Jak oznámit v práci odchod na rizikové těhotenství?

gabrielamot
28. říj 2014

Holky, prosím poraďte mi, co je nejlepší. Hned jak zjistím, že jsem těhotná, musím jít na nemocenskou. Nevím, ale jak to oznámit v práci. Jestli třeba už rovnou přijít s neschopenkou, aby mě nemohl vyhodti? Jak jste to řešily Vy?

luciesofi
28. říj 2014

@gabrielamot neboj, vyhodit te nemůžou 🙂 v momentě, kdy jsi těhotná jsi chráněna 😉 takže to proste oznam, pokud musíš a hotovo.

evaamy
28. říj 2014

Myslím, že by někoho mohli vyhodit kdyby byl ve zkusebce, ale jestli jsi po zkusebce tak se nemáš čeho bát. Hlavně jim nic nepodepisuj. Nejakou dohodu a pod. A jim předej neschopenku.

soleilll
28. říj 2014

@gabrielamot Předpokládám, že jsi zatím ve fázi snažení. Sama musíš vyhodnotit, jaký máte vztahy na pracovišti, jak "nepostradatelná" tam jsi a jestli se tam budeš chtít po rodičovské vrátit. Kvůli těhotenství nebo rizikovce tě opravdu nikdo vyhodit nemůže, ale pokud si nechceš rozházet pracovní vztahy (které se ti za 3 roky budou hodit), oznam co nejdřív svůj úmysl založit rodinu, ať s tvým odchodem počítají a ví o výhledové nutnosti za tebe najít náhradu. Určitě je lepší, aby se ta situace vyřešila v klidu na obou frontách.

uztotakbude
28. říj 2014

@soleilll V žádném případě bych to neoznamovala dopředu. To je nejlepší cesta jak se připravit o práci. V dnešní době, kdy jsou pracáky plné nezaměstnaných si každý zaměstnavatel může vybírat a na co mít zodpovědnost a povinnosti k někomu na rizikovém, potažmo na mateřské, když nemusím....

gosa22
28. říj 2014

nevím, jestli máš takovou práci...nebo proč hned musíš na marodku, ale já jsem musela ze dne na den na rizikáč a prostě jsem to oznámila, přinesla papíry od doktora a za 3 dny už jsem ležela doma na fleku a koukala na telku...a modlila se, aby se miláček nezačal klubat příliš brzo 😉 a to pracuji ve školství a odešla jsem 2 měsíce před maturitou svých studentů...což je mazec najít za mě náhradu...
ze zákona máš ochranu, mysli jen na dítě, ale vše řeš, až budeš těhotná a bude to aktuální...v žádném případě nikomu v práci neříkej (raději ani kolegům, rádi vykecají, co můžou, byť ti naslibují hory doly...) o tom, že se snažíš atd....

soleilll
28. říj 2014

@uztotakbude Víš, je to jen akademická debata, protože neznáme podrobnosti. Kdyby šlo třeba o práci zdravotní sestry v nemocnici, kde všechny hned zůstávají na rizikovce a holku, co je obecně vzato ve věku a v životní situaci (např. v dlouhodobým svazku), kdy by se těhotenství dalo čekat, tak bych to taky neříkala dopředu. Je to běžná praxe a v případě nouze se vzájemně zastoupí. Pokud to ale aplikuju třeba na svou kancelářskou práci, dobu, kdy jsem ve firmě a vztahům s šéfem a kolegy, určitě bych tu možnost naznačila. Vůbec si nedovedu představit, jak by se na mě dívali, kdybych ze dne na den zůstala doma, jen předala neschopenku a hotovo. Zdá se mi dost nefér je z ničeho nic postavit před hotovou věc, nutnost hledat náhradu, předat agendu, někoho zaučovat atd. Pak se nemůžeme divit, že najít si práci je pro ženskou tak těžký - vžijte se do role těch zaměstnavatelů, jaký jste/jsme pro ně potencionální riziko a ztráta času. (Ještě zdůrazním, že zdraví nastávající matky a jejího dítěte je samozřejmě na prvním místě, kdyby to vypadalo, že tenhle aspekt neberu v potaz.)

