Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

filipatereza
20. led 2013

Kdybyste některá měla zájem, byla založena na facebooku "Poradna pro látkovačky" - jsou tam přehledně vedená vlákna, chodí tam zkušené maminky i začínající, tak kdybyste chtěly, jste srdečně zvány..🙂

helulela
21. led 2013

@picasso ahoj🙂 SM vyzkoušené nemám. Co se týká novoskladu, nutný určitě není, ale proti plíně narovno (obdélník) těsní kolem nožiček, takže je mnohem větší šance, že kakání neskončí i na svrchňáčkách.

picasso
21. led 2013

@helulela moc děkuji. Vyzkouším a kdyžtak se naučím novosklad 😀

cajomilka
21. led 2013

Ahoj, látkuju už rok a moje zkušenost je následující: ze začátku, když miminko pěkně leží na zádíčkách a nechá se v klidu přebalit, čtvercovky (novosklad) a pár kalhotkových na prostřídání spíš ze zvědavosti, postupně, jak se dcera čím dál víc hýbala, točila se na bříško apod., jsem přešla už jen na kalhotkové, teď je malé rok a používám tak napůl kalhotkové a AIO/SIO. Původně jsem upřednostňovala patentky, teď už suchý zip - přebalit malou je někdy opravdu boj a jsem vděčná za cokoliv, co to usnadní. S kapsovými a AIO mám zkušenosti různé, dcera je drobná a poměrně hubené nožičky, takže nám občas protečou i teď v roce 😢 Vyzkoušela jsem řadu značek a konkrétně Bum Genius se neosvědčila vůbec 😒 Novo rozenci bych se je proto asi bála dávat.
Jestli budeme mít druhé mimi, budu asi od začátku dávat jen kalhotkové, neb mě láká spousta nových nevyzkoušených značek - závislost 😉

picasso
21. led 2013

Můžu ještě dotaz. Máte někdo zkušenost s vkládacími vložkami Sketch do plen? http://www.mladatko.cz/vkladaci-vlozka-do-plene...

helulela
22. led 2013

@picasso Sketch obecně není dobrá značka, i když na vkládačkách asi není moc co zkazit. Nepíšou, kolik vrstev bavlněného froté tam je, vypadají tenké, takže savost nejspíš nic moc, tipla bych to jako froté žínka.

picasso
22. led 2013

@helulela jj, děkuju, vyberu něco jiného 🙂

visnakova
11. únor 2013

muzu poprosit taky o radu? Cekam druhe mimco a chystam se zkusit latkovat,mam nakoupene nejake Bambino Mio (vicevrstve+kalhotky),pak nejake kalhotkove Little Lamb a Tots Bots s vrchnacky Little Lamb a 5 fleese kapsovek Popolini.Ziju v zahranici a tohle jsem kupovala z Anglie pres net,porad v tom vsem mam ale pekny hokej... 😒 Nicmene k otazce,da se latkovat hned od zacatku,kdyz jeste neupadl pupik? Mam tady teda pripraveny balicek Pampers,ale zase mam ty BM i v Newborn,tak bych je chtela vyuzit. Ma vubec cenu pouzivat separacky v roli (BM) na novorozence? Nestece to akorat (vajicka 🙂 )? Mam teda jeste koupene separacky Little lamb,ale ty jsou na prani a to uz vyjde na stejno,jestli s nebo bez,ne? A uplne tupa otazka,kdyz se pokaka,preprat se to musi asi hnedka,co?

helulela
13. únor 2013

@visnakova ahoj, s dovolením překopíruju tvůj dotaz na Látkové pleny III, tam dostaneš víc odpovědí. K pupečnímu pahýlu - co vím, tak holky dávaly jednorázovky, aby byl pahýl v suchu a na vzduchu, látkovka ho většinou překrývá a máčí. Separačky jsem dávala už u novorozence, ale je pravda, že tam nejsou až tak užitečné jako později u příkrmů. Pokakanou plínu je dobré opláchnout, flek přemydlit žlučovým mýdlem a až pak hodit do kbelíku. Úplně dočista ji přepírat nemusíš.

visnakova
13. únor 2013

Moc dekuji za odpoved!

