Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
17. říj 2011

@nasticka Taky jsem Weehugers měla... Zkus víc dovycpat plínu vevnitř, ale taky mi to často vyvzlínalo na tu bavlnu (i když teda je tolik, jak píšeš). Jsou krásné, super střih, ale nebyly to kvůli té balvně nahoře vůbec spolehlivky, tak jsem je prodala...

maly_prcek
17. říj 2011

@marky27 My měli Anavy na patentky - já je měla poměrně ráda, jsou ale tenší, takže spíš nadoma. Ale jinak dobré... Nejvíc mi vadilo, že jsou přírodní barvy - malý jak lozil, tak byly hned jak čuně...

maly_prcek
17. říj 2011

@romcovaklarka Flísáčky peru stejně často zhruba jako PULky, tolik jak vlna nevydrží. Beru to podle čuchu - když smrdí, dám vyprat... Ale po každém nošení určitě neper, nechávej větrat.

nasticka
17. říj 2011

@maly_prcek dík za radu 🙂 dneska jsem zjistila, že když dám mezi kalhotkovou plenku (většinou totsbots flexi tot) a svrchňáky ještě vkládačku s jednou stranou z fleesu a ten flees otočím na stranu svrchňáků, tak to vydrží dýl .. třeba se to někomu bude taky hodit 😉

rebelie
18. říj 2011

Holky, prosím o radu, kamarádka dostala od své sestry zavazovací plenky (tipuji to na Disany, ale nevím 100%) a moc si s nimi neví rady - nemáte nějaký tip na webovky, kde je návod, jak do toho to dítě zašmodrchat? Nejlépe nějaký fotoromán 🙂. Díky.

rebelie
18. říj 2011

Tak už jsem to našla http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c... . Já myslela, že tam návod na zavazovačky nemají, tak mě příjemně překvapili..

florentina
18. říj 2011

@rebelie já nevím, mě ty zavazovačky přijdou hrozně složité. Tedy chápu jak do toho to dítě umotat, ale přijde mi to něco jako proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Ale asi to supluje něco jako novosklad na malé děti, tak toto na větší, podle mě to totiž jiný efekt než udržení řídké stolice nemá, nebo se pletu?

rebelie
18. říj 2011

@florentina Mně to ve výsledku taky přijde děsně složité bez nějakého přidaného efektu (a to jsem si sama jednu vázačku Disana koupila). Ale ta kamarádka je podědila, tak je asi chce využít, když už je doma má... naštěstí psala, že má i nějaké kalhotovky, tak to snad půjde nějak rozumně nakombinovat....

florentina
18. říj 2011

@rebelie to je jasné, to chápu. Já chci být vtipná a koukám, že jsem to v minulém příspěvku napsala opačně...mělo tam být: proč to dělat jednoduše, když to jde složitě🙂

sussanah
18. říj 2011

@rebelie ja jsem treba vazacky pouzivala na mladeho na noc, dovycpala jsem je vsim moznym a zavazala. POradna vkladacka se mi treba do kalhotovek sotva vesla,do tohohle jsem namotala, co jsem chtela. Sice potom vypadal jako broucek, ale drzelo to. Ale nedoazu si teda predstavitmit z toho vybavu, to ne. Mam jen dvoje, bohate mi na prostridani staci.

sussanah
18. říj 2011

@maly_prcek Spolu jsme resily ty velikosti little angel, ze? No tak jen pro info, cepicka velikost 1 mel maly cca 2hpo narozeni na hezke foto, pak jsme uznali, ze je fakt mala. A ted nosi kuklicku vel 2, jen mu uplne super, trosku volnejsi, ale v pohode 😀

rebelie
18. říj 2011

@sussanah Tak já má právě tu jednu vázačku na vyzkoušení, třeba takhle, jak píšeš, se bude hodit, ale balit do toho pořád, to bych asi zešílela... Novosklad mi ve srovnání s tím přijde jako pohodička...

sussanah
18. říj 2011

@rebelie ale zase pekelne rychle to schne 🙂 A novosklad ani na draka mi neslo umotat na starsiho, tak jsem rradeji prave vytahla vazaky. Ae rozhodne se da bez nich prezit. Jakoze je neprodame, jeste je upotrebim, ale znova bych je asi nekupovala.

rebelie
18. říj 2011

@sussanah Tak já zatím řeším jen novoška, můj obzor končí někde u půl roku a dál zatím nepřemýšlím... ale jo, když už jí máme, tak se jí budeme snažit využít a na noc u staršího mimča, proč ne...

