Home Office. Kdo takhle pracuje?

lucieevita
9. led 2024

Ahojky všichni,
nastupuji za chvíli do nové práce a převážný čas budu pracovat na home office. Většinu svého pracovního života jsem seděla na pobočce jako bankéř od do. V době covidu jsem byla těhotná a poté doma s dcerkou. Nemám s tím žádné zkušenosti a vůbec nevím, co mám od toho čekat. Mohla jsem vzít i jinou práci, trochu lépe placenou, ale stres a pořád v kanclu. Tak jsem nakonec vzala ten Home office, když mám malé dítě ve školce, samé nemoci. Zatím mi neřekli přesně, ale v kanclu asi 2x do týdne, jinak doma. Kdo takhle také pracuje? Můžete mi napsat zkušenosti, výhody, nevýhody.. jak probíhalo zaučení? Díky

patypresdevaty
9. led 2024

Já pracuju na HO skoro pořád, do kanceláře jezdím jen jednou v týdnu. Dělám tedy jen poloviční úvazek.
Mně to vyhovuje, celé dopoledne tu mám klid na práci a po obědě můžu jít pro děti, vozit je na kroužky apod. Se zaučením v režimu HO zkušenost nemám (dělala jsem to samé už před MD a to jsme pracovali normálně v kanceláři), ale předpokládám, že na začátku tam možná budeš chodit víc anebo budeš mít někoho k ruce na telefonu.

ai30
9. led 2024

@lucieevita Za me skoro same vyhody, ale je to i umocnene tim, ze jsem na volne noze, takze mam rozvrh flexibilni. Muj muz je taky na HO, ale ma fixni pracovni dobu, tak tech vyhod ma min.
Podle me je dulezite mit prostor a klid na praci, clovek ma trochu vic tendenci odbihat. Taky je nutne naplanovat si nejaky cas venku / prochazku. A je z toho vic nadobi, protoze jime vsechna jidla doma. :D
Ale jinak za me super. Proti tomu odbihani je dobre mit nastaveny casovac, treba 50min prace,10min odbeh. Za to se stihnu protahnout, dat pradlo, uvarit si kafe nebo neco rychle sklidit. Jak zase zazvoni budik, vracim se zpet ke komplu.
Kdyz jsou doma deti nemocne a ja mam online schuzky, nedelam z toho extra vedu. Snazim se samozrejme, aby me nevyrusily, ale kdyz vyrusi, svet se nezbori, byla jsem uz na obou stranach takove situace a vzdycky to bylo v pohode.

emamaira
9. led 2024

Pracuju taky tak, 2x týdne kancelář, zbytek HO. Ale mám jen 0,7 úvazek. Za mě velká výhoda, že odpadá dojíždění. Pokud jsou děti doma, hlavně to menší, tak toho moc neudělám, tak dodělávám po nocích. Celkově to chce větší sebedisciplinu než v kanclu. Ale už bych jinak pracovat nechtěla.

bejuna29
9. led 2024

od covidu pracuji na HO a jen jeden den v týdnu chodím do kanclu. svůj režim si najdeš asi časem, záleží asi také na typu práce. na oběd chodím ven, abych se provětrala, jinak by se taky mohlo stát, že budu x dní zavřená jen doma

pilzzee
9. led 2024

Jsou jen same vyhody. Nekomu vadi, ze ma tendenci od prace odbihat, ale ja treba tento problem nemam, spis u toho sedim i mimo pracovni dobu 😀 V kanclu me spis rozptylujou ukecani kolegove a vubec ten ruch vsude. Ale nekdo by se treba doma citil osamele, za me je idealni aspon obcas do toho officu jit.

lovemusicsun
9. led 2024

Mám taky HO, do officu jdu tak 1x týdně, někdy víc, někdy míň, podle potřeby. Když tam jdu, tak si HO vážím o to víc, protože ty rána než děti vypravím do školky, dostanu je tam a dojedu do kanceláře jsou strašně stresující a dělat to každý den, tak se asi zblázním. Takhle je v klidu vypravím, pěšky je tam odvedu, projdu se a v osm jsem už u počítače a bez stresu. Ale ty kancelářský dny jsou taky fajn, aspoň se vidíme s kolegy, zajdeme na oběd..
Jídlo je pro mě asi nejhorší na HO, mám tendenci pořád něco ujídat než abych si udělala normální oběd. A vzhledem k tomu, že mám spoustu online schůzek, tak se občas přistihnu, že sedím na zadku celý den. A určitě pracuju víc, než kdybych byla jen v kanceláři, minimálně o tu dobu toho dojezdu, občas i večer. Zas na druhou stranu teď se vaří polévka na večer, prádlo v pračce, jezdí tu robotický vysavač, tak mám pocit, že to všechno lépe zvládám. Plus se mi líbí, že mi firma natolik věří, že práci odvedu a nemusím být pořád kontrolovaná docházením do kanceláře, což je pro mě motivační.

