Látkové plenky. Jaké zvolit?

primulkaa
27. zář 2019

Ahoj holky, poradíte prosím ohledně látkových plen? V lednu očekáváme v rodině přírůstek a začínám si pořádně studovat co a jak, ale mám v tom pořád trošku zmatek - co, kde, jak,...

Z toho co jsem si četla, mám na plenky pár požadavků:
- asi bychom nechtěli používat ty klasické čtvercové, ale nějakou "pohodlnější" variantu (resp. možná třeba časem nás naláká, ale radši primárně počítám s tou pohodlnější variantou)
- máme doma sušičku (a poměrně malý byt na to, abychom tam mohli mít často sušák), takže dost uvažuji o nějaké variantě kde půjde sušička využít
- zaujaly mě varianty AIO a SIO, ale u té AIO jsem z toho pochopila, že jde vždy do pračky všechno? Tzn. je potřeba mít pořízených hodně kusů celých plenek, zatímco u SIO se pere běžně pouze to savé jádro a ta svrchní vrstva jenom občas (třeba jednou za 2-3 dny, může být u každého dítěte dost individuální) - chápu to správně?
- přijde mi zbytečné nakupovat nějaké drahé sety, budu radši za konkrétní doporučení, výhody a nevýhody, klidně i konkrétní značky, počty kusů apod...
- jak je to s velikostmi? Někde píší, že je novorozenecká a pak pro starší děti (tzn. vše ve dvou velikostech), někde jsem viděla, že nabízejí jednu od narození až po nočník
- AIO a SIO mají vždy patentky / suchý zip? S tím, že pro malá miminka je lepší suchý zip a pro větší děti patentky?
- separační vrstva - ta se může dávat do všech těchto typů látkovýh plenek, aby zachytila to "hlavní"? Tzn. hned u miminka je ta separační vrstva, na ní by bylo savé jádro (vložené nebo přicvaknuté) a nahoře svrchní nepropustná vrstva?

Jakou mi doporučíte výbavičku? Nevím, jestli jsem ten systém pochopila úplně správně, takže budu ráda za opravení i upřesnění pojmů, případně za konkrétní tipy. Je to moje první založené diskuze na fóru, vždy jsem se snažila radši pročíst ty stávající

Četla jsem si různé diskuze, články, ale právě mi přijde, že v některých ohledech se dost rozcházejí, každý doporučuje něco trošku jiného... tak se omlouvám za (pro některé) časté téma, ale ráda bych si to všechno ujasnila 🙂 Přece jenom není to malá investice, tak mi přišlo vhodné si to prvně všechno ujasnit...

rebe
27. zář 2019

Přijde mi, že v zásadě v tom máš jasno, chápeš zákaldní druhy a principy. A víc ti asi nikdo neporadí, protože každému vyhovuje něco jiného. Podle mě je nejlepší nakoupit pár kusů od různých druhů plen a různých výrobců a zkoušet.
Já třeba nakoupila hlavně vícevrstvé Bambino mio, protože to v mém okolí používali všichni. A pro dceru mi to vůbec nevyhovovalo, ale vůbec! Nejlíp mí seděly klasické libštátské, dokonce jsem pak dokupvala 80x80. A v posledních měsících látkování najednou lup ho a jeli jsme vícevrstvé obdélníky. Se synem jsem jela čtverce jen pár měsíců a pak přešla na chobotové anavy na snappi sponku. A teď se třetím dítětem mi čtverce absoluně nevyhovuju, snappky jsem pozrácela a nejvíc používám SIO. A ještě větší zmatek jsou svrchňáčky, mám úzké bambino mio, pak klasiku na patentky i suché zipy od několika výrobců, flísáčky i vlňáčky a preference se rychle mění 🙂

monaluza
27. zář 2019

Nejlepsi opravdu koupit ode vseho trosku, vyzkouset a pak dokoupit to nejlepsi. Pokud neresite penize, urcite kupte AIO Milovia, s temi budete rozhodne spokojena. Z ceskych jsou pak velmi dobrym kompromisem Anavy Easy, daji se do nich dokoupit dalsi sava jadra (jsou to tedy v podstate SIO).

I ty zatracovane ctverce jsou velmi uzitecne, pro kratky casovy usek je nic nenahradi (chci dite prebalit, ale za ctvrt hodiny se jde koupat - lupnu mu tam jen ctvercovku atd.) Pocet do vybavicky se vetsinou pocita takto: pocet prebaleni za den (obyvkle tak 8-10) x 3 dny (dva dny plenky sbiram do kybliku, pak vyperu jednu varku a den pocitam na uschnuti) = potrebny pocet savych vrstev.

