám nic, jsem na šití knedla nemožná, zkusila jsem nažehlovací záplaty, ale vydrží přesně do dalšího praní. Ty tři měsíce jsou zhruba akorát na to, aby z těch tepláků nejstarší vyrostl i na délku 😀

joohana
27. únor 2011

@hribek Ahoj, mrkni do diskuze Konkrétní látková výbava, záleží co bys chtěla-kalhotovky, čtvercovky... 😉 . Obecně potřebuješ cca 24ks plínek a tak troje svrchní kalhotky od každé velikosti.

jasekd
27. únor 2011

@hribek Ahoj, pokud hodlas kombinovat s jednorazovkama a nevadi ti obcas tu papirovku dat, kdyz dojdou svrchni kalhotky nebo plenky, tak bych kupovala min. Ja mam 24 kalhotkovejch plinek, k tomu 3 AIO k doktorum, par lepsich ctvercovek na novosklad jako nouzovku, nejaky Ikea rucnicky, a svrchni kalhotky PUL 2x od prislusne velikosti. S timto poctem plne latkuji, na ven, na noc taky, peru ted jednou za 3 dny, drive to bylo casteji. Ted se obcas podari bezplenkovka, tak je toho min. Pravda, ze male mimcokaka casto a tekuty, pokud je kojeny, takze nehody asibudou castejsi, ale u nas moc nebyly ani tenkrat. Proto si myslim, ze dvoje PUL kalhotky stacej, dokoupit se da vzdy. Nekupovala bych nejmensi velikost, nejake ty newborn, XS, opet, pokud nemas v planu plne latkovani, tak asi na zacatku nez se rozkoukate, pojedes spis v papiru. Kdyby mimco bylo drobounke, da se opet nejake XS dokoupit. Zalezi taky, jak velkou mas pracku a jak casto chces prat. U nas to drive bylo tak za 1,5 dne (pracka 5 kg), ale bylo v tom i hafo poblitejch ctvercovek, kterych uz ted taky tolik nemame.

hribek
27. únor 2011

@joohana @jasekd dekuju za info mrknu na to a snad neco nakoupim, je toho tolik ze clovek nejak ztraci prehled..

sussanah
27. únor 2011

@hribek Ahoj, urco projdi to tema konkretni latkova vybava, tam jsou popsane primo seznamy kdo ceho kolik ma 🙂 Pokud na ven a k dr budes davam papirovky, tak bych to az tak neresila a jela bych v nejakych bud vicevrstvych, cvtercovkach s vkladackama, maximalne par jednoduchych kalhotovek + svrchnaky. Nebudes muset mit takove ty super save pliny na noc a na venek, doma se da precejen prebalovat casteji a i obcasna nehoda se da v pohode poresit. Ze zacatku pocitej tak tech 6-8prebaleni behem dne, zalezi na ukakanosti mimca, potom uz se da co ty 2-3h. Myslim, ze pro zacatek bych sla do takovych 20ks kombinace vyse + 2 svrchnaky (prani co 2-3dny). Jak pise jasekd, kdyz budes pouzivat castecne i jednorazovky, tak urco v nich asi pojedes i na zacatku, takze pak se da pripadne prikoupit, co vam sedne. Udelala bych kombinaci kalhotovek, cc, vv a vkladacek a uvidis, co vam sedne.

meleri
27. únor 2011

ahoj holky, co byste doporučili na praní vlněných věcí? jako mýdlo s jelenem je blbé na toto tak nevím existuje nějaký ek. prostředek na vlnu?

sussanah
27. únor 2011

@hribek az budes mit naplanovany seznam, tak ho tady hod, radi "zkritizujeme"a poradime jake jsou ty konkretni, ktere vyberes 😉 🙂

hribek
27. únor 2011

@sussanah jasne dekuju moc, pomalu se do toho zacitam tak pak sem hodim postrehy🙂

laura.
27. únor 2011

ahoj holky..jsem v 27tt s druhým mimčem. Už s nyní 3,5letou Julinkou jsem téměř výhradně od narození látkovala. Protože jsem nyní už skoro dva roky mimo plíny, chtěla bych občas nakouknout,co je v látkovkách nového.

laura.
27. únor 2011

Co mě ted nejvíce zajímá, jsou all-in-one pleny. S Julinkou jsem neměla ani jednu, ted bych je ráda vyzkoušela, případně pokud máte nějaké tipy, budu za ně ráda. Na začátek chci tak 2-3ks a uvidím, jak se mi osvědčí. Víceméně mám po Julii kompletní výbavu a budu jen dokupovat..