elsy3
10. led 2024

@lucieevita Já takto pracuju od druhého těhotenství na pul úvazku, od letošního roku třičtvrtě úvazku. Zároveň jsem stále doma s dvouletym synem. Když jsou obě děti nemocné, je to masakr, manžel od rána do večera v praci, tak moc pomoci není. Ale mám výhodu, ze je práce hodně flexibilní, žádné on-line schůzky, praci udělám pres den a když to nestíhám, tak po večerech. Jsem spokojena, i když je to občas náročné, ale jsem rada, ze něco dělám a peníze se taky hodí. Až půjde mladší do školky, plánují tak 2 dny v týdnu v kanceláři a zbytek HO. Těším se na ten klid doma 😀

l_
10. led 2024

Holky a co treba energie? To neresite? Topite, svitite, pc zivite 🤔 nebo to mate nejak dotovane?

babka
10. led 2024

@l_ jeste do nedavna jsem dostalavala od firmy prispevek na HO 100/den. Ted po zmene zakona budu mit tedy jen 4,5Kc/hod, ale zase nam to firma kompenzuje jinak... Je to presne na to, aby clovek uhradil tyhle vicenaklady

patypresdevaty
10. led 2024

@l_ to je mi úplně sumak.
Pro mě je to velký benefit moct být doma, navíc ušetřím za dojíždění

l_
10. led 2024

@patypresdevaty tak ja mam praci 'u baraku', takze dojizdeni 0.. takze me proste HO vychazi draz 🤷🏻‍♀️

misulka84
10. led 2024

No ušetříš za dojíždění, ale blbé je že člověk někdy nevypne

angelinie
10. led 2024

@lucieevita Ahoj, já jsem před covidem měla HO minimálně, vůbec jsem si to vlastně neuměla představit. Pak jsem k tomu byla situací donucena a teď si to nemůžu vynachválit 😁 je to hlavně velká úspora času. Odpadne dojíždění, takže můžu začít dřív a mít více pauz. V těch úplně na pohodu obstarám domácnost, vyřídím, co je potřeba, často i nákupy a mám totální pohodu. Nevýhody jsou méně pohybu a socializace. Ale u nás to řešíme tak, že s manželem se snažíme všude chodit pěšky. Ráno procházka s dětma do školy, pak procházka v obědové pauze a pak po práci vyzvedávání dětí a kroužky. Navíc chodíme 2 dny v týdnu do kanclu a to mi přijde jako úplný ideál 👍

lovemusicsun
10. led 2024

@l_ To vůbec neřeším. Ani nevím kolik to třeba může být. I kdyby to ale byla třeba 1000 Kč měsíčně, tak bych to za tu možnost mít HO nevyměnila.

lucka662006
10. led 2024

@babka Ahoj, můžu se zeptat, to je povinný příplatek nebo jen dobrovolný od zaměstnavatele?

journals
10. led 2024

@l_ manžel dostává každý měsíc příspěvek na energie a internet

veroniquecz
10. led 2024

@lucka662006 je v novele zákoníku práce od 1.10.

babka
11. led 2024

@lucka662006 povinne to urcite neni. Vim, ze nejaci moji pratele podepisovali dodatek, ze se toho vzdavaji. Ja jsem presne zneni toho zakoniku nestudovala. Vim jen, jak ta zmena dopadla na nasi firmu, ktera prispivala nad ramec. Ted bychom museli z vyssi castky odvadet dan ☹

veroniquecz
11. led 2024

@babka no povinné to prave je, je to 4,60,- na hodinu. Co je víc tak se daní.

veroniquecz
11. led 2024

@babka jediné kde to není povinné jsou dohodari.

lovemusicsun
11. led 2024

@veroniquecz Podle mě je to povinné v případě, že Ti firma HO nařídí. Pokud to máš na dobrovolné bázi jako benefit, tak na příspěvek nárok nevzniká

babka
11. led 2024

@veroniquecz netusim, do hloubky jsem se o to nezajimala nikdy

veroniquecz
11. led 2024

@lovemusicsun Nový § 190a zákoníku práce v odstavci 3 uvádí, že bylo-li to písemně sjednáno nebo vnitřním předpisem stanoveno, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za každou započatou hodinu práce na dálku paušální částku. Pokud nebyla sjednána paušální částka, proplácí zaměstnavatel zaměstnanci skutečné prokázané výdaje. Zaměstnavatel se zaměstnancem si mohou předem písemně sjednat, že náhrady nákladů v souvislosti s výkonem práce na dálku nebo jejich část zaměstnanci nepřísluší.
Můžou se domluvit, ze nebude chtít nic. Loni jsme k tomu podepisovali dodatky, mohla bych se mrknout konkrétněji.