uztotakbude
29. říj 2014

@soleilll Pro mne je zaměstnavatel, který nabírá na jakoukoliv pracovní pozici bezdětnou ženu už z logického hlediska jasně obeznámen s tím, že se tohle stane...dřív nebo později. A nevidím důvod, proč se někomu v práci svěřovat se svým intimním životem. A navíc, vidím to např. u nás v práci. Jakmile bych to udělala, byla bych bez místa. Protože náhradu si budou muset hledat tak jako tak, ale když mne propustí před otěhotněním, tak se samozřejmě zbaví spousty povinností ke mne. A to udělá každý chytrý zaměstnavatel. Takže za mne? Ne, není jim po tom naprosto nic. A na férovost se dneska rozhodně nehraje...

evaamy
29. říj 2014

já jsem slyšela, že pracovní místo už vám zaměstnavatel nemá povinnost držet tři roky, ale jen dva..

mischel117
29. říj 2014

já v práci oznámila, že jsem těhotná (jelikož taháme v práci těžké věci) a týden na to jsem donesla nemocenskou. Nikdo neřekl asi sovo, by naopak šéfova mi sama říkala,ať jdu na nemocenskou, že mě v práci nechce, že nemá pro mě pozici, kterou bych mohla vykonávat,že mi nemůže ,,ustoupit,,. a byla jsem ráda, že jsem zůstala doma. Bylo mi pořád nevolno,potom problém s tlakem.

uztotakbude
29. říj 2014

@mischel117 No protože jako těhotnou Vás už nemohou vyhodit...

eileenk
29. říj 2014

@soleilll Naprosto souhlasím, že v takovém případě by bylo fér něco alespoň naznačit, nejlépe přímému nadřízenému, už pro dobré budoucí vztahy. Pokud se chce ženská do dané práce vrátit, tak takovýmto podrazem si do budoucna fakt nepomůže. @gabrielamot
@uztotakbude Tenkhle názor je typicky "čecháčkovský", s prominutím "vyjebat" a "vochcat" vše co jde - to nesnáším. Pak naše společnost a potažmo politika nemá vypadat jak vypadá, když má spousta lidí tyhle příšerný sobecký názory. Právě ženský s těmito názory pokřivily pracovní trh, že se dnes i slušnej zaměstnavatel bojí zaměstnat bezdětnou ženu v určitém věku ☹
@evaamy pokud se žena vrátí hned po mateřské (prvních 28 týdnů), má nárok přesně na svoji původní pozici, pokud se vrátí do 3 let věku dítěte, má nárok na práci odpovídající zařazení dle pracovní smlouvy. Do 2 let určitě omezení není, to je když chce někdo 4 roky rodičovskou.

uztotakbude
29. říj 2014

@eileenk Ano ano, my hrozné ženy a ti zlatí zaměstnavatelé. Prosím Vás sundejte si růžové brejličky, spadněte nohama na zem a začněte žít realitou. Jestli Vy chcete být hrozně upřímná a čestná a fér tak buďte a jděte si stoupnout těhotná do frotny na ÚP, pokud Vás tam jako těhotnou vezmou. Vyjebat chce dneska hlavně každý zaměstnavatel s každým zaměstnancem. A nevidím nic vyjebávacího na tom, že se žena rozhodně mít dítě, porodit a vychovat dalšího daňového poplatníka a nesvěří se zaměstnavateli o tom, že do ní doma manžel stříká ostošest. Promiňte, ale tuhle familiérní mluvu jste si vybrala Vy.