reruna
27. únor 2011

@laura. doporučuju kapsovky bluerberry a na větší lezoucí a chodící dítko jsou super i IB
@peko anavy 🙂 baby lucy nebo popolini two size

peko
27. únor 2011

@reruna myslíš ty Anavy na patentky? a dá se ta hromada patentků pozapínat na utíkajícím dítku? 😀 akorát je teda fakt, že Anavy mi Nelča pročůrá za 2 hoďky už teď ☹

reruna
27. únor 2011

@peko zapnout se to dá, přebaluju pořád normálně v leže na pultě...taky je máme tak na 2 hodiny, ale na víc jsem ani nezkoušela, nebyla potřeba, raději přebalím

peko
27. únor 2011

@reruna no já jsem právě viděla boj při přebalování 15m kluka, pokud bude dítko v klidu ležet, tak je to jasný, že to půjde 🙂
a máš pravdu, že vlastně ty 2 hoďky stačí, na noc stejně nelátkuju ...... tak díky, pořídím ještě nějaké Anavky 🙂

erinka83
27. únor 2011

@velrybous Mám ten pytel v komoře, u našich v koupelně, je to cítit, když se tam ta plína dává, ale jinak dobrý bych řekla. Nevím teda jak v malým uzavřeným prostoru...

zuzanecka81
27. únor 2011

holky, od kdy se vám ty děti tak hodně rozčůraly, že anava vydrží 2 hoďky? abych věděla, co můžu čekat... já zkusila prvně anavku na noc s oběma vkládačkama a supr 😎

baca
27. únor 2011

No tak já jsem dala Anavy teda bez té menší vkladky, ale za hodinu byla durch na 2 týdenním mimču 😀

andelka
27. únor 2011

@zuzanecka81 nám anavy s oběma vkládačkama vydrží tak na odpolední spánek - 2h 😅

jasekd
27. únor 2011

Jak tady pisete, ze plina vydrzi dve hodiny, ze je durch apod. Tak tim myslite co? Ze pak uz vam to protece skrz svrchnaky? Protoze Martinek ma na noc Haipu pastelku se dvema Haipa vkladackama, poskladano vice dopredu na kluka, rano je plinka nacucana, rovnomerne vsude nasakla, ale HD PULky to krasne drzi, nic neprotejka, tudiz to povazuju za dobrou nocni plinu. M. spi celou noc, pred spanim davame vycurat, rano si da UM a pak ho rozbalim a necham vycurat a vykakat. A kdyz nahodou v noci krmim, neprebaluju, a taky to vydrzi. Pri dennim spani se nam dost casto podari, ze zustane suchej uplne, tak tam to resit nemusim.

andelka
28. únor 2011

@jasekd tak to je dobrý 🙂 Dany čurá i během odpoledního spánku, no a v noci několikrát kojím, takže to by látkovka nepochytala. Jinak durch znamená, že je úplně nacucaná, pulky to teda nepustí, ale když jsou vevnitř látkové tak je to vlhké, i flísáčky by to schytaly.

jasekd
28. únor 2011

@andelka Kdyz to neprotece a dite se nebudi a neni opruzene, povazuju to za dostacujici. Prece jen flisova separacka tu vlhkost trochu odvede. Jinak nam se taky BKM nedari stopro, nekdy prijedeme i z prochazky po 3 hodinach suchy, i kdyz nespal, a uz mi taky protekl. V dobre vire, ze treba bude suchej, jsem dala do kocaru AIO. Jak nevydrzi a pusti to do pliny po spani, je to mazec, takze my to mame z extremu do extremu, bud uplne sucho nebo uplne mokro 😀

andelka
28. únor 2011

@jasekd no když nechci v noci přebalovat a tím ho úplně vzbudit, tak by to 100% proteklo.
😀

jasekd
28. únor 2011

@andelka Kdyz nam treba lepe vydrzi ta HD vycpana nez papirovka, ale mame Alany, coz asi neni co se tyka vydrze ta nejvetsi kvalita. Takze drive jsem v noci prebalovala, ted kdyz nahodou je to jedno krmeni, tak si rikam, ze to proste musi vydrzet. Kdyz by ale pred spanim necural, prebalila bych.

veselazu
28. únor 2011

My teď hodně využijem ty Thirstiesky 2 protože na vycpanou kalhotovku nebo 3 vkladačky jsou ostatní svrchňáky tak tak. Ale jde to. Na ven 4 hodiny a víc dáváme papír, protože v té zimě přebalovat se nedá a nic nám tak dlouho nevydrží. Jo bejvávalo...

maly_prcek
28. únor 2011

@peko Co je na starší dítko? Od půl roku výš? Taky záleží, co jsi jela doteď a jestli v tom chceš pokračovat nebo jet jen v kalhotkovkách, vv apod.
Za mně (aby to vydrželo až do konce plenkování astálo to zato) bych nakombinovala kalhotkovky (Anavy) na ven, na dýl, na noc apod. a prefoldy Anavy popř. bambusové Kikko nadoma.