lucka662006
11. led 2024

@veroniquecz Mohu se zeptat, budeš vědět paragraf prosím? Zaměstnavatel mi nic na práci na home office nepřispívá, ráda bych se tedy toho dožádala, děkuju.

lucka662006
20. led 2024

@veroniquecz Děkuju, ale čtu tam, že poskytne ty výdaje, které zaměstnec prokázal nebo Bylo-li to písemně sjednáno nebo vnitřním předpisem stanoveno, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za každou započatou hodinu práce na dálku paušální částku. A když to písemně sjednáno nebylo a zaměstnanec nic neprokázal, tak nemusí zaměstnavatel nic platit....

lutu11
20. led 2024

@lucieevita u nas pocet dnu na HO dobrovolny. Prvni 2 roky co byl Covid, byla jsem doma asi 5 mesicu vkuse. Muj prvnak take. Pak jak -kdo chtel. Min rok jsem mela HO pravidelne 2 dni v tydnu. Tento rok uz HO nechci, nebo jen kdyz jsou deti nemocne. Bohuzel rodina muj HO brala jako praci doma. Cili max do 13:00, pak rozvoz na krouzky, ucit se s detma, vyprat, uvarit atd atd. Vece kdyz zalehli, ja otevrela kompa a dalsi 3 hodiny dohanela. Tak jsem si rekla, ze uz ne. Krouzky maji v ramci skoly zbytek casove nedavam.... ALE.. chodim spat v 22:00. Coz je fajn.

lp183
21. led 2024

Mám úvazek 6h/denně s možností HO 2 dny v týdnu. Ale pracuji v nadnárodní firmě, takže stejně komunikuji převážně přes Teamsy s celým světem. Nastavení 3dny v práci/2 dny HO mi vyhovuje, během HO se soustředím na dlouhodobé úkoly, protože mám větší klid, ale potřebuji i osobní kontakt s českými kolegy. U nás se zaučuje buďto osobně nebo online přes Teamsy, po kovidu už v tom nevidím rozdíl. Jinak když dítě onemocní, beru si OČR, HO jsem zkoušela, ale bylo to dost na krev (skákat okolo malé, suplovat školu a navíc být online v pevný čas 8.30-13.30 - náš interní předpis - moc dohromady nešlo...)

xer
21. led 2024

Uz pred covidem jsme meli cca 2 dny v tydnu HO od covidu neomezene. Chodim cca 1-2 dny v mesici, podle toho jak to vyjde a jak se mi zrovna chce nebo nechce anebo jestli je nejaka tymova hospoda☺️
Za me nejvetsi plus - casova flexibilita, muzu si rozvrhnout praci jak chci, a usetreny obrovsky mnozstvi casu na dojizdeni. Taky uz jsem si zvykla na svuj klid doma. Kdyz chci/potrebuju totalni ticho, mam ticho, kdyz chci na plny pecky nejakou hudbu, pustim si ji, nekdy si jako podkres k praci u ktere se nepotrebuju tolik soustredit poustim serialy.
Doma toho udelam nasobne vic a jeste i neco z domacich praci (zatimco mi treba bezi dotaz v databazi hodim pradlo do pracky nez dobehne)
Dcery krouzky - bez HO by nemohla chodit na tolik krouzku a sportovat - coz samozrejme souvisi s tou flexibilitou.
Minus pro me jen ze obcas pracuju az moc 😅
Uprimne absolutne uz si nedokazu predstavit chodit 3-4 dny v tydnu tyden co tyden do kanclu

lucieevita
autor
21. led 2024

Moc všem děkuji za příspěvky. Celkově jste mě vlastně potěšily a nabudily, že se těším holky🙂 takže děkuji za všechny komentáře. Pomohly mi udělat si představu a vlastně jsem se po vašich příspěvcích začala více těšit. Jsem hodně domácí typ, takže to bude pro mě velké plus. Jediné co, že mám školku 20 minut autem od domu, ale zase alespoň se dám ráno do pucu a po příjezdu zpět domů hned začnu, už budu oblečená atd🤣tak to může být i trochu výhoda. Tak ještě jednou díky všem.