Autorské honoráře - jak fakturovat?

rigousek
4. říj 2018

Ahoj všem. Ráda bych se zeptala, jak je to s fakturování prostřednictvím autorských honorářů, když se jedná o příjem do deseti tisíc.

sudylichozrout
4. říj 2018

@rigousek takove honorare nefakturujes a ani nezapocitavas do prijmu pro dane. Honorar uz je zdaneny 15 %. Ale doporucuju ti byt OSVC v rezimu svobodnych povolani (nejde o zivnost, ale o autorstvi dle autorskeho zakona) a fakturovat. Je to vyhodnejsi.

merope
4. říj 2018

@sudylichozrout Zase OSVČ musí povinně platit sociální a zdravotní - není to tak, že svobodná povolání si sociální platit nemusí? A zdravotní takové to úplné minimum, co je menší jak u OSVČ?

sudylichozrout
5. říj 2018

@merope nene, neni to tak. Svobodna povolani jsou sice umelecka/autorska, ale plati pro ne stejne podminky jako pro ostatni SVC.

merope
5. říj 2018

@sudylichozrout Díky za info - já se domnívala, že ty 4000 měsíčně musí platit jen ti blázni, co si poříčí živnostenský list a koukám, že nikoli. BTW co když je někdo třeba nezaměstnaný a vydá jednu knížku?

sudylichozrout
5. říj 2018

@merope tohle uz bude nejlepsi resit asi s CSSZ a FU 🙂

penelope87
5. říj 2018

@rigousek Nevím, jak je to s fakturováním, nefakturuji. Ale příjem - ať jakkoli vysoký (týká se to i tantiém) - musíš přiznat, pokud nebyla sražená daň. (Z rozhlasu, z televize apod. Už chodí honorář sražený, pokud je do 10 tisíc.)

penelope87
5. říj 2018

@rigousek Bývá to všechno napsané ve smlouvě.

rigousek
autor
5. říj 2018

@sudylichozrout moc děkuji. A to se normálně dojdu registrovat na FÚ? A pak budu fakturovat na tu celou částku i s daní, i když to bude do 10 000? A pak normálně podám přiznání k dani z příjmu? Říkám to správně? Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem na rodičáku, takže to budu mít jako vedlejší činnost.

rigousek
autor
5. říj 2018

@penelope87 To ano, ale já doteď vždy jela na DPP. Tam mi srážkovou daň strhávali automaticky, mimo jednoho, kde mám podepsané prohlášení. Ale čím dál víc klientů chce faktury a já se tím chci i do budoucna živit. Tak si říkám, kdy jindy začít, když ne teď, kdy jsem na rodičáku a můžu to mít jako vedlejší činnost.

penelope87
5. říj 2018

@rigousek Budeš to mít jako vedlejší činnost. Určitě musíš hlavně na OSSZ. Na finančák podle mě nemusíš - stačí pak v březnu normálně podat přiznání, pokud nemáš opravdu vysoké příjmy, že bys spadala do DPH.
Nevím samozřejmě, co konkrétně děláš. Já mám většinou smlouvu o dílo a v případě tantiém z provozování to za mě vyřizuje většinou agentura, a tak se fakturací nezabývám. Takže nevím, co všechno musíš splnit, abys mohla fakturovat.

rigousek
autor
5. říj 2018

@penelope87 jsem trubka, myslela jsem živnostenský úřad a ne finančák.

penelope87
5. říj 2018

@rigousek Na živnostenský úřad nemusíš. Je to svobodné povolání. Je to v jiném režimu.

rigousek
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz