Látkové pleny na noc, jak dlouho miminku vydrží?

sisina28
13. črc 2015

ahojte, prosím o radu...přečetla jsem tady hodně diskuzí o plenách ale co se týče použití plenek na noc - tak v tom mám trošku chaos. Hlavně v otázce, jestli ty plíny vydrží miminku delší dobu, nebo jak často přebalujete atd...je jasné, že záleží na tom, jakou plenu chci využít. dejme tomu, že přes den bych měla klasické čtvercovky s PUL...a napr. na noc když použiju tu SIO - budu mít tu základnu a bud tu batolecí nebo kojeneckou vkládačku a ještě popř. celul. separačku....tak jak dlouho to miminku vydrží v noci??...jinak co tyhlety plenkové vychytávky typu SIO, AIO v Liberci? ví někdo kde bych se na ně mohla v reálu kouknout? moc díky za pomoc a za informace

evaamy
13. črc 2015

Ahoj, já používám jen ctverce. Na den dávám dovnitř dvě vkladacky( ikea krama) a na noc dávám tři. Prebaluju po kazdem kojeni a je to tak akorát. V noci kojím jak kdy, ale v průměru tak 4x. Večer si poskladam kolem šesti čtverců ať to mam na noc nachystaný a nemusím se s tím skládat v noci.

evaamy
13. črc 2015

S jiným typem plen nemam zkusenosti

sisina28
autor
14. črc 2015

ahoj, díky za tvoje zkušenosti.....mne jenom zajímá, jestli ty všechny SIO, AIO vydrží déle než klasické čtverce v noci..napr. ob dvě kojeni třeba...neříkám, ze to chci miminku nechat 5 hodin...ale v čem je teda ten rozdíl mezi téma plenama z hlediska četnosti přebalovaní? bambus nasaje víc než bavlna, ok...ale stejně ho přebalíš, když je počurane, ne (předpokládám)...pokud teda nepoužiju stay dry...ale to sa mi moc nelibí, protože to je polyester...ale to nic proti jejich používaní..toť pouze můj názor....pokud tedy chci použít SIO vše z bambus/bavlna+cel.separacka popřípadě - jestli to vydrží déle než klasicky čtverec...nebo je to pouze jenom hezčí přebalovaní 🙂

evaamy
14. črc 2015

Já si myslím, že i tak by se mělo prebalovat po kazdem kojeni, protože tam bude nacurane a to dítě to cítí. Jenom to asi líp saje, takže to nebude mít tak mokré. Ještě se zeptej ve skupině Latkovaci poradna.

versatilka
14. črc 2015

@sisina28 Nevím, jak je mimi staré a zda v noci kojíš. Moje děti, je jim 8 měsíců) spí už celou noc od osmi do osmi a plenu mají tedy 12 hodin. Používám čtverce, dovnitř poskládám jednu na osminy a do té složím ještě 5 krama žínek z Ikea. Vydrží do rána v pohodě 😉 Přes den mám žínky 2-3 a přebaluji po krmení po třech hodinách. Jinak na plenu dávám ještě fleece separačku, aby jim nevadilo mokro 🙂 Ale každé mimčo je jinak učurané, tak je třeba to ozkoušet.

whitelilith
14. črc 2015

Dítě se vyvyji a kazde je jiné.
Já do 2 měsíců prebalovala co 3 hodiny i v noci, protože byl pokakany. Pak jsem dávala na noc jednoraz. Jenže cca v půl roce to jednoraz neudržel. Malej začal pit vodu/čaje a vypil klidně 700ml/noc. Tak sem začala řešit noční látkovky. Nejlepší jsou katyv a yhacek (oproti petit lulu, anavy, bamboolik). Někdy zvladnou celou noc, ale obvykle jednou prebaluju.