eileenk
29. říj 2014

@uztotakbude Ve třiceti mám druhé zaměstnání (první 2,5roku a teď už 6 let), vždycky jednám fér a vyplácí se mi to, růžové brýle rozhodně nemám - jelikož v práci nejsem úplně nenahraditelná, dopředu jsem nic šéfovi neříkala (že se snažíme), ale řekla jsem mu to hned v druhém měsíci, jak jsem to věděla - nikdo mě nevyhazuje a nestalo by se to ani v případě, že bych tu nebyla tolik let. Rozhodnout se mít dítě je dobře, to nerozporuju - ovšem když ženská ví dopředu, že bude muset od počátku těhotenství zůstat doma na rizikovém a že tím způsobí zaměstnavateli problém, jak rychle sehnat náhradu, kdo ji zaučí atd. a PŘESTO nic neřekne, to mi fér nepřijde. No a dle tónu Vašeho příspěvku je jasné, že potrefená husa nejvíc kejhá 🙂.

uztotakbude
29. říj 2014

@eileenk Ano? No vidíte, já děti ještě nemám, takže to co je Vám jasné je zcela irelevantní. Mimochodem, ten tón jste nastavila Vy 😀 A mimochodem, jednala jste stejně nefér jako ty, které odsuzujete. Protože jste to řekla až v těhotenství, tedy ve chvíli, kdy jste měla jisté, že se Vás nemohou zbavit. Pročpak jste neřekla, že se snažíte otěhotnět? A neříkejte, že proto, protože jste neplánovala jít na rizikové hned od začátku. Protože žádná žena neví, zda se nenaskytnou komplikace a nebude to právě ona, která bude muset jít na rizikové hned od začátku. A víte Vy vůbec jaké byste pak zaměstnavateli způsobila problémy. Vy zlá zlá ženo.... 😝

tarra27
29. říj 2014

@eileenk já jsem taky proto narovinu jednat....ale pokdu je riziko, že by ji zamestnavatel vyhodil a jsou tací, tak bych to řekla až jako těhotná....
nevím, z jakého důvodu musí nastoupit okamžitě na pn, zda by tam ještě nemohla zaučit někoho dalšího....

já jsem se svoji nadřízenou narovinu jednala, zašla jsem za ní, domluvily jsme se, kdy nastoupím na pn....a nedělala jsem problemy ani já a ani ona....a požádala jsem ji, aby to nevykládala....řekla jsem ji, až jsem tehotná byla...ale my se nesnažili, jen jsem nebrala HA.....

tarra27
29. říj 2014

@uztotakbude že to neřekla se nedivím...nemusí se zadaři hned a další tři roky nekomu odpovídat, že to nejde a proč to nejde....
já bych to dopředu neříkala - budeme se snažit o mimi....třeba bych naznačila, ale zaleží strašně moc na vedoucích...

jana0607
29. říj 2014

Naprosto souhlasím s @uztotakbude .Dnes není fér nic. Na pohovoru před 5 lety se v mých 23 letech ptali jak to mám v plánu s rodinou. Já jsem jim tenkrát řekla, že určitě chci být 3 roky, už tam sedím 5 a občas se ptají co a jak. Jsem vdaná, ale o rodinu se nesnažíme a pro ně jsem divná, že "nestihnu" mít dítě do 30. Mám v práci dobré vztahy, ale svěřovat jak to máme doma, to fakt ne. A odsuzovat holku jen kvůli věku je fakt blbost a i když by se na takové věci ptát neměli, tak se stejně na pohovoru nové kolegyně ptali(má malou dceru) jestli má hlídání a že doufají, že neplánuje druhé...

evulina77
29. říj 2014

rozhodně říkat až je člověk těhotný a má po základních testech. Nikdy nevíš, co se stane. Kolegyně přímo v kanclu věděly, že plánujeme mimčo, že se snažíme. Šéf se to dozvěděl až ve 12. týdnu. Ale já pracovala až do nástupu na mateřskou a pak ještě cca 3 týdny dojížděla do práce i potom. Nemá cenu dělat naschvály, ale pokud je to nutné, důležitejší je dítě a tedy i nástup na nemocenskou...