helulela
18. říj 2011

Holky, když jste nakously ty kukličky, dejte mi prosím nějaký tip. Pro Adámka nějakou tenkou, stejně bude mít ještě kapucu od kombinézy. A pro Vítečka váhám, jestli je lepší nějaká tenká pod čepici a nebo teplá samotná - jak se to vlastně nosí? Díky a omlouvám se za plevelení tématu 😉

sussanah
18. říj 2011

@helulela ja mam pro maleho tu little angel, je spis tenci, ma ji v podstate vsude enku misto tenke cepicky a pod kapuci do kocarku. Pro mladeho mam merino manymonths, je supr na tohle pocasi a na treskute mrazy cepici. Osobne jsem pro kuklu tenkou a na to cepku dle pocasi, je to variabilnejsi

helulela
18. říj 2011

@sussanah díky moc, koukám na ty LA. Jak to odpovídá velikostně - malému je vel. 1 dobře, když píšou 6-12 měsíců? To pak na Vítka tu 3 (18-24M) asi radši už ne, co myslíš?

romcovaklarka
18. říj 2011

@helulela Já mám taky manymonths, je to velikost charmer/explorer takže podle nich 3-18 měsíců, ale podle mě nám příští zimu už nebude. Teď je mu akorát a zase tak extra natahovací není - hlavně teda jde o ten lem kolem obličeje. A hlavičku má 42,5cm. Ale další velikost adventurer/conqueror je psaná 1-4,5 let tak ta by asi byla dobrá.

romcovaklarka
18. říj 2011

Holky z Prahy, můžu poprosit kde se dá dostat ten lanolín? Volala jsem do dvou nejbližších lékáren a všude na mě koukali (mno, po telefonu, ale i tak 😀) jako na cvoka...

ladida.l
18. říj 2011

@romcovaklarka jako lanolin lze použít i krém na bradavky z DM - je to čistý lanolín + ještě něco, co tam funguje jako konzervant. Normálně to funguje.

romcovaklarka
18. říj 2011

@ladida.l Díky, a jak se jmenuje? To je ten babylove? Já do DM moc nechodím a na bradavky jsem používala bepanthen, tak to neznám.

ladida.l
18. říj 2011

@romcovaklarka je to babylove. Stojí asi 40 korun.

rebelie
18. říj 2011

@ladida.l Na ten lanolín jsem se taky chtěla ptát... Jak se ten krém používá (tedy myslím pro účely látkování)? To ho tam jako vetřeš?

ladida.l
18. říj 2011

Dělala jsme s ním lázeň stejnou jako s toho lanolínu z lékárny - lanolín s trochou šamponu do horké vody, když byla voda vlažná, šoupla jsem tam vlňáky.

rebelie
18. říj 2011

@ladida.l Tak to je v tom případě super tip... protože lanolínových lékáren asi není mnoho...

elaaa
18. říj 2011

Zdravím všechny. Ráda bych se občas přidala do diskuze. Poslední měsíce těhotenství jsem poctivě pročítala a ted hurá do praxe. Mám 8denní holčičku.
Měla bych první dotaz. Malá kadí pořád. Ještě jsem ji nepřebalovala jen počůranou. Dávám novosklad s vkládačkou a separačkou od Popolini. Separačku vyhodím, ale žlutá voda samozřejmě proteče na plíny. Je potřeba ty plíny taky přetřít žlučákem nebo se to vypere? Skladuji na sucho a prát budu tak 1x za 3 dny. Zatím kombinuji s jednorázovkama. Díky.

romcovaklarka
18. říj 2011

@elaaa Já když to nepožlučákuju, tak se to nevypere, zůstane to lehce flekaté. Ale zase je fakt, že na čtvercovkách to nějak moc neřeším 😅

vendulak
18. říj 2011

@helulela Ahoj, hledám a koukám, že máš zkušenost se svrchňáčky GroVia 😉... Já je objednala, ale koukám jako puk na tu "síťku" na nich. Zatím s látkováním spíš začínám a mám zatím jen Imse Vimse a Thirsties a do nich dávám plenku na osminy a do ní vkládačku z froté. Ale ta plenka je vždycky i zespoda mokrá, vlhká, takže bude určitě vlhká i ta síťka, ne? Já to teď dělám tak, že vždycky jedny svrchňáčky má na sobě, a druhý se zatím větrají a tak dokola, peru po dvou dnech, nebo když je pokajdí. A takhle to tedy s tou síťkou asi nepůjde, že? To je budu muset prát po každém jednom použití??? 😨 To mi přijde docela k prdu 😒.

innes
18. říj 2011

Holky, jakou noční plínku pro větší děti byste doporučily?

kkomtesa
18. říj 2011

@elaaa ahoj, taky máme čtvercovky na novosklad, do 2,5 měsíce taky skoro každá plenka pokakaná, dávala jsem bambusové separačky. Ted kakání jen 1-2x za týden. skvrny od stolice dávám 1-3 lžíce perkarbonát sodný, koupili jsme od Fichemy (stojí asi čtvrtinu toho, co Ulrychova sůl, což je ale to samé). žlučové mýdlo zatím nemám, možná pořídím na skvrny od jídla - co jiného na ně je dobré? - mám ještě Vanish na bílé i tmavé, ale zatím jsem to nezkoušela.