DPP a mateřská. Musím danit?

jitulka87
16. dub 2021

Ahoj. Jsem na md, pobiram rodicak. Nasla jsem si brigadu, původně jsem dostala nabídku na 150 cistyho za hodinu. Na pisemne dohode je ale 150 hrubé mzdy...musim danit, kdyz jsem na rodičovské? Blby dotaz, ale nevyznam se

juliemichal
16. dub 2021

nn nic nedaníš,když jsi na rd

drep
16. dub 2021

@jitulka87 Samozřejmě že ano, proč bys nedanila. Vycházím z toho, že píšeš o DPP. Při přijmu do 10000 hrubého měsíčně odvádíš jen paušální 15% daň, při přijmu nad 10000 hrubého měsíčně klasicky + zdravotní a sociální. RD v tom nehraje roli.

juliemichal
16. dub 2021

@drep já na RD při DPP nedanila vůbec nic.v roce 2018.

jitulka87
autor
16. dub 2021

Přivýdělek je to cca za 4000 mesicne. Ted po zdaneni za cca 3200.

jitulka87
autor
16. dub 2021

Takze mi to vychazi, ze ze 150 delam za 120 cisteho a to je teda 20procent dan...takze zadnych 15..

misina321
16. dub 2021

@jitulka87 ano daní se to. Ale můžeš u toho zaměstnavatele podepsat prohlášení ke slevě na dani na poplatníka a měsíčně budeš mít slevu na dani cca 2200 Kč a pak si to můžeš na konci roku v daňovém přiznání ještě dopočítat a pokud nebudeš mít jinou práci, tak ti pravděpodobně vrátí veškeré zaplacené daně.
Nebo to prohlášení podepisovat nemusíš, zaměstnavatel za tebe odvede daň a na konci roku si pak uděláš daňové přiznání a uplatníš slevu na poplatníka a daně ti vrátí. Roční sleva na poplatníka je něco kolem 27 000 Kč

malenka3
17. dub 2021

Samozřejmě, že musíš danit, každý příjem se daní a rodičovský příspěvek na tom nic nemění.
Ale... Danění se liší podle toho, na základě čeho děláš (DPP, DPČ, smlouva). A pak taky podle toho, zda máš nebo nemáš podepsané růžové prohlášení poplatníka a tudíž uplatňuješ / neuplatňuješ slevu na poplatníka. Takže za určitých podmínek daň není nebo je nula.

Vedle daní se odvádí též sociální a zdravotní pojištění, také s různými pravidly podle typu smlouvy.

Takže napiš, na základě čeho pracuješ, ať se dá smysluplně odpovědět a ne tady psát polopravdy.

To, že
@juliemichal napíše, že nic nedanila, není pro tebe absolutně relevantní, když k tomu nenapíše detaily.

j.a.n.i
17. dub 2021

@juliemichal Ale danila, akorát si mela výdělek tak maly, ze dan pokryla sleva na poplatnika, na kterou maji narok vsichni a vubec nesouvisi s RD. Takze doporucuji neradit v necem cemu vubec nerozumis.

juliemichal
17. dub 2021

@malenka3
@j.a.n.i no při DPP jsem měla 135 čistého,což v kaufu bylo 135 hrubého na DPP,danila jsem až při DPČ.a při DPP jsem měla každý měsíc přes 100 hodin.

malenka3
17. dub 2021

@juliemichal to je v pořádku, ale nemůžeš tvrdit, žes to měla bez daně, takže paní to tak bude mít taky 🤦‍♀️
Pokud jsi ale měla na DPP přes 10 tisíc, tak museli minimálně odvádět pojistné. Pokud to tak nebylo, nebylo to dle zákona.

juliemichal
17. dub 2021

@malenka3 tak právě,že mi nic nebrali,vždy mi to vycházelo na těch 135 čistého.což jsem měla mít hrubého a výdělek jsem měla i nad 10 tis.až fakt při DPČ mi odváděli daně,soc a zdravotní,tak to asi fakt nebylo dle zákona.

j.a.n.i
17. dub 2021

@juliemichal Ne, nad 10 tis. se sociální a zdravotni odvadi i u DPP. Takze to nejspis vykazali do mesice, kde si mela min.

juliemichal
17. dub 2021

@j.a.n.i tak asi ano,netuším.ale podle hodinové sazby mi to vycházelo 135 čistého.

bohumilakupkova
17. dub 2021

@jitulka87 U jednoho zaměstnavatele můžeš uplatňovat slevu na poplatníka. Musíš u něj podepsat formulář, jinak strhnou těch 15% dolů.
Já mám 3 různé DPP, ale každou do 10 000,tak nevím,jak je to nad.... Slevu uplatňuji tam, kde mi chodí nejvíc peněz. Ze zbytku mi strhávají těch 15%. Letos jsem podávala daňové přiznání za loňský rok a sraženou daň z ostatních brigád mi celou vrátí. Takže o peníze vlastně nepřijdu, jen mi je dají zpětně.

priefi
17. dub 2021

@jitulka87 u DPP automaticky do 10tis se srazí srážková daň. Pokud nechceš, nemusíš řešit (pokud to bylo do 10tis hrubého). Pokud chceš ale vrátit sraženou daň (max do výše slevy na poplatníka), je třeba podat daňové přiznání