eileenk
29. říj 2014

@tarra27 Jsem ráda, že nejsem se svým názorem na férové jednání sama 🙂.
@uztotakbude Já bych to šéfovi klidně i oznámila, že se snažíme, vím že on by mě nepodrazil s vyhazovovem (opravdu je to o vztazích a kdo má nadřízeného idiota, je na tom podstatně hůř, to chápu), jenže jsem to jaksi nestihla, jelikož se kupodivu zadařilo otěhotnět hned první měsíc 🙂 A jak říkám, moji práci by převzali kolegové a dost věcí by se dalo dořešit z domu po telefonu, takže ani kdybych ze dne na den musela na rizikovku, problém by v práci nenastal...

luciesofi
29. říj 2014

Souhlasím s @uztotakbude
O plánech mlčet... Pokud bych v práci jen jedním slovem naznačila, ze se chystáme založit rodinu, tak jsem vyhozena... Takze jsem mlčela az prvotrimestralniho screeningu, kdy uz jsem tak nejak věřila tomu, že všechno dobre dopadne...

shemain
29. říj 2014

kdybych v práci nahlásila že se snažíme o dítě, ať hledají náhradu, trvalo by tři roky, než by byla potřeba. Až po třech letech se nám zadařilo.
Jinak, pozitivní test mi vyšel v pátek večer, v pondělí jsem měla už nahlášenou dovolenou, tak jsem si zašla za doktorem, ten mi odpoledne dal papíry a v úterý jsem rovnou do práce vezla neschopenku - psanou od téhož dne. A šlo to 🙂

tarra27
29. říj 2014

@jana0607 je to hodně o vztazích, o oboru, kde se pracuje a o přístupu....moji segru vydírali v práci, a to ani druihé nechtěla...a tak když mohla hned odešla...
že se někdo zeptá na pohovoru na děti mi přijde uplně normální a vpořádku, i když se u mladých lidí do nebo přes 30 llett se podle me předpokládá, že si mimčo pořídí...

baffiny
29. říj 2014

my jsme měli v práci relativně dobré vztahy.. malá firma.. já hold za vedoucí přišla a oznámila jí, že jsem těhotná a že na příští poradně si nechám napsat neschopenku ... vyhodit tě nemůžou tak či tak 🙂

denyzuza06
29. říj 2014

No rozhodně bych neříkala zaměstnavateli že se snažíme, ale jakmile jsme otěhotněla tak jsem mu to řekla s tím že budu pracovat do mateřské, což přiznávám jsem v plánu neměla už protože jsem kuli těhotenství musela pracovat mín a tím pádem měla nižší výplatu a to by mi zahýbalo i s mateřskou.
Měla jsem v práci docela rychlí postup a kdyby očekávali že budu mít ještě nějaké dítě (měla jsem při nástupu dvě) rozhodně by mě nepovýšili. Když jsem šéfovi oznamovala že jdu na rizikové první co prohlásil bylo že na mé místo chce hlavně někoho kdo mu neotěhotní. A to má naše firma velké sociální cítění, dobře platí, hodně bonusů, přijímají mladé matky s dětma a pomáhají finančně seniorům a dětem a kdybych bývala byla otěhotněla jako řadová pracovnice z dílny nikdo by se nad tím nepozastavil, ale v pozici dispečerky to prostě problém byl.

jana0607
29. říj 2014

@tarra27 já nevím jestli je to vyloženě o vztazích v práci, ale já bych asi šéfovi nebyla schopná říct, že se snažíme o miminko. Možná je to tím, že je to chlap. Ono to není bohužel fér ani na jednu stranu. Jako zaměstnavatel chápu, že se starají o rodinnou situaci a jako zaměstnanec si zase říkám co je jim do toho, no.. 😀 Ale předpokládám, že každý zaměstnavatel je smířen s tím, že když bere mladou bezdětnou holku, tak tam nebude sedět dalších 15 let. A to nemusí odejít jenom na mateřskou. Já bych to chtěla asi všem oznámit až po 3. měsíci až budu opravdu vědět, že je vše ok. Pak bude ještě dost času na zaučení náhrady. A s rizikovým bych stejně udělala to samé, asi bych prostě přišla s neschopenkou. Jako s tím člověk nic neudělá a jako nefér je to zase pro obě strany, pro zaměstnance i zaměstnavatele hlavně finančně.

xpila
29. říj 2014

@tarra27 Tak to rozhodně normální není, že se na pohovoru ptají na děti, je to diskriminační a zakázáno!