sisina28
autor
14. črc 2015

díky holky...ja jsem teprve v očekávaní, ale chtěla bych používat latkovky, tak to tady tak různě studuji...investice do plen moc neřeším, jen chci vedet zkušenosti od vás, co již latkujete, protože v mem okolí není nikdo kdo látkové používá...ty SIO pleny se mi libí tím systémem... když do toho investuju peníze, tak chci vedet, jestli to "opravdu" funguje...ano, každé mimi je jiné, proto koukám na zkušenosti...

sisina28
autor
14. črc 2015

@evaamy dakujem ti...ja som toho tady přečetla hodně a pořád i dále čtu.-), koukám na videa a pořád mám nějaké otázky, na které jsem nenašla odpověď...v těch různých diskusích mi teď přijde, ze je to porad to samé dokola...ze si nemam kupovat vše od jedné značky, ze mam vyzkoušet vice značek a proč latkovky než jednorazovky...ale třeba jsem slepá a nevidím to tam...musím se znova kouknout🙂...plánuji kombinace klasických čtverců s těma SIO, tak som zvědavá.

sisina28
autor
14. črc 2015

@whitelilith ...děkuji-..super, takže s noční plenou si pak jednou přebalovala....teď se zeptám možná blbě, ale není to mimi v mokru? výrobci udávají, ze jsou tyto pleny téměř srovnatelné s jednorazovkami...tak mne zajímá, jestli je to opravdu tak🙂 a kdo má jaké zkušenosti

mina_
14. črc 2015

@sisina28 na noc se bát nemusíš, já jsem používala fleesové separačky, které jsou na pocit suché a mokro bylo za nima v plínce, takže klidně do toho.. používala jsem kalhotkové látkovky + svrchňáky a druhé dítě bude látkovat taky, mám noční plenky bamboolik a anavy a jsou skoro nepoužité, anavka snad jen 2x, jela jsem na normální "velikost" a syn byl brzy v noci bez počůraní, takže plena byla jen pro jistotu... ale to si vyzkoušíš, na začátek si kup více druhů, abych vyzkoušela co nejvíce miminku sedí a pak dokoupíš to nejlepší, každé mimčo je jiné a vše nemusí sedět. Jukni ke me do alba, mám tam něco z naší výbavy... i když přiznám se, mám toho víc než dost... ale raději mít než nemít 🙂

jhhd
14. črc 2015

Naší dceři je necelých 22. měsíců. Na noc stále používáme dvě čtvercovky, separačku (perlan) a PUL kalhotky a stačí nám to. Naopak už se žačína čím dál časteji stávat, že se ráno probudí úplně suchá a běží na nočník. Jinak takto to praktikujeme od narození.

sisina28
autor
14. črc 2015

@mina_ ty brdoooo...kukala som do alba...krasne!...ja uz to vidim, ze taky tak skoncim🙂...no a prosim ta otazocka...v cem je ta kalhotkova plena lepsi nez to SIO, kdyz na to musíš davat este svrchnace? mne to pride zbytecne, ale mozna v tom mam uz chaos🙂...ved když dam tu SIO, tak pak vymenim jenom ten vnitrek a to PULko muzu vyuzit zase..pokud teda nebude pokadene, ne? ty takhle vyhodíš do prani celu tu kalhotovku, ne? a není i ten zadeček vic objemny, kdyz mas kalhotovku plus svrchnace?

evaamy
14. črc 2015

Když jsem přemýšlela co za latkovaci vybavu pořídit, tak jsem všude četla, že pro novorozence jsou nejlepší ctvercovky. Tak jsem si pořídila do začátku jenom je s tím, že časem uvidím a kdyztak něco prikoupim. Zatím mi vyhovují, malému je pět měsíců. Rada bych u čtverců zůstala z Fin důvodu plus beztak porad nevím co bych poridila😀. Jestli tě zajímají ctverce, mrkni ke mne do alba.