terezadr
21. únor 2013

Pro malého mrňouska se mi osvědčily plenky ImseVimse a Panda od Popolini, Pastelka od Haipa-daipa, které jsou super na den, sedí výborně i na hodně malé mimi. Na noc nebo na cestování, procházku mám velmi dobrou zkušenost s bambusovýma TotsBots (nejvíce sají, nejdéle schnou). Čtvercovky určitě 70x70. Kupuju u Slonečka www.slonecek.cz

janulka1980
27. bře 2013

ahojte zienky, mam trojtyzdnovu dcerku, zatial pouzivam papierove pleny, ale uz mam nakupene na zaciatok latkovania: 30ks ctvercove, 4ks svrchni, 1ks flisacky, 2ks vicevrstve bambus, 2ks kalhotovky, 2ks nocni. Prosim prosim poradte jak to nakombinovat...? zlozim ctvercove na novosklad a dam svrcnhi? na kalhotovky idu tiez svrchni? co s vicevrstvymi hm? ako sa to vlastne kombinuje, prosim o raduuuu skusene maminky latkarky 😉 dakujeeeem!

calabasa
30. bře 2013

@janulka1980 máš to správně - čtvercové na novosklad a svrňáky ...nebo vícevrstvé a svrchňáky ....a nebo kalhotkové a svrchňáky...na mimi je dobrý novosklad - pěkně těsní kolem nožiček a rychle to schne po vyprání - až to moc rychle pročůrá, přidej čtvercovou na poskládanou na rovno nebo vkládačku, co je v kalhotovkách nebo vkládačky dokup (nejlépe z bambusu, je krásně savý, ale funguje i rozstříhaný ručník, žínka a pod.) ...vícevrstvé se pro mimi skládají na "kalhotkový sklad" a zajistí snapkou - jestli máš pružné (např. Anavy), jde to dobře ....kalhotovky se hodí na ven, je to prostě s nimi pohodlnější, ale déle schnou....noční teď asi nepotřebuješ, jestli přebaluješ po 2-3 hodinách, hodí se, až bude spát delší úsek a přestane v noci kakat .... jinak doporučuju diskuzi Látkové pleny III nebo, jak koukám výš na Helulelu, tady je to od ní pěkně a stručně napočítáno, je toho ale obecně v diskuzích víc (vzpomínám si na sebe, jak jsem po nocích seděla u netu se zápisníkem 🙂 ale v praxi je to mnohem snažší, než to vypadá - tak držím palce 🙂
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/cla...

carpatia
1. dub 2013

Ahoj holky, o latkovani zatim temer vubec nic nevim, ale mam na vas dotaz. Mamka mi nabizi latkove plenky po nas, ze jich ma celkem dost a v solidnim stavu. Ja ale vubec nevim, jakym zpusobem je pouzit. Co bych si k nim mela dokoupit (nejake svrchni kalhotky?) a daji se pouzit uz od narozeni? Dekuji za rady

cajomilka
4. dub 2013

@carpatia Podívej se sem:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/plinky/latkov...
Myslím, že tam najdeš odpověď na vše 😉

bamboolik
7. srp 2013

@carpatia ahoj, náhodou jsem narazila na dotaz, tedy už dost opožděně. Možná sis všechno pročetla. Ale chci jen napsat - čtvercovky po nás jsou výborné, rozhodně bych je brala jak na látkování tak i pod hlavičku. Náš první prcek hodně blinkal takže jsem je marně sháněla. Byly nejjemnější a přitom nejlépe savé. Můžeš používat od narození a jsou k nim potřeba svrchní kalhotky, nejlépe dvoje na střídačku. (možná už to všechno víš ale kdyby tě to zajímalo tak stručně přímo pro tebe)

svatomartinske
16. srp 2013

@marketazam
Dobrý den. Četla jsem Vaši chválu na zavazovací Disana. otázka: abych zvýšila jejich savost - použiji čtvercovou plenu? Není už tato kombinace moc a tedy se spíše vkládají savé vložky.? Výrobce Disany píše, že nejsou moc savé.
Předem děkuji za Vaši odpověď.

jitulindaj
10. zář 2013

Tak jsem se do toho obula a pro novoška pořídila
Libštátské čč
1x Bamboolik MiniMimi svrchňáčky - dokonalé!!Mají výkroj na pupeční pahýl
1x HaipaDaipa svrchňáčky- jsou tenoulinké a hebounké
1x ImseVImse Soft - tenoučké

mám různé svrchňáčky, abych zkusila více střihů, uvidíme co malému padne!
Ze všech druhů vkládaček, vícevrstvých plen atd jsem vážně usoudila, že nej budou čč, protože obtáhnou noženky a na tak časté přebalování jsou ty savější a výrazně dražší pleny naprosto nesmyslné!!