Ja bych dnes se svymi zkusenostmi (mam odlatkovane dva kluky) novorozenecke vynechala a zacla cca v 5 kg s jednovelikostnimi. Koupila bych 5-6 Milovia Aio, 7 Anavy Easy se dvema dlouhymi jadry, 20 ctvercu, 3 Pul svrchni (klukum sedely Bamboolik), na noc 3 kalhotkove (pozdeji nocni) a dvoje vlnaky.

sister05
27. zář 2019

Ahoj,jsem taky začátečník. Zatím střídám látku a běžné pemprsky. Ale už teď vím,že mám nejraději AIO, náhodně jsem objevila web gagas pleny,tam ta jedna stojí nějakých 319. Mám celkem asi 20ks latkovek, polovinu ve formě AIO. Měla jsem štěstí,kolegyně mi prodala po dětech mix různých druhů. Už teď vím, tě bytostně nenávidím patentky, připadá mi,že stahují . Miluju suchac. Že značky mi vyhovujibty Gaga a pak imsevimse bo tak nějak. Ale ve finále je mi znacka jedno. Beru cokoliv AIO se suchacem. Mno a pak mám taky milion klasických bílých plen,který jsem měla tendenci skládat do svrchnaku, ale je to na mne vysoký level. Tak je mám na ublinkavani. Mám dostatek vloznych plinek a kalhotek se savou i nepropustnou vrstvou zároveň. Sice u nás denně jede pračka, ale zjistuju,že pemprsky sem dokupovala ted až po měsíci a půl ( to balení asi 50ks). Dávám je na noc a cesty. Mno a chlap nerad latkovky 😂

danask88
30. zář 2019

Z výše uvedeného jsou dobré Milovie ale absolutně nejvíc doporučuji Blueberry Simplex organic. To je úplná pecka. Tenké přitom extrémně savé, používají se jako jednoráz, dávají se normálně do sušičky. Nemají konkurenci, nedělají balík, neomezují v pohybu, nevytečou. Dáte na ně v klidu džíny, legínky. Oproti stejně savým českým jsou ale poloviční né-Li menší. Je to prostě jiná liga. Plenka je z organické bavlny, zdravotně dokonalá, krásná, snadná údržba. Já jen hodím z přebalováku do pračky, pak do sušičky a znovu na dítě. Jsou sice drahé, ale velmi kvalitní. Mám jednu co už jede třetí dítě bez problémů (bazarovou). A navíc se vám ta investice vrátí v podobě opravdu pohodového látkování a po jednom dítěti je navíc za cca 70% ceny prodáte. Prošly mi rukama snad všechny české, slovenské a zahraniční plenky ale když jsem objevila Blueberry Simplex organic tak jsem celou výbavu prodala a pokračuji jen s BB. Ještě tedy na noc dávám Mother ease Wizard duo noční, což je plenka, která pojme okolo 1 litru tekutiny a jiná už to holt u nás nedává. Ale na den jsou široké, na den jedině BB 😍

butikova
30. lis 2019

Mrkněte na blog Breberek https://www.breberky.cz/blog/, vše je tam krásně jednoduše a srozumitelně popsáno + videa od Marušky Veg. Za sebe pak doporučuji bambusové AI2 od Breberek, je krásně tenké a přitom hodně savé. Plenka uschne hned a vkladacky můžete vyměnit třeba za prefoldy. Tak supr, lepší plenky jsem ještě nenašla. 🙂

butikova
30. lis 2019

@danask88 breberkovske ai2 jste zkoušela?

butikova
30. lis 2019

@sister05 Gagas je přeprodávana Čína :(

drep
30. lis 2019

@danask88 mně se blueberry simplex organic líbí, ale zdaleka ne tolik jako bumgenius freetime a mother ease uno. Mother ease mi neprotekla nikdy, sedí nádherně, je hebounká, ta organic trochu dýl schne, ta stay dry podobně rychle jako bumgenius. Bumgenius freetime uschne přes noc, krásně sedí, dobře saje.