mina_
14. črc 2015

@sisina28 měla jsem i AIO od anavy, abych "přemluvila" manžela k látkování, ale to se nepodařilo a tak šli nakonec z domu, u nás párkrát použité, na ozkoušení.... hlavní rozdíl vidím v objemnosti, jak píšeš... nám tyto plenky prostě nevyhovovaly, protýkali kolem nožek, zejména vajíčková stolice, takže jsem prala i svrchní pul vrstvu, místo jen vnitřek... výhoda talhotovky je hlavně v tom, že má gumky a "límec" látky, nebo jak to nazvat kolem nožiček a vše zůstane uvnitř a už tedy musí být, aby něco proteklo na svrchňáky. Ono je to vidět i na fotkách ( i u me v albu), ty kalhotovky jsou kolem nožek nařasené a AIO/SIO jsou střihově rovné a kalhotovky mají i větší savost, je tam prostě více matroše.
Chce to fakt nakoupit víc značek a typů a zkoušet, to je jedná rozumná rada.
Klidně se ptej. Já co koukám na to svoje album, tak ho budu muset aktualizovat, myslím, že tam není vše a hlavně jestli se povede a v prosinci se narodí holčička, tak místo kravin - hraček si řeknu o plenky s květinama a rozumnýma holčičíma vzorama, ale bude to případně boj, neb některo ostíny růžové vyloženě nesnáším 🙄

@evaamy čč jsou z fin. hlediska bezkonkurenčně nejvýhodnější, taky jich mám doma regiment, nejdříve jsem jela novosklad, ale když začal prďola lozit a být aktivnější, tak jsem dávala kalhotovky, lip sedí při pohybu a nikam neutečou 😎

evaamy
14. črc 2015

@mina_ kolik těch kalhotovek je potřeba? Mění se to tak často jako ctverce?

sisina28
autor
15. črc 2015

@mina_ ..jasně, to mas pravdu, je potřebné to vyzkoušet...ale díky za super rady...pocuj, ja koukám třeba na tuhle plenu:
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1...
a tyhle vkladačky napr.:
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/0/3...
a myslíš, že i ty PULky i ty vkládačky jsou málo nařasené? jinak já mám termín taky v prosinci🙂, ja som z těch barviček a vzorů úplně nadšená🙂

@evaamy ..mne sa klasické čč líbí pro použití na novorozeňátko...hele a jak je to v porodnici...tam si doneseš svoje pleny - řekneme teda, že čč a můžeš tam taky látkovat? kam se to tam po přebalení dává? nebo v porodnici jste měli jednorázovky a až doma jste přešli na látkovky?

sisina28
autor
15. črc 2015

jo ozaj a co myslíte, vyplatí se koupit i ty vícevelikostní pleny, nebo i pro novorozeňátka jsou ok ty jednovelikostní, když to upravíš pomocí patentek??? není to tam pak takové naducané na tom bříšku?

sisina28
autor
15. črc 2015

@evaamy ..prosím ta...když používáš stále čč, vypereš ty hovínka z těch plen v pohodě, jo? nebo máš nějaký postup (četla jsem použití žlučového mýdla nebo ten perkarbonát sodný atd)..díky

mina_
15. črc 2015

@sisina28 ten vkládačkový systém je všude podobný, ale toto vypadá líp než u těch anavaek co jsem měla, tam jsou jádra rovná, pak jsem taky nacházela, že jsou i jádra tvarovaná, toto bude fungovat líp. PULky vypadají v postatě všechny stejně.. záleží na tom jestli jsou jen s lemem nebo s "křidelkem". Fakt strašně záleží na proporcích miminka. Náš synek byl plně kojený a naštěstí nidky nebyl tlustý, takový ten "barokní andělíček", takže já sháněla spíš všechno nařasené, aby nic neproteklo, když má dítko silné nohy, tak plenka zase sedí jinak.

