HPP i práce na živnostenský list - mateřská

dagggy
4. zář 2015

Ahoj,1.9.2015 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ze svého hlavního pracovního poměru. Kromě toho jsem si během zaměstnání přivydělávala na živnostenský list,měla jsem to jako vedlejší činnost, takže jsem neplatila žádné odvody navíc, jen jsem jednou za rok udělala daňové přiznání z HPP i ŽL. v práci jsem předala papír od gynekoložky o nástupu na mateřskou a zaměstnavatel to pošle na sociálku, musím vyplnit ještě nějaké další formuláře kvůli ŽL?

Máte někdo zkušenost, jestli můžu na živnostenský list pracovat i během mateřské dovolené a následně i rodičovské. Nestane se díky tomu z vedlejší činnosti hlavní a nebudu muset platit každý měsíc odvody na zdravotním a případně ještě sociálním? Jedná se totiž o menší přivýdělky a pak by se to vůbec nevyplatilo. Díky moc za rady.

j.a.n.i
4. zář 2015

@dagggy Ohledně ŽL nic vyplňovat nemusíš a činnost bude stále vedlejší, z titulu PPM a pak rodičáku.

no_title
4. zář 2015

pokud máš mateřskou na zaměstnání, tak na živnosťák dělat můžeš. Nesmíš vykonávat zaměstnání, z kterého čerpáš mateřskou 🙂. Hlavní činnost by mělo být pořád zaměstnání, pokud vím. Ale klidně se pozeptej i na živnostenském úřadě, tam by měli poradit taky.

mmaiuska
4. zář 2015

Ahojky, co vím tak na Mateřské dovolené si přivydělávat nesmíš. Zdůvodňují to tak, že se máš starat o mimi a ne pracovat, proto Ti tu PPM i platí. Pokud se nepletu, měli by i pravomoc Ti dávky odebrat, ale nevím to na 100%. Ovšem na Rodičovské dovolené si můžeš přivydělávat kolik chceš. RD už je placená od ˇuP.

xpila
4. zář 2015

@mmaiuska Na mateřské si můžeš přivydělat, kolik chceš, tak tady nešiř poplašné zprávy.

mmaiuska
4. zář 2015

@xpila: omlouvám se, špatně jsem si to myslela. Je to takto:
Při mateřské dovolené si může maminka přivydělat bez jakéhokoliv omezení jako zaměstnanec. Jedinou podmínkou je, že nesmí pracovat u stejného zaměstnavatele, kde pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Vykonávat vlastní výdělečnou činnost však nelze.

mmaiuska
4. zář 2015

to byla MD a teď RD:
Při rodičovské dovolené si lze přivydělat bez omezení. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Je ovšem nutné zajistit po dobu práce dohled pro dítě jinou zletilou osobou. Podmínku celodenní péče o dítě splníte i tehdy, když bude Vaše dítě v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolních věku za předpokladu dodržení těchto podmínek:
dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nejvýše 5 kalendářních dní v měsíci
dítě starší 3 let navštěvuje školku maximální 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci

Při splnění těchto podmínek budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

blanka.k
4. zář 2015

@dagggy JŠla jsem si obnovit ŽL ještě během mateřské (asi týden před koncem a začátkem pobírání RP) a problém s tím nebyl... jen se ptali, co mám ve smlouvě u zaměstnavatele, že pokud bych chtěla stejnou činnost na ŽL, tak od něj musím mít souhlas, že si ŽL na tu činnost můžu udělat 😉

j.a.n.i
4. zář 2015

@mmaiuska Píšeš blbosti, vlastní výdělečnou činnost na ŽL nelze vykonávat pouze v případě, že je z této činnosti čerpána PPM, pokud je čerpána ze zaměstnání, tak je možno podnikat bez omezení. A tu RD máš taky blbě, ty podmínky jsou už minimálně 2 roky jiné...

kudlakova22
4. zář 2015

já jsem čerpala MD u zaměstnavatele a během první RD jsem si zřizovala živnosťák. Živnost mám jako vedlejší činnost, na konci roku společně s daňovým přiznáním odevzdávám přehledy na sociálku a zdravotku. Na Zdravotní pojišťovně pak jednorázově zaplatím za celý rok. Pak jsem plynule z prvního RD nastupovala na novou, druhou MD a nikde žádné omezení není. Po dobu MD mi zase 28 týdnů platil zaměstnavatel 70% a pak opět plynule přechod na RD. Jediná změna, co jsem registrovala je, že při dělání ročního daňového přiznání jsem musela doložit potvrzení o příjmech za MD od původního zaměstnavatele a zahrnulo se to do celkových příjmů. Takže klidně podnikej dál, nic se pro tebe nemění, jen to všude nahlaš 😀

xpila
4. zář 2015

@mmaiuska Jenže oboje máš stejně špatně. Např. omezení na školku je d 2 let a ne 3, atd. atd.

alikfoto
8. únor 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když pobírám rodičák a obnovila jsem si ŽL jako vedlejší výdělečnou činnost. Bude mi chodit rodičovský příspěvek dál? Díky

j.a.n.i
8. únor 2016

@alikfoto Ano, bude.

terisek2222
12. únor 2016

ahoj holky,

mam dotaz,kdyz mam hlavni pracovni pomer a pak jeste živnostenský list na vedlejší činnost,tak vím, že u živnostnaku nemusim platit zdravotní ani sociální. Ale jak je to v případě pracovní neschopnosti, kdy budu mít menší výplatu u sveho hlavního pracovního poměru? To budu muset platit zdravotní za zivnost ci ne?

A pak kdyz bych byla na materske?dekuji

j.a.n.i
12. únor 2016

@terisek2222 Na mateřské je to v klidu, ale u té neschopenky si jistá nejsem.

terisek2222
12. únor 2016

Mno prave, ja mam ve smlouve vic nez je minimalni mzda,ale kdyz sem dnes rikala na pojistovne ze jsem marodila a tak bude mensi vyplata tak hned ze musim mit na pasce minimalni mzdu coz nebude a ze budu muset to platit ale prijde mi to jako blbost. A to k tmu bych se musel aodhlasit na vedlejsi, prihlasit na hlavni, zaplatit a zase to prehodit tak se mi to nezda