Budu mít MD 3 roky, když vedle zaměstnání jsem i OSVČ?

pajoslava
28. únor 2011

Ahoj vsem,

pokazde se docitam neco jineho, tak se chci obratit na Vas. Chci se hlavne zeptat, jestli budu mit narok na normalni materskou – 3 roky – , kdyz jsem pres rok normalne zamestnana, ale na vedlejsi cinnost mam od brezna 2010 zivnostensky list. Je v tom nejaky problem? Nic si navic neplatim, ted teprve budu podavat sve prvni danove priznani. Nevydelavam zadne sumy, je to spise jen konicek, ale chtela jsem to mit pojisteno… Udela mi to zmatek v tom si vybrat triletou variantu?? A musim pak po nastupu na materskou zivnost pozastavit? Na jak dlouho?

A pak jeste jeden dotaz – v zamestnani mam oficialne na vyplatni pasce minimalni mzdu (holt, nevydupala jsem si to jinak, nejak jsem to neresila, mimi je chtene, ale neplanovane..) a nekdo mi rikal, ze drive to bylo tak, ze z toho platu se vypocitala materska, ale kdyz to bylo nize nez hranicni 7600, tak to stat dorovnal… Ted uz to tak asi neni, co? To budu dostavat tolik kolik se mi vypocte..
A abych to jeste doobjasnila, tak jsem ve tretim mesici, na materskou bych mela nastoupit nejak na zacatku cervna.
Dekuji Vam moc za odpovedi, jsem v tom cela ztracena

vojtisek2007
1. bře 2011

@pajoslava ahoj, jestli ti trvá prac.poměr -což jsem pochopila že ano - budeš z něho čerpat normálně 6-8týdnů před porodem mateřskou (PPM) která trvá 28týdnů a pak navážeš rodičákem, kde si budeš moct volit roky.....to že máš ještě ŽL jako vedlejší živnost, a nic si neplatíš s tím vůbec nesouvisí....to pouze kdyby sis platila, a splnila podmínky, mohla by jsi čerpat mateřskou i z toho přivýdělku...jinak ti to nic neovlivní, ani živnost nemusíš pozastavit, protože z ní mateřskou čerpat nebudeš....a ano, platí stále, že pokud ti mateřská vyjde nizší než 7600, tak ode dne porodu (dřív bohužel ne) ti to bude dorovánat úřad práce - od dne porodu si zažádáš rovnou i o rodičák - doložíš z OSSZ kolik máš mateřskou a zbytek ti dorovnají.

i.komtesa
1. bře 2011

@vojtisek2007 Ahojky vypadá to, že je tu někdo kdo rozumí paragrafům a tomu binci kolem mateřských, mohu rozšířit otázku???

vojtisek2007
1. bře 2011

@i.komtesa určitě 🙂 pokud budu vědět, poradím, nebo j.a.n.i nebo lendaw

i.komtesa
1. bře 2011

@vojtisek2007 Tak ono je to trochu složitější, kde začít.
K 12.2. 2011 jsem skončila prac. poměr dohodou, aniž bych tušila, že jsem v jiném stavu.
Přiznaný minim. plat. Našla jsem si novou práci a ve stejný den zjistila, že jsem i těhotná. Nastoupit mám zítra a zároveň podepsat smlouvu. Určitě tam budou tři měsíce zkušebky a ještě mě upozorňovali na to, že ta smlouva nebude úplně klasicky na dobu neurčitou, ale za někoho kdo je ve stavu dlouhodobě nemocných a už se nevrátí, snad až půjde do důchodu nebo tak něco. Přiznají mi vyšší plat. Mám špatný pocit z toho, že jim budu tajit těhotenství, ale na druhou stranu, že nebudu brát skoro žádnou mateřskou a taky mě strašili tim, že jako nezaměstnaná nebudu mít nárok se rozhodnout jak dlouhodobou variantu si vybrat a určí mi rovnou čtyřletou. Brrrrr. Již mám dvě děti 17 a13, ale musim říct, že dneska se v tom orientovat je docela makačka.