Co se týče porodnice, tak já rodila v Praze Podolí a tam je to tak, že ti dají 5 jednorázovek a pak musíš mít svoje, doporučuju taky jednorázovky, protože, kdybys měla látkovky, tak je tam někde musíš skladovat a špinavé je odvést dom, když je tam hodíš do prádla, tak už je nidky neuvidíš. A ta představa, že je vás 6 na pokoji a pod postelí máš kýbl se špinavýme plenkama... no nic moc... počítek na novorozeně 10-12 plen na den (tak jsem to měla já). A hlavně budeš v porodce v jednom kole, takže bych látkování nechala až dom.

Vícevelikostní plenky proč ne, pak máš doma 2 sady, ale poleze to víc do peněz, mám pár velikosti č. 1 pro prtě a pak jednovelikostní. Jako blbina a tahání peněz mi přijdou tzv. novorozenecké plenky.... to ti stačí čč, miminko strašně rychle roste a kupovat plenky tak na 2, max 3 měsíce je vyhazování peněz, tedy dle mého názoru.

Z veškerých plen se stolice dostává nejlíp žlučovým mýdlem, ne všechno pustí hned, ale časem se fleky operou až některé zmizí zcela, dobrý je na to používat separačky, který zachytí nejvíc a pak mýdlem dodrbeš zbytek. Počítej s tím, že po dobu než přejdete na příkrmy je stolice řídká - míchaná vajíčka a to barví jako blázen, takže plenky dostanou zabrat.

@evaamy kalhotovky se nemusí tak často měnit tak často, mají vyšší savost než čč, prala jsem tak každý třetí den, ze začátku je to spotřeba 10-12 plen, ale pak jsme byli třeba na 5-6. Na noc jsem víc věřila kalhotovkám než čč a když se prcek odnaučoval, tak jsem zase strkala čč, právě záměrně kvůli nízké savosti, aby mu to mokro vadilo 😎

veri0007
15. črc 2015

@sisina28 nečetla jsem ostatní, ale u nás látkovky na noc dáváme, všechno v pohodě. Dávám stejnou jako přes den - SIO od babolíka. Máme devět měsíců a zatím si na celou noc vystačíme s batolecí plenou a myslím že do roka věku to vydrží. Pak začnu přidávat k SIO noční plenku od bambolíka a případně dovycpu vkládačkou.

veri0007
15. črc 2015

@sisina28 jo a já osobně nejsem zastánce stylu koupit od každého něco a uvidí se. Je jasné, že musíš přijít na to, co vyhovuje tobě i miminku. Já jsem měla ještě před narozením nakoupeno 5 různých druhů plen v průměru po třech kusech a nepoužívám z nich ani jednu, akorát jsem je pod cenou prodala. Vím, že je těžké se udržet, ale myslím si, že dobrý způsob nakupování plenek je ten, že po narození používáš jednoráz a postupně nakoupíš nějaké druhy. Ne že máš v šuplíku připravenou sadu 25 plen různých druhů. Já se třeba nikdy nesrovnala s kalhotkovkama a ještě s flísovýma svrchňákama. Kalhotkovky jsem měla 4ks a flísaky dvoje a přitom by mi stačil jeden kus od každého abych přišla na to, že se mi to nelíbí. A přitom jsem nakonec zůstala u obyč čtverců a od ukončeného pátého měsíce na SIU😉

evaamy
15. črc 2015

@sisina28 do porodnice jsem si vzala jednorázovky. zezačátku jsem používala při každém přebalení celulozové separačky, novoš kaká pořád a rovnou jsem je vyhazovala. ale dají se prát, ale to musíš to hovišo spláchnout a mě to přišlo moc práce. ted syn kaká jednou max dvakrát denně, tak separačky nepoužívám,. hovišo spláchnu do umyvadla, to co zbyde natřu žlučovým mýdlem. pokud se to neopere pořádně, tak to použiju jako vkládačku nebo to hodím zpátky do kýblíku a při dalším praní to zmizí.