@baffiny Těhotnou vyhodit nemůžou, resp. můžou pouze ve zkušebce nebo za zvlášť hrubé porušení pracovní kázně. To samé tě jen tak nemůžou vyhodit jako netěhotnou.

tarra27
29. říj 2014

@jana0607
@xpila já na tom nic špatného nevidím...pokud nejdu prodávat do obchodáku, ale na vyšší specializovanou pozici, naprosto chápu, že se me při hovoru na toto tema zeptají...já v tom nic diskriminačního nevidím..

já jsem to řekla nadřízene, neb jsme vedela, že kdyby se nedej Bože něco stalo, tak mě nevyhodí...protože se může stat. že já tam hrde nastoupím s PN, nikomu nic neřeknu, ale ouha, my o miminko přijdeme a co pak, vratím se do práce, těhotná už nebudu a oni mě propustí...

vždy záleží na oklnostech....já jsem se domluvila s nadřízenou, že prosinec dochodím, leden taky, aby mi napsala služby na první pulku a pak že od unora budu doma na pn....nedělaly jsme si jedna druhé problemy...a řekla jsem ji to hned s prosbou, že to nechci nikde ventilovat, že jin to říkám, aby se na situaci připravila....
samozřejme když by byl zle, nastoupila bych na pn hned....ale jsem proto pokud je vedení alesponj trochu normální, neříkala bych o snažení, ale až pozdeji když bych tehotná byla.....
.

xpila
29. říj 2014

@tarra27 Je to diskriminační ze zákona, prostě se na to ptát nesmějí. A kdyby se mě na to někdo zeptal, tak odmítnu odpovědět, nemá je to co zajímat, je to soukromá věc (a to pracuju ve vedoucí pozici).
Těhotenství oznámím až tehdy, kdy to bude aspoň trochu jisté (i když to samozřejmě není nikdy). Rozhodně nebudu oznamovat, že to plánujeme - pak se nemusí dařit pár měsíců nebo dokonce let a už vidím, jak by se ptali, jak to vypadá... Do toho jim nic není. Nemocenskou v plánu nemám, takže bude dostatek času najít náhradu.

tarra27
29. říj 2014

@xpila já píšu jen svůj pohled, že mě by to nevadilo, kdyby se mě na to zeptali, to je celé....se zbytkem souhlasím. o plánování bych vůbec nemluvila....a ostatní, mě se vyplatilo nadřízene to říci, ale taky jsem vedela, že ji to říci můžu...že to jednak neroznese a přišlo mi to i vůči ní fér...nechtela jsem ji to komplikovat....
dokonce když jsme šla na mateřskou, dostala kytku a poděkvala jsem ji za to, že mi vždy vyšla vstříc a že jsem se na ni mohla obrátit prakticky s čímkoliv a pochopila mě, poradila...nebylo to vlezdoprdelkování, jelikož ona pak šla do duchodu a už tam není....spousta holek ji nemuselo....ale já jsem s ní problem nemela, jednala jsem s ní narovinu, i jsme se nepohodly, vyříkaly si nektere věci a jelo se dál.....

já pkud to jde, mám ráda fair play jednání....nechci nikomu komplikovat nic....a i za mnou, kdyby přišel kdokoliv z mých podřízených, beru to jako důveru....a budu ráda, že jedná narovinu...a taky si jsme vedma, že to není jejich povinnost a že to delat nemusí....

denca1988
29. říj 2014

@gabrielamot taktiež som od začiatku mala byť na nemocenskej ale nechcela som prísť o plat takže možnosť práce z domu v našej firme som chcela využiť,moj vedúci nemohol nič povedať....si chránená a ničoho sa neboj....mne bolo íplne jedno kto si čo myslí,hlavne mysli na seba a tvoje maličké