vojtisek2007
1. bře 2011

@i.komtesa aha..tak opravdu, kdyby jsi neměla zaměstnavatele, neměla bys možnost volby délky rodičáku, měla bys nárok na 4letou verzi - samozřejmě to jde obejít přes manžela - pokud by jemu nárok na mateřskou vznikl.....já být tebou do práce nastoupím, přečkám zkušebku (pokud to zdravotně půjde) a pak bych jim o těhotenství asi řekla....jestli dostaneš smlouvu na dobu určitou, tak by ti jí asi logicky potom už neprodloužili, ale nárok na mateřskou by ti vzniknout měl....pouze kdybys pracovala na dohodu o provedení práce - tak tam se neodvádí z platu sociální ani zdravotní, takže bys sice měla zaměstnavatele, ale neměla bys účast na nemoc.pojištění, tudíž by jsi znovu nárok na mateřskou neměla - na to pozor, co tedy dostaneš za smlouvu.....

i.komtesa
1. bře 2011

@vojtisek2007 Nevím to uvidím zítra, prý je to normální smlouva pro HPP,ale jelikož mají ve stavu zaměstnance dlouhodobě nemocné a tudíž s nimi nemůžou rozvázat prac. poměr, tak to mají ošetřené jinak. To se dozvím zítra. Takovou smlouvu si nedokážu dost dobře představit. Až budu vědět víc, tak napíšu.
Zdravotní stránka mi snad dovolí dělat co nejdéle.

vojtisek2007
1. bře 2011

@i.komtesa tak to budeš mít určitě ve smlouvě zaneseno, že to bude za zástup dlouhodobě nemocného...stejně jako když je zástup za mateřskou.....a opravdu nastup, nebo se připravíš o mateřskou....ikdy zase na druhou stranu máš z bývalého zaměstnání ochrannou lhůtu 180dnů ( přepokládám že jsi tam pracovala dýl než 180dnů) pro nástup na mateřskou tzn do 10.8.2011 bys mohla čerpat mateřskou přes bývalého zaměstnavatele.....tak uvidíš.....

i.komtesa
1. bře 2011

U bývalého zaměstnavatele jsem byla déle než rok, ale zase minim. přiznaný plat

vojtisek2007
1. bře 2011

@i.komtesa tak uvidíš zítra, jak to všechno dopadne..... 😉

spaagetka
1. bře 2011

@vojtisek2007 Vidím, že tomu chaosu 😅 rozumíš, můžu mít i já dotaz? Zatím jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a čerpám RP do dvou let, tj. do 6.11.2011. Zaměstnavatel mi ale naznačuje, že hodlá ukončit činnost 😔 Zatím se nevyjádřil kdy, ale nejdéle do konce roku. Znamená to tedy, že když mi dá výpověď kvůli zániku zaměstnavatele, já nestihnu rychle otěhotnět, nesplním tedy ochranou lhůtu 180 dnů do nástupu na mateřskou a nebudu si moci vybrat rodičovský příspěvek a mateřskou nedostanu? 😅 Týká se nás také výpovědní lhůta a počítá se ta ochraná až po jejím skončení?

i.komtesa
1. bře 2011

@vojtisek2007 Jj zatím děkuji a až budu vědět víc zase se ozvu. Pro dnešek přeji všem krásný den.

pajoslava
autor
1. bře 2011

@vojtisek2007 Moooooockrat dekuji!!!!!! Hned jsem klidnejsi 🙂 Opravdu moc dekuji, konecne jsem to dostala super vysvetleno 😉

vojtisek2007
2. bře 2011

@spaagetka je to tak : ochranná lhůta 180dnů se bude počítat od zániku zaměstnavatele, tzn. kdyby zanikl k 31.12.2011- máš ochrannou lhůtu do 30.6.2012 - takže pokud už v tu dobu nebudeš těhotná nebudeš mít nárok na čerpání PPM z titulu ochranné lhůty...bohužel a nebudeš si moct tím pádem volit délku rodičáku....výpovědní lhůta při zániku není, prostě zaměstnavatel zanikne a konec, ale máš nárok na odstupné ve výši 3násobku průměrného měsíčního výdělku, na to nezapomeň, ikdyž jsi teď na RD a zaměstnavatel by skončil např. už příští měsíc, máš na odstupné nárok.

spaagetka
2. bře 2011

@vojtisek2007 Děkuju, myslela jsem si to 😔