sisina28
autor
15. črc 2015

takže jste všechny používali na novorozeňátko klasické čč plus nějaké svrchňáky...
co myslíte kombinace přes den čč a na noc SIO? nebo to je blbost na novorozeňata?
co se týče těch značek, tak mne sa z těch SIO plenek líbí pouze bamboolik a petit lulu nebo jak se to jmenuje🙂 anyv jsou hezké, ale mají tam polyester, což se mi nelíbí...vím, že to není to samé jak jednorázovky, ale když už látkovat tak s přírod. materiály. ale jinak nic proti nim...teoreticky můžu mít PULky od anavy a vkládačku od jiných značek a tím to vyřeším - já myslím, že je to takové univerzální, že tam nemusí být připnutá pouze vkládačka té dané značky,

sisina28
autor
15. črc 2015

@mina_ ty teda si používala od začátku i ty kalhotkové nebo jenom čč?
a s tou porodnicí si mi potvrdila to co jsem si myslela, takže díky za info.-)

sisina28
autor
15. črc 2015

@veri0007 a to opravdu ta SIOčka vydrží celou noc? to teda čumím...a dáváš tam i nějakou separačku? nebo jak zajistíš, že mimi neni v mokru...ja mám asi divnou představu, ja si totižto myslím, že pokud tam nedáš flísovou separačku, nebo tu stay dry vrstvu, tak to mimi je v mokru...ale asi si myslím špatně🙂

sisina28
autor
15. črc 2015

@evaamy takže si si dala klasickou čč na novosklad nebo prostě jiný sklad, dovnitř teda něco jak píšeš a pak na to ještě celul. separačku...mne totižto všichni straší, že ty plíny budou flekaté a že se to neopere...na jakou teplotu je pereš? na 60 nebo 90? at mi ale nikdo neříká, že se to nevypere, když látkové pleny používá tolik mamin

kikimaruska
15. črc 2015

@sisina28 ahoj, v Liberci je přímo zítra látkovací seminář. Jeho kapacita je ale plná. Kdybys měla přesto zájem, písnu Ti SZ,kam se obrátit, a třeba by se místečko našlo 😉

sisina28
autor
15. črc 2015

@kikimaruska ...fakt jo? tak to jsem nevedela...tak mi prosím dej kontakt a ja se optám..děkuju!🙂

fibrila
15. črc 2015

Jen přidám svou zkušenost, používáme od narození čtvercové pleny i na noc, na plenu dáváme vlňáčky Disana, pokračujeme stejně i teď v roce a čtvrt, jen jsem začala přidávat vždy jednu vkládací plenu, protože to začalo provlhat, kojím a přebaluji obvykle 1x až 2x za noc, vždy před kojením plenu zkontroluji (stačí pohmatem-nemusím nic vysvlékat), když se proberu, tak kontroluji plenu namátkou i během noci. Většinou když je dítko mokré, tak sebou začne ve spaní trochu mrskat nebo zapláče, tak přebalím a spíme dál. Já to beru tak, že se prostě nesnažím nějak strašně nic separovat, stejně když se jednou počurá, tak tam ta moč prostě je, navíc samo dítě se dřív naučí to rozlišovat a signalizovat mokrou plenku (a to jak ve dne, tak i v noci).

evaamy
15. črc 2015

@sisina28 jj, novosklad. do novoskladu zezacatku nic, časem dvě až tři vkladacky a nakonec ( k prdylce) tu separacku. Pokud budeš separacky používat, budeš mít čistější pleny. Na lidi co tě straší se vyprdni, nejvíc takových řeči mají ti co tomu absolutně nerozumí! A i kdyby tam obcas nějaký flek zůstal, tak se při dalším prani opere a hlavně to tomu dítěti dáš k zadku kde se ti do toho vytentuje. Nezehlim,nevyvaruju! To s tím vyvarovanim říkají lidi co si nevšimli, že je rok 2015 a ze jsou na trhu automatické pračky. Stačí to hodit do pračky na 60! A pak pověsit. Toť vše. Jednou za čas můžeš dát program na 90, ale to pro tebe není žádná práce navíc..jen by tam neměly být svrchnaky, ty se mají prát jen na 60.