danask88
30. lis 2019

@butikova Měla jsem ten starší typ a to byla katastrofa, jedna z nejhorších plenek vůbec. Novější jsem nakonec nezkoušela, protože s nimi kamarádky (máme hromadný chat takhle s holkama co jsou ujetý na plenky) neudělaly dobrou zkušenost. Hlavně prý savost je mizerná, což nepotřebuji, dcera už je starší a čůrá fakt hodně.

butikova
1. pro 2019

@danask88 Tak teď si vůbec nejsem jista, zda mluvíme o stejné plene. Žádné 2 typy nejsou, je to pořád stejne a právě, že savost je fakt top. Používám s přehledem i na noc 🤔

danask88
2. pro 2019

@butikova Máte pravdu, spletla jsem si to s Bamboolikem, Breberky jsem měla AIO a na malou mi vůbec nesedlo a pak kalhotovku a svrchní což tedy sedlo lépe.

drep
2. pro 2019

@butikova mám noční breberky, ty jsou prima. Kalhotovky jsem prodala, nebyly špatné, ale nebyly ani zázračné (ve srovnání s bumgenius a mother ease), měla jsem jedny jejich svrchní a ty byly fakt katastrofa. Po prvním vyprání orvané gumičky, kvalita otřes.

butikova
2. pro 2019

@danask88 já jsem si ještě říkala jestli je nepletete prave s Bobankem :D kdyz nesedne střih, tak to se už hold nedá nic dělat, ale buďme rádi za tu rozmanitost výrobců a že můžeme vybírat 🙂

butikova
2. pro 2019

@drep já používám jen lemované fleecem a ty jsou i po 2 dětech jako nové. Novorozenecké jsem totiž dostala od majab a bamboolik a ty gumičky byly hned zežmolkované, tak jsem pak na základě této zkušenosti už lemované gumičkou nekupovala. Dělá je tak teď i unuo, ale tam je ten extra propldysny pul a ten používáme jen na doma nebo v létě.

drep
2. pro 2019

@butikova já mám od unua dvoje se sur air pulem a obě vypadají výborně, tam ty gumičky jsou úplně jinak kvalitní. Aspoň z mé zkušenosti. Petit lulu jsem měla svrchní jak novorozenecké, tak jednovelikostní s flísem a ten taky šíleně neźmolkoval hned po prvním vyprání. Čím dál tím víc jsem přesvědčená, že ty osvědčené cizí značky jsou brutálně drahé, ale kvalitou úplně jinde.

butikova
2. pro 2019

@drep tak já mám unuo tedy zežmolkované a petit lulu taky, ale ten jemný od Breberek je opravdu v pořádku. Gumičku od nich nemám, ale asi to bude taky blby..

butikova
2. pro 2019

@drep ještě se vás zeptam. Dostala jsem tip na kalhotovky lillybe, ale asi dělám něco špatně protože vůbec nic nevydrží a jsou za chvíli úplne durch. Nemáte je taky vyzkoušené?

drep
2. pro 2019

@butikova mám a spolu s fox a vyrobeno elris jsou to jediné, které jsem si nechala. Do všech kalhotovek dávám krátkou vkladačku (dcera má 11 měsíců a je učůraná) a přebaluju po hodině, max. Po hodině a půl. To zvládnou v pohodě. Mám je jako levnější alternativu na domácí použití, ven dávám spíš ty aio.

butikova
2. pro 2019

@drep no tak to já musím s dlouhou, prebaluji ani ne po hodině a ty lillybe to prostě nedají :( kdybych tam dala krátkou tak to není ani na jedno vyčurani. Zkoušela jsem to i s noční vkl

drep
2. pro 2019

@butikova teď mi ale došlo, že ty lemované flísem jsem měla od breberek novorozenecké a byly moje nejoblíbenější, ty naopak po pár měsících používání byly jako nové.
Pokud nestačí ani dlouhá vkladačka, tak buď můžou být zanesený anebo máš super učůraný dítě. Fakt mega savá je mother ease uno, ať už organic nebo stay dry.

butikova
2. pro 2019

Breberky jsou fakt skvěle 🙂 miluju je, zachránily u nás látkování. Jsem ráda, že i u vás se vlastně nakonec ujaly.. Ale mě přijde , že dle popisu nemám.. holky kolem říkaj, že jim děti procuraji i noční. To já neznám :D já mám ráda, když jsou holky v suchu, tak prebaluji celkem často, ale ta lillybe to nedává, navíc se tam nějak divné jakoby seškvaril/zcuckovatel zip. :(

butikova
2. pro 2019

Na mother easy Úno mrknu. Na jak velké děti je?