cajomilka
11. zář 2013

@jitulindaj Taky čekám mimi v lednu, s pořizováním výbavy ještě vyčkávám z pověrčivosti, ale taky přikoupím čč (trochu lepší než libštátské mi připadají Kikko Eco) a svrchňáčky IV. A jen pro radost novorozenecké AIO - po jedné od Bamboolika, Tots Bots a GroVIa 😒 Kalhotkovky už jen z bazárku, pokud mě tam nějaké zaujmou, ale v zásadě je nepotřebujeme.

jitulindaj
9. pro 2013

@cajomilka tak já jsem nakonec ještě přikoupila bazárkové kalhotovky Imse Vimse za super cenu...mám jich teď cca 15- no ještě nevyzkoušené, ale vypadají, že by neměly dělat problém..
navíc jsem koupila v Ikea tu tenoučkou flísovou deku za 60,- a nastříhám ji na separačky 😀

cajomilka
9. pro 2013

@jitulindaj Které kalhotovky od IV? My jsme používaly Imse bioflanel, na novorozence OK, moc nenasají, ale na rozdíl od čč se aspoň nemusí skládat a rychle schnou 😉

jitulindaj
9. pro 2013

@cajomilka mam flanel i bavlna pul napul...a mam sušičku, takže mi uschne vše zaráz 🙂 když je mám teď v ruce tak jsou trochu tuhé, ale jak je dám do sušky tak změknou, myslím 🙂

petulamickova
3. dub 2014

ahoj holky,

prosím vás, čekáme miminko a ráda bych používala i látkové plenky. Chtěla bych vás poprosit o rady. Kolik a čeho je potřeba🙂 něco jsem na webu už zjistila, ale vůbec nemám potřebu kolik se toho protočí během dne a jakou je potřeba mít rezervu....Chtěla bych použít jak ty čtvercové tak i "gaťkové" kalhotkové....s těmi vládacími plenečkami🙂 děkuji vám moc za pomoc.

Peťa

vesele_pleny
4. dub 2014

Ahoj Peti, jsem poradce z webu veselepleny.cz. moc ráda ti pomůžu dát dohromady vybavuji přímo na míru. Písni mi zprávu. Marika

tehotne
4. dub 2014

Rádi bychom Vám představili i naši nabídku - https://www.modrykonik.cz/shops/my-shop/
Více plínek najdete v našem e-shopu.

bamboolik
16. dub 2014

@petulamickova ahoj. Většina miminek zpočátku hodně kaká i čůrá takže se přebaluje často. Měnila jsem plínu třeba i 12krát denně. Takže první 2 měsíce nám jela pračka každý den. Doporučuje se mít cca 25 kousků savých částí (tedy kalhotková plena + vkládačka, vícevrstvá plena + další, čtvercová plena + vkládačka - s tím ale osobně nemám zkušenosti jak často maminky opravdu přebalují). Záleží na tom jaké máš možnosti sušení. Já mám větší zásobu plínek abych se nemusela stresovat tím sušením. Pokud má maminka sušičku tak jí stačí méně savých plenek. Svrchní kalhotky se hodí tak troje. U většího dítěte se pak přebalování ustálí tak na 8 plínách za den.

petulamickova
17. dub 2014

@bamboolik no fíha😀 oka díky moc za informace🙂krásný den Peťa

trybita
22. dub 2014

@petulamickova Ahoj Peťo, jsem ve stejné situaci jako Ty. Možná že už jsi tento dokument viděla. Jestli ne, tak mrkni. Mně to pomohlo pochopit co a jak🙂

https://www.youtube.com/watch?v=uDAPSHDbJB4
filipatereza
22. dub 2014

Ahoj,
srdečně vás zvu na setkání s povídáním o látkovkách, různých typech, značkách, způsobech s časem na otázky a to:

28.4. v 11. 30 Centrum inspirace a tvořivosti, Charlese de Gaulla 18, Praha 6 email: helena@obcanskainspirace.cz
29.4. v 16.00 MC Císařka, Na Okraji 41, Praha 6 Petřiny email: MCCisarka@seznam.cz

Pokud plánujete přijít, nahlašte se na emaily co nejdříve.
Veselé pleny slíbily 3% slevu.

Budu se na vás moc těšit.
Tereza

summerca
25. dub 2014

Ahoj holky, a sušíte normální čtvercovky v sušičce? Na jaký program? Mám Libštátské a Kikko Lux vysokou gramáž, ale vždycky jsou strašně zmačkané, ať zvolím sebešetrnější program v sušičce 😠 Plánuju skládat taky na novosklad, ale tyhle varhánky fakt nevím, je to děs. Máme AEG. Budu ráda za každý tip, žehlit se mi je nechce! Díky.